Youth America Grand Prix

YAGP Winners

YAGP 2011 NY, New York City Finals


SENIOR AGE DIVISION

GRAND PRIX

Mayara Magri V. Da Graca, 16 (Petitie Danse School of Dance, BRAZIL)


WOMEN
Award
Winner
Gold Medal Kozue Tashiro, 15 (Chikako Tanaka JR. Ballet, JAPAN)
Silver Medal Hannah Kulas, 16 (Faubourg School of Ballet, IL, USA)
Bronze Medal Min Jung Kim, 16 (Korean National University of the Arts, REPUBILIC OF KOREA)


MEN
Award
Winner
Gold Medal Song Woo Han, 16 (Korean National University of the Arts, REPUBLIC OF KOREA)
Silver Medal Surimu Fukushi, 16 (Ballet Studio - DUO, JAPAN)
Bronze Medal Junziong (Jake) Zhao, 19 (Washington Ballet School, DC, USA


TOP 12 - WOMEN
Hannah Beach, 15 (Next Generation Youth Ballet at Patel Conservatory, FL, USA)
Jaimi Cullen, 18 (Ellison Ballet - Professional Training Program, NY, USA)
Zhang Jin, 16 (Beijing Dance Academy, P. R. OF CHINA)
Min Jun Kim, 16 (Korean National University of the Arts, REPUBLIC OF KOREA)
Hannah Kulas, 16 (Faubourg School of Ballet, IL, USA)
Nayara Lopes, 19 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Gabriela Mesa Ochoa, 17 (Escuela Nacional de Ballet de Cuba, CUBA)
Huyn Hee Shim, 17 (Korean National University of the Arts, REPUBLIC OF KOREA)
Yali Sun, 18 (Beijing Dance Academy, P. R. OF CHINA)
Kozue Tashiro, 15 (Chikako Tanaka Jr. Ballet, JAPAN)
Asuka Tsuchida, 18 (Tsubota Ballet School, JAPAN)
Mayara Magri V. Da Graca, 18 (Petite Danse School of Dance, BRAZIL)


TOP 6 - MEN
Victor Manuel Estevez Acosta, 17 (Escuela Nacional de Ballet de Cuba, CUBA)
Surimu Fukushi, 16 (Ballet Studio - DUO, JAPAN)
Michael Gruenecker, 17 (Tanz Akademie Zurich, SWITZERLAND)
Song Woo Han, 16 (Korean National University of the Arts, REPUBLIC OF KOREA)
Junziong (Jake) Zhao, 19 (Washington Ballet School, DC, USA)
Fang Zhi, 15 (Beijing Dance Academy, P. R. OF CHINA)


JUNIOR AGE DIVISION

YOUTH GRAND PRIX

Aran Bell, 12 (Maison de la Danse, ITALY)


WOMEN
Award
Winner
Gold Medal Hannah Bettes, 14 (Next Generation Youth Ballet at Patel Conservatory, FL, USA)
Silver Medal Paula Alves, 14 (Especial Academia De Ballet, BRAZIL)
Bronze Medal Tyler Donatelli, 14 (Southland Ballet Academy, CA, USA)


MEN
Award
Winner
Gold Medal Giacomo Rovero, 14 (Academia di Danza Domenichino da Piacenza, ITALY)
Silver Medal Blake Kessler, 13 (Orlando Ballet School, FL, USA)
Bronze Medal Giuseppe Bausillio, 14 (AS Ballett, SWITZERLAND)


TOP 12 - WOMEN
Paula Alves, 14 (Especial Academia de Ballet, BRAZIL)
Hannah Bettes, 14 (Next Generation Youth Ballet at Patel Conservatory, FL, USA)
Jennifer Bummer, 13 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)
Juliet Doherty, 13 (Fishback Studio of the Dance, NM, USA)
Tyler Donatelli, 14 (Southland Ballet Academy, CA, USA)
Miko Fogarty, 13 (Westlake School for the Performing Arts, CA, USA)
Grace Fulton, 14 (Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA)
Katherine Higgins, 14 (Greenwich Ballet Academy, CT, USA)
Rina Kanehara, 12 (Mizuno Hiroko Ballet Academy, JAPAN)
Tiana Lovett, 14 (Lovett Dance Center, CA, USA)
Sae Maeda, 12 (Mayumi Kinouchi Ballet Studio, JAPAN)
Shiori Midorikawa, 12 (Emi Aiba Ballet School, JAPAN)


PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION

HOPE AWARD

Grace Davidson, 11 (Faubourg School of Ballet, IN, USA)


WOMEN
Award
Winner
Gold Medal Seohoo Yun, 11 (Lee Won-A Ballet Academy, REPUBLIC OF KOREA)
Silver Medal Marin Soki 11 (Soki Ballet School, JAPAN)
Bronze Medal Ivana Bueno Garces, 11 (Fomento Artistico Cordeobes, MEXICO)


MEN
Award
Winner
Gold Medal Sunu Lim, 11 (Ko Eun Kyoung Ballet Academy, REPUBLIC OF KOREA)
Silver Medal Juan Miguel Fernandez, 11 (En Pro Del Talento Veracruzano, MEXICO)
Bronze Medal Austen Acevedo, 11 (Orlando Ballet School, FL, USA)


TOP 13 - WOMEN
Nayeli Paez, 11 (Carla Eugenia Escuela de Danza, MEXICO)
Yubin Choi, 11 (Academy of Korean Young Ballet Stars, REPUBLIC OF KOREA)
Grace Davidson, 11 (Faubourg School of Ballet, IN, USA)
Ivana Buenos Garces, 11 (Fomento Artistico Cordobes, MEXICO)
Minagi Negishi, 10 (Y's Dance Company, JAPAN
Won A Park, 11 (Korean National Institute for the Gifted in Arts, REPUBLIC OF KOREA)
Sebia Plantefeve, 8 (Ballerino, BELGIUM)
Martina Prefontaine, 9 (Vanouver Junior Professional Division, CANADA)
Yeojin Shim, 10 (Academy of Korean Young Ballet Stars, REPUBLIC OF KOREA)
Marin Soki, 11 (Soki Ballet School, JAPAN)
Hanna Son, 11 (Suji Ewha Ballet Academy, KOREA)
Natalie Thornley-Hall, 10 (Vanouver Junior Professional Division, CANADA)
Seohoo Yun, 11 (Lee Won-A Ballet Academy, REPUBLIC OF KOREA)


ENSEMBLES

ENSEMBLES

Award
Winner
Gold Medal Washington Ballet School, DC, USA Dusk Fields
Silver Medal Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA Insight
Bronze Medal Orlando Ballet School, FL, USA Allegretto For All Pieces


PAS DE DEUX
Award
Winner
Gold Medal Korean National University of the Arts, REPUBLIC OF KOREA Pas de Deux from Satanella
Silver Medal Next Generation Youth Ballet at Patel Conservatory, FL, USA Pas de Deux from Coppelia
Bronze Medal Orlando Ballet School, FL, USA Allegretto Pas de Deux from La Esmeralda


TOP 12
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA Insight
Ebateca, BRAZIL Masquerade
Ellison Ballet - Professional Training Center, NY, USA Odalisque Pas de Trois from Le Corsaire
Fomento Artistico Cordobes, MEXICO Bailando Con Huevos
Manhattan Youth Ballet, NY, USA Excerpt from Wolfgang
Metropoolitan Ballet Academy, PA, USA Children's Mazurka from Paquita
Orlando Ballet School, FL, USA Allegretto
Pavilhao D Centro de Artes, BRAZIL Segundo Toque
Point Park University, PA, USA Interconnect
The Rock Center for Dance Education, PA, USA Inertia
Tulsa Ballet Center for Dance Education, OK, USA Divertissement
Washington Ballet School, DC, USA Dusk Fields


SPECIAL AWARDS


Award
Winner
OUTSTANDING TEACHER AWARD Watmora Casey Faubourg School of Ballet, IL, USA
OUTSTANDING SCHOOL AWARD Next Generation Youth Ballet at Patel Conservatory, FL, USA
THE SARAH CHAPIN LANGHAM OUTSTANDING CONTEMPORARY DANCER AWARD Wang Li, 16 P. R. OF CHINA
MARY DAY ARTISTRY AWARD Nayara Lopes, 19 Orlando Ballet School, FL, USA
Patrick Frenette, 16 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA
GRISHKO MODEL SEARCH AWARD Lauren Carfolite
OUTSTANDING ARTISTRY AWARD PRESENTED BY DANCE EUROPE MAGAZINE Asuka Tsuchida, 18 Tsubota Ballet, JAPAN