Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
    SENIOR AGE DIVISION
         
  GRAND PRIX Not awarded    
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Courtlyn Hanson, 16 Ballet Academy of Texas, TX
  2nd Place Natalie Tsay, 17 Ballet Academy of Texas, TX
  3rd Place Katia Almayeva, 16 Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX
         
    TOP 12 – WOMEN
         
    Katia Almayeva, 16 Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX
    Claire Ashcraft, 15 Hathaway Academy of Ballet, TX
    Katie Cheng, 16 Ballet Academy of Texas, TX
    Genevieve Coovrey, 15 Rowland School of Ballet, TX
    Courtlyn Hanson, 16 Ballet Academy of Texas, TX
    Dorian Henjy 17 Arlington Classical Ballet Academy, TX
    Julia Jones, 16 Texas Ballet Theater School – Dallas, TX
    Alexandria Loy, 18 Ballet Conservatory, TX
    Maadison McKay, 18 Ballet Conservatory, TX
    Madisyn Mullett, 16 Denton Ballet Academ, TX
    Natalie Tsay 17 Ballet Academy of Texas, TX
    Nicole Young 17 Uptown Dce Center, TX
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN
         
  1st Place Aldrin Vendt, 16 Ballet Academy of Texas, TX
  2nd Place Cavin Greenwood, 16 Allegro West Academy of Dance, TX
  3rd Place Clay Murray, 15 South Mississippi Ballet Theatre, MS
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Madison Winter, 15 Ballet Academy of Texas, TX
  2nd Place (tie) Illana Lemack, 15 Dance Industry Performing Arts Center, TX
  2nd Place (tie) Katia Almayeava, 16 Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX
  3rd Place Natalia Pieper, 17 True Dance Academy, NE
         
    TOP 12 – WOMEN
         
    Katia Almayeva, 16 Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX
    Megan Campbell, 15 Prodigy Dance and Performing Arts Center, TX
    Katie Cheng, 16 Ballet Academy of Texas, TX
    Montana Dalton, 15 Dance Industry Performing Arts Center, TX
    Courtlyn Hanson, 16 Ballet Academy of Texas, TX
    Ilana Lemack, 15 Dance Industry Performing Arts Center, TX
    Clay Murray, 15 South Mississippi Ballet Theatre, MS
    Natalie Pieper, 17 True Dance Academy, NE
    Olivia Poulter, 16 Dance Industry Performing Arts Center, TX
    Feleacia Quezergue, 17 Fairbank Dance Theatre and Academy, TX
    Madison Winter, 16 Ballet Academy of Texas, TX
    Nicole Young, 17 Uptown Dance Centre, TX
         
    JUNIOR AGE DIVISION
         
  YOUTH GRAND PRIX Not awarded    
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Anastasia Tillman, 13 Ballet Conservatory, TX
  2nd Place Gillian Fitz, 14 Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX
  3rd Place Lauren Leb, 12 Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX
  3rd Place Brittany Broussard, 14 Allegro West Academy of Dance, TX
         
    TOP 12 – WOMEN
         
    Brittany Broussard, 14 Allegro West Academy of Dance, TX
    Olivia Etherton, 13 True Dance & Company, NE
    Lilly Fife, 13 Fairbank Dance Theatre & Academy, TX
    Gillian Fitz, 14 Marina Almayeva School of Clasiscal Ballet, TX
    Breanne Granlund, 14 Ballet Academy of Texas, TX
    Regan Hutsell, 12 Allegro West Academy of Dance, TX
    Chelsea King, 13 Marina Almayeva School of Clasiscal Ballet TX
    Lauren, Leb, 12 Marina Almayeva School of Clasiscal Ballet, TX
    Alexandria Marx, 14 Allegro West Academy of Dance, TX
    Gabrielle Mengden, 14 Allegro West Academy of Dance
    Alise Newman, 12 Ballet Academy of Texas, TX
    Anastasia Tillman, 13 Ballet Conservatory, TX
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Alexandria, Marx, 14 Allegro West Academy of Dance, TX
  2nd Place Lily Bines, 13 The Dallas Conservatory, TX
  3rd Place (tie) Austin Meiteen 12 Rise Dance Academy, TX
  3rd Place (tie) Kennedy Huff, 13 Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Lily Bines, 13 The Dallas Conservatory, TX
    Britttany Broussard, 14 Allegro West Academy of Dance, TX
    Michael Garcia, 14 Ballet Academy of Texas, TX
    Abby Granlund, 14 Ballet Academy of Texas, TX
    Breanne Granlund, 14 Ballet Academy of Texas, TX
    Haley Hartsfield, 13 Academy of Dance Arts, TX
    Kennedy Huff, 13 Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX
    Maggie Joy, 14 Dance Industry Performing Arts Center, TX
    Alexandria, Marx, 14 Allegro West Academy of Dance, TX
    Austin Meiteen 12 Rise Dance Academy, TX
    Gabrielle Mengden 14 Allegro West Academy of Dance, TX
    Kaylin Sturtevant 14 Dance Industry Performing Arts Center, TX
         
    PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
         
  HOPE AWARD Rachel, Rohrich, 11 The Dallas Conservatory, TX
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Kirsten Smerud, 10 Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX
  2nd Place Kearstyn Blackwell, 9 Artistry in Motion Performing Arts Center, TX
  3rd Place Halle Bauer, 11 The Dallas Conservatory, TX
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Halle Bauer, 11 The Dallas Conservatory, TX
    Kearstyn Blackwell, 9 Artistry in Motion Performing Arts Center, TX
    Charlee Fagan, 9 Main Street Dance, LA
    Emily Klein, 11 International Ballet Theater, TX
    Zoe Luckett, 10 Progressions Performing Arts, TX
    Brainna McMahon, 11 Allegro West Academy of Dance, TX
    Jenna Monahan, 10 Artistry in Motion Performing Arts Center, TX
    Skylar Neufeldt, 10 Art Ballet Academy, TX
    Anna Payer, 11 Ballet Academy of Texas, TX
    Rachel, Rohrich, 11 The Dallas Conservatory, TX
    Kirsten Smerud, 10 Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX
    Emily Yost, 11 True Dance & Company, NE
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Charlee Fagan, 9 Main Street Dance, LA
  2nd Place Kennedy Sheriff, 11 Ballet Conservatory, TX
  3rd Place Halle Bauer, 11 The Dallas Conservatory, TX
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Halle Bauer, 11 The Dallas Conservatory, TX
    Ivana Checchetti, 11 Progressions Performing Arts, TX
    Helena Cerny, 11 Ballet Academy of Texas, TX
    Charlee Fagan, 9 Main Street Dance, LA
    Hannah Karim, 11 Prodigy Dane And Performing Arts Centre, TX
    Courtney McColley, 9 Prodigy Dane And Performing Arts Centre, TX
    Brianna McMahon, 11 Allegro West Academy of Dance, TX
    Laura Perich, 11 Allegro West Academy of Dance, TX
    Rachel Rohrich, 11 The Dallas Conservatory, TX
    Kennedy Sheriff, 11 Ballet Conservatory, TX
    Annabelle Thrash, 8 South Mississippi Ballet Theatre, MS
    Caroline Tibbets, 9 Saint Mary’s Hall School, TX
         
    ENSEMBLES
    SMALL ENSEMBLES
         
  1st Place Marina Almayeva School of Clasiscal Ballet, TX   The Game
  2nd Place The Dallas Conservatory, TX   Seasons
  3rd Place Main Street Dance, LA   The Bitter Earth
         
    TOP 12 – SMALL ENSEMBLES
         
    The Dallas Conservatory, TX   Candy Cane Variation from The Nutracker Suite
    The Dallas Conservatory, TX   Chinese Variation from The Nutcracker Suite
    Kennedy Dance Theatre, TX   Duerme Amor Mio
    Ballet Lubbock, TX   How to Fly
    Ballet Academy of Texas, TX   La Ventana Selections
    Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX   Pas de Deux from Harlequinade
    Allegro West Academy of Dance, TX   Pas de Trois from La Bayadere
    Art Ballet Academy, TX   Pas de Trois from Mirletons
    Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX   Pizzicato Duet from Sylvia
    The Dallas Conservatory, TX   Seasons
    Main Street Dance, LA   The Bitter Earth
    Marina Almayeva School of Clasiscal Ballet, TX   The Game
         
    LARGE ENSEMBLES
         
  1st Place Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX   Frozen
  2nd Place Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX   Tarantella
  3rd Place The Dallas Conservatory, TX   A Chopin Waltz
         
    TOP 12 – LARGE ENSEMBLES
         
    Ballet Academy of Texas, TX   3rd Movement from “Plaza del Feugo”
    The Dallas Conservatory, TX   A Chopin Waltz
    Ballet Conservatory, TX   Evensong
    Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX   Frozen
    Tulsa Youth Ballet/Oklahoma Performing Arts, OK   Hospital
    Artistry in Mortion Performing Arts Center, TX   Imma Shine
    Allegro West Academy of Dance, TX   Paradox
    Marina Almayeva School of Clasiscal Ballet, TX   Recess
    Ballet Academy of Texas, TX   Sail
    Ballet Academy of Texas, TX   Selections from “Rhapsody”
    Prodigy Dance And Performing Arts Centre, TX   Tarantella
    Texas Ballet Theatre School, Dallas, TX   Vienna Waltz
         
    SPECIAL AWARDS
    OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD
         
    Catherine Lewellen    
         
    OUTSTANDING TEACHER AWARD
         
    Jacqueline Porter    
         
    OUTSTANDING SCHOOL AWARD
         
    Ballet Academy of Texas, TX