|
|
|
SENIOR AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GRAND PRIX |
|
Jade Payette |
|
15 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Catherine Hamer |
|
15 |
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
2nd Place |
|
Quenby Hersh |
|
15 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
3rd Place |
|
Megan Van Winkle |
|
16 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jade Payette |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Catherine Hamer |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
Quenby Hersh |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Megan Van Winkle |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Megan Gagnon |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
Amanda Dobernic |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Jill Buettner |
|
|
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
|
|
Jennifer M. Lee |
|
|
|
ORANCE COUNTY HIGH SCHOOL OF THE ARTDS |
|
|
|
|
Whitney Jeffries |
|
|
|
YURI GREGORIEV SCHOOL OF RUSSIAN BALLET |
|
|
|
|
Megan Terry |
|
|
|
BALLET ARTS |
|
|
|
|
Ellen Bigelow |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ashley Sutherland |
|
|
|
BALLET PACIFICA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Catherine Hamer |
|
15 |
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
2nd Place (tie) |
|
Megan Van Winkle |
|
16 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
2nd Place (tie) |
|
Quenby Hersh |
|
15 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
3rd Place (tie) |
|
Drew Smith |
|
16 |
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ARTS |
|
|
3rd Place (tie) |
|
Whitney Jeffries |
|
17 |
|
YURI GREGORIEV SCHOOL OF RUSSIAN BALLET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jade Payette |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Catherine Hamer |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
Megan Van Winkle |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Quenby Hersh |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Drew Smith |
|
|
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ART |
|
|
|
|
Whitney Jeffries |
|
|
|
YURI GREGORIEV SCHOOL OF RUSSIAN BALLET |
|
|
|
|
Megan Gagnon |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
Vivian Aragon |
|
|
|
|
|
|
|
|
Megan Terry |
|
|
|
BALLET ARTS |
|
|
|
|
Meagan Vincent |
|
|
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
|
|
Ashley Sutherland |
|
|
|
BALLET PACIFICA |
|
|
|
|
Chloe Crade |
|
|
|
LAURIDSEN BALLET CENTER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JUNIOR AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
YOUTH GRAND PRIX |
|
Isha Cecere |
|
13 |
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
SPECIAL MENTION IN CONTEMPORARY DANCE CATEGORY |
|
Megan Gagnon |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Marina Shiferman |
|
14 |
|
LONG BEACH BALLET ARTS CENTER |
|
|
2nd Place |
|
Jennifer Stahl |
|
14 |
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
3rd Place |
|
Elizabeth Kelly |
|
14 |
|
THE BLANKENSHIP BALLET COMPANY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Isha Cecere |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
|
Elizabeth Kelly |
|
|
|
THE BLANKENSHIP BALLET COMPANY |
|
|
|
|
Marina Shiferman |
|
|
|
LONG BEACH BALLET ARTS CENTER |
|
|
|
|
Jennifer Stahl |
|
|
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Samantha Chang |
|
|
|
BALLET PACIFICA |
|
|
|
|
Caitlin Harskamp |
|
|
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
|
|
Lana Muhlbach |
|
|
|
PACIFIC ARTISTS DANCE CENTER |
|
|
|
|
Lisa Ushino |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
|
Caroline Gutilla |
|
|
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
|
|
Becky Ritch |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Anastasia Sinitsyna |
|
|
|
MARAT DAUKAYEV SCHOOL OF BALLET |
|
|
|
|
Greg DeArmond |
|
|
|
SADDLEBACK DANCE CETER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Dylan Gutierrez |
|
13 |
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
2nd Place |
|
Alexandria Mitchell |
|
12 |
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
3rd Place (tie) |
|
Caroline Guitilla |
|
14 |
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
3rd Place (tie) |
|
Sarah Poss |
|
12 |
|
LAURIDSEN BALET CENTER |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Isha Cecere |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
|
Alexandria Mitchell |
|
|
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
|
|
Sarah Poss |
|
|
|
LAURIDSEN BALET CENTER |
|
|
|
|
Dylan Gutierrez |
|
|
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
|
|
Caroline Guitilla |
|
|
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
|
|
Caitlin Harskamp |
|
|
|
SEVERANCE FRESNO BALLET SCHOOL |
|
|
|
|
Marina Shiferman |
|
|
|
LONG BEACH BALLET ARTS CENTER |
|
|
|
|
Katie Austin |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
|
Lisa Ushino |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
|
Dana Akashi |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Gregory DeArmond |
|
|
|
SADDLEBACK DANCE CETER |
|
|
|
|
Kelsey Ritcheson |
|
|
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ART |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HOPE AWARD |
|
Mallory Clark |
|
11 |
|
INLAND DANCE ACADEMY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Hannah Schiller |
|
10 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
2nd Place (tie) |
|
Monica Stainer |
|
10 |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
2nd Place (tie) |
|
Jordan Hammond |
|
10 |
|
THE DARIA BEARDEN DANCE STUDIO |
|
|
3rd Place |
|
Tami Endow |
|
10 |
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – MEN & WOMEN (AMONG DANCERS AGES 10 AND 11) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kamran Daravi |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Bryn Gilbert |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Nina Pearlman |
|
|
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
|
|
Jordan Hammond |
|
|
|
THE DARIA BEARDEN DANCE STUDIO |
|
|
|
|
Hannah Schiller |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Ellen Akashi |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Olympia Belforti |
|
|
|
ZEAL STUDIOS |
|
|
|
|
Vanessa Beyers |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Mallory Clark |
|
|
|
INLAND DANCE ACADEMY |
|
|
|
|
Ashley Maietta |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
Erin Salzmann |
|
|
|
CK DANCE COMPANY |
|
|
|
|
Frances Yoshikane |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 6 – MEN & WOMEN (AMONG DANCERS 9 YEARS OLD AND YOUNGER) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Chloe Watson |
|
|
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ARTS |
|
|
|
|
Megan Yamashita |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Marisa Shimano |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
Tami Endow |
|
|
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Monica Stainer |
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
Brieana Pagliaro |
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ENSEMBLES |
|
|
|
SMALL ENSEMBLES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
Odalisques, Le Corsaire |
|
|
2nd Place |
|
ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
Pas de Trois |
|
|
3rd Place (tie) |
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
Merlitons |
|
|
3rd Place (tie) |
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ARTS |
|
|
|
Triad |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
LARGE ENSEMBLES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
|
Gypsy Dance |
|
|
2nd Place |
|
ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
Espanol |
|
|
3rd Place |
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
|
Spanish Dance |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – ENSEMBLES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CENTER STAGE DANCE ACADEMY |
|
|
|
Dance of the Hours |
|
|
|
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
|
Gypsy Dance |
|
|
|
|
ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
Espanol |
|
|
|
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ARTS |
|
|
|
Storm |
|
|
|
|
SADDLEBACK DANCE CENTER |
|
|
|
Nocturne |
|
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY |
|
|
|
Merlitons |
|
|
|
|
MARAT DAUKAYEV SCHOOL OF BALLET |
|
|
|
Me & I |
|
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
Kurayamino |
|
|
|
|
THEATRICS DANCE ACADEMY |
|
|
|
Spanish Dance |
|
|
|
|
ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
Pas de Trois |
|
|
|
|
CM SCHOOL OF PERFORMING ARTS |
|
|
|
Triad |
|
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
Odalisques Le Corsaire |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SPECIAL AWARDS |
|
|
|
|
OUTSTANDING TEACHER AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Maria Lazar |
|
|
|
CLASSICAL BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
David Wilcox |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OUTSTANDING SCHOOL AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SOUTHLAND BALLET ACADEMY |
|
|
|
|
|
|
|
|
PACIFIC COAST ACADEMY OF DANCE |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JUDGES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Evelyn Cisneros |
|
|
|
|
|
|
|
|
Mikhail Tchoupakov |
|
|
|
|
|
|
|
|
Shamil Yagudin |
|
|
|
|
|
|
|
|
Susan Jaffe |
|
|
|
|
|
|
|
|
Tara Catao |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|