Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
    SENIOR AGE DIVISION
         
  GRAND PRIX Not awarded    
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Chisako Oga, 15 V and T Dance, CA
  2nd Place Renee Kester, 18 Southland Ballet Academy, CA
  3rd Place Tiana Lovett, 15 Lovett Dance Academy, CA
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Taylor Bibee, 15 Lovett Dance Academy, CA
    Alex Cambie, 17 Ballet West Academy, UT
    Karina Eimon, 15 Ayako School of Ballet, CA
    Miriam Gittens, 16 The Dance Studio of Fresno, CA
    Rebecca Hambalek, 15 Shirley Winters Ballet, CA
    Hannah I. Hapin, 16 Westlake School of the Performing Arts, CA
    Mariko Ishikawa, 17 Ayako School of Ballet, CA
    Renee Kester, 18 Southland Ballet Academy, CA
    Tiana Lovett, 15 Lovett Dance Academy, CA
    Chisako Oga, 15 V and T Dance, CA
    Lucas Horns, 17 Ballet West Academy, UT
    Megan Yamashita, 18 Southland Ballet Academy, CA
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Tiana Lovett, 15 Lovett Dance Center, CA
  2nd Place Renee Kester, 18 Southland Ballet Academy, CA
  3rd Place (tie) Mandy Mortimore, 18 Norther California Dance Conservatory, CA
  3rd Place (tie) Karina Eimons, 15 Ayako School of Ballet, CA
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Taylor Bibee, 15 Lovett Dance Center, CA
    Alex Cambie, 17 Ballet West Academy, UT
    Gianna Cassidenti, 16 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Karina Eimon, 15 Ayako School of Ballet, CA
    Miriam Gittens, 16 The Dance Studio of Fresno, CA
    Lucas Horns, 17 Ballet West Academy, UT
    Rebecca Hambalek, 15 Shirley Winters Ballet, CA
    Renee Kester, 18 Southland Ballet Academy, CA
    Tiana Lovett, 15 Lovett Dance Center, CA
    Mandy Mortimore 18 Northern California Dance Center, CA
    Chisako Oga, 15 V and T Dance, CA
    Megan Yamashita, 18 Southland Ballet Academy, CA
         
    JUNIOR AGE DIVISION
         
  YOUTH GRAND PRIX Miko Fogarty, 14 Westlake School of the Performing Arts, CA
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Daniel McCormick, 12 Ballet San Jose School, CA
  2nd Place Masha Shcherbyna, 13 Independent, CANADA
  3rd Place Chloe Hebdon, 12 Jacqueline’s School of Ballet, UT
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Katie Buckmiller 14 Ballet West Academy, CA
    Michaelle Cassidenti, 13 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Miko Fogarty, 14 Westlake School of the Performing Arts, CA
    Sierra Harrision, 14 Southwest Classical Dance Academy, AZ
    Chloe Hebdon, 12 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Olivia Hobcraft, 13 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Hikari Jacobson, 13 Westlake School of the Performing Arts, CA
    Sarah Kroll, 13 Deanne Dance Center, CA
    Solana Loust, 12 V and T Dance, CA
    Daniel McCormick, 12 Ballet San Jose School, CA
    Isabella Seo, 12 Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA
    Jessica Wu, 14 Ballet San Jose School, CA
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Hikari Jacobson, 13 Westlake School of the Performing Arts, CA
  2nd Place Chloe Hebdon, 12 Jacqueline’s School of Ballet, UT
  3rd Place Annika Vaughn, 13 Southwest Classical Dance Academy, AZ
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Miko Fogarty, 14 Westlake School of the Performing Arts, CA
    Sierra Harrision, 14 Southwest Classical Dance Academy, AZ
    Chloe Hebdon, 12 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Olivia Hobcraft, 13 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Hikari Jacobson, 13 Westlake School of the Performing Arts, CA
    Solana Loust, 12 V and T Dance, CA
    Celin Ramirez, 12 Southwest Classical Dance Academy, AZ
    Masha Shcherbyna, 13 Independent, CANADA
    McKenzie Sparrer, 14 Ballet West Academy, UT
    Annika Vaughn, 13 Southwest Classical Dance Academy, AZ
    Makayla Bailey, 12 The Dance Studio of Fresno, CA
    Ryan Walker, 13 In Motion Studio of Dance, NV
         
    PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
         
  HOPE AWARD Tristan Brosnan, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY MEN & WOMEN
         
  1st Place Jasmine Cruz, 9 Westlake School for the Performing Arts, CA
  2nd Place Luke Westerman, 11 Northern California Dance Conservatory, CA
  3rd Place Suzanna Lathrum, 10 Lovett Dance Center, CA
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Marin Brant, 9 Shirley Winters Ballet, CA
    Tristan Brosnan, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Jasmine Cruz, 9 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Dania Geisen, 11 Lovett Dance Center, CA
    Suzanna Lathrum, 10 Lovett Dance Center, CA
    Jenya Orzhekhoska, 11 Bayer Ballet Academy, CA
    Caroline Pery, 11 Lovett Dance Center, CA
    Kendra Poston, 10 Independent, CA
    Virginia Rattan, 10 Deane Dance Center, CA
    Alina Taratorin, 9 Bayer Ballet Academy, CA
    Luke Westerman, 11 Northern California Dance Conservatory, CA
    Sabrina Yap, 11 Bayer Ballet Academy, CA
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Faith Adams, 10 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Marin Brant, 9 Shirley Winters Ballet, CA
    Tristan Brosnan, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Jasmine Cruz, 9 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Ian Debono, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Dania Geisen, 11 Lovett Dance Center, CA
    Suzanna Lathrum, 10 Lovett Dance Center, CA
    Isabelle Lehman, 11 Shirley Winters Ballet, CA
    Paige Litle, 9 The Dance Studio of Fresno, CA
    Johalyn Montero, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Hannah Nii, 11 The Dance Studio of Fresno, CA
    Alicia Want, 8 Rachel’s Ballet, CA
         
    ENSEMBLES
    DUETS & PAS DE DEUX
         
  1st Place Lovett Dance Center, CA   Forever
  2nd Place (tie) Southland Ballet Academy, CA   Last Minute
  2nd Place (tie) Ballet West Academy, UT   Pas De Deux from Sleeping Beauty
  3rd Place Westlake School for the Performing Arts, CA   Count on Me
         
    TOP 6 – PAS DE DEUX
         
    Ayako School of Dance, CA   What I’ve Done
    Ballet West Academy, UT   Pas De Deux from Sleeping Beauty
    DNC Dance Noveau CO, CANADA   Allegro Appassionato
    Lovett Dance Center, CA   Forever
    Southland Ballet Academy, CA   Last Minute
    Westlake School for the Performing Arts, CA   Count on ME
         
    ENSEMBLES
         
  1st Place Lovett Dance Center, CA   For All of their Pieces
  2nd Place Ballet West Academy, UT   Route 66
  3rd Place The Dance Stuidio of Fresno, CA   Babae
         
    TOP 12 – ENSEMBLES
         
    Ballet West Academy, UT   Route 66
    Bayer Ballet Academy, CA   Candy Kisses
    Hawkins School of Performing Arts, CA   Maids of Honor
    Lovett Dance Center, CA   Bach Concerto
    Lovett Dance Center, CA   Bolero
    Lovett Dance Center, CA   Hometown
    Lovett Dance Center, CA   Not How it Seems
    Northern California Dance Conservatory, CA   Spanish Delight
    Shirley Winters Ballet, CA   Degas
    Shirley Winters Ballet, CA   Silence in the Edges
    The Dance Studio of Fresno, CA   A Dance
    The Dance Studio of Fresno, CA   Babae
         
    SPECIAL AWARDS
    OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD
         
    Carolyn Lovett    
         
    OUTSTANDING TEACHER AWARD
         
    Victor Kabanieav    
         
    OUTSTANDING SCHOOL AWARD
         
    Westlake School for the Performing Arts, CA    
    Lovett Dance Center, CA