SENIOR AGE DIVISION
                 
  GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Adriana Cipriano   15   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
  2ND PLACE   Carolina Ribaldone   15   Exceldance Oxana Kichenko Ballet, Italy  
  3RD PLACE   Amy Turner-Daly   19   Elmhurst Ballet School, UK  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Teresa Borges   15   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Matilda Varoli   15   Start – Danza E Movimento, Italy  
      Adriana Cipriano   15   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Carolina Ribaldone   15   Exceldance Oxana Kichenko Ballet, Italy  
      Sarah Hindaoui   16   Cna Regina Maria Constanta, Romania  
      Sara Runfola   16   ASD Ballet Centre, Italy  
      Ariana Ruxandra Chinan   16   Independent, Romania  
      Laura Faticanti   17   Exceldance Oxana Kichenko Ballet, Italy  
      Giorgia Farimbella   17   Aria D’Arte, Italy  
      Francesca Hardwick   18   Elmhurst Ballet School, UK  
      Amy Turner-Daly   19   Elmhurst Ballet School, UK  
      Haruka Samata   19   Independent, Japan  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Ramon Agnelli   17   Accademia Ucraina Newsletter 1, Italy  
  2ND PLACE   Vasco Yü Belo   15   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
  3RD PLACE   Alexandre Sellani   16   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
                 
      TOP 6   MEN  
                 
      Vasco Yü Belo   15   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
      Manuel Di Mauro   16   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Giuseppe Scaramuzzi   16   Accademia Danzespettacolo, Italy  
      Alexandre Sellani   16   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
      Ramon Agnelli   17   Accademia Ucraina Newsletter 1, Italy  
      Angelo De Serra   17   Arabesque Sassari, Italy  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Mariana Vieira   15   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
  2ND PLACE   Mihaela Vasilache   16   A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
  3RD PLACE   Letizia Ferlito   17   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Sara Verrocchio   15   Professione Danza Pescara, Italy  
      Teresa Borges   15   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Mariana Vieira   15   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
      Mihaela Vasilache   16   A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
      Adriana Fanelli   17   Accademia Danzespettacolo, Italy  
      Martina Motta   17   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Letizia Ferlito   17   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Cecilia Formica   18   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Francesca Hardwick   18   Elmhurst Ballet School, UK  
      Chiara D’ Angelo   18   Accademia Antonella Bartolacci, Italy  
      Amy Turner-Daly   19   Elmhurst Ballet School, UK  
      Rafaela Rietsch   19   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Giuseppe Scaramuzzi   16   Accademia Danzespettacolo, Italy  
  2ND PLACE   Manuel Di Mauro   16   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
  3RD PLACE   Giuseppe Conte   16   ASD Ballet Centre, Italy  
                 
      JUNIOR AGE DIVISION
                 
  YOUTH GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Caterina Capacci   13   Ateneo Danza, Italy  
  2ND PLACE   Beatriz Tomás Cardoso   12   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
  3RD PLACE (TIE)   Ruxandra Popa   13   Liceul De Coregrafie Floria Capsali, Romania  
  3RD PLACE (TIE)   Rebecca Friso   14   Domus Danza, Italy  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Aurora Zacutti   12   Axis Danza, Italy  
      Teodora Neacsu   12   La Sylphide Ballet School, Romania  
      Beatriz Tomás Cardoso   12   Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
      Beatrice Bee   13   Ballet Studio Bergamo, Italy  
      Ruxandra Popa   13   Liceul De Coregrafie Floria Capsali, Romania  
      Francesca Tagliapietra   13   Angeli Danza, Italy  
      Caterina Capacci   13   Ateneo Danza, Italy  
      Elsa Calissendorff   14   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Rebecca Friso   14   Domus Danza, Italy  
      Daniela Duarte   14   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Ludovica Di Pasquale   14   Professione Danza Pescara, Italy  
      Ines Nunes   14   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Emanuele Faifer   13   Asd Evento Danza, Italy  
  2ND PLACE   Tomás Ruão   13   Conservatório De Dança Do Vale Do Sousa, Portugal  
  3RD PLACE   Paolo Palumbo   13   Domus Danza, Italy  
                 
      TOP 6   MEN  
                 
      Luca Mollica   12   The Joanne Bond School Of Classical Ballet, UK  
      Paolo Palumbo   13   Domus Danza, Italy  
      Emanuele Faifer   13   Asd Evento Danza, Italy  
      Tomás Ruão   13   Conservatório De Dança Do Vale Do Sousa, Portugal  
      Simone Carosso   14   Torino Danza, Italy  
      Ossian Montemartillo   14   Alhanko Academy of Ballet, Sweden  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Ruxandra Popa   13   Liceul De Coregrafie Floria Capsali, Romania  
  2ND PLACE   Liliana Viglione   13   Accademia Danzespettacolo, Italy  
  3RD PLACE   Lisa Dottore   14   Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      TOP 12   WOMEN  
                 
      Teodora Neacsu   12   La Sylphide Ballet School, Romania  
      Vittoria Marazzi   13   A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
      Francesca Insolia   13   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Liliana Viglione   13   Accademia Danzespettacolo, Italy  
      Ruxandra Popa   13   Liceul De Coregrafie Floria Capsali, Romania  
      Nikita Wicknertz   13   Alhanko Academy of Ballet, Sweden  
      Sofia Grossi   13   Scuola Di Danza Anca Ardelean, Italy  
      Marta Scalia   13   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Elsa Calissendorff   14   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Sofia Briga   14   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Lisa Dottore   14   Professione Danza Pescara, Italy  
      Giorgia Accettura   14   Danzart, Italy  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Tomás Ruão   13   Conservatório De Dança Do Vale Do Sousa, Portugal  
  2ND PLACE   Mattia Farinato   13   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
  3RD PLACE   Edoardo Comello   14   Axis Danza, Italy  
                 
      PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
                 
  HOPE AWARD   Nikita Sinkevich   11   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY      
                 
  1ST PLACE   Elina Silvanovich   10   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
  2ND PLACE   Livia Saavedra   10   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
  3RD PLACE   Martina Scaglione   11   Scuola Balletto Teatro la Fenice, Italy  
                 
      TOP 12      
                 
      Alisa Roshchyna   10   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
      Elina Silvanovich   10   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
      Emma Teresa Neri   10   Ccs Il Mondo A Passo Di Danza, Italy  
      Livia Saavedra   10   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Martina Scaglione   11   Scuola Balletto Teatro la Fenice, Italy  
      Vittoria Serofilli   11   Centro Danza Futura, Italy  
      Melissa Gambaccini   11   Movimento E Fantasia, Italy  
      Matilde Dias   11   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Petrovici Dalia Teodora   11   Cna Regina Maria Constanta, Romania  
      André Queiroz   10   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Federico Motta   11   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Nikita Sinkevich   11   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY      
                 
  1ST PLACE   Giulia Gozzi   11   Aulòs Danza Rimini, Italy  
  2ND PLACE (TIE)   Vittoria Serofilli   11   Centro Danza Futura, Italy  
  2ND PLACE (TIE)   Petrovici Dalia Teodora   11   Cna Regina Maria Constanta, Romania  
  3RD PLACE   Alisa Roshchyna   10   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
                 
      TOP 12      
                 
      Alisa Roshchyna   10   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
      Sofia Viganò   10   A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
      Serena Iannizzotto   10   Progetto Danza Ragusa, Italy  
      Elina Silvanovich   10   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
      Livia Saavedra   10   Pallcº Performing Arts School And Conservatory, Portugal  
      Vittoria Serofilli   11   Centro Danza Futura, Italy  
      Laura Alfonsino   11   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Giulia Gozzi   11   Aulòs Danza Rimini, Italy  
      Petrovici Dalia Teodora   11   Cna Regina Maria Constanta, Romania  
      Dario Lancetta   10   Happy Dance Di Irina Pana, Italy  
      Federico Motta   11   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Nikita Sinkevich   11   Vezhnovets Ballet School, Belarus  
                 
      ENSEMBLES
      PAS DE DEUX      
                 
  1ST PLACE   l’Ultimo Bacio       Accademia Danzespettacolo, Italy  
                 
  2ND PLACE   Land       Conservatório De Dança Do Vale Do Sousa, Portugal  
                 
  3RD PLACE   Harlequinade Pas De Deux       Axis Danza, Italy  
                 
      ENSEMBLES      
                 
  1ST PLACE   All Ensembles       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
  2ND PLACE   All Ensembles       Domus Danza, Italy  
                 
  3RD PLACE   All Ensembles       Ateneo Danza, Italy  
                 
      TOP 12      
                 
      All For One       A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
                 
      Verde Pistacchio       A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
                 
      Between Four       Accademia Antonella Bartolacci, Italy  
                 
      Love After Love       Aria D’Arte, Italy  
                 
      Tbc       Artespettacolo, Italy  
                 
      Al Suon Di Tarantella       Asd Evento Danza, Italy  
                 
      All Ensembles       Ateneo Danza, Italy  
                 
      All Ensembles       Domus Danza, Italy  
                 
      Sliding       Edd – Escola Domus Dança, Portugal  
                 
      All Ensembles       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      The Duet       Scuola Balletto Teatro La Fenice, Italy  
                 
      Omaggio a Rossini       Studio Arte E Balletto, Italy