SENIOR AGE DIVISION
                 
  GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Alisa Garkavenko   15   Kiev State Ballet School, Ukraine  
  2ND PLACE   Ilayda Özbilgin   15   Mimar Sinan Fine Arts University Istanbul State Conservatory, Turkey  
  3RD PLACE   Michela Caprarulo   15   Il Balletto, Italy  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Adriana Cipriano   16   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Alisa Garkavenko   15   Kiev State Ballet School, Ukraine  
      Anna Cenzuales   17   Accademia Cecchetti, Italy  
      Daniela Duarte   15   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Elsa Calissendorff   15   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Ilayda Özbilgin   15   Mimar Sinan Fine Arts University Istanbul State Conservatory, Turkey  
      Ines Nunes   15   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Loan Yvars   15   Temps De Flèche, France  
      Martina Vanzetto   18   Il Balletto, Italy  
      Michela Caprarulo   15   Il Balletto, Italy  
      Sara Mastrogiovanni   16   Il Balletto, Italy  
      Sara Verrocchio   16   Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Riccardo Giorgio Gregolin   16   Il Balletto, Italy  
  2ND PLACE   Luca Giovanetti   15   Wiener Staatsoper Ballettakademie, Austria  
  3RD PLACE   Manuel Di Mauro   17   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Nnamdi Christopher Nwagwu   16   Professione Danza Parma, Italy  
  2ND PLACE   Anna Cenzuales   17   Accademia Cecchetti, Italy  
  3RD PLACE   Denise Martignon   15   Il Balletto, Italy  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alisa Garkavenko   15   Kiev State Ballet School, Ukraine  
      Anna Cenzuales   17   Accademia Cecchetti, Italy  
      Daniela Duarte   15   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Denise Martignon   15   Il Balletto, Italy  
      Elena Cecchetti   16   Independent, Italy  
      Elsa Calissendorff   15   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Ilayda Özbilgin   15   Mimar Sinan Fine Arts University Istanbul State Conservatory, Turkey  
      Ines Nunes   15   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Lorenzo Mattioli   18   Il Balletto, Italy  
      Matteo Fogli   17   Il Balletto, Italy  
      Nnamdi Christopher Nwagwu   16   Professione Danza Parma, Italy  
      Sara Gomes   16   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
                 
      JUNIOR AGE DIVISION
                 
  YOUTH GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Zeynep Yagmur Uzsen   14   Mimar Sinan Fine Arts University Istanbul State Conservatory, Turkey  
  2ND PLACE   Goda Budreviciute   12   Lithuanian International Ballet Academy, Lithuania  
  3RD PLACE (TIE)   Maya Cristina Ciobota   13   Independent, Romania  
  3RD PLACE (TIE)   Simão Fontes   13   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alice Pelizza   14   Professione Danza Parma, Italy  
      Diana Faria   14   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
      Ela Kaner   13   Iudk, Turkey  
      Goda Budreviciute   12   Lithuanian International Ballet Academy, Lithuania  
      Isabel De La Cruz   14   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Lavinea Silva   13   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Maya Cristina Ciobota   13   Independent, Romania  
      Piera Nicoletti Altimari   13   Domus Danza, Italy  
      Sigrid Aberg   13   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Teodora Neacsu   13   La Sylphide Ballet School, Romania  
      Yasemin Kayabay   13   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Istanbul Devlet Konservatuvari, Turkey  
      Zeynep Yagmur Uzsen   14   Mimar Sinan Fine Arts University Istanbul State Conservatory, Turkey  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Ela Kaner   13   Iudk, Turkey  
  2ND PLACE   Sigrid Aberg   13   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
  3RD PLACE   Yasemin Kayabay   13   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Istanbul Devlet Konservatuvari, Turkey  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Leonardo D’Onofrio   14   Professione Danza Pescara, Italy  
  2ND PLACE   Silvio Nikolov   14   Il Balletto, Italy  
  3RD PLACE   Afonso Ferreira   12   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alexia Munn   12   Eborall/Melville/DeWitt, South Africa  
      Deva Katrina Iacubino   14   Asd Step By Step, Italy  
      Diana Faria   14   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
      Ela Kaner   13   Iudk, Turkey  
      Iris Santos Vieira   14   Arabesque, Portugal  
      Luna Fabiana Pereira Ribeiro   12   Arabesque, Portugal  
      Marta Scalia   14   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Martina Busatto   13   Il Balletto, Italy  
      Sigrid Aberg   13   Alhanko Academy Of Ballet, Sweden  
      Yasemin Kayabay   13   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Istanbul Devlet Konservatuvari, Turkey  
      Yeva-Mariia Skorenka   13   Kyiv State Choreographic School, Ukraine  
      Elena Babato   13   Academía Veneta Di Danza E Balletto, Italy  
                 
      PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
                 
  HOPE AWARD   Riccardo Asero   11   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Sofia Barzac   10   La Sylphide Ballet School, Romania  
  2ND PLACE   Alecsia Maria Lazarescu   11   Casa De Balet, Romania  
  3RD PLACE   Livia Saavedra   11   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   Dario Lancetta   11   Happy Dance Di Irina Pana, Italy  
  2ND PLACE   Afonso Faria   10   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
  3RD PLACE   David Mihail Anagnoste   9   Arabesque, Portugal  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alecsia Maria Lazarescu   11   Casa De Balet, Romania  
      Chiara Tromanesi   11   Professione Danza Parma, Italy  
      Clara Martins   11   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
      Clara Riquito   11   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Irene Pia Luchetta   11   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Jogaile Staikunaite   11   Lithuanian International Ballet Academy, Lithuania  
      Livia Saavedra   11   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Rucsandra Nicolae   10   La Sylphide Ballet School, Romania  
      Sofia Barzac   10   La Sylphide Ballet School, Romania  
      Sofia Viganò   11   A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
      Sophia Zecchin   11   Accademia Ballet Studio A.S.D., Italy  
      Victoria Dumont   11   Temps De Flèche, France  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Sophia Zecchin   11   Accademia Ballet Studio A.S.D., Italy  
  2ND PLACE   Anna Gasparini   10   Academía Veneta Di Danza E Balletto, Italy  
  3RD PLACE   Jogaile Staikunaite   11   Lithuanian International Ballet Academy, Lithuania  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN  
                 
  1ST PLACE   João Duarte Henriques Sousa   9   Arabesque, Portugal  
  2ND PLACE   Afonso Faria   10   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
  3RD PLACE   Francesco Bellato   11   Academía Veneta Di Danza E Balletto, Italy  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alecsia Maria Lazarescu   11   Casa De Balet, Romania  
      Anna Gasparini   10   Academía Veneta Di Danza E Balletto, Italy  
      Clara Riquito   11   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Fernandes Luana   11   Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
      Ines Encarnação   11   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Irene Pia Luchetta   11   A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
      Jogaile Staikunaite   11   Lithuanian International Ballet Academy, Lithuania  
      Livia Saavedra   11   Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
      Martina Raimondi   10   IASM Asd, Italy  
      Sofia Viganò   11   A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
      Sophia Zecchin   11   Accademia Ballet Studio A.S.D., Italy  
      Tirla Diana   9   Ars Nova Dance Academy, Romania  
                 
      ENSEMBLES
      PAS DE DEUX      
                 
  1ST PLACE   Moszkovsky Waltz       Il Balletto, Italy  
                 
  2ND PLACE   Harlequinade       Professione Danza Parma, Italy  
                 
  3RD PLACE   Satanella       Il Balletto, Italy  
                 
      TOP 6      
                 
      La Fille Mal Gardee       Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
                 
      Harlequinade       Professione Danza Parma, Italy  
                 
      Satanella       Il Balletto, Italy  
                 
      Coppelia       Independent, Romania  
                 
      Moszkovsky Waltz       Il Balletto, Italy  
                 
      The Cavalry Halt       Il Balletto, Italy  
                 
      DUET/TRIO      
                 
  1ST PLACE   Pas De Trois From Fairy Doll       Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
                 
  2ND PLACE   Latte Di Soia       A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
                 
  3RD PLACE   Two in One       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      TOP 6      
                 
      Latte Di Soia       A.S.D.C. Dietro Le Quinte, Italy  
                 
      Bonheur De Jeunesse       Centro Danza Oggi Asd, Italy  
                 
      Pas De Trois Mirlittons       Domus Danza, Italy  
                 
      Pas De Trois From Fairy Doll       Pallcº Oporto Ballet School, Portugal  
                 
      Two in One       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      Fairy Doll Pas De Trois       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      ENSEMBLES      
                 
  1ST PLACE   For All pieces       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
  2ND PLACE   For All pieces       Il Balletto, Italy  
                 
  3RD PLACE   For All pieces       Atteneo Danza, Italy  
                 
      TOP 12      
                 
      Fly Me To The Moon       A.B.C. Accademia Balletto Classico, Italy  
                 
      Debut       Accademia Cecchetti, Italy  
                 
      White Clouds       Ateneo Danza, Italy  
                 
      Ballata       Ateneo Danza, Italy  
                 
      Almeno un Milione di Scale       Domus Danza, Italy  
                 
      As Amigas De Julieta       Ent´Artes – Escola De Dança, Portugal  
                 
      Signes       Il Balletto, Italy  
                 
      Concert Des Fées       Professione Danza Parma, Italy  
                 
      Grand Pas Des Eventails       Professione Danza Parma, Italy  
                 
      Wonderland       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      A Strange Beauty       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      Cantata       Professione Danza Pescara, Italy  
                 
      SPECIAL AWARDS
      OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD  
                 
      Michaela Sartorelli          
      Roberta Ferrarra          
      Nnamdi Christopher Nwagwu          
                 
      OUTSTANDING SCHOOL AWARD  
         
      Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Istanbul Devlet Konservatuvari, Turkey