Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
    SENIOR AGE DIVISION
         
  GRAND PRIX Not awarded    
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Taylor Bibee, 16 Lovet Dance Center, CA
  2nd Place Mallory Moon, 16 Jacqueline’s School of Ballet, UT
  3rd Place (tie) Karina Eimon, 16 Ayako School of Ballet, CA
  3rd Place (tie) Goldie Jane Walberg, 17 Los Angeles Ballet Academy, CA
         
    TOP 12 – WOMEN
         
    Rachel Berryman, 17 Deane Dance Center, CA
    Taylor Bibee, 16 Lovett Dance Center, CA
    Amy Christenson, 15 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Karina Eimon, 16 Ayako School of Ballet, CA
    Veronica Gutierrez, 17 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Rebecca Hambalek, 16 Shirley Winters Ballet, CA
    Paola McCormick, 17 Ballet San Jose, CA
    Mallory Moon, 16 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Victoria Smith, 15 Ballet Academy Ventura, CA
    Goldie Jae Walberg, 17 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Genevieve Waldorf, 15 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Victoria Yacap, 17 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Miriam Gittens, 17 The Dance Studio of Fresno, CA
  2nd Place Brilynn Rakes, 17 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
  3rd Place Allen Waddell, 19 Lines Ballet School, CA
         
    TOP 12 – WOMEN
         
    Rachel Berryma, 17 Deanne Dance Center, CA
    Shan Del Vecchio, 19 Chiang Mai Ballet Academy, THAILAND
    Miriam Gittens, 17 The Dance Studio of Fresno, CA
    Mallory Moon, 16 Jacquelines, School of Ballet, UT
    Carlene Raibley, 17 Norhtern Calivornia Dance Conservatory, CA
    Brilynn Rakes, 17 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Candy Tong, 17 Independent, CA
    Madison Wada, 16 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Allen Waddell, 19 Lines Ballet School, CA
    Goldie Jane Walberg, 17 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Shannon Walsh, 15 The Dance Studio of Fresno, CA
    Victoria Yacap, 17 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
         
    JUNIOR AGE DIVISION
         
  YOUTH GRAND PRIX David Preciado, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Maria Fernada Paredes, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
  2nd Place Sabrina Yap, 12 Bayer Ballet Academy, CA
  3rd Place Chloe Hebdon, 13 Jacqeline’s School of Ballet, UT
         
    TOP 12 – WOMEN
         
    Katie Brady, 14 V & T Dance, CA
    Michaelle Cassidenti, 14 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Cloe Hebdon, 13 Jacquelie’s School of Ballet, UT
    Phallyn Navarro, 13 Dance Theatre International, CA
    Maria Fernanda Paredes, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Caroline Perry, 12 Lovett Dance Center, CA
    Elyssa Taylor 13 Shirley Winters Ballet, CA
    Kaitlyn Vance, 13 The Dance Studio of Fresno, CA
    Brennan Wall, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Dayna Wiederin, 13 Southland Ballet Academy, CA
    Claire Wu, 13 Rachel’s Ballet, CA
    Sabrina Yap, 12 Bayer Ballet Academy, CA
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN
         
  1st Place Daniel McCormick, 13 Ballet San Jose, CA
  2nd Place Diego Altramirano, 13 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
  3rd Place Issac Sanders, 13 Brindusa-Moore Ballet Academy, ID
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN
         
  1st Place Chloe Hebdon, 13 Jacqueline’s School of Ballet, UT
  2nd Place Diego Altamirano, 13 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
  3rd Place (tie) Maria Fernada Paredes, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
  3rd Place (tie) Katie Brady, 14 V & T Dance, CA
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Diego Altamirano, 13 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Katie Brady, 14 V & T Dance
    Michaelle Cassidenti, 14 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Claudio Hastings, 13 Yen-li Chen Ballet School, CA.
    Chloe Hebdon, 13 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Hunter Minkus, 13 In The Spotlight Dance Center, CA
    Maria Fernada Paredes, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
    David Preciado, 14 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Isaac Sanders, 13 Brindusa-Moore Ballet Academy, ID
    Ellyssa Taylor, 13 Shirley Winters Ballet, CA
    Aurora Vaughan, 13 Menlo Park Academy of Dance, CA
    Ryan Walker, 14 Sierra Nevada Ballet – Apprenticeship Program, NV
         
    PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
         
  HOPE AWARD Suzanna Lathrum, 11 Lovett Dance Center, CA
         
    CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Jasmine Cruz, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
  2nd Place Lesley Tan, 8 Lovett Dance Center, CA
  3rd Place Paige Litle 10 The Dance Studio of Fresno, CA
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Faith Adams, 11 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Mari Brant, 10 Shirley Winters Ballet, CA
    Jasmine Cruz, 10 Westlake School for the Performing Arts, Ca
    Nicole Denney, 10 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Sophia Koutoglou, 10 Ayako School of Ballet, CA
    Suzanna Lathrum, 11 Lovett Dance Center, CA
    Paige Litle 10 The Dance Studio of Fresno, CA
    Leighton Shiveley, 11 Menlo Park Academy of Dance, CA
    Johanna Sigurdardottir, 11 Bay Area Dance School, Lise la Cour’s LaCademy, CA
    Bridget Sun, 11 Lovett Dance Center, CA
    Lesley Tan, 8 Lovett Dance Center, CA
    Alina Taratorin, 10 Bayer Ballet Academy, CA
         
    CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN
         
  1st Place Jasmine Cruz, 10 Westlake School for the Performing Arts, CA
  2nd Place Nicole Denney, 10 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
  3rd Place Jonalyn Montero, 11 Westlake School for the Performing Arts, CA
         
    TOP 12 – MEN & WOMEN
         
    Faith Adams, 11 Jacqueline’s School of Ballet, UT
    Jasmine Cruz, 10 Westlake School for the Performing Arts, Ca
    Nicole Denney, 10 Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA
    Mia Hall, 10 Susan Hayward School of Dancing, CA
    Jessica Hubbs, 11 Vancouver Junior Professional Division Ballet, BC, CANADA
    Suzanna Lathrum, 11 Lovett Dance Cener, CA
    Johanna Levie, 11 Los Angeles Ballet Academy, CA
    Jonalyn Montero, 11 Westlake School for the Performing Arts, CA
    Rachel Ogawa, 8 In the Spotlight Dance Center, CA
    Nikol Pritsky, 11 Shirley Winters Ballet, CA
    Lesley Tan, 8 Lovett Dance Cener, CA
    Alina Taratorin, 10 Bayer Ballet Academy, CA
         
    ENSEMBLES
    LARGE ENSEMBLES
         
  1st Place Westlake School for the Performing Arts, CA   Young Rebels
  2nd Place Lovett Dance Center   Raein
  3rd Place The Dance Center of Fresno, CA   Dust from Stars
         
    TOP 12 – LARGE ENSEMBLES
         
    The Dance Studio of Fresno, CA   Boat Turns Toward the Port
    Lovett Dance Center, CA   Break Away
    Los Angeles Ballet Academy, CA   Divergence
    The Dance Studio of Fresno, CA   Dust from Stars
    Westlake School for the Performing Arts, CA   Epaulement
    Westlake School for the Performing Arts, CA   Gounod’s Waltz
    Shirley Winters Ballet, CA   In Soung
    The Dance Studio of Fresno, CA   Junior Allegro
    Jacqueline’s School of Ballet, UT   My Beautiful Dark
    Lovett Dance Center, CA   Raein
    Northern California Dance Center, CA   Untitled: Dance for 12
    Westlake School for the Performing Arts, CA   Young Rebels
         
    DUETS & PAS DE DEUX
         
  1st Place Lovett Dance Center, CA   Soar
  2nd Place Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA   Vessel
  3rd Place Westlake School for the Performing Arts, CA   Pas de Deux from Flames of Paris
         
    TOP 6 – DUETS & PAS DE DEUX
         
    Dmitri Kulev Classical vallet Academy, CA   Aroud the Block
    Westlake School for the Performing Arts, CA   Little Hunters
    Westlake School for the Performing Arts, CA   Pas de Deux from Flames of Paris
    Lovett Dance Center, CA   Soar
    Dmitri Kulev Classical vallet Academy, CA   Starring M and M
    Dmitri Kulev Classical vallet Academy, CA   Vessel
         
    SPECIAL AWARDS
    OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD
         
    Heather Gray    
         
    OUTSTANDING TEACHER AWARD
         
    Carolyn Lovett    
         
    OUTSTANDING SCHOOL AWARD
         
    Los Angeles Ballet Academy, CA