SENIOR AGE DIVISION
                 
  GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Isabella Bertellotti   16   California Professional Ballet Program, CA  
  2ND PLACE   Sophie Savas-Carstens   17   Ballet Arte, CA  
  3RD PLACE   Jessalyn Ward   16   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Andrea Hernandez   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Ashley Huang   16   Ballet Arte, CA  
      Cate Clark   17   City Ballet of San Diego, CA  
      Emily Hood   16   North County Academy of Dance, CA  
      Gena Nelson   16   California Professional Ballet Program, CA  
      Isabella Bertellotti   16   California Professional Ballet Program, CA  
      Jessalyn Ward   16   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Julia Dawson   15   California Ballet School, CA  
      Mia Benitez   15   Academy of Ballet Arts, CA  
      Mikaela Stewart   16   California Professional Ballet Program, CA  
      Sophie Savas-Carstens   17   Ballet Arte, CA  
      Wessley Edmonds   15   Independent, Wessley Edmonds, CA  
                 
      TOP 24   WOMEN  
                 
      Alejandra Alicona   17   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Andrea Hernandez   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Ashley Huang   16   Ballet Arte, CA  
      Caroline Sowers   15   San Diego Academy of Ballet, CA  
      Cate Clark   17   City Ballet of San Diego, CA  
      Emily Barham   16   Laguna Dance Theatre, CA  
      Emily Hood   16   North County Academy of Dance, CA  
      Gena Nelson   16   California Professional Ballet Program, CA  
      Hannah Ivester   18   Academy of Ballet Arts, CA  
      Haylie Bonser   15   California Ballet School, CA  
      Heather Ludlow   15   Academy of Ballet Arts, CA  
      Isabella Bertellotti   16   California Professional Ballet Program, CA  
      Jessalyn Ward   16   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Julia Dawson   15   California Ballet School, CA  
      Kassie Coon   17   Academy of Ballet Arts, CA  
      Lucia Sgarbossa   15   Ballet Arte, CA  
      Mia Benitez   15   Academy of Ballet Arts, CA  
      Mikaela Stewart   16   California Professional Ballet Program, CA  
      Natasha Carey   16   Laguna Dance Theatre, CA  
      Nicole Bui   15   California Professional Ballet Program, CA  
      Sofia Tellez Marquez   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Sophie Savas-Carstens   17   Ballet Arte, CA  
      Valerie Chen   15   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Wessley Edmonds   15   Independent, Wessley Edmonds, CA  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Aidan Rawlinson   15   Dance Conservatory of Pasadena, CA  
  2ND PLACE (TIE)   Arthur Erlanson   15   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
  2ND PLACE (TIE)   Carlos Martinez   18   Idyllwild Arts Academy, CA  
  3RD PLACE   Santiago Bedoya   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
                 
      TOP 6   MEN  
                 
      Aidan Rawlinson   15   Dance Conservatory of Pasadena, CA  
      Arthur Erlanson   15   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Carlos Martinez   18   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Santiago Bedoya   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Spencer Lenain   15   Ballet Arte, CA  
      Stephen Kessler   15   Long Beach Ballet, CA  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Emily Hood   16   North County Academy of Dance, CA  
  2ND PLACE   Nicole Bui   15   California Professional Ballet Program, CA  
  3RD PLACE   Kassandra Lessi   16   Movement Arts Collective, CA  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Caitlyn Feddock   15   Ballet Arte, CA  
      Caroline Kim   15   CF Dance Academy, CA  
      DaYoung Kim   17   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Emily Hood   16   North County Academy of Dance, CA  
      Hannah Ivester   18   Academy of Ballet Arts, CA  
      Jessalyn Ward   16   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Juliana Keller   16   Movement Arts Collective, CA  
      Kassandra Lessi   16   Movement Arts Collective, CA  
      Nicole Bui   15   California Professional Ballet Program, CA  
      Savannah Colby   15   Danceology Academy of Classical Ballet, CA  
      Sophie Savas-Carstens   17   Ballet Arte, CA  
      Valerie Chen   15   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Zachary Hernandez   16   CF Dance Academy, CA  
  2ND PLACE   Arthur Erlanson   15   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
  3RD PLACE   Santiago Bedoya   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
                 
      TOP 6   MEN  
                 
      Aidan Rawlinson   15   Dance Conservatory of Pasadena, CA  
      Arthur Erlanson   15   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Brent Shavelle   16   Long Beach Ballet, CA  
      Carlos Martinez   18   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Santiago Bedoya   15   Idyllwild Arts Academy, CA  
      Zachary Hernandez   16   CF Dance Academy, CA  
                 
      JUNIOR AGE DIVISION
                 
  YOUTH GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Bergundi Loyd   13   Academy of Ballet Arts, CA  
  2ND PLACE   Nera Holland   13   City Ballet of San Diego, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Sophia Boghosian   14   Marat Daukayev School of Ballet, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Isabella Kinch   14   Edmonton School of Ballet at Vimy Ridge Academy, CANADA  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Ashley Do   12   Southland Ballet Academy, CA  
      Bergundi Loyd   13   Academy of Ballet Arts, CA  
      Christine Marabella   14   Ballet Arte, CA  
      Hailey Pemberton   14   Long Beach Ballet, CA  
      Isabella Kinch   14   Edmonton School of Ballet at Vimy Ridge Academy, CANADA  
      Kaia Abraham   13   Santa Barbara Festival Ballet, CA  
      Katarina Matic   13   Ballet Arte, CA  
      Liliana Lizalde   14   Master Ballet Academy, AZ  
      Nera Holland   13   City Ballet of San Diego, CA  
      Nicole Chin   13   North County Academy of Dance, CA  
      Remy Loren   13   Ballet Arte, CA  
      Sophia Boghosian   14   Marat Daukayev School of Ballet, CA  
                 
      TOP 24   WOMEN  
                 
      Alexandra Koresaar   13   San Diego Academy of Ballet, CA  
      Amanda Luyks   14   Southland Ballet Academy, CA  
      Annie DeMore   14   South Coast Conservatory, CA  
      Ashley Do   12   Southland Ballet Academy, CA  
      Bergundi Loyd   13   Academy of Ballet Arts, CA  
      Chloe Kinzler   13   California Dance Academy, CA  
      Christine Marabella   14   Ballet Arte, CA  
      Hailey Pemberton   14   Long Beach Ballet, CA  
      Hannah Barone   13   California Dance Academy, CA  
      Isabella Kinch   14   Edmonton School of Ballet at Vimy Ridge Academy, CANADA  
      Jade Conner   13   San Diego Academy of Ballet, CA  
      Kaia Abraham   13   Santa Barbara Festival Ballet, CA  
      Katarina Matic   13   Ballet Arte, CA  
      Keara Nichols   14   Academy of Ballet Arts, CA  
      Liliana Lizalde   14   Master Ballet Academy, AZ  
      Luisa Fernanda GarcĂ­a   12   Saut de Chat, MEXICO  
      Lydia Murphy   14   Academy of Ballet Arts, CA  
      Nera Holland   13   City Ballet of San Diego, CA  
      Nicole Chin   13   North County Academy of Dance, CA  
      Remy Loren   13   Ballet Arte, CA  
      Sabrina Huang   13   Academy of Ballet Arts, CA  
      Sophia Boghosian   14   Marat Daukayev School of Ballet, CA  
      Sophia Dimmick   14   California Ballet School, CA  
      Sydney Robinson   13   CF Dance Academy, CA  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   David Burn   14   CF Dance Academy, CA  
  2ND PLACE   Mateo Muniz   14   Idyllwild Arts Academy, CA  
  3RD PLACE   Brandon Contreras   14   South Coast Conservatory, CA  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Alexis Marxer   13   Ballet Arte, CA  
  2ND PLACE   Bergundi Loyd   13   Academy of Ballet Arts, CA  
  3RD PLACE   Sabrina Huang   13   Academy of Ballet Arts, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alexis Marxer   13   Ballet Arte, CA  
      Bergundi Loyd   13   Academy of Ballet Arts, CA  
      Catherine Ventura   14   Academy of Ballet Arts, CA  
      Christine Marabella   14   Ballet Arte, CA  
      Ciara Cardinal   12   Academy of Ballet Arts, CA  
      David Burn   14   CF Dance Academy, CA  
      Eduardo Cazarez   14   North County Academy of Dance, CA  
      Isabella Kinch   14   Edmonton School of Ballet at Vimy Ridge Academy, CANADA  
      Keara Nichols   14   Academy of Ballet Arts, CA  
      Liliana Lizalde   14   Master Ballet Academy, AZ  
      Nera Holland   13   City Ballet of San Diego, CA  
      Sabrina Huang   13   Academy of Ballet Arts, CA  
                 
      PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
                 
  HOPE AWARD   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Sophia Koo   10   Southland Ballet Academy, CA  
  2ND PLACE   Tegan Chou   11   Master Ballet Academy, AZ  
  3RD PLACE (TIE)   Kaili Corsten   11   Southland Ballet Academy, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Aimee Cho   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Aimee Cho   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Alexa Silva   10   Movement Arts Collective, CA  
      Elyse Bollesen   11   Burbank Dance Academy, CA  
      Erin Park   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Josephine Chung   11   California Professional Ballet Program, CA  
      Kaili Corsten   11   Southland Ballet Academy, CA  
      Keliah Peterson   11   North County Academy of Dance, CA  
      Lauryn Martin   11   California Ballet School, CA  
      Makaia Roux   9   Danceology Academy of Classical Ballet, CA  
      Rhyan Foerster   10   South Coast Conservatory, CA  
      Sophia Koo   10   Southland Ballet Academy, CA  
      Tegan Chou   11   Master Ballet Academy, AZ  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Aimee Cho   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
  2ND PLACE   Erin Park   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
  3RD PLACE   Tegan Chou   11   Master Ballet Academy, AZ  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Aimee Cho   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Alexa Silva   10   Movement Arts Collective, CA  
      Ayva Royster   10   Burbank Dance Academy, CA  
      Ella Quini   11   Danceology Academy of Classical Ballet, CA  
      Elyse Bollesen   11   Burbank Dance Academy, CA  
      Erin Park   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Kayla Miyamoto   11   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Keliah Peterson   11   North County Academy of Dance, CA  
      Kylee Bednarz   11   Danceology Academy of Classical Ballet, CA  
      Lauryn Martin   11   California Ballet School, CA  
      Sophia Koo   10   Southland Ballet Academy, CA  
      Tegan Chou   11   Master Ballet Academy, AZ  
                 
      ENSEMBLES
                 
  1ST PLACE   Mozart/Spell       Danceology Academy of Classical Ballet, CA  
                 
  2ND PLACE   E. Grig Norwegian Dance       Southland Ballet Academy, CA  
                 
  3RD PLACE   Grand Pas Classique Pas De Deux       Dance Conservatory of Pasadena, CA  
                 
      TOP 6      
                 
              Ballet Arte, CA  
                 
              California Professional Ballet Program, CA  
                 
              CF Dance Academy, CA  
                 
              Dance Conservatory of Pasadena, CA  
                 
              Danceology Academy of Classical Ballet, CA  
                 
              Southland Ballet Academy, CA  
                 
      SPECIAL AWARDS
      OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD  
                 
      Geoff Gonzales       For Movement’s Sake  
                 
      OUTSTANDING TEACHER AWARD  
                 
      Maxim Tchernychev       California Professional Ballet Program, CA  
      Dmitri Kulev       Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Jennifer Kulev       Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
                 
      OUTSTANDING SCHOOL AWARD  
         
      Academy of Ballet Arts, CA  
      Ballet Arte, CA