|
|
|
SENIOR AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
GRAND PRIX |
|
Jordan Martinez |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Ellie Borick |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Andrea Allmon |
|
17 |
|
Miami Youth Ballet, FL, USA |
|
|
3rd Place |
|
Tessa Hartmann |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Andrea Allmon |
|
17 |
|
Miami Youth Ballet, FL, USA |
|
|
|
|
Cara Berl |
|
15 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Claire Barnett |
|
16 |
|
Ann Parsley School of Dance, MI, USA |
|
|
|
|
Daiana Alvarez |
|
18 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Ellie Borick |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Emma Cory |
|
16 |
|
International Ballet Academy – NC, NC, USA |
|
|
|
|
Miya Mobley |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Nina Nicotera |
|
18 |
|
America’s Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Phoenix Elmer |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Sydney Ransbury |
|
15 |
|
International Ballet Academy – NC, NC, USA |
|
|
|
|
Teresa Bowden |
|
17 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
|
|
Tessa Hartmann |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Neal Burks |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Austin Eyler |
|
17 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
3rd Place |
|
Matthew Cunningham |
|
19 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 6 – MEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Austin Eyler |
|
17 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
|
|
Boris Ceballos |
|
18 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Jordan Martinez |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Joshua Nohrer |
|
17 |
|
America’s Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Matthew Cunningham |
|
19 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Neal Burks |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Adia Holist |
|
16 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Valeria Yamin |
|
16 |
|
Performance Edge Dance Studio, FL, USA |
|
|
3rd Place |
|
Emma Cory |
|
16 |
|
International Ballet Academy – NC, NC, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Abigail Melnick |
|
16 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
|
|
Adia Holist |
|
16 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
|
|
Cara Berl |
|
15 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Ellie Borick |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Emma Cory |
|
16 |
|
International Ballet Academy – NC, NC, USA |
|
|
|
|
Hannah Grant |
|
16 |
|
South Carolina Christian Dance Theater, SC, USA |
|
|
|
|
Juliette Jones |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Nathalie Adams |
|
15 |
|
America’s Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Phoenix Elmer |
|
16 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Sarah Pfeiffer |
|
15 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Shelby Russ |
|
15 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
|
|
Valeria Yamin |
|
16 |
|
Performance Edge Dance Studio, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – MEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Troy Martin |
|
15 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Benjamin Peralta |
|
15 |
|
Debbie’s Dance Company, FL, USA |
|
|
3rd Place |
|
Anderson DaSilva |
|
17 |
|
America’s Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 6 – MEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anderson DaSilva |
|
17 |
|
America’s Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Benjamin Peralta |
|
15 |
|
Debbie’s Dance Company, FL, USA |
|
|
|
|
Boris Ceballos |
|
18 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Jordan Martinez |
|
15 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Matthew Cunningham |
|
19 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Troy Martin |
|
15 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
JUNIOR AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
YOUTH GRAND PRIX |
|
Bella Kirby |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Maggie Chadbourne |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Abigail White |
|
12 |
|
A Class Act Dance Center, GA, USA |
|
|
3rd Place |
|
Sydney Dolan |
|
14 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Abigail White |
|
12 |
|
A Class Act Dance Center, GA, USA |
|
|
|
|
Alexandra de Roos |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Alexis Bull |
|
13 |
|
Coastal Dance Centre, SC, USA |
|
|
|
|
Angelina Broad |
|
13 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Avery Jarrard |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Bella Kirby |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Chloe Misseldine |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Gillian Yoder |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Kaitlin Duffy |
|
14 |
|
The Art of Classical Ballet, FL, USA |
|
|
|
|
Maggie Chadbourne |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Nina Giraldo |
|
12 |
|
School of Russian Ballet (FL), FL, USA |
|
|
|
|
Sydney Dolan |
|
14 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 24 – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Abigail White |
|
12 |
|
A Class Act Dance Center, GA, USA |
|
|
|
|
Alexandra de Roos |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Alexis Bull |
|
13 |
|
Coastal Dance Centre, SC, USA |
|
|
|
|
Andrea Stephanie Mish |
|
14 |
|
Southern Dance Theatre, FL, USA |
|
|
|
|
Angelina Broad |
|
13 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Avery Jarrard |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Bella Kirby |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Chloe Misseldine |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Emely Fernandez |
|
12 |
|
School of Russian Ballet (FL), FL, USA |
|
|
|
|
Gillian Yoder |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Hannah Wiedle |
|
13 |
|
Russian Academy of Ballet Alafaya, FL, USA |
|
|
|
|
Jayden Capella |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Kaitlin Duffy |
|
14 |
|
The Art of Classical Ballet, FL, USA |
|
|
|
|
Maggie Chadbourne |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Makayla Dorris |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Maya O’Donnell |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Nicole Alfaro |
|
14 |
|
Ballet East, FL, USA |
|
|
|
|
Nina Giraldo |
|
12 |
|
School of Russian Ballet (FL), FL, USA |
|
|
|
|
Paulina Zambrana |
|
14 |
|
Dance Empire, FL, USA |
|
|
|
|
Salma Kiuhan |
|
13 |
|
Southern Dance Theatre, FL, USA |
|
|
|
|
Sara DeLoria |
|
14 |
|
Viera Dance Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Savanna McFadden |
|
14 |
|
Ann Parsley School of Dance, MI, USA |
|
|
|
|
Sydney Dolan |
|
14 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
|
|
Zella Hanson |
|
14 |
|
International Ballet Academy – NC, NC, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CONTEMPORARY DANCE CATEGORY – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Nicole Alfaro |
|
14 |
|
Ballet East, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Avery Jarrard |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
3rd Place |
|
Gillian Yoder |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Abigail White |
|
12 |
|
A Class Act Dance Center, GA, USA |
|
|
|
|
Alexandra de Roos |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Andrea Stephanie Mish |
|
14 |
|
Southern Dance Theatre, FL, USA |
|
|
|
|
Avery Jarrard |
|
13 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Bella Kirby |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Chloe Misseldine |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Gillian Yoder |
|
12 |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Maggie Chadbourne |
|
14 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Meagan Difilippo |
|
14 |
|
Howard W. Blake High School for the Arts, FL, USA |
|
|
|
|
Nicole Alfaro |
|
14 |
|
Ballet East, FL, USA |
|
|
|
|
Nina Giraldo |
|
12 |
|
School of Russian Ballet (FL), FL, USA |
|
|
|
|
Sydney Dolan |
|
14 |
|
Campaneria Ballet School, NC, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HOPE AWARD |
|
Lexie Elliott |
|
10 |
|
Xtreme Dance Studio, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CLASSICAL DANCE CATEGORY – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Shayna Mayes |
|
11 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
2nd Place |
|
Natalia Chersia |
|
11 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
3rd Place |
|
Erica Avila |
|
11 |
|
Meg Segreto Dance Centre, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – MEN & WOMEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Anna-Katherine Risalvato |
|
10 |
|
Julie’s School of Dance, FL, USA |
|
|
|
|
Brianna Newcomer |
|
11 |
|
Focus Performing Arts Studio, FL, USA |
|
|
|
|
Carola Cobo |
|
10 |
|
Maria Verdeja School of the Arts, FL, USA |
|
|
|
|
Erica Avila |
|
11 |
|
Meg Segreto Dance Centre, FL, USA |
|
|
|
|
Fiona Alderman |
|
10 |
|
Focus Performing Arts Studio, FL, USA |
|
|
|
|
Lexie Elliott |
|
10 |
|
Xtreme Dance Studio, FL, USA |
|
|
|
|
Mia I. Arroyo |
|
10 |
|
Meg Segreto Dance Centre, FL, USA |
|
|
|
|
Natalia Chersia |
|
11 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
Romi Britton |
|
11 |
|
Meg Segreto Dance Centre, FL, USA |
|
|
|
|
Rowan Cardani |
|
11 |
|
Indian River Charter High School, FL, USA |
|
|
|
|
Sarah Moore |
|
10 |
|
The Dance Centre, AL, USA |
|
|
|
|
Shayna Mayes |
|
11 |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ENSEMBLES |
|
|
|
PAS DE DEUX |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Orlando Ballet School |
|
|
|
Within |
|
|
2nd Place |
|
Britney Boyd Dance Company |
|
|
|
Coaction and Crank Handle |
|
|
3rd Place |
|
Campaneria Ballet School |
|
|
|
Pas de Deux from Le Corsaire |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 6 – PAS DE DEUX |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Orlando Ballet School |
|
|
|
Within |
|
|
|
|
Britney Boyd Dance Company |
|
|
|
Coaction and Crank Handle |
|
|
|
|
Campaneria Ballet School |
|
|
|
Pas de Deux from Le Corsaire |
|
|
|
|
Orlando Ballet School |
|
|
|
Nutcracker Pas de Deux |
|
|
|
|
Howard W. Blake High School for the Arts |
|
|
|
Space To Bloom |
|
|
|
|
Campaneria Ballet School |
|
|
|
Pas de Deux from Flames of Paris |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ENSEMBLES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1st Place |
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory |
|
|
|
Grand Avenue Blues |
|
|
2nd Place |
|
Howard W. Blake High School for the Arts |
|
|
|
The Conversation |
|
|
3rd Place |
|
Miami Youth Ballet |
|
|
|
Displacement |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TOP 12 – ENSEMBLES |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory |
|
|
|
Grand Avenue Blues |
|
|
|
|
Howard W. Blake High School for the Arts |
|
|
|
The Conversation |
|
|
|
|
Miami Youth Ballet |
|
|
|
Displacement |
|
|
|
|
Conchita Espinosa Conservatory of the Arts |
|
|
|
Mangroves |
|
|
|
|
Howard W. Blake High School for the Arts |
|
|
|
Century |
|
|
|
|
Miami Youth Ballet |
|
|
|
Into The Trees |
|
|
|
|
Howard W. Blake High School for the Arts |
|
|
|
Uncovered |
|
|
|
|
Conchita Espinosa Conservatory of the Arts |
|
|
|
Winter |
|
|
|
|
Howard W. Blake High School for the Arts |
|
|
|
Pushing Forward Together |
|
|
|
|
Miami Youth Ballet |
|
|
|
Alegro |
|
|
|
|
Southern Dance Theatre |
|
|
|
Breaking Free |
|
|
|
|
Frank Rey Dance Studio |
|
|
|
How Will I Know |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SPECIAL AWARDS |
|
|
|
|
OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Telmo Moreiro |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OUTSTANDING TEACHER AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Yanis Pikieris |
|
|
|
Miami Youth Ballet, FL, USA |
|
|
|
|
Marielena Mencia |
|
|
|
Miami Youth Ballet, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
OUTSTANDING SCHOOL AWARD |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Next Generation Ballet at the Patel Conservatory, FL, USA |
|
|
|
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
|
|
|
|
|
|
|