Youth America Grand Prix

YAGP Winners

YAGP 2009 YAGP 10th Anniversary New York City Finals Winners


SENIOR AGE DIVISION

GRAND PRIX

Jeffrey Cirio, 17 (Orlando Ballet School, FL, USA)


Senior Women
Award
Winner
Gold Medal Elisa Badenes Vazquez, 17 (The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)
Silver Medal Madoka Kariya, 15 (Maison du Ballet Etoile, JAPAN)
Bronze Medal Risako Ikeda, 15 (Ballet Studio DUO, JAPAN)


TOP 12
Elisa Badenes Vazquez, 17 (The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)
Nicole Ciapponi, 15 (Pacific Northwest Ballet, WA, USA)
Cara Marie Gary, 17 (International Ballet Academy, SC, USA)
Risako Ikeda, 15 (Ballet Studio DUO, JAPAN)
Mao Jing Jing, 15 (Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA)
Madoka Kariya, 15 (Maison du Ballet Etoile, JAPAN)
Misako Mori, 17 (The Washington School of Ballet, DC, USA)
Sara Michelle Murawski, 17 (The Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, USA)
Rafaelle Queiroz Rodrigues, 18 (Akademie des Tanzes, GERMANY)
Hannah Schiller, 17 (V & T Dance, CA, USA)
Zhao Wan Ting, 16 (Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA)
Asuka Tsuchida, 16 (Tsubota Ballet School, JAPAN)


Senior Men
Award
Winner
Gold Medal Young Gyu Choi, 18 (Korea National University of Arts, KOREA)
Silver Medal Kadir Okurer, 18 (University Ankara State Conservatory, TURKEY)
Bronze Medal Nayon Iovino, 19 (The Washington School of Ballet, DC, USA)


TOP 12
Skylar Campbell, 17 (V & T Dance, CA, USA)
Young Gyu Choi, 18 (Korea National University of Arts, KOREA)
Sun Chong, 18 (Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA)
Jeffrey Cirio, 17 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Botlhale Dikobe, 18 (The Washington School of Ballet, DC, USA)
Jonathan Hanks, 18 (The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)
Helio Henrique, 19 (Petite Danse School of Ballet, BRAZIL)
Nayon Iovino, 19 (The Washington School of Ballet, DC, USA)
Kadir Okurer, 18 (University Ankara State Conservatory, TURKEY)
Christopher Revels, 17 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Daniel Eduardo Rodrigues da Silva, 19 (Pacific DanceArts, CANADA)
Junziong Zhao, 17 (Shanghai Fareast Ballet School, P. R. of CHINA)


JUNIOR AGE DIVISION

YOUTH GRAND PRIX

Esteban Hernandaz, 14 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)


Junior Women
Award
Winner
Gold Medal So Jung Lee, 13 (Yewon School, KOREA)
Silver Medal Kurumi Shibadaira, 12 (Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN)
Bronze Medal Miho Naotsuka, 13 (Yoko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN)


TOP 12
Hannah Marie Bettes, 12 (Ballet Academy of Central Florida, FL, USA)
Mizuki Horie, 12 (Morikawa Satomi Ballet Academy, \JAPAN)
Bailey Joyner, 13 (International City School of Ballet, GA, USA)
Soo Ah Kang, 14 (Yewon School, KOREA)
Hannah Kulas, 14 (Faubourg School of Dance, IL, USA)
So Jung Lee, 13 (Yewon School, KOREA)
Mayara Magri, 14 (Petite Danse School of Ballet, BRAZIL)
Miho Naotsuka, 13 (Yoko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN)
Kaho Ogawa, 13 (Ballet Academy RELEVE, JAPAN)
Alys Shee, 14 (Canadian Ballet Theatre, CANADA)
Kurumi Shibadaira, 12 (Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN)
Kanami Uenishi, 14 (Koike Ballet Studio, JAPAN)


Junior Men
Award
Winner
Gold Medal Marcelino Sambe, 14 (National Conservatory Dance School, PORTUGAL)
Silver Medal Sam Zaldivar, 13 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)
Bronze Medal Takahiro Tamagawa, 14 (Etoile Ballet School, JAPAN)


TOP 12
Alex Babayev, 14 (Academy of International Ballet, PA, USA)
Arcadian Broad, 12 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Ka'imi Cambern, 14 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)
Patrick Frenette, 14 (Maple Conservatory of Dance, CA, USA)
Kota Fujishima, 13 (Ballet Studio Gem, JAPAN)
Esteban Hernandaz, 14 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)
Teng Jian Kai, 14 (Beijing Dance Academy, P. R. of China)
Evan Loudon, 14 (Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA)
Marcelino Sambe, 14 (National Conservatory Dance School, PORTUGAL)
Arthur Stashak, 14 (Faubourg School of Dance, IL, USA
Takahiro Tamagawa, 14 (Etoile Ballet School, JAPAN)
Sam Zaldivar, 13 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)


PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION

HOPE AWARD

Aran Bell, 10, M (Centro Regionale Danza Lyceum Di Napoli, ITALY)



Award
Winner
Gold Medal Seyong Kim, 11, M (Ewha Ballet Academy, KOREA)
Silver Medal Joo Kyuk Jun, 10, M (Korea National University of Arts, KOREA)
Bronze Medal (tie) Giuseppe Bausilio, 11, M, AS Ballet Schule Boll, SWITZERLAND)
Bronze Medal (tie) Jules Jarvis Fogarty, 9, M, (Independent, CA, USA)


TOP 12 - Women
Miko Fogarty, 11, (Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA)
Rieko Hatato, 11, (Yoko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN)
Kanon Kitamura, 10, (Kawakami Keiko Ballet School, JAPAN )
Yuuna Koizumi, 11, (Momoko Ballet Studio, JAPAN)
Alston Evalyn Macgill, 11, (The Studio, GA, USA)
Yuna Nagaoka, 10, (Kaneta Kono Ballet Academy, JAPAN)
Maya Negishi, 11, (Tachibana Ballet School, JAPAN)
Kinsey Novak, 10, Rafael Grigorina’s School of Ballet, NY, USA)
Sopfia Belen Varela Rojas, 11, (Academia Elizabeth Vinader, PARAGUAY)
Rio Sato, 11, (Hitomi Takeuchi School of Ballet, JAPAN)
Yeojin Shim, 8, (Academy of Korean Young Ballet Stars, KOREA)
Marin Soki, 9, (Soki Ballet School, JAPAN)


ENSEMBLES


Award
Winner
Gold Medal Shadow Kaneta Kono Ballet, Japan
Silver Medal Unbreak My Heart Orlando Ballet School,FL, USA
Bronze Medal Jota Aragonesa Fomento Artistico Cordobes, Mexico


TOP 12
Midsummer Night’s Dream Academy of Korean Youth Ballet Star, KOREA
Two Kinds of…. AIS Ballet Japan, JAPAN
Jota Aragonesa Fomento Artistico Cordobes , MEXICO
Beatbox Jove Ballet de Catalunya , SPAIN
Shadow Kaneta Kono Ballet Academy, JAPAN
Naissance des Anges Lovett Dance Center, CA, USA
Trapped Northern Cincinnati Youth Ballet , OH, USA
Unbreak My Heart Orlando Ballet School, FL, USA
A Moment with Beethoven Petitie Danse School of Ballet, BRAZIL
Aspirations Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA
Clocks The Rock School for Dance Education, PA, USA
Pas de Passion The Washington School of Ballet, DC, USA


PAS DE DEUX


Award
Winner
Gold Medal Pas de Deux from Don Quixote Korea National University of Arts, KOREA
Silver Medal Pas de Deux from Don Quixote Canadian Ballet Theatre, CANADA
Bronze Medal Pas de Deux from The Nutcracker V & T Dance, CA, USA


TOP 12
Pas de Deux from La Fille Mal Gardee America’s Ballet School, FL, USA
Pas de Deux from Harliquenade AS Ballet Schulle Boll, SWITZERLAND
Pas de Deux from Don Quixote Canadian Ballet Theatre, CANADA
The Music of the Night Edna Lee Dance Studio, MD, USA
Pas de Deux from Harlequinade Faubourg School of Dance, IL, USA
Pas de Deux from Granduation Ball Fomento Artistico Cordobes, MEXICO
Claire de Lune International Ballet School, CO, USA
Pas de Deux from Don Quixote Korea National University of Arts, KOREA
Pas de Deux from Don Quixote Orlando Ballet School, FL, USA
Playful Memory Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA
Pas de Deux from Harliquenade The Rock School for Dance Education, PA, USA
Pas de Deux from The Nutcracker V & T Dance, CA, USA


SPECIAL AWARDS


Award
Winner
OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD Viktor Plotnikov
OUTSTANDING TEACHER AWARD Tanya Pearson
THE SARAH CHAPIN LANGHAM ARTISTRY AWARD Rafaelle Queiroz Rodrigues, 18 (Akademie des Tanzes, GERMANY)
OUTSTANDING ARTISTRY AWARD Zhao Wan Ting, 16 (Bejing Dance Academy, P.R. of CHINA)
OUTSTANDING EUROPEAN DANCER Elisa Badenes Vasquez, 17 (Royal Ballet School, UNITED KINGDOM)
THE MARY DAY AWARD Jeffrey Cirio, 17 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Misako Mori, 17, (The Washington Ballet School DC, USA)
OUTSTANDING SCHOOL AWARD Orlando Ballet School, FL, USA


SCHOLARSHIP AWARDS

Last Updated ( 07.02.09 )

The Ailey School (NY, USA) Short Term Scholarship
Dayane Amarle Silva, 17 (Escola de Danca Sesiminas, BRAZIL)
Monike Cristina de Souza, 17 (Malosa Studio de Danca, BRAZIL)



American Ballet Theatre Summer Intensive (NY, USA) - Scholarship
Aran Bell, 10 (Centro Regionale Danza Lyceum di Napoli, ITALY)
Giusepe Bausilio, 11 (AS Ballet Schule Boll, SWITZERLAND)
Arcadian Broad, 12 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Emily Slawski, 12 (Space Coast Ballet Academy, FL, USA)
Kota Fujishima, 13 (Ballet Studio Gem, JAPAN)
Kaho Ogawa, 13 (Ballet Academy RELEVE, JAPAN)
Sam Zaldivar, 13 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)
Derek Dunn, 14 (Edna Lee Dance Studio, MD, USA)
Brianna Leigh Steinfeldt, 14 (Faubourg School of Dance, IL, USA)
Esteban Hernandez, 14 (The Rock School for Dance Education, PA, USA)
Ainsley Sorenson, 14 (Independent, FL, USA)



Australian Ballet School, (Australia) – Full Year Scholarship
Kurumi Shibadaira, 12 (Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN)
Amelia Baxter, 13 (Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA)
Evan Loundon, 14 (Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA)
Masaya Yamamoto, 14 (Yokokura Akiko Ballet School, JAPAN)



Australian Ballet School (Australia) - Short Term Study Scholarship
Nana Sakai, 11 (Soda Ballet School, JAPAN)
Phoebe Warlow, 13 (Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA)



Ballet West II (UT, USA) – Contract
Tyler Gum, 18 (University of Arizona, AZ, USA)



Ballet West Academy (UT, USA) – Full Year Scholarship
Natalie Krakirian, 15 (Burbank School of the Ballet, CA, USA)



Ballet West Academy (UT, USA) – Summer Intensive Scholarship
Natalie Krakirian, 15 (Burbank School of the Ballet, CA, USA)
Mary Ann Schaefer, 16 (Russian Ballet Academy of Indiana, IN, USA)
Sarah McCahill, 17 (Tchernichov Dance Studio, CT, USA)



Bolshoi Ballet Academy (NY, USA)
Megan Yamishita, 15 (Southland Ballet Academy, CA, USA)



Canada’s National Ballet School (CANADA) – Full Year Scholarship
Soo Ah Kang, 14 (Yewon School, KOREA)
Arthur Stashak, 14 (Faubourg School of Dance, IL, USA)
Christopher Revels, 17 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Kota Sato, 15 (Shimura Masahiro Yuko Ballet Studio, JAPAN)
Kadir Okurer, 18 (University Ankara State Conservatory, TURKEY)



Dance Academy of Zurich (SWITZERLAND) – Full year Scholarship
Stephen Azchiger, 17 (International Ballet Academy, CO, USA)



Houston Ballet’s Ben Stevenson Academy (TX, USA)
Houston Ballet II –
Rei Yamamoto, 16 (Tanaka Ballet Art, JAPAN)

Summer Scholarship
Yuuka Sagawa, 15 (Ohara Yoshimi Ballet Studio, JAPAN)
Sareen Tchekmedyian, 15 (Southland Ballet Academy, CA, USA)
Reina Fuchigami, 16 (Hitomi Takeuchi School of Ballet, JAPAN)



Jacqueline Kennedy Onassis School at American Ballet Theatre (NY, USA)

Full Year Scholarship
Brianna Leigh Steinfeldt, 14 (Faubourg School of Dance, IL, USA)
Jessie Manning, 14 (America’s Ballet School, FL, USA)
Jin Ho Wan, 17 (Korea National University of Arts, KOREA)



Jacobs Pillow (MA, USA) – 2 weeks scholarship
Daniel Eduardo Rodgriguez da Silva, 19 (Pacific DanceArts, CANADA)



John Cranko School at Stuttgart Ballet (GERMANY)

Full Year Scholarship
Alys Shee, 14 (Canadian Ballet Theatre, CANADA)
Christopher Revels, 17 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Takahiro Tamagawa, 14 (Etoile Ballet School, JAPAN)
Reina Fuchigami, 16 (Hitomi Takeuchi School of Ballet, JAPAN)



La Scala Ballet School (ITALY)

Full Year Scholarship
Madoka Kariya, 15 (Maison du Ballet Etoile, JAPAN)



New Zealand School of Dance (NEW ZEALAND)
Ayako Fujii, 15 (Soda Ballet School, JAPAN)
Yuuka Sagawa, 15 (Ohara Yoshimi Ballet Studio, JAPAN)
Caue Vinicius Duarte, 15 (Pavilhao d Centro de Arts, BRAZIL)
Helio Henrique, 19 (Petite Danse School of Ballet, BRAZIL)



Orlando Ballet School (FL, USA)

Orlando Ballet II
Kristina Benz, 17 (Palm Beach Ballet Center, FL, USA)

Summer Intensive Full Scholarship
Miriam Gittens, 13 (Dance Studio of Fresno, CA, USA)
Saeka Shirai, 13 (Yuki Ballet Studio, JAPAN)



Palucca Schule (Dresden Ballet) (GERMANY)

Ballet Contract
Yuki Ogasawara, 18 (Palucca Schule, GERMANY)
Sara Michelle Murawski, 17 (The Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, USA)



Princess Grace Academy of Classical Dance (MONACO)

Short Term Study - Scholarship
Jonathan Spigner, 17 (South Carolina Governor’s School Arts and Humanities, SC, USA)
Claire Davis, 15 (International Ballet School, CO, USA)
Mayar Magri, 14 (Petite Danse School of Ballet, BRAZIL)



Royal Winnipeg Ballet School (CANADA)

Short Term Study – Full Scholarship
Saeka Shirai, 13 (Yuki Ballet Studio, JAPAN)

Short Term Study - Partial Scholarship –
Paula Vierea Bondevan Rezende, 14 (Escola Dancar, BRAZIL)
Maria Luiza Raia dos Santos Velloso Pinto, 13 (Centro de Ballet Classico Monica Luiza, BRAZIL)
Hirona Nagashima, 12 (Studio Un Deux Trois, JAPAN)



Steps on Broadway (NY, USA)

3 Months Unlimited Steps on Broadway
Pharan Evans, 17 (Georgia Youth Ballet, GA, USA)
Amanda Summers, 17 (Mid-Atlantic Center for Performing Arts, MD, USA)
Lindsay Stevens, 18 (Metropolitan Ballet Theatre, GA, USA)
Allison Burgess, 18 (Goh Ballet Academy, CANADA)
Yana Feldman, 19 (Olga Kresin Ballet School, PA, USA)
Megan Yamishita, 15 (Southland Ballet Academy, CA, USA)


School at Steps Summer Intensive – 3 weeks Scholarship
Emily Slawski, 12 (Space Coast Ballet Academy, FL, USA)


The Harid Conservatory (FL, USA)

Full Scholarship Summer 2009
Fernada Lopes, 14 (Ballet Jovem de Sao Vicente, BRAZIL)
Alex Babayev, 14 (Academy of International Ballet, PA, USA)
Stefan Pilcher, 13 (Pavilhao d Centro de Arts, BRAZIL)

Full Scholarship Summer 2010
Hanna Marie Bettes, 12 (Ballet Academy of Central Florida, FL, USA)


The Kirov Academy of Ballet of Washington, DC (D.C., USA)
Kanami Uenishi, 14 (Koike Ballet Studio, JAPAN)
Ayako Fujii, 15 (Soda Ballet School, JAPAN)
Yuuka Sagawa, 15 (Ohara Yoshmim Ballet Studio, JAPAN)
Alex Babayev, 14 (Academy of International Ballet, PA


The Rock School for Dance Education (PA, USA)

Full Year – Tuition Scholarship
Akane Yoshimura, 15 (Soda Ballet School, JAPAN)
Ayaka Fujii, 15 (Soda Ballet School, JAPAN)
Madoka Kariya, 15 (Maison du Ballet Etoile, JAPAN)
Yuuka Sagawa, 15 (Ohara Yoshmim Ballet Studio, JAPAN)
Mizuki Horie, 12 (Morikawa Satomi Ballet Academy, JAPAN)
Kurimu Urabe, 13 (Studio Un Duex Trois, JAPAN)

Full Year ½ Tuition Scholarship
Koyomi Kosaka, 15 (Soda Ballet School, JAPAN)

Full Summer Scholarship
Miki Akuta, 12 (Kazuko Sugihara Ballet Art, JAPAN)
Mizuki Hori, 12 (Morikawa Satomi Ballet Academy, JAPAN)
Leah Christianson, 12 (Academy of Dance Art, IL, USA)
Hanna Marie Bettes, 12 (Ballet Academy of Central Florida, FL, USA)
Alice Syauri Iuny, 13 (Ballet Marcia Lago, BRAZIL)
Miho Naotsuka, 13 (Yuko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN)
Saeka Shirai, 13 (Yuki Ballet Studio, JAPAN)
Madeline Andrews, 13 (Classical Ballet Academy, OR, USA)
Pharan Evans, 17 (Georgia Youth Ballet, GA, USA)
Akany Yoshimura, 15 (Soda Ballet Academy, JAPAN)
Ayaka Fujii, 15 (Soda Ballet Academy, JAPAN)
Risako Ikeda, 15 (Ballet Studio Duo, JAPAN)
Madoka Kariya, 15 (Maison du Ballet Etoile, JAPAN)
Kurimu Urabe, 13 (Studio Un Duex Trois, JAPAN)
Kaho Ogawa, 13 (Ballet Academy RELEVE, JAPAN)
Koyomi Kosaka, 15 (Soda Ballet Academy, JAPAN)
Marin Soki, 9 (Soki Ballet School, JAPAN)


The Royal Ballet School (UNITED KINGDOM)

Full Year Scholarship
Skylar Martin, 16 (Orlando Ballet School, FL, USA)

Short Term Study 2009
Jamie Kopit, 15 (Southland Ballet Academy, CA, USA)
Emily Smith, 16 (Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA)
Mariana Rodriguez, 16 (National Conservatory Dance School, PORTUGAL)
Evan Loudon, 14 (Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA)

Short Term Study 2010
Patrick Frenette, 14 (Maple Conservatory of Dance, CA, USA)


The Washington School of Ballet (USA)

Washington Ballet Studio Company Contract
Tamako Miyazaki, 19 (Kaneta Kono Ballet Academy, JAPAN)
Ayano Kimura, 20 (The Washington School of Ballet, DC, USA)
Kadir Okurer, 18 (University Ankara State Conservatory, TURKEY)

Full Year Scholarship
Yuka Sagawa, 15 (Ohara Yoshimi Ballet Studio)
Caue Vinicius Duarte, 15 (Pavilhao d Centro de Arts, BRAZIL)

Summer Tuition
Takahiro Tamagawa, 14 (Etoile Ballet School, JAPAN)
Akane Yoshimura, 15 (Soda Ballet School, JAPAN)
Brianna Watkins, 16 (Metropolitan Ballet Theatre, GA, USA)
Yukihiro Tamura, 16 (The Rock Center for Dance Education, PA, USA)
Junziong Zhao, 18 (Shanghai Fareast Ballet School, P.R. of CHINA)
Evgeni Doukokine, 18 (Canadian Ballet Theatre, CANADA)