JURY PANEL
                 
      Natalia Bashkatova       Former Principal Dancer, Bolshoi Ballet and Cirque  
                 
      Seth Belliston       Former Principal Dancer, Pacific Northwest Ballet  
                 
      Petra Conti       Principal Dancer, Los Angeles Ballet; Former Principal Dancer, La Scala Ballet  
                 
      Brittany O’Connor       Andrea Bocelli Tour, Guest Principal Dancer; Former Soloist, Dresden SemperOper Ballet  
                 
      Jaime Reid       Former Dancer, West Australian Ballet, Bejart Ballet Lausanne, Eifman Ballet St. Petersburg  
                 
      Stephanie Saland       Former Principal Dancer, New York City Ballet  
                 
      Carlos dos Santos       Resident Choreographer, YAGP; Former dancer, Ailey II & DanceBrazil  
                 
      SENIOR AGE DIVISION
                 
  GRAND PRIX   NOT AWARDED          
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Abigail Kim   15   Bayer Ballet Academy, CA  
  2ND PLACE   Alexiane Fivaz   15   Master Ballet Academy, AZ  
  3RD PLACE (TIE)   Jory Luther   17   Independent, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Julianna Hatton   15   Independent, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Abigail Kim   15   Bayer Ballet Academy, CA  
      Alexiane Fivaz   15   Master Ballet Academy, AZ  
      Alicia Lucchesi   16   Master Ballet Academy, AZ  
      Anna Fitzgerald   15   Osipova Ballet Academy, CA  
      Audrey Campbell   16   Independent, CA  
      Audrey Shore   16   Independent, CA  
      Jory Luther   17   Independent, CA  
      Julianna Hatton   15   Independent, CA  
      Kamryn Maddox   16   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Noelle Cybart   15   Osipova Ballet Academy, CA  
      Siena Park   16   Bayer Ballet Academy, CA  
      Valerie Lin   17   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Carly Thinfen   16   Nor Cal Dance Arts, CA  
  2ND PLACE   Elisha Tan   15   Rachel’s Ballet, CA  
  3RD PLACE   Kamryn Maddox   16   The Dance Studio of Fresno, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Alexiane Fivaz   15   Master Ballet Academy, AZ  
      Audrey Shore   16   Independent, CA  
      Carly Thinfen   16   Nor Cal Dance Arts, CA  
      Cecilia Yu   17   The Dance Center, CA  
      Elisha Tan   15   Rachel’s Ballet, CA  
      Ellen Sano   17   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Juliana Li   15   Jun Lu Performing Arts, CA  
      Julianna Hatton   15   Independent, CA  
      Kamryn Maddox   16   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Simone De La Cerda   15   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Sophie Babcock   16   South Bay Dance Center, CA  
      Valerie Lin   17   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      JUNIOR AGE DIVISION
                 
  YOUTH GRAND PRIX   Anthony Juo   13   Dance Collective, CANADA  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Victoria Kostikov   14   Bayer Ballet Academy, CA  
  2ND PLACE   Valerie Sokolenko   14   Osipova Ballet Academy, CA  
  3RD PLACE   Ekaterina Pichkova   12   Osipova Ballet Academy, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Allyson Chan   12   Ramon Moreno School of ballet, CA  
      Amelia Chen   14   Bayer Ballet Academy, CA  
      Anthony Juo   13   Dance Collective, CANADA  
      Ekaterina Pichkova   12   Osipova Ballet Academy, CA  
      Erica Romanenko   12   Westlake School for the Performing Arts, CA  
      Jaslyn Kwan   14   Osipova Ballet Academy, CA  
      Kate Howard   14   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Kira Rupnow   14   Bayer Ballet Academy, CA  
      Natalie Kulba   13   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Valerie Sokolenko   14   Osipova Ballet Academy, CA  
      Victoria Kostikov   14   Bayer Ballet Academy, CA  
      Vivienne Sue   12   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      TOP 24   MEN & WOMEN  
                 
      Allyson Chan   12   Ramon Moreno School of ballet, CA  
      Amelia Chen   14   Bayer Ballet Academy, CA  
      Anthony Juo   13   Dance Collective, CANADA  
      Ava Ding   12   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
      Brooklyn Klein   13   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Camden Peoples   14   South Bay Dance Center, CA  
      Catherine Jian   12   Osipova Ballet Academy, CA  
      Clara Attlesey   13   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Diana Levine   13   Bayer Ballet Academy, CA  
      Ekaterina Pichkova   12   Osipova Ballet Academy, CA  
      Eli Ram Garcia   13   Bayer Ballet Academy, CA  
      Erica Romanenko   12   Westlake School for the Performing Arts, CA  
      Halle Fairbanks   12   Osipova Ballet Academy, CA  
      Jaslyn Kwan   14   Osipova Ballet Academy, CA  
      Josephine Hatton   13   Independent, CA  
      Kate Howard   14   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Kira Rupnow   14   Bayer Ballet Academy, CA  
      Malaya Paterson   14   Peninsula School of Performing Arts, CA  
      Natalie Kulba   13   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Sofia Pelikan   13   Shely Pack Dancers, CA  
      Sophie Na-Ae Kim   14   Victoria Ballet, CA  
      Valerie Sokolenko   14   Osipova Ballet Academy, CA  
      Victoria Kostikov   14   Bayer Ballet Academy, CA  
      Vivienne Sue   12   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Aislynn Loptson   14   Dance Collective, CANADA  
  2ND PLACE   Madison Ronquillo   14   Nor Cal Dance Arts, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Jaslyn Kwan   14   Osipova Ballet Academy, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Victoria Kostikov   14   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Aislynn Loptson   14   Dance Collective, CANADA  
      Anthony Juo   13   Dance Collective, CANADA  
      Ava Ding   12   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
      Brooklyn Klein   13   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Jaslyn Kwan   14   Osipova Ballet Academy, CA  
      Kate Howard   14   The Dance Studio of Fresno, CA  
      Madison Ronquillo   14   Nor Cal Dance Arts, CA  
      Malaya Paterson   14   Peninsula School of Performing Arts, CA  
      Natalie Kulba   13   Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA  
      Tes Laflan   14   The Dance Center, CA  
      Valerie Sokolenko   14   Osipova Ballet Academy, CA  
      Victoria Kostikov   14   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      PRE-COMPETITIVE AGE DIVISION
                 
  HOPE AWARD   Aria Du   11   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
                 
      CLASSICAL DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Chloe Chen   11   Ramon Moreno School of ballet, CA  
  2ND PLACE   Athena Hu   10   Jun Lu Performing Arts, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Valerie Jia   10   Osipova Ballet Academy, CA  
  3RD PLACE (TIE)   Sydney Qian   11   Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Aria Du   11   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
      Athena Hu   10   Jun Lu Performing Arts, CA  
      Avery Yamaguchi   11   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
      Chloe Chen   11   Ramon Moreno School of ballet, CA  
      Claire Hsieh   10   Bayer Ballet Academy, CA  
      Karissa Chen   10   Bayer Ballet Academy, CA  
      Lena Lee   9   Bayer Ballet Academy, CA  
      Mika Takase   10   Nor Cal Dance Arts, CA  
      Olivia Cruickshanks   11   Legacy Dance Co., CA  
      Olivia Smith   10   Ramon Moreno School of ballet, CA  
      Sydney Qian   11   Bayer Ballet Academy, CA  
      Valerie Jia   10   Osipova Ballet Academy, CA  
                 
      CONTEMPORARY DANCE CATEGORY   MEN & WOMEN  
                 
  1ST PLACE   Mika Takase   10   Nor Cal Dance Arts, CA  
  2ND PLACE   Zoey Carpio   11   Nor Cal Dance Arts, CA  
  3RD PLACE   Avery Yamaguchi   11   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
                 
      TOP 12   MEN & WOMEN  
                 
      Aria Du   11   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
      Athena Hu   10   Jun Lu Performing Arts, CA  
      Avery Yamaguchi   11   Yoko’s Dance & Performing Arts Academy, CA  
      Chloe Chen   11   Ramon Moreno School of ballet, CA  
      Claire Hsieh   10   Bayer Ballet Academy, CA  
      Elisia Gonzales   11   Nor Cal Dance Arts, CA  
      Mika Takase   10   Nor Cal Dance Arts, CA  
      Olivia Cruickshanks   11   Legacy Dance Co., CA  
      Sydney Qian   11   Bayer Ballet Academy, CA  
      Valerie Jia   10   Osipova Ballet Academy, CA  
      Zoey Carpio   11   Nor Cal Dance Arts, CA  
      Zoya Chin   11   Nor Cal Dance Arts, CA  
                 
      ENSEMBLES
                 
  1ST PLACE   For All their Ensembles       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
  2ND PLACE (TIE)   For All their Ensembles       Osipova Ballet Academy, CA  
                 
  3RD PLACE (TIE)   Lanterns Lit       The Dance Center, CA  
                 
  3RD PLACE (TIE)   Still, Again       The Dance Studio of Fresno, CA  
                 
  3RD PLACE (TIE)   Fairyland       Jun Lu Performing Arts, CA  
                 
      TOP 12      
                 
      Animated Frescoes       Osipova Ballet Academy, CA  
                 
      Butterfies-From The Ballet “Snow Queen”       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      Children In The Palace-From The Ballet “Snow Queen       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      Esmerelda Suite- From The Ballet Esmerelda       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      Excerpts From The Grand Pas Of The Ballet Paquita       Osipova Ballet Academy, CA  
                 
      Fairyland       Jun Lu Performing Arts, CA  
                 
      Fleur De Lys Friends –From The Ballet Esmerelda       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      Lanterns Lit       The Dance Center, CA  
                 
      Robbers From The Ballet “Snow Queen”       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      Soldiers- From The Ballet “Snow Queen”       Bayer Ballet Academy, CA  
                 
      Still, Again       The Dance Studio of Fresno, CA  
                 
      Ukrainian Dance       Osipova Ballet Academy, CA  
                 
      SPECIAL AWARDS
      OUTSTANDING CHOREOGRAPHER AWARD  
                 
      Tawnya Kuzia       UNA HISTORIA  
                 
      OUTSTANDING TEACHER AWARD  
                 
      Marina Osipova       Osipova Ballet Academy, CA  
      Faculty       Dance Collective, CANADA  
                 
      OUTSTANDING SCHOOL AWARD  
         
      Bayer Ballet Academy, CA