|
|
|
SENIOR AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GRAND PRIX |
|
Chloe Misseldine |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Alexis Bull |
|
15 |
|
Coastal Dance Centre, SC |
|
|
2ND PLACE (TIE) |
|
Julia Shugart |
|
15 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
2ND PLACE (TIE) |
|
Audra Cockrell |
|
18 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
3RD PLACE |
|
Vania Valdez |
|
19 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alexis Bull |
|
15 |
|
Coastal Dance Centre, SC |
|
|
|
|
Annie Freeman |
|
16 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Audra Cockrell |
|
18 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Chloe Misseldine |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Emma Guertin |
|
18 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Grace Valentic |
|
18 |
|
Ann Parsley School of Dance, MI |
|
|
|
|
Isabella Tome |
|
15 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Julia Shugart |
|
15 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
Olivia Cassady |
|
15 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Salma Kiuhan |
|
15 |
|
Southern Dance Theatre, FL |
|
|
|
|
Sarah Fontana |
|
15 |
|
Americas Ballet School, FL |
|
|
|
|
Vania Valdez |
|
19 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY |
|
MEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Joseph Markey |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Stephen Myers |
|
17 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
3RD PLACE (TIE) |
|
Tyler Wright |
|
15 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
3RD PLACE (TIE) |
|
Dylan Amsterdam |
|
18 |
|
AW Dreyfoos School of the Arts, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Andrea Mish |
|
16 |
|
Ballet East, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Brandi Boetto |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
3RD PLACE |
|
Emma Guertin |
|
18 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Amber Morgan |
|
15 |
|
Howard W. Blake High School, FL |
|
|
|
|
Andrea Mish |
|
16 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Brandi Boetto |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Chloe Misseldine |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Daisa Pulz |
|
16 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Emma Guertin |
|
18 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Julia Shugart |
|
15 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
Maia Montgomery |
|
17 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Olivia Cassady |
|
15 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
River Stenz |
|
18 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Salma Kiuhan |
|
15 |
|
Southern Dance Theatre, FL |
|
|
|
|
Sydney Ransbury |
|
17 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY |
|
MEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Stephen Myers |
|
17 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Evan Gorbell |
|
17 |
|
AW Dreyfoos School of the Arts, FL |
|
|
3RD PLACE |
|
Dylan Amsterdam |
|
18 |
|
AW Dreyfoos School of the Arts, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JUNIOR AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
YOUTH GRAND PRIX |
|
Brady Farrar |
|
12 |
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Dominika Afanasenkov |
|
13 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Jolie Rose Lombardo |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
3RD PLACE |
|
Layla Mandigo |
|
12 |
|
Ballet Institute of Atlanta, GA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Abigail White |
|
14 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Brady Farrar |
|
12 |
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
|
|
Dominika Afanasenkov |
|
13 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Jolie Rose Lombardo |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Layla Mandigo |
|
12 |
|
Ballet Institute of Atlanta, GA |
|
|
|
|
Madison Brown |
|
12 |
|
Lents Dance Company, FL |
|
|
|
|
Nina Giraldo |
|
14 |
|
School of Russian Ballet, FL |
|
|
|
|
Regan Forster |
|
14 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Samuel Fine |
|
12 |
|
Iowa Ballet Academy, IA |
|
|
|
|
Savannah Campbell |
|
12 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Shayna Mayes |
|
13 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Virginia Archer |
|
14 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Madison Brown |
|
12 |
|
Lents Dance Company, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Abigail White |
|
14 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
3RD PLACE |
|
Marissa Mattingly |
|
13 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Abigail White |
|
14 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Alexandra Spector |
|
12 |
|
Lents Dance Company, FL |
|
|
|
|
Brady Farrar |
|
12 |
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
|
|
Erica Borden |
|
14 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Gillian Yoder |
|
14 |
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Hailey Mills |
|
14 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
Layla Mandigo |
|
12 |
|
Ballet Institute of Atlanta, GA |
|
|
|
|
Madison Beining |
|
13 |
|
Ballet&Beyond, FL |
|
|
|
|
Madison Brown |
|
12 |
|
Lents Dance Company, FL |
|
|
|
|
Marissa Mattingly |
|
13 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
Samuel Fine |
|
12 |
|
Iowa Ballet Academy, IA |
|
|
|
|
Shayna Mayes |
|
13 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HOPE AWARD |
|
NOT AWARDED |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY |
|
MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
Noah Campbell |
|
10 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Taylor Andre |
|
10 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
3RD PLACE (TIE) |
|
Chloe Leith |
|
11 |
|
Ballet&Beyond, FL |
|
|
3RD PLACE (TIE) |
|
Payton Borowski |
|
10 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Chloe Leith |
|
11 |
|
Ballet&Beyond, FL |
|
|
|
|
Cocono Hamada |
|
10 |
|
Aika Ballet School, NY |
|
|
|
|
Emily Fry |
|
11 |
|
Valentina’s School of Ballet, MI |
|
|
|
|
Heather Kurzweil |
|
10 |
|
Creative Heart Dance Studio, FL |
|
|
|
|
Kayla Gonzalez |
|
10 |
|
Ballet&Beyond, FL |
|
|
|
|
Maia Derrevere |
|
11 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Meagan Coon |
|
11 |
|
Bradenton Ballet Repertory, FL |
|
|
|
|
Nicholas Bustos |
|
10 |
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
|
|
Noah Campbell |
|
10 |
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Payton Borowski |
|
10 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Tara Stults |
|
9 |
|
Rosemary Youth Ballet at Onyx Studio 2, FL |
|
|
|
|
Taylor Andre |
|
10 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY |
|
MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE |
|
David Consuegra |
|
11 |
|
Centerstage Dance Academy, FL |
|
|
2ND PLACE |
|
Nicholas Bustos |
|
10 |
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
3RD PLACE |
|
Kylie Taylor |
|
11 |
|
Marshall Ellis Dance School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Cameron Massicotte |
|
11 |
|
New Level Dance Company, FL |
|
|
|
|
David Consuegra |
|
11 |
|
Centerstage Dance Academy, FL |
|
|
|
|
Emily Fry |
|
11 |
|
Valentina’s School of Ballet, MI |
|
|
|
|
Kaelyn Davis |
|
10 |
|
Centerstage Dance Academy, FL |
|
|
|
|
Kylie Taylor |
|
11 |
|
Marshall Ellis Dance School, FL |
|
|
|
|
Maia Derrevere |
|
11 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Nicholas Bustos |
|
10 |
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
|
|
Noah Campbell |
|
10 |
|
Orlando Ballet School, FL, FL |
|
|
|
|
Olivia Aya-Ay |
|
11 |
|
Centerstage Dance Academy, FL |
|
|
|
|
Payton Borowski |
|
10 |
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
Ryan McNeil |
|
11 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
Taylor Andre |
|
10 |
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ENSEMBLES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE (TIE) |
|
Coppelia, Pas De Deux |
|
|
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ST PLACE (TIE) |
|
Magnus |
|
|
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2ND PLACE (TIE) |
|
Harlequinade Pas De Deux |
|
|
|
Los Angeles Ballet Academy |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2ND PLACE (TIE) |
|
Le Corsaire , Act III Pas De Deux |
|
|
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3RD PLACE |
|
1ledge |
|
|
|
Howard W. Blake High School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1ledge |
|
|
|
Howard W. Blake High School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Art-Tist |
|
|
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Coppelia, Pas De Deux |
|
|
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Frida |
|
|
|
Americas Ballet School, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gathering Mass |
|
|
|
Ballet East, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Harlequinade Pas De Deux |
|
|
|
Independent, Isabella Kulmer, UT |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Heart Of Glass |
|
|
|
Ballet Institute of Atlanta, GA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Le Corsaire , Act III Pas De Deux |
|
|
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Magnus |
|
|
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Nebula |
|
|
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pas De Trois From Swan Lake |
|
|
|
Coastal Dance Centre, SC |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tuscany |
|
|
|
Southern Dance Theatre, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SPECIAL AWARDS |
|
|
|
OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maria Konrad |
|
|
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
Victor Smalley |
|
|
|
Stars Dance Studio, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OUTSTANDING TEACHER AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Gissell Durand |
|
|
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
Julio Montano |
|
|
|
All American Classical Ballet School, Inc, FL |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OUTSTANDING SCHOOL AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Orlando Ballet School, FL |
|
|
|
|
Next Generation Ballet, FL |
|
|
|
|
|
|
|