NAME   COMPANY/AFFILIATION  
         
  Jean Yves Esquerre   European Ballet School (Director)  
  Nina Ananiashvili   Georgian State Ballet (Artistic Director; former Principal Dancer, ABT)  
  Charles Andersen   Royal Danish Ballet (Former Company Member, Royal Danish Ballet)  
  Ronald Alexander   Guest Dancer (Former dancer, The National Ballet of Canada, Hamburg Ballet)  
  Melissa Barak   Choreographer and Guest Dancer (Barak Ballet, Artistic Director; former dancer, New York City Ballet)  
  Paul Barris   World Champion Latin Ballroom Dancer and Choreographer (World Champion Latin Ballroom Dancer)  
  Natalia Bashkatova   Cirque du Soleil (Former Principal Dancer, Bolshoi Theater; Performer, Cirque du Soleil)  
  Timour Bourtasenkov   Carolina Ballet (Former Principal Dancer, Pennsylvania Ballet, Carolina Ballet)  
  Richard Bowman   Napa Valley Ballet (Napa Valley Ballet, Artistic Director; former dancer, The Royal New Zealand Ballet, Australian Ballet)  
  Kirven Boyd   Alvin Ailey American Dance Theater (Former dancer)  
  Dusty Button   Guest Dancer (Former Principal Dancer, Boston Ballet)  
  Jose Carayol   International Master Teacher (Former Soloist, Dresden SemperOper Ballet)  
  Pino Carbone   BodyCode System (Creator and Founder)  
  Matthew Dibble   Twyla Tharp Dance (Repetiteur & Dancer)  
  Carlos dos Santos   Youth America Grand Prix (Resident Choreographer; Former dancer, DanceBrazil, Ailey II)  
  Denys Drozdyuk   So You Think You Can Dance (So You Think You Can Dance Winner)  
  Glenn Edgerton   Hubbard Street Dance Chicago (Artistic Director)  
  Maina Gielgud   International Master Teacher (Former Artistic Director of The Australian Ballet; Former Artistic Director of the Royal Danish Ballet)  
  Mark Godden   Choreographer ()  
  Jade Hale-Christofi   Choreographer (Ballet de Opera National du Rhin, Former dancer)  
  Kee Juan Han   Singapore Ballet Academy (Artistic Director; Washington Ballet School, former Director)  
  Francesca Harper   Choreographer and Guest Dancer (Former dancer, Dance Theater of Harlem, Ballet Frankfurt)  
  Martin Harvey   Broadway Musicals (Former Principal Dancer, The Royal Ballet)  
  Sarah Hay   Actress (Former Soloist, Dresden SemperOper Ballet)  
  Quenby Hersh   Scottish Ballet (Former dancer)  
  Virginia Johnson   Dance Theater of Harlem (Artistic Director)  
  Maria Konrad   Next Generation Ballet at the Patel Conservatory (Resident Choreographer)  
  Gary Lewis   International Master Teacher (Former dancer, Colorado Ballet)  
  David Makhateli   Grande Audition (Director; former Principal Dancer, The Royal Ballet)  
  Nilas Martins   George Balanchine Trust (Repetiteur; former Principal Dancer, New York City Ballet)  
  Maeghan McHale   Giordano Dance (Dancer)  
  Ashley McNeil   Alberta Ballet School (Artistic Principal)  
  Aram Manukyan   Alberta Ballet School (Director Trainee Program)  
  Janet Tait   Alberta Ballet School (Head of Senior School)  
  Michele Merola   MM Contemporary Dance Company (Artistic Director)  
  Joseph Morrissey   Interlochen Center for the Arts (Director of Dance)  
  Alexei Moskalenko   Youth America Grand Prix (Youth America Grand Prix, Assistant Artistic Director; former dancer, Bolshoi Ballet)  
  Irek Mukhamedov   International Master Teacher (former Principal Dancer, Bolshoi Ballet, The Royal Ballet)  
  David Norsworthy   Choreographer (international Master teacher; Former dancer, Toronto Dance Theatre)  
  Brittany O’Connor   Actress (Andrea Bocelli Tour, Guest Principal Dancer; former Soloist, Dresden SemperOper Ballet)  
  Wendy Perron   Dance Magazine (Editor at Large)  
  Igal Perry   Peridance (Founder, Artistic Director)  
  Karine Plantadit   Broadway Musicals (Tony Award-nominated Dancer/Actress; former dancer, Alvin Ailey American Dance Theater)  
  Matthew Powell   Point Park University (Assistant Professor of Dance)  
  Peter Quanz   Q Dance (Artistic Director)  
  Kristian Ratevossian   International Master Teacher (Former dancer, Bolshoi Ballet, Staatsoper Vienna, Staatsoper Berlin, Deutsche Opera Berlin)  
  Keith Roberts   Twyla Tharp Dance (Former dancer)  
  Raquel Rossetti   Teatro Colon (Former Principal Dancer)  
  Larissa Saveliev   Youth America Grand Prix (Youth America Grand Prix Founder and Artistic Director)  
  Gennadi Saveliev   Youth America Grand Prix (Youth America Grand Prix Co-Founder)  
  Scott Schlexer   American Ballet Theatre (Manager/Producer, Former Dancer)  
  John Selya   Twyla Tharp Dance (Former dancer)  
  Hae Shik Kim   Korean National University of Arts (Founding Dean)  
  Monique Smith   Broadway Musicals (Broadway Performer)  
  Garrett Smith   The Norwegian National Ballet (Choreographer; former dancer)  
  Jay Staten   Broadway Musicals (Broadway Performer; former Principal Dancer, Philadelphia Dance Company)  
  Yumiko Takeshima   YUMIKO (Founder, YUMIKO Dancewear; former Principal Ballerina, Dresden SemperOper Ballet)  
  Didy Veldman   Choreographer (Former dancer, Ballet du Grand Théâtre de Genève, Scapino Ballet, Britain’s Rambert Dance Company)  
  Dani Vitale   Guest Dancer (Contemporary Dancer, Choreographer)  
  Ashleigh Wilson   SemperOper Dresden (Former Soloist)  
  Diana White   George Balanchine Trust (Associate; former Soloist, New York City Ballet)  
  Li Yan   Beijing International Ballet and Choreography Competition (Artistic Director; former Principal Dancer, National Ballet of China)  
  Scott Schlexer   (Scott Schlexer – Manager/Producer – Former Dancer, American Ballet Theatre)