Event details
- Friday | August 22, 2014 to Monday | August 25, 2014
- 9:00 am - 6:00 pm
Maximilano Guerra – Director Ballet Mercosur, ARG
Lauren Lovette – Principal dancer at NY City Ballet, NY, USA and YAGP Alumni
Claudio Munoz – Ballet Master, Houston Ballet II, TX, USA
Gennadi Saveliev – Co -Founder Youth America Grand Prix, Ballet Master, American Ballet Theatre
Larissa Saveliev – Co – Founder and Artistic Director of Youth America Grand Prix
SENIOR AGE DIVISION | ||||
GRAND PRIX | Not awarded | |||
CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN | ||||
1st Place | Paula Rosa Santana, | 17 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | |
2nd Place | Victoria Ornella Pesce, | 16 | Teatro del Libertador San Martín, ARG | |
3rd Place | Matheus, Nadal, | 18 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | |
TOP 12 – WOMEN | ||||
Matías José Aguilar, | 16 | Estudio Bahía Blanca, ARG | ||
Jonas Michel Grassi Muñoz, | 18 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | ||
María Agustina Imperiali, | 15 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | ||
Maria Clara Gasso Islas, | 18 | Escuela Nacional de Danzas, URU | ||
Pedro Luz, | 15 | Jeane Rolma Academia de Danza, BRZ | ||
Aixa Rocío Muzzachiodi | 15 | Estudio Arte Carla Tista, ARG | ||
Matheus Nadal, | 18 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | ||
Luciano Perotto, | 17 | Independiente, Prof. Sergio Gustavo Yannelli, ARG | ||
Victoria Ornella Pesce, | 16 | Teatro del Libertador San Martín, ARG | ||
Tamara Mercedes Rocca, | 15 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | ||
Paula Rosa Santana, | 17 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | ||
Indiana Terzolo Menéndez, | 15 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón y Fundación Julio Bocca, ARG | ||
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – WOMEN | ||||
1st Place | Victoria Ornella Pesce, | 16 | Teatro del Libertador San Martín, ARG | |
2nd Place | Paula Rosa Santana, | 17 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | |
3rd Place | Luciano Perotto, | 17 | Independiente, Prof. Sergio Gustavo Yannelli, ARG | |
JUNIOR AGE DIVISION | ||||
YOUTH GRAND PRIX | Not awarded | |||
CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN | ||||
1st Place | Rocio Prina, | 14 | Estudio Open Ballet, ARG | |
2nd Place | Carolyne De Freitas Galvao, | 14 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | |
3rd Place | Victoria Papa, | 13 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | |
TOP 12 – WOMEN | ||||
Trinidad Crozes, | 13 | Instituto Coreográfico Pigüe, ARG | ||
Carolyne De Freitas Galvao, | 14 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | ||
Asunción Domínguez, | 13 | Estudio Eliana DiMarco, ARG | ||
Carla He, | 13 | Arte XXI, ARG | ||
Robin Leonor Herrera, | 12 | Fundación Festival Art-Un Sitio de Esperanza, COL | ||
Denise Klocker, | 14 | Estudio Open Ballet, ARG | ||
Julieta Urmenyi Lerche, | 13 | Arte XXI, ARG | ||
Amalia Fernández Muiños, | 12 | Estudio de Candela García Schwarcz, ARG | ||
Victoria Papa, | 13 | Instituto Superior de Arte teatro Colón, ARG | ||
Rocio Prina, | 14 | Estudio Open Ballet, ARG | ||
Abril Rodríguez, | 13 | Estudio XXI, ARG | ||
Catalina Sabella, | 14 | Estudio de Ballet Sandra Racedo, ARG | ||
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN | ||||
1st Place | Carolyne De Freitas Galvao, | 14 | Bale Jovem Do Centro Cultural Gustave Ritter, BRZ | |
2nd Place | Victoria Papa, | 13 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | |
3rd Place | Julieta Urmenyi Lerche, | 13 | Arte XXI, ARG | |
PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION | ||||
HOPE AWARD | Not awarded | |||
CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN | ||||
Paloma Ramírez Azambuja, | 11 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | ||
Ximena Quimey Aragon, | 11 | Estudio de Ballet Sandra Racedo, ARG | ||
Antonella Marconi, | 11 | Escuela de Danzas Clásicas, ARG | ||
TOP 6 – WOMEN | ||||
Ximena Quimey Aragon, | 11 | Estudio de Ballet Sandra Racedo, ARG | ||
Paloma Ramírez Azambuja, | 11 | Instituto Superior de Arte Teatro Colón, ARG | ||
Gina Livetti, | 10 | Estudio de Ballet Sandra Racedo, ARG | ||
Antonella Marconi, | 11 | Escuela de Danzas Clásicas, ARG | ||
Martina Marmet, | 10 | Estudio Open Ballet, ARG | ||
María Pía Franco Nizzo, | 11 | Seminario Provincial de Ballet, ARG | ||