Grace Carroll 001 001 001
1ST PLACE – Women
Tanya Pearson Academy
AUSTRALIA

Arianna Crosato Neumann 001 001 001
3RD PLACE – Women
Danzaira Escuela Profesional De Ballet
PERU

Joao Vitor Percilio Da Silva 001 001 001
TOP 6 – Men
Ballet Vortice
BRAZIL

Gabriel Figueredo 001 001
GRAND PRIX
John Cranko School
GERMANY / BRAZIL

Joaquin Gaubeca 001 001 001
3RD PLACE – Men
Cary Ballet Conservatory
ARGENTINA

Francisco Gomes 001 001 001
2ND PLACE – Men
Academia Annarella
PORTUGAL

Nao Harada 001 001 001
TOP 12 – Women
Yoko Kurata Ballet Studio
JAPAN

Bridget Lee 001 001 001
TOP 12 – Women
Royal Winnipeg Ballet School
CANADA

Junsu Lee 001 001
1ST PLACE – Men
Korea National University Of Art
SOUTH KOREA

Harold Mendez 001 001 001
3RD PLACE – Men
The Sarasota Cuban Ballet School
CUBA

Katherine Ochoa Lipiz 001 001 001
TOP 12 – Women
Alma Dance School
CUBA

Anastasia Plotnikova 001 001 001
TOP 12 – Women
Bolshoi Ballet Academy
RUSSIA

Basia Rhoden 001 001 001
TOP 12 – Women
Master Ballet Academy
AZ, USA

Ruth Schultz 001 001 001
TOP 12 – Women
Ellison Ballet – Professional Training Program
NY, USA

Julia Shugart 001 001 001
TOP 12 – Women
All American Classical Ballet School
FL, USA

Yazmin Verhage 001 001 001
2ND PLACE – Women
Ballettschule Theater Basel
SWITZERLAND

Min Young Kim 001 001
TOP 12 – Women
Korea National University Of Art
SOUTH KOREA

Wang Yuyan 001 001 001
TOP 12 – Women
The Secondary School Of Beijing Dance Academy
CHINA


Ava Arbuckle 001 001 001
2ND PLACE – Women
Elite Classical Coaching
TX, USA

Bianca Andreea Badea 001 001 001
TOP 12 – Women
Liceul De Coregrafie ”Floria Capsali”
ROMANIA

Misha Broderick 001 001 001
1ST PLACE – Men
Master Ballet Academy
AZ, USA

Madison Brown 001 001 001
3RD PLACE – Women
Lents Dance Company
FL, USA

Summer Duyvestyn 001 001 001
TOP 12 – Women
Classical Coaching Australia
AUSTRALIA

João Pedro Freitas 001 001 001
TOP 6 – Men
Ent´Artes – Escola De Dança
PORTGUAL

Abra Geiger 001 001 001
TOP 12 – Women
Timothy M Draper Center For Dance Education
NY, USA

Rebecca Alexandria Hadibroto 001 001 001
1ST PLACE – Women
Marlupi Dance Academy
INDONESIA

Ellie Iannotti 001 001 001
TOP 12 – Women
The Rock School For Dance Education
PA, USA

Andrey Jesus 001 001 001
2ND PLACE – Men
Bale Jovem De Sao Vicente
BRAZIL

Taeryeong Kim 001 001 001
TOP 12 – Women
Sunhwa Arts Middle School
SOUTH KOREA

Seungmin Lee 001 001
3RD PLACE – Men
Sunhwa Arts Middle School
SOUTH KOREA

Nana Oda 001 001 001
TOP 12 – Women
Kumiko Matada Ballet Studio
JAPAN

Darrion Sellman 001 001 001
YOUTH GRAND PRIX
Los Angeles Ballet Academy
CA, USA

Ayako Tsukada 001 001 001
TOP 12 – Women
Wakui Ballet School
JAPAN

Paloma Vidart 001 001 001
TOP 12 – Women
Instituto Superioir De Arte De Teatro Colon
ARGENTINA

Allison Whitley 001 001 001
TOP 12 – Women
The Dallas Conservatory
TX, USA

Carson Willey 001 001 001
TOP 6 – Men
Alliance Academy of Dance
ID, USA


Yasmina Aziz 001 001
TOP 12 – Women
Saint-Petersburg State Theatre of Children’s Ballet
RUSSIA

Leona Bimbato 001 001
TOP 12 – Women
Nucleo De Danca Alphaville
BRASIL

Samantha Maestre Cortez 001 001 001
TOP 12 – Women
Centro De Danca Aracy De Almeida & Lapidari
BRAZIL

Natasha Furman 001 001 001
3RD PLACE – Women
Not Your Ordinary Dancers
NJ, USA

Ruri Hirano 001 001
TOP 12 – Women
Mes Amis Ballet Studio
JAPAN

Corbin Holloway 001 001 001
HOPE AWARD
CityDance School And Conservatory
MD, USA

Aiden Johns 001 001 001
3RD PLACE – Men
Indiana Ballet Conservatory
IN, USA

Sophia Koo 001 001 001
TOP 12 – Women
Southland Ballet Academy
CA, USA

Kseniya Kosava 001 001 001
2ND PLACE – Women
Ballet School Of Vezhnovets
BELARUS

Matthis Laevens 001 001 001
1ST PLACE – Men
Balletschool Raymonda
BELGIUM

Official Photos of the YAGP 2019 Finals, credit VAM/Siggul, Hideaki Tanioka.