|
Allegro Dance Arts Academy, NJ, USA |
2000 |
Washington, DC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
8+3 |
Inwood Dance Company |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Cabaret |
Dance Conservatory, DE |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Make Them Hear You |
Allegro Dance Arts Academy, NJ, USA |
2000 |
Washington, DC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Caprice |
Dance Conservatory, DE |
2000 |
Washington, DC |
1st Place |
|
Ensembles |
Kory Glatman, NJ |
|
2000 |
Washington, DC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ashton Berkley |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Dana Gaule |
Allegro Dance Arts Academy, NJ, USA |
2000 |
Washington, DC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Katrina Dalton |
Allegro Dance Arts Academy, NJ, USA |
2000 |
Washington, DC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tiffany Smith |
Harrisbug Dance Conservatory, PA |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melanie Hamrick |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shane Wuerthner |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Cooper |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Canterna |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Darli Nogarr |
European Dance Studio, NC |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Oldziey |
Dance Conservatory, DE |
2000 |
Washington, DC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angela Ramakis |
Dancensations, VA |
2000 |
Washington, DC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Barry Karollis |
Chester Valley Dance Academy |
2000 |
Washington, DC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Maira |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Emmons |
Dance Conservatory, DE |
2000 |
Washington, DC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Matthew Donnell |
Harrisburg Dance Conservatory, PA |
2000 |
Washington, DC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Linsey Larsen |
Virginia Beach School of Ballet, VA |
2000 |
Washington, DC |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christian Tworzyanski |
Brodie-Burnham School of Ballet, SC |
2000 |
Washington, DC |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
School of International Ballet, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Victor Kasatsky |
School of International Ballet, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Ayako Takahashi |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Alison Deane |
Deane Dance Center, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
|
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
French Dolls |
Southland Ballet Academy, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Excerpt from La Bayadere |
School of International Ballet, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Ocean and Pearls |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Kitri's Friends from Don Quixote |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Aimi Toyama |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kiyoshi Kawano |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Amy Briones |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Laura Tsim |
Dance West Dance Studio, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Ashley |
Daria Bearden School of Dance |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Fabi Calborn |
Saddleback Dance Center, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stacey Aung |
West Coast School of the Arts, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Van Winkle |
Southland Ballet Academy, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Sherman |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Lapena |
Inland Pacific Ballet, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Felesina |
Deane Dance Center, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Michelle Carpenter |
Seddleback Dance Center, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carrie Judson |
Deane Dance Center, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexi Agdeppa |
West Coast School of the Arts, CA, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Olsen-Rodriguez |
School of International Ballet, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Whalen |
Hollywood Beach School of Ballet, CA |
2000 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nick Scott |
|
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ginger Smith |
Arizona Ballet School, AZ, USA |
2000 |
Long Beach, CA |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sherry Moray |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Snow Scene from Nutcracker |
Royal School of Ballet, OH |
2000 |
Chicago, IL |
Special Mention |
|
Ensembles |
Toccatta and Fugue |
Monona Academy of Dance, IL |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Rondo |
Monona Academy of Dance, IL |
2000 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Balletsaal |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Nicole Strimell |
Lynn's Dance Studio, IL |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Marcie Mangan |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tarasina Masi |
Mid-Illinois Ballet, IL |
2000 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nicole Mancuso |
Terri Newman's Dance Shoppe, IL |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica De Jesus |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Ulibarri |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marina Ikemoto |
Geiger Classic Ballet Academy, MI |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Dahm |
Monona Academy of Dance, IL |
2000 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Angelina Zuccarini |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Chin |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Jordan Gazdziak |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Noelle Lelakus |
Canton Ballet, OH |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Jakel |
Terri Neman's Dance Shoppe, IL |
2000 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Jackson |
Monona Academy of Dance, IL |
2000 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Wisner |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Innes |
Rochester School of Dance, MI |
2000 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Simone Messmer |
Ballet Arts Minnesota, MN |
2000 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Allison Campbell |
Canton Ballet, OH |
2000 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Robin Horneff Performing Arts Center, NJ |
2000 |
Boston, MA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Boston Ballet School, MA |
2000 |
Boston, MA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Let's Get Loud |
Robin Horneff P.A.C., NJ |
2000 |
Boston, MA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Come in from the Rain |
Robin Horneff P.A.C. NJ |
2000 |
Boston, MA |
2nd Place |
|
Ensembles |
I Wanna Hold Your Hand |
Robin Horneff P.A.C., NJ |
2000 |
Boston, MA |
1st Place |
|
Ensembles |
Alexandra Taylor |
Robin Horneff Performing Arts Center, NJ |
2000 |
Boston, MA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jacqueline Taylor |
Robin Horneff Performing Arts Center, NJ |
2000 |
Boston, MA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Dania Nunez |
Robin Horneff Performing Arts Center, NJ |
2000 |
Boston, MA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Caitlin Schaub |
Granite State Ballet, MA |
2000 |
Boston, MA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jaclyn McLean |
Robin Horneff P.A.C., NJ |
2000 |
Boston, MA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Maksym |
Robin Hornedd P.A.C., NJ |
2000 |
Boston, MA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Krystn Hammond |
Robin Horneff P.A.C., NJ |
2000 |
Boston, MA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Santos |
Ballet Workshop of New England, MA |
2000 |
Boston, MA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Lorry, MA |
|
2000 |
Boston, MA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Emmons |
Dance Conservatory, DE |
2000 |
Boston, MA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nancy Beard |
Robin Horneff Performing Arts Center, NJ |
2000 |
Boston, MA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Noverro |
Boston Ballet School, MA |
2000 |
Boston, MA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Adrianna De Vitre |
Boston Ballet School, MA |
2000 |
Boston, MA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Kimiatek |
Boston Ballet School, MA |
2000 |
Boston, MA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Von Patton |
Ballet Workshop of New England, MA |
2000 |
Boston, MA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Pulcini |
Boston Ballet School, MA |
2000 |
Boston, MA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordana Bross |
Studio Maestro, NY |
2000 |
Boston, MA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
The Harid Conservetory, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Liana Navarro |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
One World |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Best Ensemble |
|
Ensembles |
La Fille Mal Gardee |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Best Pas De Deux |
|
Pas De Deux |
Nicole Crane |
Starz Studios, Inc., FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Christina Garcia |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jonelle Delgado |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Andrea Jonusas |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Katerina San Juan |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Astrid Segredo |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Fernandez |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Priscilla Marrero |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sylvia Villate |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Astrid Segredo |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sylvia Villate |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
1st Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Priscilla Marrero |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
1st Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brooklyn Mack |
Columbia Classical Ballet, SC |
2000 |
Boca Raton, FL |
Best Male Dancer Award |
Junior Age Division |
|
Lauren Fadeley |
FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Olivia Alemany |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adrianna Broad |
Southern Ballet Theatre, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth McGrath |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth McGrath |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rochelle Whittingham |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Leyla Fayyaz |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Von Stauff |
Studio of Alla Chernova, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Character Dance Award |
Senior Age Division |
|
Eddy Tovar |
Southern Ballet Theatre, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Best Male Dancer Award |
Senior Age Division |
|
Megan Knickerbocker |
Marta Jackson School of Dance, FL |
2000 |
Boca Raton, FL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Arizona Ballet School, AZ |
Ginger Smith |
2000 |
New York, NY |
Youth La Divina |
|
Special Awards |
|
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Sherry Moray |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Liana Navarro |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Slavonic Fantasy |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Carmen |
Canadian Ballet Theatre, Canada |
2000 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
March of the Marionettes |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
New York, NY |
Silver Medal |
|
Ensembles |
One World |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Ensembles |
Katrina Dalton |
Allegro Dance Arts Academy, NJ, USA |
2000 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Chloe Felestina |
Deane Dance Center, CA |
2000 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jaife Calil |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Courtney Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2000 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Heather Chin |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2000 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Kara Cooper |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Priscilla Marrero |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Sylvia Villate |
Liana's Selected Workshop, FL |
2000 |
New York, NY |
Best Contemporary Dancer |
Junior Age Division |
|
Ashley Canterna |
The Kirov Academy, DC |
2000 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Megan Knickerbocker |
Maria Jackson School of Dance, FL |
2000 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Ginger Smith |
Arizona Ballet School, AZ, USA |
2000 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Danielle Kimiatek |
The Boston Ballet School, MA |
2000 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Kristina Pulcini |
The Boston Ballet School, MA |
2000 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Jordanna Bross |
Studio Maestro, NY |
2000 |
New York, NY |
Gold Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Elizabeth McGrath |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
New York, NY |
Gold Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Nancy Beard |
Robin Horneff Perf. Arts Center, NJ |
2000 |
New York, NY |
Contemporary Dance Award |
Senior Age Division |
|
April Taylor |
Myra Mier School of Ballet, LA |
2000 |
New York, NY |
Classical Ballet Award |
Senior Age Division |
|
Daniel Vanushka |
La Dansa Academy, NJ |
2000 |
New York, NY |
Best Contemporary Male Dancer |
Senior Age Division |
|
Bo Busby |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
New York, NY |
Best Classical Male Dancer |
Senior Age Division |
|
Layla Fayyaz |
The Harid Conservatory, FL |
2000 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
North Carolina School of the Arts, NC |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
La Zaria |
Dancensations, VA |
2001 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Testify To Love |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Bridge Over Troubles Waters |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
|
Ensembles |
Kyra Homeres & Robert Dunbar |
North Carolina School of the Arts, NC |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Best Pas De Duex |
|
Pas De Deux |
Katherine Williams |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Rebecca King |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Engelhardt |
Dancensations, VA |
2001 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Swedberg |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Swedberg |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen King |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Best Male Dancer Award |
Junior Age Division |
|
Charo Bishop |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Mallory Clark |
Matthews Ballet Institute |
2001 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Molly Francis |
|
2001 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Lancos |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Burry |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Lancos |
Ballet Royale Academy, MD |
2001 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Bolick |
North Carolina School of the Arts, NC |
2001 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Mearns |
SC Governor School for the Arts, SC |
2001 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyra Homeres |
North Carolina School of the Arts, NC |
2001 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Robert Dunbar |
North Carolina School of the Arts, NC |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Special Mention |
Senior Age Division |
|
Colby Damon |
Virginia School of the Arts, VA |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Best Male Dancer Award |
Senior Age Division |
|
Simone Messmer |
Ballet Arts Minnesota, MN |
2001 |
Winston-Salem, NC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Irine Fokine |
Irine Fokine School of Ballet, NJ |
2001 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Valia Seiskaya |
Seiskaya Ballet Academy, NY |
2001 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jacqueline Weber |
Royal Winnipeg Ballet, Canada |
2001 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Children of War |
Dance Expressions, NH |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Ensembles |
Symphonic Variations |
Allegro Branchville Dance Center, NJ, USA |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Ensembles |
Illusion |
School of American Ballet, NY |
2001 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Ensembles |
Dana Gaule |
Allegro Branchville Dance Center, NJ, USA |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Elizabeth Wilson |
Dance Expressions, NH |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
April Rae, MD |
|
2001 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Courtney Lavine |
Dancensations, VA |
2001 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Rachael Meyer |
James Dance Center, FL |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Clark |
Canadian Ballet Theatre, Canada |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katrina Dalton |
Allegro Branchville Dance Center, NJ, USA |
2001 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet, OH |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Clark |
Canadian Ballet Theatre, Canada |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katrina Dalton |
Allegro Branchville Dance Center, NJ, USA |
2001 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexander Dutko |
School of American Ballet, NY |
2001 |
Torrington, CT |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Lisa Woods |
Seiskaya Ballet Academy, NY |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arolyn Williams |
Pioneer Valley Ballet, MA |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michelle Imhof |
Boston Conservatory, MA |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Neel |
Ballet Conservatory, TX |
2001 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Ellen Beaudreau |
Festival Ballet School, RI |
2001 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Zucker |
Joffrey Ballet School, NY |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hillary Lopes |
Festival Ballet School, RI |
2001 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yuki Yasuda |
Masaru Akamatsu Ballet School, Japan |
2001 |
Torrington, CT |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Lane Green |
Royal Winnipeg Ballet, Canada |
2001 |
Torrington, CT |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Emmons |
Dance Conservatory, DE |
2001 |
Torrington, CT |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Dance Explosion, MD |
2001 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Patricia Barrett |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Bills, Bills, Bills |
Dance Explosion, MD |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Follow the Leader |
Explosion |
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Spanish |
Dance Explosion, MD |
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Limp |
Dance Explosion, MD |
2001 |
Philadelphia, PA |
Special Mention |
|
Small Ensembles |
Flower Festival |
Irine Fokine School of Ballet, NJ |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Merliton |
Columbus Youth Ballet, OH |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
La Bayadere |
Barn Studio of Dance, PA |
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Man of La Mancha |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Annette Faynburd |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Maggie Kudirka |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kelsey Garrett |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kailee Combs |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Savva Osten (Tcherniavski) |
School of American Ballet, NY |
2001 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Lili Kudirka |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Di Blasi |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allyson Kelley |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Popovitch |
|
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Guylnara Amramson |
Barn Studio of Dance, PA |
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lili Kudirka |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Wisenberg |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Barry Kerollis |
Chester Valley Dance Academy, PA |
2001 |
Philadelphia, PA |
Best Male Dancer Award |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michelle Beyerle |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Gahl |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Likolani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jillian Schwab |
Columbus Youth Ballet, OH |
2001 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Likolani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Gahl |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Hough |
Dance Explosion, MD |
2001 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Wendy & Benjamin Harbor |
Newport-Mesa Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
Best Pas De Deux |
|
Pas De Deux |
Kelsey Ritcheson |
School of Ballet Fresno, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Christine Bulgozdi |
Classical Ballet Academy, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mallory Clark |
School of International Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Alexandra Mitchelle |
Theatrics Dance Academy, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Amy Briones |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2001 |
Long Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Leann Bickel |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2001 |
Long Beach, CA |
Special Mention |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Scherman |
Ballet Pacifica, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jade Payette |
Seddleback Dance Center, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeansette Humphries |
School of International Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeansette Humphries |
School of International Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Van Winkle |
Southland Ballet Academy, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Chang |
Ballet Pacifica, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jade Payette |
Southland Ballet Academy, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Lapena |
Inland Pacific Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Greg De Armond |
Seddelback Dance Center, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
Best Male Dancer Award |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daphne Zneimer |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meagan Vincent |
Severance Fresno Dance Studio, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rita Strom, CA |
|
2001 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hiroko Asami |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2001 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Frick |
|
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Meagan Vincent |
Severance Fresno Dance Studio, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Wendy Harbor |
Newport-Mesa Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Whalen |
Hollywood Beach School of Ballet, CA |
2001 |
Long Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
International Ballet School, CO |
2001 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2001 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Joseph Conley |
|
2001 |
Denver, CO |
Best Male Dancer Award |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin McAffee |
|
2001 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katya Nabohova |
|
2001 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Lesh |
International Ballet School, CO |
2001 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate Hill |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2001 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2001 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Margaret Foy |
Contemporary Dance: |
2001 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Swenson |
|
2001 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Frick |
|
2001 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mira Almeyer |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2001 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Zimms |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2001 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sherry Moray |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Snow Scene from Nutcracker |
Royal School of Ballet, OH |
2001 |
Chicago, IL |
Special Mention |
|
Ensembles |
Toccatta and Fugue |
Monona Academy of Dance, IL |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Rondo |
Monona Academy of Dance, IL |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Balletsaal |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Nicole Strimell |
Lynn's Dance Studio, IL |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Marcie Mangan |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tarasina Masi |
Mid-Illinois Ballet, IL |
2001 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nicole Mancuso |
Terri Newman's Dance Shoppe, IL |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica De Jesus |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Ulibarri |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marina Ikemoto |
Geiger Classic Ballet Academy, MI |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Dahm |
Monona Academy of Dance, IL |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Angelina Zuccarini |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Chin |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Jordan Gazdziak |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Noelle Lelakus |
Canton Ballet, OH |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Jakel |
Terri Neman's Dance Shoppe, IL |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Jackson |
Monona Academy of Dance, IL |
2001 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Wisner |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Innes |
Rochester School of Dance, MI |
2001 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Simone Messmer |
Ballet Arts Minnesota, MN |
2001 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Allison Campbell |
Canton Ballet, OH |
2001 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
The Harid Conservetory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Olivier Pardina |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Liana Navarro |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Moldavian Dance |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Russian Dance |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Via Dolorosa |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
|
Ensembles |
Ashley Laracey & Bo Busby |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
Best Pas De Deux |
|
Pas De Deux |
Sacha De Sola, FL |
|
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Christina Garcia |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jonelle Delgado |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nicole Sabella |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katerina San Juan |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaife Calil |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Margaret Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Carlo, FL |
|
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Krista Ettlinger |
|
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Vigil |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Charlotte Johnson |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Priscilla Marrero |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cynthie De Guzman |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Priscilla Marrero |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bridget Zehr |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate Brezovsky |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatiana Martianova |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katerina Derugina |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2001 |
Boca Raton, FL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Magda Aunon |
Magda Aunon School of Ballet |
2001 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Marc Godden |
Guest choreographer, The Harid Conservatory |
2001 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Odalisques |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
New York, NY |
Bronze Medal |
|
Ensembles |
Via Dolorosa |
Liana's Selected Workshop, FL |
2001 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Candy Canes |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2001 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Balletsaal |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
New York, NY |
Best Ensemble (tie) |
|
Ensembles |
Brother, Can You Spare a Dime |
D'Valda and Sirico's Dance Centre, CT |
2001 |
New York, NY |
Best Ensemble (tie) |
|
Ensembles |
Amy Briones |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2001 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Elizabeth Wisenberg |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Lapena |
Island Pacific Ballet, CA |
2001 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hildur Boylston |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2001 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Chin |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2001 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kate Brezovsky |
Harid Conservatory |
2001 |
New York, NY |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Likolani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2001 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Melissa Thomas |
Alabama Ballet School, AL, USA |
2001 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Jennifer Whalen |
Hollywood Beach School of Ballet, CA |
2001 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Bo Busby |
The Harid Conservatory, FL |
2001 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
South Carolina Governor's School for the Arts |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
North Carolina School of the Arts |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Stanislav Issaev |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Mel Tomlinson |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Liana Navarro |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Troy Brown |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Waltz of the Flowers |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Twilight Melody |
Advance Dance Academy |
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
One Voice |
Centerstage |
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Se Cuore Grilio - The Guarded Heart |
Charlotte City Ballet |
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
|
Ensembles |
Les Sylphides |
Matthew Murphy, Kelly Potter |
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Susan Pomerantzeff |
Academy of Ballet Arts |
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Gabrielle Johnson |
Academy of Ballet Arts |
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Julie Oliver Gentry |
Exclusively Ballet |
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Amanda Burch |
Exclusively Ballet |
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Gloria Hampton |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Rachel Fleming |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Leah O'Connor |
NCSA |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Christian |
Dancers Studio of Lexington |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charlene Hoffman |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashleigh Whitworth |
Ruth Mitchell Dance Studio |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bonnie Boiter-Jolley |
Pavlovich School of Dance |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Engelhardt |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaife Calil |
Liana Navarro Selected Workshop |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lili Kudirka |
Advance Dance Academy |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Levine |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Liana Navarro Selected Workshop |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Irwin |
Pavlovich School of Dance |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Riedel |
American Dance Academy |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaife Calil |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashleigh Whitworth |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brad Kuhns |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charlene Hoffman |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashleigh Whitworth |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah O'Connor |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Christian |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bonnie Boiter-Jolley |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Summer |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Junior Most Potential |
Junior Age Division |
|
Lili Kudirka |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Summer Renner |
Dansensation |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelly Potter |
NCSA |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel McKeever |
SC Governor's School for the Arts |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Lynch |
NCSA |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Bolick |
NCSA |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charlotte Johnson |
Academy of Ballet Arts |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Russell |
Robert Dow Academy of Art |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
McClaine Timmerman |
Southern Ballet Theater |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Vigil |
Liana Navarro Selected Workshop |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Priscilla Morrero |
Liana Navarro Selected Workshop |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Moore |
Southland Dance Connection |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Jackson |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2002 |
Winston-Salem, NC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Ligon |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Lynch |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Russell |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charlotte Johnson |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
McClaine C. Timmerman |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Lynch |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel McKeever |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Bolick |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Priscilla Marrero |
|
2002 |
Winston-Salem, NC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2002 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Jamie Laverette |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Tim Draper |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jamie Laverette |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Adams School of Dance, VT |
SPECIAL COMMENDATION FROM THE JUDGES |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Ensembles |
Only Time |
Adams School of Dance, VT, USA |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Ensembles |
Tarantelle |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Navarra |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Encuentro |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Ensembles |
Diana Gingras |
Adams School of Dance, VT, USA |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Dominique Nunez |
Robin Horneff´s Performing Arts Center, NJ |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Shimon Ito |
Asako Ito School of Ballet, NY, USA/School of American Ballet, NY, USA |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Elizabeth Wilson |
Dance Expression, NH |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jordan Drew |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jonathan Davidson |
|
2002 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brooke DiFrancesco |
|
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Lally |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Meier |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Kirschenbaum |
Branchville Dance Theater, NJ |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tomoka Chikanaga |
Joffrey Ballet School, NY |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyoshi Kawano |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katrina Dalton |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2002 |
Torrington, CT |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Brad Powell |
Connecticut Dance Theater, CT |
2002 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Peter Snow |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Marshall |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexander Dutko |
Independent |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meghan French |
Festival Ballet Center for Dance Education, RI |
2002 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Avasa Campbell |
|
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Saori Nagata |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hillary Lopes |
Festival Ballet Center for Dance Education, RI |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Joy Fitzpatrick |
Logrea Dance Academy, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hillary Lopes |
Festival Ballet Center for Dance Education, RI |
2002 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Cooper |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2002 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Vanessa Widmer |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2002 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Lane |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
Torrington, CT |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Pas de Trois from "Nutcracker" |
Olga Kresin's Ballet School |
2002 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
Brianna Stinebaugh |
D.J.'s Dance Studio |
2002 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tracy Swartz |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Annette Faynburd |
Olga Kresin's Ballet School |
2002 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kathryn V. Miller |
Pittsburgh Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Caitlin M. Krause |
Loudoun School of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angela Irion |
The Ohio Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kia Seals |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Kardambikis Ludovici |
Dance Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Fitzgerald |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Lancos |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julie Ann Miller |
Seiskaya Ballet Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara George |
The Ohio Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephen King |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stefanie Capoto |
Russian Ballet Centre |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Wisenberg |
The Washington School of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Gahl |
The Washington School of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin A. Miller |
Wissahickon Dance Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carolyn Sanagursky |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Irion |
The Ohio Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Fechter |
Seiskaya Ballet Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaclyn Brewer |
Conservatory of Classical Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Carney |
Metropolitan Ballet Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for Performing Arts |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kiri Chapman |
Kirov Academy of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charo Bishop |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Williams |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaclyn Brewer |
Conservatory of Classical Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charo Bishop |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Irion |
The Ohio Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Carney |
Metropolitan Ballet Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for Performing Arts |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kiri Chapman |
Kirov Academy of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nukri Mamistralov |
Olga Kresin's Ballet School |
2002 |
Philadelphia, PA |
Special Commendation From Judges |
Junior Age Division |
|
Stephen King |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Special Commendation From Judges |
Junior Age Division |
|
Katherine Williams |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Ryan Lancos |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara George |
The Ohio Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julie Ann Miller |
Seiskaya Ballet Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Wisenberg |
The Washington School of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara George |
The Ohio Youth Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen King |
Ballet Royale Academy |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stefanie Capoto |
Russian Ballet Centre |
2002 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Wisenberg |
The Washington School of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Gahl |
The Washington School of Ballet |
2002 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Ballet Pacifica |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Shirley Winters |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Da Venche Burks |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Salwa Rizkalla/M. Petipa |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Velvet Pants |
Cindy Soto's Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Strike Up the Band |
Theatrics Dance Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Nine Twenty Special |
School of International Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Volare |
Golden State Ballet Company |
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Pas de Deux from "Paquita" |
Orange County Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
|
Pas De Deux |
Red Riding Hood and the Wolf |
Theatrics Dance Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Variation from "Coppelia" |
The Dance Studio of Fresno |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux, "Giselle", Act III |
School of International Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Monica Steiner |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nina Pearlman |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Melanie Shimano |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Natalie Nguyen |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mallory Clark |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sarah Poss |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jennifer Danzi |
Ballet Pacifica |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Ross |
Ballet Pacifica |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Saddleback Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Braun |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jayde Doyle |
MK Studio of Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leia Weil |
The Dance Studio of Fresno |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeanette Humphries |
School of International Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Chang |
Ballet Pacifica |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jade Payette |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isha Cecere |
Saddleback Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Reid Colton |
Idyllwild Art Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 5 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
John Karim |
The Dance Studio of Fresno |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 5 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sean Omandam |
The Dance Studio of Fresno |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 5 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sean Phillip Orza |
San Francisco Ballet School |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 5 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victor Kasatsky |
Saddleback Dance Center JR |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 5 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shirley Winters |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Schierhorn |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Da Venche Burks |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victor Kasatsky |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Chang |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jade Payette |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeanette Humphries |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tara Ghassemich |
Orange County Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Special Commendation From The Judges For Technical Ability |
Junior Age Division |
|
Stephanie Orza |
|
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kendra Kahrer |
Westside School of Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha DeBritton |
Orange County Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Olsen-Rodriguez |
School of International Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Kaleta |
Adams and Yen Li Chen Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ruth Stainer |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Chasteler |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Schmitz |
Ellen Schipper School of Classical Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meghan Van Winkle |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate Highstrete |
Huntington Academy of Dance |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Kurashige |
Academy of Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shannon Lee West |
Arizona Ballet School, AZ, USA |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate Highstrete |
Huntington Academy of Dance |
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Kurashige |
Academy of Ballet |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shannon Lee West |
Arizona Ballet School, AZ, USA |
2002 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ruth Stainer |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Chasteler |
Southland Ballet Academy |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shannon Lee West |
Arizona Ballet School, AZ, USA |
2002 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sharon Kung |
Susan Hayward School of Dance artistic |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
|
Jennie Wolk |
Cindy Soto's Dance Center |
2002 |
Huntington Beach, CA |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
|
|
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Ronn Stewart |
Moving People Dance Theater, NM |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Leyla Amis |
Moving People Dance Theater, NM |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Katharine Taylor |
Moving People Dance Theater, NM |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Inessa Pakri |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
George Cripps |
Queen City Ballet, MT |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Shari Shell-True |
True Dance Academy, NE |
2002 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
In His Eyes |
True Dance Academy, NE |
2002 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
Flower Festival |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Dolls var. from "The Nutcracker" |
Academy of Russian Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Jessica Olson |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Holly Norton |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lacey LaRosa |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Soraya Schultness |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Maria Sascha Khan |
Sallyann Mulcahy, MT |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Sheffield |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lydia Bittner-Baird |
Academy of Russian Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cara Cooper |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Phylicia Roybal |
Moving People Dance Theatre, NM |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Goldstone |
Moving People Dance Theatre, NM |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecah Goldstone |
Moving People Dance Theatre, NM |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Liliana Muhlbach |
Faubourg School of Ballet, IL |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Robert Senser |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Academy of Russian Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Faye Hideko Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Goldstone |
|
2002 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Liliana Muhlbach |
|
2002 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
|
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Sheffield |
|
2002 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
|
2002 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Cooper |
|
2002 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
|
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Robert Senser |
|
2002 |
Denver, CO |
Special Commendation From Judges |
Junior Age Division |
|
Faye Hideko Warren |
|
2002 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Hannah Whitney Kurz |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Harvey |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nichole Salazar |
Moving People Dance Theatre, NM |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Autumn Sicking |
1 Dance Academy |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Swenson |
Rinat Mouzafarov Institute of Dance, ND |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Lesh |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Zimms |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Huter |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hildur Boylston |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maya Makhateli |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mira Natassia Allmeyer |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Harvey |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nichole Salazar |
Moving People Dance Theatre, NM |
2002 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2002 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Autumn Sicking |
True Dance Academy, NE |
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Zimms |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hildur Boylston |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Makhateli |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mira Nastassia Allmeyer |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2002 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Marisa Swenson |
Rinat Mouzafarov Institute of Dance, ND |
2002 |
Denver, CO |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
|
Jennifer Lesh |
International Ballet School, CO |
2002 |
Denver, CO |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
|
Vision |
Monana Academy of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Spanish Trio from Nutcracker |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Peasant Pas de Deux from Giselle |
Manona Academy of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Columbus Youth Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Lonnie Weeks |
|
2002 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ashley Bocinsky |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leigh Lijoi |
Ballet Tech of Ohio |
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Austin Carpenter |
Faubourg School Of Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Trentadue |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Sanburn |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Spiegel |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Muscoff |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Jae Albertsen |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Reed |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aimi Toyama |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christie Nicole Sciturro |
|
2002 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Jae Albertsen |
|
2002 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Reed |
Chicago Multi-Cultural Dance Center - Bryant Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aimi Toyama |
Rochester School of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christie Nicole Sciturro |
Juliana's Academy of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Trentadue |
Manona Academy |
2002 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Aimi Yoyama |
Rochester School of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Sanburn |
Ballet Tech of Ohio |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Spiegel |
Ballet Tech of Ohio |
2002 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Muscoff |
Columbus Youth Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Amber Jackson |
Manona Academy of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Innes |
Rochester School of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Britford |
Columbus Youth Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jim Peranto |
|
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan Pers |
|
2002 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Daley |
Faaburg School of Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Innes |
Rochester School of Dance |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Briggs |
Faaburg School of Ballet |
2002 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joseph Phillips |
North Carolina School for the Arts |
2002 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Top 12 - Senior Age Division |
|
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet, OH |
2002 |
New York, NY |
Grishko Model Search Award |
|
Special Awards |
|
The Kirov Academy, Washington, D.C. |
2002 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tim Draper |
Draper Center for Performing Arts, NY |
2002 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Barry Hughson |
Nutmeg Conservatory, CT |
2002 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Kathryn V. Miller |
Pittsburgh Youth Ballet, PA |
2002 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
Pre-Competitive Age Division |
|
Soraya Schultness |
The Academy of Colorado Ballet, CO |
2002 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
April Giangeruso |
The Kirov Academy, Washington, D.C. |
2002 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Asuka Ikeda |
Takae Kuroki Ballet Studio, Japan |
2002 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Risa Nakagawa |
Tottori City Ballet, Japan |
2002 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jordan Drew |
Draper Center for the Performing Arts, NY |
2002 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Anna Makarova |
Rihga Ballet School, Latvia |
2002 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Lumpkin |
Pavlovich School of Dance, SC |
2002 |
New York, NY |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Clepper |
Dansensation, VA |
2002 |
New York, NY |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Boccieri |
Independent, TX |
2002 |
New York, NY |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School of the Arts, VA |
2002 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kenya Nakamura |
Ballet Oracion, Japan |
2002 |
New York, NY |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Akiko Ishii |
C´rri Acad´mie de Ballet, Japan |
2002 |
New York, NY |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tamako Miyazaki |
Kaneta-Kono Ballet Academy, Japan |
2002 |
New York, NY |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isha Cecere |
Saddleback Dance Theater, CA |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Tomoka Chikanaga |
Joffrey Ballet School, NY |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Katrina Dalton |
Nutmeg Conservatory, CT |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Faye Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet, OH |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Jade Payette |
Southland Ballet Academy, CA |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Brieanna Olson |
School of International Ballet, CO |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Hannah Spiegel |
Ballet Tech of Ohio, OH |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Hayley Meier |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Jim Nowakowski |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Laura Irion |
Ohio Youth Ballet, OH |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Maggie Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Maggie Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2002 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Faye Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2002 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet, OH |
2002 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Jim Nowakowski |
Draper Center for the Performing Arts, NY |
2002 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Charlotte D. Johnson |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2002 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Britford |
Columbus Youth Ballet, OH |
2002 |
New York, NY |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ginger Smith |
Arizona Ballet School, AZ, USA |
2002 |
New York, NY |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Kantsel |
St. Polten Ballet Conservatory, Austria |
2002 |
New York, NY |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brooklyn Mack |
The Kirov Academy, Washington, D.C. |
2002 |
New York, NY |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Masahiro Suehara |
Soda Ballet School, Japan |
2002 |
New York, NY |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryo Nakagawa |
Tottori City Ballet, Japan |
2002 |
New York, NY |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Kato |
Aoitori Ballet Studio, Japan |
2002 |
New York, NY |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Moeko Watanabe |
International Ballet Studio, Japan |
2002 |
New York, NY |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Asami Seki |
Walnut Hill School for the Arts, MA |
2002 |
New York, NY |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrey Pisarev |
Donetsk Ballet School, Ukraine |
2002 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Matthew Golding |
The Kirov Academy, D.C. |
2002 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Alexander Dutko |
Independent, NJ |
2002 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Michael James |
Royal Winnipeg Ballet School, Canada |
2002 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Joseph Phillips |
North Carolina School of the Arts, NC |
2002 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Kenta Shimizu |
|
2002 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Andrei Pisarev |
Donetsk Ballet School, Ukraine |
2002 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Kenta Shimizu |
Soda Ballet School, Japan |
2002 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Joseph Philips |
North Carolina School of the Arts, NC |
2002 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Hillary Lopes |
Festival Ballet School, RI |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Heather Chin |
Academy of Ballet Arts, IL, USA |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Elizabeth Wizenberg |
Washington Ballet School, DC, USA |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Rachel McKeever |
South Carolina Governor´s School of the Arts, SC |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Maki Onuki |
Mika Sasaki Ballet Academy, Japan |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Yoko Kaneta |
Kaneta-Kono Ballet Academy, Japan |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Hee Seo |
The Kirov Academy, D.C. |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Anna Shepeleva |
St. Polten Ballet Academy, Austria |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Maria Abashova |
St. Polten Ballet Academy, Austria |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Sarah Lane |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Tara Lally |
Draper Center for Dance Education, NY |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Priscilla Marrero |
Liana Navarro´s Selected Workshop, FL |
2002 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Sarah Lane |
Draper Center for the Performing Arts, NY |
2002 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Yoko Kaneta |
Kaneta-Kono Ballet Academy, Japan |
2002 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Hee Seo |
The Kirov Academy, Washington, D.C. |
2002 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Maria Abashova |
St. Polten Ballet Conservatory, Austria |
2002 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Matthew Golding |
The Kirov Academy Washington, D.C. |
2002 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Nutmeg Conservatory, CT |
2003 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Pat Berrend |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Elaine Kudo |
Theatre Arts Dance America, PA |
2003 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
|
Dance Academy of Connecticut |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Ensembles |
Flock |
Dancing Arts Center, MA |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Ensembles |
Scarf Dance |
Nutmeg Ballet, CT |
2003 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Ensembles |
Mariya Oishi |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brenna DeFrancesco |
Brae Crest School of Ballet, RI |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Dominique Nunez |
School of Dance Theater of Harlem, NY |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Skylar Paley Brandt |
Scarsdale Ballet Studio, NY |
2003 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megan Hinkis |
New England Dance Comp., CT |
2003 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Samantha Peretore |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emilie Drexler |
Lumiere Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashton Berkely |
Ballet Royale Academy, MD |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Tamburro |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dania Nunez |
School of Dance Theater Harlem, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ksenia Pereverzeva |
School of American Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eric Carnes |
Connecticut Concert Ballet, CT |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jillian Reaulieu |
Dance Expressions |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Dowd |
Seiskaya Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Seiskaya Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brooke DeFrancesco |
Brae Crest School of Ballet, RI |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eric Carnes |
Connecticut Concert Ballet, CT |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Dowd |
Seiskaya Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emilie Drexler |
Lumiere Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2003 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Seiskaya Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Peretore |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alrera Ferriere |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Tamburro |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Adomaitis |
Dancing Arts Center, MA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Kirchenbaum |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hinako Sakuraoka |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emilie Drexler |
Lumiere Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shimon Ito |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hanako Goto |
Sasaki Michiko Ballet Studio, Japan |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashton Berkely |
Ballet Royale Academy, MD |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Kirchenbaum |
Branchville Dance Centre, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hanako Goto |
Sasaki Michiko Ballet Studio, Japan |
2003 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emilie Drexler |
Lumiere Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shimon Ito |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2003 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashton Berkely |
Ballet Royale Academy, MD |
2003 |
Torrington, CT |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Tomaka Chikanaga |
Joffrey Ballet School, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanne Horne |
North Carolina School of Arts, NC |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sasha Edelman |
Central PA Youth Ballet, PA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Pralaya |
Steps On Broadway, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Joy Fizpatrick |
Logrea Dance Academy, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michelle Imhoff |
The Boston Conservatory, MA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Engelhardt |
Universal Ballet Academy, DC |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yoko Imaziake |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julie Miller |
Seiskaya Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Ellen Beaudreau |
Festival Ballet of Rhode Island, RI |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caralin Curcio |
Ballet Barre School of Dance, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexander Dutko |
Theatre Arts Dance America, PA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kana Matsuda |
Sasaki Michiko Ballet Studio, Japan |
2003 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Ellen Beaudreau |
Festival Ballet of Rhode Island, RI |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caralin Curcio |
Ballet Barre School of Dance, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexander Dutko |
Theatre Arts Dance America, PA |
2003 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Engelhardt |
Universal Ballet Academy, DC |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krystn Hammond |
Robin Horneff Performing Arts Center, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aynsley Inglis |
Russian Ballet Center, PA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Michelle Imhoff |
The Boston Conservatory, MA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Julie Miller |
Seiskaya Ballet, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sasha Edelman |
Central PA Youth Ballet, PA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoko Imaziake |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kana Masuda |
Sasaki Michiko Ballet Studio, Japan |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiffany Graves |
Columbus Youth Ballet, OH |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tomaka Chikanaga |
Joffrey Ballet School, NY |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caralin Curcio |
Ballet Barre School of Dance, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Ellen Beaudreau |
Festival Ballet of Rhode Island, RI |
2003 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kana Matsuda |
Sasaki Michiko Ballet Studio, Japan |
2003 |
Torrington, CT |
Special Commendation From Judges |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tomaka Chikanaga |
Joffrey Ballet School, NY |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiffany Graves |
Columbus Youth Ballet, OH |
2003 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caralin Curcio |
Ballet Barre School of Dance, NJ |
2003 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Ellen Beaudreau |
Festival Ballet of Rhode Island, RI |
2003 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Dance Institute of Washington, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Slava Mesropov |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Kevin Thomas Malone |
Dance Institute of Washington, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Harmonic 7 |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Ensembles |
|
Ballet Royale |
2003 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Ensembles |
|
Dance Institute of Washington |
2003 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
Sarah Hicks |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Olga Podprugin |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Annette Faynburd |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
April Giangeruso |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brianna Stinebaugh |
Ballet Academy of Baltimore, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Kate Eagle |
Salisbury Studio of Dance |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Elizabeth Bauer |
Salisbury Studio of Dance |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Hitt |
Mid Atlantic Center for Performing Arts, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maya Joslow |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Ballet |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carolyn Sanagurski |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Schultze |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitley Saffron |
Lorraine Susa's Dance Unlimited, PA and Morgantown Dance Studio, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Shevchenko |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitley Saffron |
Lorraine Susa's Dance Unlimited, PA and Morgantown Dance Studio, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Shevchenko |
The Rock School for Dance Education, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Fernanda |
Garcia Galiano, Academia de Ballet de Lomas Verdes |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Torrey McAnena |
Metropolitan Ballet Academy |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Schultze |
Advance Dance Academy, MD, USA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Ballet |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Carolyn Sanagurski |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Joslow |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Corinne Rapone |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristi Latham |
Ballet Guild of the Lehigh Valley |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madison Keesler |
Central Pennsylvania Youth Ballet, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitley Saffron |
Lorraine Susa's Dance Unlimited, PA and Morgantown Dance Studio, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Shevchenko |
The Rock School for Dance Education, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madison Keesler |
Central Pennsylvania Youth Ballet, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitley Saffron |
Lorraine Susa's Dance Unlimited, PA and Morgantown Dance Studio, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Shevchenko |
The Rock School for Dance Education, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Christina Mikus |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kia Seals |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Burry |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Kennedy |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa Hobgood |
Orlando Ballet School, FL |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Dupre |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gyulnara Abramson |
Olga Kresin School of Ballet |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephen King |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lara Clemens |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Bicks |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ian Lindeman |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lara Clemens |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Bicks |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mugen Kazama |
Katsumi Hoshi Ballet School, JAPAN |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Antonio Hudnell |
Dance Institute of Washington, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ian Lindeman |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Krause |
Laudoun School of Ballet |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elena Muzzi |
Anna Marie Dance Studio |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lara Clemens |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Popovich |
Ballet Guild of the Lehigh Valley |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Bicks |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gyulnara Abramson |
Olga Kresin School of Ballet |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Kennedy |
Russian Ballet Centre, DE |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ahsley Dupre |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Antonio Hudnell |
Dance Institute of Washington, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mugen Kazama |
Katsumi Hoshi Ballet School, JAPAN |
2003 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Dupre |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale, MD |
2003 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Gagnon |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Philadelphia, PA |
Special Mention In Contemporary Dance Category |
Senior Age Division |
|
Ian Lindeman |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
David Wilcox |
|
2003 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Maria Lazar |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Odalisques Le Corsaire |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Triad |
Cm School Of Performing Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Pas de Trois |
Academy of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Spanish Dance |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Kurayamino |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Me & I |
Marat Daukayev School Of Ballet |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Merlitons |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Nocturne |
Saddleback Dance Center |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Storm |
Cm School Of Performing Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Espanol |
Academy of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Gypsy Dance |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Dance of the Hours |
Center Stage Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Spanish Dance |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Espanol |
Academy of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Gypsy Dance |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Triad |
Cm School Of Performing Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Merlitons |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Pas de Trois |
Academy of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Odalisques, Le Corsaire |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 6 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Monica Stainer |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 6 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tami Endow |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 6 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 6 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 6 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Chloe Watson |
Cm School Of Performing Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 6 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Frances Yoshikane |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Erin Salzmann |
Ck Dance Company |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ashley Maietta |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mallory Clark |
Inland Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Vanessa Beyers |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Olympia Belforti |
Zeal Studios |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ellen Akashi |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Hannah Schiller |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jordan Hammond |
The Daria Bearden Dance Studio |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nina Pearlman |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Bryn Gilbert |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kamran Daravi |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tami Endow |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jordan Hammond |
The Daria Bearden Dance Studio |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Monica Stainer |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Hannah Schiller |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mallory Clark |
Inland Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kelsey Ritcheson |
Cm School Of Performing Art |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gregory DeArmond |
Saddleback Dance Ceter |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dana Akashi |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Austin |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marina Shiferman |
Long Beach Ballet Arts Center |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Harskamp |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Guitilla |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Poss |
Lauridsen Balet Center |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandria Mitchell |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isha Cecere |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Poss |
Lauridsen Balet Center |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Guitilla |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandria Mitchell |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Greg DeArmond |
Saddleback Dance Ceter |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Sinitsyna |
Marat Daukayev School Of Ballet |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Becky Ritch |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Gutilla |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lana Muhlbach |
Pacific Artists Dance Center |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Harskamp |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Chang |
Ballet Pacifica |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marina Shiferman |
Long Beach Ballet Arts Center |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Kelly |
The Blankenship Ballet Company |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isha Cecere |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Kelly |
The Blankenship Ballet Company |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marina Shiferman |
Long Beach Ballet Arts Center |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Gagnon |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Special Mention In Contemporary Dance Category |
Junior Age Division |
|
Isha Cecere |
Pacific Coast Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Chloe Crade |
Lauridsen Ballet Center |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Sutherland |
Ballet Pacifica |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meagan Vincent |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Terry |
Ballet Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vivian Aragon |
|
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Gagnon |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jeffries |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Drew Smith |
Cm School Of Performing Art |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Van Winkle |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jade Payette |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jeffries |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Drew Smith |
Cm School Of Performing Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Van Winkle |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Sutherland |
Ballet Pacifica |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Bigelow |
|
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Terry |
Ballet Arts |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Jeffries |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer M. Lee |
Orance County High School Of The Artds |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jill Buettner |
Severance Fresno Ballet School |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Dobernic |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Gagnon |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Van Winkle |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jade Payette |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Van Winkle |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy Of Dance |
2003 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jade Payette |
Southland Ballet Academy |
2003 |
Long Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Magda Aunon |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Liana Navaro |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Taste of Honey |
Litchfield Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Nutcracker Pas de Trois |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Grande Pas de Deux, Le Corsaire |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Rachel Pino |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Emily Giles |
Starke Academy of Dance, FL |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Gabriela Johnson |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kelsey VanTime |
Etude de Ballet, IL |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Raven Pippenger |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Kenny |
Litzhfield Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebekah Harville |
Statesboro School of Dance |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Frailey |
American Dance Machine, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Matthew Renko |
Columbia Conservatory of Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bonnie Boiter-Jolley |
Carolina Ballet´s Center for Dance Education, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Summer |
Gaston Dance Theatre, GA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Degado |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bonnie Boiter-Jolley |
Carolina Ballet´s Center for Dance Education, SC |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Summer |
Gaston Dance Theatre, GA |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Delgado |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Frailey |
American Dance Machine, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Summer |
Gaston Dance Theatre, GA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Suitt |
Manassas School of Dance, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Matthew Renko |
Columbia Conservatory of Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Anderson |
South Carolina Governor´s, School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shannon Hokanson |
Columbia Conservatory of Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Janelle Degado |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bonnie Boiter-Jolley |
Carolina Ballet´s Center for Dance Education, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jillian Sealy |
South Carolina Governor´s, School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Marie Gerberich |
Central Pennsylvania Youth Ballet, PA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maggie Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jillian Sealy |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Marie Gerberich |
Central Pennsylvania Youth Ballet, PA |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Matthew Renko |
Columbia Conservatory of Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Special Mention |
Junior Age Division |
|
Maggie Clarkson |
Magda Aunon School of Ballet, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Yejin Park |
Pinellas County Center for the Arts, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Karen Mata |
Litzhfield Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dahne Ledford |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marija Juliette Abney |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Sabella |
Acadmey of Ballet Arts, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Huell |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Helengrace Hatcher |
Firethorn School of Dance, FL |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Berger |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Vigil |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Mckeever |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Ellis |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christian Squires |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Scott Spivey |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph Gatti |
Orlando Ballet School, FL |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gray Davis |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Vigil |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Mckeever |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Ellis |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Rodriquez |
Manassas School of Dance, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Karen Mata |
Litzhfield Dance, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Berger |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Daria Marochnik |
Manassas School of Dance, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Lumpkin |
Pavlovich Dance School, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Slade |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Martoccia |
American Dance Machine, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Huell |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Vigil |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Mckeever |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Ellis |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Chester |
Carolina Ballet Theatre, SC |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joseph Gatti |
Orlando Ballet School, FL |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Scott Spivey |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gray Davis |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2003 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Mckeever |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Ellis |
South Carolina Governor´s School for the Arts & Humanities, SC |
2003 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Inessa Pakri |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
German Zamuel |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Chantele Cook-Collier |
Jacqueline Colledge School of Ballet, UT |
2003 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Music Box Dolls |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Special Commendation From Judges |
|
Ensembles |
Petit Poulene |
Queen City Ballet, MT |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pressage |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
Nutcracker Pas de Deux |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Morgan Malany |
Queen City Ballet, MT |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Anna Boccieri |
|
2003 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Holly Norton |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jensen |
Jacqueline Colledge School of Ballet, UT |
2003 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sam Stockman |
Northern Plains Ballet School, ND |
2003 |
Denver, CO |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph Conley |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isha Lloyd |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lena Leopold |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyoshi Kawano |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Denver, CO |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Velasquez |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph Conley |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lena Leopold |
|
2003 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kiyoshi Kawano |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph Conley |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Audrey Honert |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Holliday |
Colorado School of Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Johnson |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Winchell |
Classical Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isha Lloyd |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Simmons-Brown |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lena Leopold |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Daron Edgar |
Classical Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyoshi Kawano |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Lawrence |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Velasquez |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Daron Edgar |
Classical Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lena Leopold |
|
2003 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kiyoshi Kawano |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2003 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Lawrence |
The Ballet Conservatory, TX |
2003 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Velasquez |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Chelsea Dustin |
The Ballet Conservatory, TX |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Lennon |
Queen City Ballet, MT |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa Field |
Phoenix Rising Contemporary Dance Centre, ND |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Barton |
Nevada Performing Arts, NV |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Steigers |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Davis |
Springs City Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Boccieri |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joanna Curley |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chandra Greenlee |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Burnett-Doering |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joanna Curley |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chandra Greenlee |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Burnett-Doering |
|
2003 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Davis |
Springs City Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Marissa Field |
Phoenix Rising Contemporary Dance Centre, ND |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Rojas |
Classical Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Villareal |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Steigers |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Boccieri |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Waggy |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Takashi Sogitari |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Burnett-Doering |
|
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joanna Curley |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Waggy |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Takashi Sogitari |
Joseph & Loretta Law Academy of Colorado Ballet, CO |
2003 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Burnett-Doering |
|
2003 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joanna Curley |
|
2003 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2003 |
Denver, CO |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Shir Lee Wu |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Inna Stabrova |
Ohio Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Sherry Moray |
|
2003 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Clark Blakeley |
|
2003 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Stars and Stripes |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Breath of Life |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Gershwin's 3rd Prelude |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
|
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Spanish dance from Nutcracker |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Duets & Trios |
Stars and Stripes |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Duets & Trios |
Music Box |
Faubourg School of Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Duets & Trios |
Mackenzie Symianetz |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Maddy Serafin |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Katie Chesnes |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Alexandra Wright |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sarah Genin |
Springfield Ballet Co. |
2003 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megan Falteisek |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annie Leonard |
Juliana's Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Carney |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Trentadu |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Gaydash |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tuesday Perry |
Academy of Ballet International |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Bocinsky |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Borowczyk |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Momberg |
Academy of Ballet International |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Carney |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Biasella |
Canton Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tuesday Perry |
Academy of Ballet International |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ziegelmeyer |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Collins |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Gaydash |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tamara Ashvetiya |
Rochester School of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Dellapina |
Canton Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Bocinsky |
Dmitri Roudnev Ballet School of Chicago, IL, USA |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Momberg |
Academy of Ballet International |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Callie Bachman |
Central Iowa Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Momberg |
Academy of Ballet International |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Zachary CatazaroClark |
Canton Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Best Male Dancer Award |
Junior Age Division |
|
Sarah Gaydash |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Ashley Wendt |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Helton |
Springfield Ballet Company |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsey Clow |
Faubourg School of Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Dahm |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristin Laubenstein |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angela Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Masha Boyko |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Zack |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angelina Zuccarini |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Ulibarri |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Zack |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Wendt |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angelina Zuccarini |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Karen Kolbinger |
Central Iowa Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristin Laubenstein |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Angela Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Briggs |
Faubourg School of Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Daley |
Faubourg School of Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Wendt |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Tull |
Rochester School of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Angelina Zuccarini |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Ulibarri |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Dahm |
Monona Academy of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Clow |
Faubourg School of Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Angela Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2003 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristin Laubenstein |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Angelina Zuccarini |
Academy of Dance Arts |
2003 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Trumpie Card |
Larkin Dance Studio |
2003 |
Chicago, IL |
Best Male Dancer Award |
Senior Age Division |
|
Courtney Muscroft |
Columbus Youth Ballet |
2003 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Rachel McKeever |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2003 |
New York, NY |
Outstanding Contemporary Dancer Award |
|
Special Awards |
|
Universal Ballet Academy Formerly The Kirov Academy |
2003 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Slava Mesropov |
|
2003 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Chantelle Collier |
|
2003 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
The Dolls |
Faubourg School of Ballet, IL |
2003 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
|
Ensembles |
English String Suite, 4th & 9th movement |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Odalisque, Le Corsaire |
Southland Ballet Academy, CA |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Scarf Dance |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2003 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Concerto Grosso, 4th Movement |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2003 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Sweet Heart Dolls |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2003 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Ensembles |
Marcella Montes |
School of Dance Petite Danse, BRAZIL |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Chie Kato |
Tanaka Chikato Ballet School, JAPAN |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Whitney Jensen |
Jacqueline Colledge School of Ballet, UT |
2003 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Anna Ishii |
Noriko Hora Ballet School, JAPAN |
2003 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sakura Sakamoto |
Tanaka Chikako Junior Ballet School, JAPAN |
2003 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
Pre-Competitive Age Division |
|
Esteban Hernandez |
Escuela Superior de Ballet de Guadalajara, MEXICO |
2003 |
New York, NY |
Special Mention From Judges |
Pre-Competitive Age Division |
|
April Giangeruso |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Faye Hideko Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shimon Ito |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Christine Shevchenko |
The Rock School for Dance Education |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Anna Marie |
Gerberich, Central PA Youth Ballet |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Isha Cecere |
Pacific, Coast Academy |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Mara Thompson |
Independent |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shiho Nakamura Mie |
Hatanaka Ballet School |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Flavia Carlos |
School of Dance Petite Danse |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Isaac Hernandez |
Escuela Superior de Ballet de Guadalajara |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Isabella Gasparini |
Ballet Toshie Kobayashi |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Katherine Williams |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shiho Nakamura |
Mie Hatanaka Ballet School, JAPAN |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Flavia Carlos |
School of Dance Petite Danse, BRAZIL |
2003 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Isabella Gasparini |
Ballet Toshie Kobayashi, BRAZIL |
2003 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Isaac Hernandez |
Escuela Superior de Ballet de Guadalajara, MEXICO |
2003 |
New York, NY |
Best Male Dancer |
Junior Age Division |
|
Katherine Williams |
Ballet Royale Institute of Maryland, MD |
2003 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Brooklyn Mack |
|
2003 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Daniel Deivison-Oliviera |
|
2003 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Ian Lindeman |
|
2003 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Christian Squires |
|
2003 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Mugen Kazama |
|
2003 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Joseph Gatti |
|
2003 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Ian Lindeman |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Christian Squires |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Mugen Kazama |
Hoshi Katumi Ballet Arts, JAPAN |
2003 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Joseph Gatti |
Orlando Ballet School, FL |
2003 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Emily Bicks |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Maria Hibi |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Melanie Hamrick |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Courtney Muscroft |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jacquelyn Reyes |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Lia Cirio |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Ami Sakachi |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Meghan Van Winkle |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Rachel Mckeever |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Hee Seo |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jade Payette |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Angelina Zuccarini |
|
2003 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Ami Sakachi |
Soda Ballet School, JAPAN |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Meghan Van Winkle |
Southland Ballet Academy, CA |
2003 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Jade Payette |
Southland Ballet Academy, CA |
2003 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Angelina Zuccarini |
The Academy of Dance Arts, IL |
2003 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Seo Hee |
Universal Ballet Academy, D.C |
2003 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
ktm eXtremes Dance Project |
2004 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Pat Berrend |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victoria Mazzarelli |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Kiss from India |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Holly and Ivy |
ktm eXtremes Dance Project |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
I Dream of Jeannie |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Mirth/Flowers & Bees |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Swan Lake, Pas de Trois |
Center Stage Dance & Ballet Theatre School |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
Somewhere Over the Rainbow |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Exotica |
ktm eXtremes Dance Project |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Brigid Cash |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Olivia Gonzales |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kate Mathews |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Carly Blaney |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brenna DiFrancesco |
Brae Crest School of Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kate Mathews |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Carly Blaney |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brenna DiFrancesco |
Brae Crest School of Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brooke DiFrancesco |
Brae Crest School of Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Rosenbaum |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ksenia Pereverzeva |
Victoria Ballet School |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Seiskaya Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Elizabeth Westerduin |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meaghan Hinkis |
New England Dance |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ksenia Pereverzeva |
Victoria Ballet School |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Seiskaya Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Elizabeth Westerduin |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meaghan Hinkis |
New England Dance |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Elizabeth Westerduin |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Liberty |
Seiskaya Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meaghan Hinkis |
New England Dance |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Rosenbaum |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brooke DiFrancesco |
Brae Crest School of Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah McCahill |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
Top 6 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Rosenbaum |
Kozlov Dance International |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brooke DiFrancesco |
Brae Crest School of Ballet |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah McCahill |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Destefano |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Zoch |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Borelli |
Paula Meola Dance and Performing Arts, Inc. |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Brown |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hanako Goto |
Ballet Studio Muses |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Raffanello |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
Torrington, CT |
Top 7 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Brown |
Robin Horneff's Performing Arts |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hanako Goto |
Ballet Studio Muses |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Raffanello |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lillian Olivia Pinto |
Festival Ballet Providence |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Nemecek |
Theatre Arts Dance America |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda McAlpine |
Northern Ballet Theatre |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hanako Goto |
Ballet Studio Muses |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Raffanello |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
Top 5 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda McAlpine |
Northern Ballet Theatre |
2004 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hanako Goto |
Ballet Studio Muses |
2004 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Raffanello |
Nutmeg Conservatory |
2004 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
Torrington, CT |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Mie Ogawa |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Yuri Nakano |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Natsuki Oowada |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kaede Okada |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Miku Fujino |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Yuko Ootani |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Riina Noguchi |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Takuya Kimura |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nanami Tasaki |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Miyuu Katayama |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Arata Miyakawa |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Miyuu Katayama |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Arata Miyakawa |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megumi Taki |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Risa Nakagawa |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Ayako Doi |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Ayami Aoki |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Chisato Ide |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Yumiko Fukuda |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Aya Baba |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
May Kageyama |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Anna Fujita |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Chihiro Nomura |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Mariko Oriyama |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Kaori Horiuchi |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Chihiro Nomura |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
3rd Place |
Junior Age Division |
|
Mariko Oriyama |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
2nd Place |
Junior Age Division |
|
Kaori Horiuchi |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
1st Place |
Junior Age Division |
|
Ryo Nakagawa |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Tomoko Kato |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Haruna Honto |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kozue Miura |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Yuka Ebihara |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kaori Fukui |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Wataru Shimizu |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kanako sasaki |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Hideko Karasawa |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mayu Tanigaito |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Tamako Miyazaki |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Takeru Shimizu |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mayu Tanigaito |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
3rd Place |
Senior Age Division |
|
Tamako Miyazaki |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
2nd Place |
Senior Age Division |
|
Takeru Shimizu |
|
2004 |
Tokyo, Japan |
1st Place |
Senior Age Division |
|
Timothy Draper |
Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Olga Kresin |
Olga Kresin School of Dance |
2004 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Jamey Leverett |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Ship in a Bottle |
Crane Performing Arts School |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Balkan's Rhapsody |
Dance Institute of Washington |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Accents in Red |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Untitled |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Hoedown |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Jenna Graves |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariya Oishi |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Rose |
First State Ballet Theatre School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Guiliana Wankerl |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Locke |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Slotwinski |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Nieves |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Collier |
ktm eXtremes dance project |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Houseknecht |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey Clemens |
First State Ballet Theatre School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Collier |
ktm eXtremes dance project |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Houseknecht |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey Clemens |
First State Ballet Theatre School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Maggie Kudirka |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelly Ford |
Loundoun School of Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Axene |
Independent |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allison Block |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Monachino |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carolyn Sanagursky |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Shinay |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olga Podprugin |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Drew |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olga Podprugin |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Drew |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olga Podprugin |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jacklyn Giannitrapanni |
Anna Marie Dance Studio |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Shinay |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Monachino |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Adaimatis |
Dancing Arts Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Saragutski |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyson Block |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancesensation Dance Center |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christine Latham |
PA Youth Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin Ballet School |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Georgia Lathrop |
Logrea Dance Academy |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Drew |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Dance |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Georgia Lathrop |
Logrea Dance Academy |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Drew |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jim Nowakowski |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Christina Stockdale |
Academy of Interantional Ballet, PA, USA |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalya Sverjensky |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lara Clemens |
First State Ballet Theater |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Kennedy |
First State Ballet Theater |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Buchanan |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Bonosky |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Sasha Khan |
Universal Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hailey Meier |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashton Berkley |
Universal Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Lally |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hailey Meier |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Sasha Khan |
Universal Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashton Berkley |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Lally |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph George |
Anna Marie Dance Studio |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Matthew Dingman |
Universal Ballet Academy |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan Davidsson |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brandon Cournay |
Dance Dynamics |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan Davidsson |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brandon Cournay |
Dance Dynamics |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Kretz |
First State Ballet Theater |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lara Clemens |
First State Ballet Theater |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aurora Frey |
School of Steps on Broadway |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caralin Curcio |
School of Steps on Broadway |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krir Champan |
Universal Ballet |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Lally |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Polito |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Kennedy |
First State Ballet Theater |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashton Berkley |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hailey Meier |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Kennedy |
First State Ballet Theater |
2004 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Berkley |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2004 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hailey Meier |
Draper Center for Dance Education |
2004 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Matthew Dingman |
Universal Ballet Academy |
2004 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Chicago Tanaka School |
2004 |
Osaka, Japan |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tanaka Bareato |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Shizuko Soda |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Sanae Sugiura |
Sawako Murase Ballet School |
2004 |
Osaka, Japan |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ryosuke Moromoto |
Tanaka Ballet Art School |
2004 |
Osaka, Japan |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Midori Terada |
Tanaka Ballet Art School |
2004 |
Osaka, Japan |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nana Yamatani |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Chisato Nakano |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Hanako Matsune |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Rie Ishibashi |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Ken Saruhashi |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Kanako Fujimoto |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Sayaka Mitani |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Natsuki Shinohara |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Machi Moritaka |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shiho Nakamura |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Sakura Sakamoto |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shoko Tsuji |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Machi Moritaka |
Chikako Tanaka Ballet School |
2004 |
Osaka, Japan |
3rd Place |
Junior Age Division |
|
Shiho Nakamura |
Mie Hatanaka Ballet School |
2004 |
Osaka, Japan |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
|
Sakura Sakamoto |
Chikako Tanaka Ballet School |
2004 |
Osaka, Japan |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
|
Shoko Tsuji |
Chikako Tanaka Ballet School |
2004 |
Osaka, Japan |
1st Place |
Junior Age Division |
|
Tomoka Chikanaga |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Hiroya Fukuda |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Yukariko Goto |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mayuka Nakayama |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Yumika Ooshita |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Aya Fujioka |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Yoko Kokado |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Momoko Sasada |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Eri Furukawa |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mai Araki |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Chisato Yoshida |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Ayano Tsuchiya |
|
2004 |
Osaka, Japan |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Eri Furukawa |
Suzuki Ballet Art Studio |
2004 |
Osaka, Japan |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
|
Mai Araki |
Miwa Horikawa Ballet Studio |
2004 |
Osaka, Japan |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
|
Chisato Yoshida |
K Ballet Studio |
2004 |
Osaka, Japan |
2nd Place |
Senior Age Division |
|
Ayano Tsuchiya |
Ichikawa Setsuko Ballet Company |
2004 |
Osaka, Japan |
1st Place |
Senior Age Division |
|
|
Pacific Coast Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Yuri Grigoriev |
|
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Salwa Rizkalla |
|
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Charles Maple |
|
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Andrea Paris |
|
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Malu Rivera-Peoples |
|
2004 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Pandora 's Box |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
La Fille Mal Gardee "The Clogs Dance" |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Espagnol |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Ribbon Dance |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Oklahoma |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Large Ensembles |
La Fille Mal Gardee "Friends" |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Jesters |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Le Corsaire Pas de Deux |
Orange County Dance Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Ocean and Pearls |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
A Thousand Kisses |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Dance for Two |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Ukranian Variation Gopak |
San Diego Academy of Ballet |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Small Ensembles |
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Perri Sumbang |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Nguyen |
Academy of Ballet & Dance Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Shimano |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaelie Mann |
Classical Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Behrens |
Sierra Performing Arts Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Watson |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bryn Gilbert |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanne Oaks |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brooke Averi |
Independent |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanne Oaks |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Shimano |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Taylor Brownell |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ilana Jonas |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Luke Bitney |
The Dance Studio of Fresno |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vanessa Beyers |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Talley |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Villanueva |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallory Clark |
Inland Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Poss |
Westside Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Murphy |
Classical Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Kester |
Independent |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Wood |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Marie Briones |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Poss |
Westside Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Murphy |
Classical Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Kester |
Independent |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Wood |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Villanueva |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney McGriff |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olympia Belforti |
Zeal Studios |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School of Ballet |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Luke Bitney |
The Dance Studio of Fresno |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Charlotte Munson |
Le Studio |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Talley |
Cynthia Merrill School of Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Hagemeyer |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Poss |
Westside Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Marie Briones |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Hagemeyer |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Poss |
Westside Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Marie Briones |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Frank Barker |
Dance Expressions |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evan Strand |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
James Fuller |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Moser |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Learned |
San Francisco Ballet School |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Scott Pascal |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Moser |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
James Fuller |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Scott Pascal |
Theatrics Dance Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Wolfson |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Teal St. Nicklaus |
Jayne Persch |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Crade |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Ghassemieh |
Orange County Dance Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Chang |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anastasia Sinitsyna |
Marat Daukayev School of Ballet |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley BurnettDoering |
Independent |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meghan VanWinkle |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Brosky |
Performing Arts Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Merritt Moore |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hana Bible |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Merritt Moore |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hana Bible |
Westlake School for the Performing Arts |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
James Fuller |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 4 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Logan Learned |
San Francisco Ballet School |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 4 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Moser |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 4 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chris Sellars |
Orange County Dance Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 4 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
James Fuller |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Logan Learned |
San Francisco Ballet School |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Moser |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chris Sellars |
Orange County Dance Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Ritch |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tomoyo Kawaguchi |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura L Little |
Stefan Wenta at The Dancers Studio |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Crade |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Wolfson |
Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tara Ghassemieh |
Orange County Dance Center |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Merritt Moore |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley BurnettDoering |
Independent |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Chang |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Meghan VanWinkle |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Sinitsyna |
Marat Daukayev School of Ballet |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Top 14 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Chang |
Ballet Pacifica Conservatory |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Meghan VanWinkle |
Southland Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Sinitsyna |
Marat Daukayev School of Ballet |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coasts Academy of Dance |
2004 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Stahl |
Classical Ballet Academy |
2004 |
Huntington Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Stanislav Issaev |
|
2004 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Magaly Suarez |
|
2004 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
|
Cary Ballet Conservatory, SC |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
|
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
|
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Elizabeth Ferguson |
Atlanta Dance Theatre, GA, USA |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristin Coffey |
Starke Dance Academy, FL |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Giles |
Starke Dance Academy, FL |
2004 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Moon |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2004 |
Greenville, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia San Juan |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brandon Randolph |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela Johnson |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariel Choy |
America´s Ballet School, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alicia Delgadillo |
Charlotte City Ballet, NC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annette Lopez |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Elsbree |
Sarasota Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katharine Irwin |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Delgado |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Elsbree |
Sarasota Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Delgado |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Eller |
Bogomolov Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria O'Neal |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sally Turkel |
Cary Ballet Conservatory, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Janelle Delgado |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Elsbree |
Sarasota Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Jonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Elsbree |
Sarasota Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christie Doss |
Center Stage School of Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katharine Irwin |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katharine Irwin |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kendall Teague |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ye-Jin Park |
Pinellas County Center for the Arts |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariana Garce |
America´s Ballet School |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nathan Madden |
Pebblebrook High School |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mollie I Sansone |
Charlotte City Ballet, NC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Huell |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amenda M Diaz |
America´s Ballet School |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Vigil |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Ainsworth |
North Carolina School of the Arts, NC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Morris |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Elizabeth Connor |
Charlotte City Ballet, NC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Krista Ettlinger |
Art of Classical Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marqui Matkowski |
Dance Dynamics |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christian T Squires |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Elizabeth Connor |
Charlotte City Ballet, NC |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Krista Ettlinger |
Art of Classical Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marqui Matkowski |
Dance Dynamics |
2004 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Roberts |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carmen Felder |
Cary Ballet Conservatory, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Foppe |
Dancers Studio |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shanon Kathleen Wilson |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Casey Vaughan |
Art of Classical Balllet |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bonnie Boiter-Jolley |
North Carolina School of the Arts, NC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Elizabeth Connor |
Charlotte City Ballet, NC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sasha Edelman |
Art of Classical Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Morris |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krista Ettlinger |
Art of Classical Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Huell |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Vigil |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krista Ettlinger |
Art of Classical Ballet |
2004 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Huell |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Vigil |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2004 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christian T Squires |
SC Governor´s School for the Arts, SC |
2004 |
Greenville, SC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
The Academy of Colorado Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Mark Carlsson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Nikolai Levitsky |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Vera Solovyova |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Karen Alwyn |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2004 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Rene Daveluy |
University of Utah Ballet Dept, UT |
2004 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
|
Phoenix Rising Contemporary Dance Center |
2004 |
Denver, CO |
3rd Place |
|
Ensembles |
|
Queen City Ballet |
2004 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
|
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Alex Kramer |
Institute of Dancing Arts, CO |
2004 |
Denver, CO |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elissa Pelletier |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariah Smith |
Queen City Ballet, MT |
2004 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jensen |
Ballet West Academy, UT |
2004 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Soraya S. Schulthess |
The Dance Center Denver, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Gibson |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallory Douthit |
Ballet Society of Colorado Springs, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelli Luginbuhl |
Ballet Society of Colorado Springs, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara Driscoll |
Boulder Arts Academy, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Olson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jill Statton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Max Levy |
Boulder Arts Academy, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Statton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christopher Moulton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Faye Hideko Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Max Levy |
Boulder Arts Academy, CO |
2004 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Statton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christopher Moulton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelli Luginbuhl |
Ballet Society of Colorado Springs, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendra Lynn Joy Levy |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Olson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jill Beam |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Max Levy |
Boulder Arts Academy, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Holly Norton |
Ballet Society of Colorado Springs, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Gibson |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Soraya S. Schulthess |
The Dance Center Denver, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mara Driscoll |
Boulder Arts Academy, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christopher Moulton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Faye Hideko Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mara Driscoll |
Boulder Arts Academy, CO |
2004 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christopher Moulton |
Pikes Peak Regional Youth Ballet, CO |
2004 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Faye Hideko Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2004 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Rebekah Shoaf |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Killian Stephens |
University of Utah, Ballet Department, UT |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Josiah Guitian |
Phoenix Rising Contemporary Dance Centre, ND |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Lapena |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aurora Frey |
School at Steps, NY |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aleah C. Martin |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin J. McAfee |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallauri Esquibel |
Starstruck Academy of Dance, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shylene Charon |
University of Utah, Ballet Department, UT |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyne Stecklein |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shylene Charon |
University of Utah, Ballet Department, UT |
2004 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyne Stecklein |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daron Edgar |
Classical Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aleah C. Martin |
Academy of David Taylor Dance Theatre, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin J. McAfee |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Mackay |
Queen City Ballet, MT |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Steigers |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aurora Frey |
School at Steps, NY |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lydia Bittner-Baird |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Lapena |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shylene Charon |
University of Utah Dance Dept., UT |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Simons-Cooper |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joanna Curley |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
International Ballet School, CO |
2004 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shylene Charon |
University of Utah Dance Dept., UT |
2004 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Simons-Cooper |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joanna Curley |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2004 |
Denver, CO |
1st Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Savoie |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Best Male Dancer Award (SR) |
|
Special Awards |
|
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tatiana Pali |
|
2004 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Shery Moray |
|
2004 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Sergei Fokine |
|
2004 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Joie de Vivre |
Grosse Pointe Dance Center |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Ensembles |
Handel Suites III Movements |
Royal Youth Ballet Company |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Ensembles |
Song of Serenity |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Ensembles |
Allegretto |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Ensembles |
Russian Halloween |
Juliana's Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Ensembles |
Pachelbel Pas De Dix |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Ensembles |
Song of Serenity |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Allegretto |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Pachelbel Pas De Dix |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Russian Halloween |
Juliana's Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Snow Pas De Deux Nutcracker |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Small Ensembles |
Sugar Plum Fairy Pas De Deux |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Small Ensembles |
Tango Suite |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Small Ensembles |
Vivified |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Small Ensembles |
Alhambra Duet |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
|
Small Ensembles |
Tango Suite |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
Vivified |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Alhambra Duet |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Olivia Lafrenz |
Faubourg School of Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Maria Santiago |
Novi Civic Ballet Academy |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Montgomery |
Faubourg School of Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Caruso |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kristin Herlache |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Smutz |
Peoria Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Lewellen |
Peoria Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jazmin Jackson |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Liu |
St. Romain Dance Academy |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Pschirrer |
Peoria Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Fernanda GarciaGaliano |
Academia de Ballet de Lomas Verdes |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Momberg |
Academia de Ballet de Lomas Verdes |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carol Tang |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Borowczyk |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Saunders |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jourdan Epstein |
Summit School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Borowczyk |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Saunders |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jourdan Epstein |
Summit School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Saunders |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meghan Loman |
Springfield Ballet Co. |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jourdan Epstein |
Summit School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Co. |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Carol Tang |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Borowczyk |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Momberg |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Brenner Columbus |
Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Allison Hudson Dancenter |
North |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Fries Columbus |
Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lily Watkins Columbus |
Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda GarciaGaliano |
Academia de Ballet de Lomas Verdes |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Allison Hudson |
Dancenter North |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Fries |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lily Watkins |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda GarciaGaliano |
Academia de Ballet de Lomas Verdes |
2004 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Owen B Uhl |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Justin Bohan |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Robby Cecil |
Cleveland Dance Theatre |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaleb Baker |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Person |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Savoie |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaleb Baker |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Person |
Monona Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Savoie |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Ziegelmeyer |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Zeiter |
Summit School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate Riegler |
Independent |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Mathias |
Milwaukee Ballet School |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taryn Look |
Juliana's Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Masha Boyko |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tuesday Perry |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tamara Ashvetiya |
Rochester School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christie Sciturro |
Juliana's Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tuesday Perry |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christie Sciturro |
Juliana's Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Savoie |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christie Sciturro |
Juliana's Academy of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Masha Boyko |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tamara Ashvetiya |
Rochester School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Mo |
Midwest Ballet Academy |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Mathias |
Milwaukee Ballet School |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Tull |
Rochester School of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate Riegler |
Independent |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tuesday Perry |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2004 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Irion |
Ohio Conservatory of Dance |
2004 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tuesday Perry |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale |
2004 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2004 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Royal Academy of Fine Arts |
2004 |
Austin, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Kelly Lannin |
|
2004 |
Austin, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Alex Ossadnik |
|
2004 |
Austin, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Shannon Tate |
|
2004 |
Austin, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Rodeo Suite |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
3rd Place |
|
Ensembles |
Big Swans |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
2nd Place |
|
Ensembles |
La Bayadere |
Royal Academy of Fine Arts |
2004 |
Austin, TX |
1st Place |
|
Ensembles |
Katelyn Rhodes |
Independent |
2004 |
Austin, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy |
2004 |
Austin, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kathryn Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Victoria Guarjardo |
Dancentre of Edinburg |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Sydney Blaine Durso |
Deborah Case Dance Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Bianca Christin Lugo |
Deborah Case Dance Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Independent |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Jessica Marie Phillips |
Royal Academy of Fine Arts |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Marquesa Figueroa |
Deborah Case Dance Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Christina Lawrence |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Melanie Shimano |
Pacific Coast Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Samantha Finley |
Dancentre of Edinburg |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Angela Kenny |
Dallas Dance Academy, TX |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Christina Lawrence |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melanie Shimano |
Pacific Coast Academy |
2004 |
Austin, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melanie Shimano |
Pacific Coast Academy |
2004 |
Austin, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Finley |
Dancentre of Edinburg |
2004 |
Austin, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Angela Kenny |
Dallas Dance Academy, TX |
2004 |
Austin, TX |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Shannon Bedortha |
Ballet Austin Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Hillary Miller |
Fort Bend Baptist Academy High School |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Heather Lawrence |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Asia Waters |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Joshua Murray |
Deborah Case Dance Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Samantha Collen |
Galveston City Ballet |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Christian Van Der Graaff |
Deborah Case Dance Academy |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Emi Hirota |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Tye Love |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Katie Flowers |
Austin Conservatory of the Arts, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Cody Beaton |
Austin Conservatory of the Arts, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Kelley Hutchins |
School of Ballet Arkansas |
2004 |
Austin, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical & Contemporary Dance Category |
Emi Hirota |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cody Beaton |
Austin Conservatory of the Arts, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Flowers |
Austin Conservatory of the Arts, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tye Love |
The Ballet Conservatory |
2004 |
Austin, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Flowers |
Austin Conservatory of the Arts, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cody Beaton |
Austin Conservatory of the Arts, TX, USA |
2004 |
Austin, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelley Hutchins |
School of Ballet Arkansas |
2004 |
Austin, TX |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
South Carolina Governor's School for the Arts, SC |
2004 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Jamey Leverett |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Patricia Berrend |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
J. Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet, MD |
2004 |
New York, NY |
Outstanding Artistic Achievement Award |
|
Special Awards |
Brooklyn Mack |
Universal Ballet Academy, Washington DC |
2004 |
New York, NY |
Outstanding Contemporary Performance Award |
|
Special Awards |
Walts from Raymonda |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Oceans and Pearls |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
La Fille Mal Gardee, The Clogs Dance |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Don Q Pas De Deux |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Mirth, First Movement |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Russian Halloween |
Juliana's Academy, MI |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Vivaldi Allegro |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Untitled |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Hoedown |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Ship in a Bottle |
Crane Performing Arts School, CT |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Wheat Pas de Deux, Coppelia |
Ballet Conservatory, TX |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Alhambra Duet |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Mirth, First Movement |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
La Fille Mal Gardee, The Clogs Dance |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Don Q Pas De Deux |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Walts from Raymonda |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Hoedown |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Ensembles |
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Takuya Kimura |
Akademica Ballet, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Chie Kato |
Tanaka Chikako Jr Ballet Company, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Miyuu Katayama |
Haga Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Whitney Jensen |
Ballet West Academy, UT |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
Kaneta-Kouno Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Cinthia K. Hofer-Becker |
Ballet Center Zurich, Switzerland |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Esteban Hernandez |
Escuela Superior de Ballet Conaculta México, Mexico |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Aubrey Clemens |
First State Ballet Theater, DE |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Skylar Paley Brandt |
Dance Conservatory of New York, NY |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Cinthia K. Hofer-Becker |
Ballet Center Zurich, Switzerland |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Skylar Paley Brandt |
Dance Conservatory of New York , NY |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
Kaneta-Kouno Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Whitney Jensen |
Ballet West Academy, UT |
2004 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Eduardo Augusto Teixeira |
Escola de Danca Teatro Guaira, Brazil |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Ken Saruhashi |
Shimoda Harumi Ballet, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Jim Nowakowski |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Issac Hernandez |
The Rock School for Dance Education, PA |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy, CA |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Daniel Henrique Carmago |
Escola de Danca Teatro Guaira, Brazil |
2004 |
New York, NY |
Top 7 |
Junior Age Division |
|
Dylan Gutierrez |
Theatrics Dance Academy, CA |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Daniel Henrique Carmago |
Escola de Danca Teatro Guaira, Brazil |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Jim Nowakowski |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Nana Yamatani |
Mie Hatanaka Ballet School, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Faye Hideko Warren |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shoko Tsuji |
Tanaka Chikako Jr Ballet Company, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Mariko Oriyama |
Tachibana Ballet School, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Shiho Nakamura |
Mie Hatanaka Ballet School, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Machi Moritaka |
Tanaka Chikako Jr Ballet Company, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Angela Kenny |
Dallas Dance Academy, TX |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
April Giangeruso |
Universal Ballet Academy, Washington, DC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Kanako Fujimoto |
Soda Ballet School, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Sasha De Sola |
Universal Ballet Academy, Washington, DC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Jordan Drew |
Draper Center for Dance Education, NY |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Carolina Machado Alves |
Ballet Liudmila Polonskaya, Brazil |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Sasha De Sola |
Universal Ballet Academy, Washington, DC |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Angela Kenny |
Dallas Dance Academy, TX |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Kanako Fujimoto |
Soda Ballet School, Japan |
2004 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Issac Hernandez |
The Rock School for Dance Education, PA |
2004 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Han Yi |
Beijing Dance Academy, China |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Christian T. Squires |
South Carolina Governor's School for Arts, SC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Scott Spivey |
North Carolina School of the Arts, NC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Wataru Shimizu |
Hakucho Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Taketu Shimizu |
Hakucho Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Andrei Pisarev |
John Cranko School of Stuttgart Ballet, Germany |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Brooklyn Mack |
Universal Ballet Academy, Washington DC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Wang Yu Jia |
Beijing Dance Academy, China |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
J. Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet, MD |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mathias Lenz Dingman |
Universal Ballet Academy, Washington, DC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Gray Davis |
South Carolina Governor's School for Arts, SC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Anthony Bryant |
Academy of Dance Arts and Performance, NC, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Takeru Shimizu |
Hakucho Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Mathias Lenz Dingman |
Universal Ballet Academy, Washington DC |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Andrei Pisarev |
John Cranko School of Stuttgart Ballet, Germany |
2004 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Shang Guan Yu Ting |
Beijing Dance Academy, China |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jordyn Underwood |
Konservatorium der Stadt Wien, Austria |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Ayano Tsuchiya |
Setsuko Ichikawa Ballet Company, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Livia Sandri |
Espaco de Dancas Ilusao e Vida, Brazil |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jeniffer Stahl |
Maria Lazar Classical Ballet Academy, CA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Melissa Rafanello |
Nutmeg Conservatory for the Arts, CT |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Tamako Miyazaki |
Kaneta-Kuono Ballet Academy, Japan |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jordan Morris |
Orlando Ballet School, FL |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Payette Jade |
Southland Ballet Academy, CA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Sang-Yi Han |
Korean National University of Arts, Korea |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kiri Chapman |
Universal Ballet Academy, Washington DC |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Sang-Yi Han |
Korean National University of Arts, Korea |
2004 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Payette Jade |
Southland Ballet Academy, CA |
2004 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Puanani Brown |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2004 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Gray Davis |
South Carolina Governor's School for Arts, SC |
2004 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Sandra Ballestracci |
|
2005 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Mellisa Wolf-Rosebrow |
|
2005 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Shannon Torres |
|
2005 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Valse Brillante |
The Pulse Performing Arts Studio |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Let´s Swing |
Northern Ballet Theatre |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Concerto for Violin and Strings |
Springfield Ballet Workshop |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Gathering In The Village |
Leonid Kozlov Dance International |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Resurrection |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Waltz For 8 |
Eastern Virginia School For The Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Toccata and Fugue |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Gorecki |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Vigil |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Volcano |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Mercy |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Gray |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Waltz For 8 |
Eastern Virginia School For The Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Vigil |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Mercy |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Toccata and Fugue |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
Volcano |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Gray |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Brittany Touris |
Ballet Theatre |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daria Koren |
New Haven Ballet |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Seika Paradeis |
Studio Maestro |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Locke |
Independent |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Clerico |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Antonia Vega |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Gilbert |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariya Oishi |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Cook |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Axene |
Springfield Ballet Workshop |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Kroat |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Kozul |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Adomaitis |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Kroat |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Kozul |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Adomaitis |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Wong |
Eastern Virginia School For The Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashlea Glickstein |
Baltimore Ballet |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melanie Riffee |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara White |
Vermont Ballet Theater School |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mariya Oishi |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chrissy Rocco |
North Jersey School of Dance |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsay Colavito |
North Jersey School of Dance |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Axene |
Springfield Ballet Workshop |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Adomaitis |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Kozul |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Axene |
Springfield Ballet Workshop |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Adomaitis |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Kozul |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2005 |
Torrington, CT |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Lisa Fecteau |
Phoenix Rising Dance |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Dev |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christine Sawyer |
The School at Steps |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Teresa Castillo |
Yolanda´s Studio |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ben NeedhamWood |
St. Paul´s School Ballet Company |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Saunders |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Loscocco |
Dancing Arts Center |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Cobble |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School For The Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis B. Polito |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyle Robinson |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roderick R. George |
SUNY Purchase College |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis B. Polito |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyle Robinson |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roderick R. George |
SUNY Purchase College |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachael Prescott |
Northern Ballet Theatre |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lisa Fecteau |
Phoenix Rising Dance |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yasuyo Morimoto |
Washington Ballet |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christine Sawyer |
The School at Steps |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ben NeedhamWood |
St. Paul´s School Ballet Company |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Saunders |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Teresa Castillo |
Yolanda´s Studio |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anne Mutschelknaus |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyle Robinson |
Sherry Gold Dance Studios |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Roderick R. George |
SUNY Purchase College |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis B. Polito |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School For The Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Roderick R. George |
SUNY Purchase College |
2005 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis B. Polito |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Jennifer Young |
Eastern Virginia School For The Performing Arts |
2005 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Anastasia Babayeva |
|
2005 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Olga Kresin |
|
2005 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Tango Duet |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Thanks Unto Hymn |
KTM eXtremes Dance Project |
2005 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Russian Dance |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2005 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
Jenna Graves |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anat Tsypkin |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Skinner |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Gruener |
Huntington Valley School for the Arts |
2005 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angelica Generosa |
The Dance Stoop |
2005 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Vivian Steyert |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Florianne Miniscloux |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Moore |
Dance Conservatory |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kati Davin |
ktm eXtremes dance project |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Francesca Forcella |
Dance Stop |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Leporace |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey Clemens |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chisato Nakano |
The Rock School for Dance Education |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Kudirka |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Fernanda Garcia |
The Rock School for Dance Education |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Kudirka |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Kudirka |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Jani |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Gruener |
Pennsylvania Dance Conservatory |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Moore |
Dance Conservatory |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ross |
The School at the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Leporace |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lizeth Valverde |
Maryland Youth Ballet |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda Garcia |
The Rock School for Dance Education |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chisato Nakano |
The Rock School for Dance Education |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresins Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Aubrey Lynne Clemens |
The School at the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresins Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin's Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Aubrey Clemens |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda Garcia |
The Rock School for Dance Education |
2005 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Jaime Cara |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Cobble |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hilary Kattzman |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nukri Mamistvalov |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Therese Gahl |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda MelroseSmith |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allison Block |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Williams |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlyn Sikora |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aynsley Taylor |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
The Washington Ballet School |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aynsley Taylor |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Melrose Smith |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
JohnMark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Leonard Goykhman |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Kretz |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Allison Block |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aynsley Taylor |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aeri Kim |
Universal Ballet Academy |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Therese Gahl |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Stockdale |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda MelroseSmith |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Liberty |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Kretz |
The School of the First State Ballet Theatre |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Liberty |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2005 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2005 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
JohnMark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2005 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Magaly Suarez |
|
2005 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Magda Aunon |
|
2005 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Samantha Dunster |
|
2005 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Liana Navarro |
|
2005 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Inc. Window of Appearances |
Academy of Ballet Arts |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Gopak |
Central Florida Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Country Fair Dance |
Russian Academy of Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
The Vineleaf |
Central Florida Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Faust Waltz |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
El Tango |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Trio |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Someone Like You |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Grand Pas Classique |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Bittersweet Memories |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Faust Finale |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Polka |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
|
Russian Academy of Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Central Florida Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Ashlyn Van Wert |
Every Season |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
JoAnna Schmidt |
Variation from ´Raymonda´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Hepler |
Variation from ´Les Sylphides´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Milchman |
Popular |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzi Roberts |
Forest Spirit |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Chen |
Variation from ´Paquita´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Elizabeth Pino |
Variation from ´Sleeping Beauty´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
Variation from ´Le Corsaire´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
JoAnna Schmidt |
Satinella Variation from ´Carnivale de Venice´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Statzer |
Variation from ´La Fille Mal Gardée´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
Variation from ´Don Quixote´ |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Trujillo |
Sua Sponte |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Elizabeth Pino |
School of Boca Ballet Theatre |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
Russian Academy of Dance |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
JoAnna Schmidt |
Central Florida Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Statzer |
Academy of Ballet Arts |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
America´s Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Trujillo |
Liana's Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kaitlyn Conley |
America´s Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lexi Giovagnoli |
Litchfield Dance Arts Academy |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela A. Johnson |
Academy of Ballet Arts |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Moon |
Litchfield Dance Arts Academy |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Quinn Aber |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Arencibia |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Isaacs |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronica Calle |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Burge |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meaghan Hinkis |
New England Dance |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Delgado |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Burge |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meaghan Hinkis |
New England Dance |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Delgado |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katrina Newman |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela A. Johnson |
Academy of Ballet Arts |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathleen Godbold |
Central Florida Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Jenkins |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Burge |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Birt |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Isaacs |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meaghan Hinkis |
Independent |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Janelle Delgado |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Quinn Aber |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Calle |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Janelle Delgado |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Quinn Aber |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Calle |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karen Mata |
Litchfield Dance Arts Academy |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Fernandez |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria O´Neal |
Central Florida Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Maria Diaz |
America´s Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patrick Van Buren |
Dussich Dance Studio |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Krista Ettlinger |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yarinet Restrepo |
Mencia & Pikieris School of Dance |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph Gorak |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yarinet Restrepo |
Mencia & Pikieris School of Dance |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Jonusas |
Liana´s Selected Workshop |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessie Laurash |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Adam Boreland |
Academy of Ballet Arts |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jill Schwartz |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yarinet Restrepo |
Mencia & Pikieris School of Dance |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Faith Madison |
The Madison Studio- Dance Education |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Benoit |
Magda Auñon School of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mileyka Mateo |
Southern Dance |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krista Ettlinger |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joseph Gorak |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mileyka Mateo |
Southern Dance |
2005 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krista Ettlinger |
The Art of Classical Ballet |
2005 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joseph Gorak |
Orlando Ballet School |
2005 |
Orlando, FL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Thomas Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Lisa Slagle Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Fiona Fairie |
Dallas Dance Academy, TX |
2005 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
|
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
3rd Place |
|
Ensembles |
|
Dallas Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place |
|
Ensembles |
|
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
1st Place |
|
Ensembles |
Katia Almayeva |
Independent |
2005 |
Irving, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ana Maria Nino |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cayla Chastain |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Brideau |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lourdes Vela |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie McDermott |
Debbie Allen Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olympia Belforti |
Debbie Allen Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Danis |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Conrad |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Alexander |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Kinerk |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Finley |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natasha Mitra |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Finley |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natasha Mitra |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Rovner |
Chamberlain School of Ballet |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Alexander |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Kinerk |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Arnold |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Finley |
McAllen Ballet School |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Marie Phillips |
Royal Academy of Fine Arts |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Conrad |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Chastain |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Faas |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olympia Belforti |
Debbie Allen Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Faas |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olympia Belforti |
Debbie Allen Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
V. Kaitlin Norman |
Tulsa Youth Ballet |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate Rouzer |
Fort Bend Academy of Dance |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vanessa Vega |
Deborah Case Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joshua Murray |
Deborah Case Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelly Jarrell |
Fort Bend Academy of Dance |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christiaan van der Graaff |
Deborah Case Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Valerie Miller |
Tulsa Youth Ballet |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellen Walker |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Independent |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Dustin |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennie Hyland |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Dustin |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennie Hyland |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate Rouzer |
Fort Bend Academy of Dance |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Natalya Boccieri |
Austin School of Classical Ballet, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christiaan van der Graaff |
Deborah Case Dance Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Dustin |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Werthmann |
Chamberlain School of Ballet |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Walker |
Ballet Conservatory |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natasha Ashton |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
v Lauren Frere |
Royal Academy of Fine Arts |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Bollinger |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennie Hyland |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma WheatcroftPardue |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Bollinger |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennie Hyland |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2005 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Wheatcroft Pardue |
Metropolitan Ballet Academy |
2005 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Los Angeles Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Yuri Grigoriev |
|
2005 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Salwa Rizkalla |
|
2005 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Maxim Tchernychev |
|
2005 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Andrea Paris |
|
2005 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
|
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Saddleback Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Westlake School for the Performing Arts |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Pacific Coast Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Los Angeles Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
|
San Diego Academy of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Alex Gobel |
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Constantine Allen |
Pacific Youth Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Monica Stainer |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Wiechmann |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Watson |
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Watson |
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lara Tong |
Palos Verdes Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Irene Liu |
Solad Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bryn Gilbert |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Wood |
Westlake School for the Performing Arts |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Poss |
Independent |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tori Gill |
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Syzdek |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanne Oaks |
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Syzdek |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanne Oaks |
For Dancers Only |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ben Vazakas |
California Ballet School |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia D´Agui |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Belle Riley |
Ballet Pacifica |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Sams |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melanie Shimano |
Pacific Coast Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lara Tong |
Palos Verdes Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Sams |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet, |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance, |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Poss |
Independent, |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Wassman |
Long Beach Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Janelle Villanueva |
Westlake School for the Performing Arts |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace A. McCarthy |
Anna Cheselka Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Akashi |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Irene Liu |
Solad Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Luke Bitney |
Dance Studio of Fresno |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bryn Gilbert |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Prolo |
Pacific Coast Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Poss |
Westside School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Gregory De Armand |
Saddleback Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jon Bond |
Independent |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Wesley Tippetts |
Tempe Dance Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marie Kagay |
Westlake School for the Performing Arts |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Charlotte Munson |
Independent |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bridgette McNulty |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Hall |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Karina Hagemeyer |
Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Kester |
Independent |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jiaxi Li |
Shanghai Dance Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Torey MacDonald |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Ghassemieh |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Ghassemieh |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Learned |
San Francisco Ballet School & Susan Hayward School of Dancing |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jon Bond |
Independent |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Charlie Andersen |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bridgette McNulty |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jiaxi Li |
Shanghai Theater Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Hall |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Hagemeyer |
Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elan Alekzander |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kimberly Ballard |
School of International Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aria Alekzander |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tara Ghassemieh |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Cotarelo |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School of Ballet |
2005 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Cotarelo |
Orange County Dance Center |
2005 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy of Dance |
2005 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy |
2005 |
Huntington Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Victoria Lee Ramsay |
|
2005 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jennifer Beasley |
|
2005 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jason Parsons |
|
2005 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Lloyd Whitmore |
|
2005 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Babil Gandara |
|
2005 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
The Last Recess |
|
2005 |
Greenville, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Haley Rheinholtz |
Independent |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancensations Dance Center |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Thurston |
Dancensations Dance Center |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Crouch |
Academy of Dance and Fine Arts |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Parsons |
Academy of Dance Arts and Performance |
2005 |
Greenville, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzette Logue |
The Tallahassee Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shauna Axelrod |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah McCaffery |
New York Moscow Dance Academy |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Caton |
South Carolina Governors school for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mandy Wenk |
Karen Alwin |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lourdes Vela |
McAllen Ballet Studio |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Springer |
Carolina Ballet Theater |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Dunn |
Sullivan Dance Centre/ Charlotte City Ballet Company |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Grimes |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cailyn O´Donnell |
Orlando Ballet School |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Nieves |
Dancensations Dance Center |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lourdes Vela |
McAllen Ballet Studio |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Springer |
Carolina Ballet Theater |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cailyn O´Donnell |
Orlando Ballet School |
2005 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzette Logue |
The Tallahassee Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah McCaffery |
New York Moscow Dance Academy |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Caton |
South Carolina Governors school for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Lovett |
Cary Ballet Conservatory |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Joshua SainsCorn |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan G. Spigner |
School of the Carolina Ballet Theatre |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Dunn |
Sullivan Dance Centre/ Charlotte City Ballet Company |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cathy Cannizzo |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Gary |
International Ballet Academy |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cailyn O´Donnell |
Orlando Ballet School |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Lovett |
Cary Ballet Conservatory |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Suzette Logue |
The Tallahassee Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Dunn |
Sullivan Dance Centre / Charlotte City Ballet Company |
2005 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2005 |
Greenville, SC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
William Moore Jr. |
Pavlovich Dance School |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallory Markham |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Larissa Koffskey |
Carolina Ballet Theatre |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kendall Teague |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jane Anne Duddleston |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hilary Katzman |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Momberg |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Deonte Hansel |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Slade |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Ainsworth |
North Carolina School of the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annelyse Gast |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Varn |
Carolina Ballet Center for Dance Education |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hilary Katzman |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
William Moore Jr. |
Pavlovich Dance School |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallory Markham |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Ainsworth |
North Carolina School of the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
William Moore Jr. |
Pavlovich Dance School |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Markham |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsey Shatzer |
South Carolina Governors School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Teague |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Ruckstuhl |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jane Anne Duddleston |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hilary Katzman |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Momberg |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elena Shapiro |
North Carolina School of the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Deonte Hansel |
South Carolina Governor´s School for the arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Ainsworth |
North Carolina School of the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annelyse Gast |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Markham |
Mississippi Metropolitan Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsey Shatzer |
South Carolina Governors School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
William Moore Jr. |
Pavlovich Dance School |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annelyse Gast |
The Washington School of Ballet |
2005 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elena Shapiro |
North Carolina School of the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Teague |
South Carolina Governor´s School for the Arts |
2005 |
Greenville, SC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Nicholay Livitsky |
|
2005 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Vera Solovyova |
|
2005 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
German Zamuel |
|
2005 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Adrrey Elwood |
|
2005 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Mark Carlson |
|
2005 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
|
Galina Vorotynova |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Fishback Studio of the Dance |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Fishback Studio of the Dance |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
|
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Elissa Pelletier |
Variation from ´Sleeping Beauty´ |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Kramer |
Brio |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Geisha Warrior |
2005 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kendra Lynn Joy Levy |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janet Louise Turner |
Dance Center Denver- Selective Workshop for Professional Dance |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nadia Belkin |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jill Statton |
The Peak Ballet Theatre of Colorado |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathryn Norquest |
The Peak Ballet Theatre of Colorado |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Gibson |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christophor Moulton |
The Dance Center of Colorado Springs |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adrienne Kerr |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Holly Norton |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Weber |
Jacqueline´s School of Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christophor Moulton |
The Dance Center of Colorado Springs |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adrienne Kerr |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Holly Norton |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Weber |
Jacqueline´s School of Ballet |
2005 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaley Mason |
The Academy of Russian Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Travis WardOsborne |
Fishback Studio of the Dance |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jill Statton |
The Peak Ballet Theatre of Colorado |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Weber |
Jacqueline´s School of Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Christophor J. Moulton |
The Dance Center of Colorado Springs |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Gibson |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendra Lynn Joy Levy |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Adrienne Kerr |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Holly Norton |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Adrienne Kerr |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Holly Norton |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Amy Statton |
The Peak Ballet Theatre of Colorado |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Steigers |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin McAfee |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieanna Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Krumel |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Audrey Honert |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cara Cooper |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nathan Madden |
Houston Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lydia BittnerBaird |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra King |
Fishback Studio of the Dance |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Dance Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nathan Madden |
Houston Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lydia BittnerBaird |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra King |
Fishback Studio of the Dance |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Dance Academy |
2005 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Statton |
The Peak Ballet Theatre of Colorado |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Bain |
Yen-Li Chen Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Audrey Honert |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Krumel |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Dance Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nathan Madden |
Houston Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Cooper |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Steigers |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joanna Curley |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lydia BittnerBaird |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Cooper |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Steigers |
International Ballet School |
2005 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joanna Curley |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lydia BittnerBaird |
Academy of Colorado Ballet |
2005 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Evelyn Rachel Turner |
Ascot Ballet Academy |
2005 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Christine Rich |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Christine Rich |
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
|
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Juliana´s Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
New American Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Christine Rich Studio Dance Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
|
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
|
Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
|
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Large Ensembles |
|
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
|
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
|
Small Ensembles |
|
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Natalya Erp |
Christine Rich Studio Dance Academy |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Natalya Erp |
Otto M. Budig Academy ofCincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tessa Eckley |
USA Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Brown |
Classical Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Phoebe Perry |
USA Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Du |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Olinger |
New American Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Sundstrom |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Johnson |
Christine Rich Studio Dance Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meryl Prince Engelke |
Classical Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatiana Masi |
USA Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana´s Academy |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Maria Santiago |
Academy of Russian Classical Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Sundstrom |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Johnson |
Christine Rich Studio Dance Academy |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meryl Prince Engelke |
Classical Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatiana Masi |
USA Ballet Academy |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana´s Academy |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Maria Santiago |
Academy of Russian Classical Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabella Foltyniak |
New American Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jillian Tackaberry |
Tech Support UAC |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Baubkus |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Paige Guinta |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Blankenship |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Von Enck |
Royal Youth Ballet Company |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyle M. Davis |
Makaroff School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Von Enck |
Royal Youth Ballet Company |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Aiello |
Rochester School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meghan Loman |
Springfield Ballet Company |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Lafrenz |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Blair Bagley |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Caruso |
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meg Franklin |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyle M. Davis |
Makaroff School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meg Franklin |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyle M. Davis |
Makaroff School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marqui Matkowski |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeremy Gaynier |
Juliana´s Academy of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carol Tang |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jourdan Rose Epstein |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Hille |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Ziegelmeyer |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tuesday Perry |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evan Autio |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christie Sciturro |
Juliana´s Academy of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leigh Lijoi |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dusty Button |
Independent |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Hille |
Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tuesday Perry |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evan Autio |
Dance Dynamics |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leigh Lijoi |
Otto M. Budig Academy of Cincinnati Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dusty Button |
Independent |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Porter |
School of Grand Rapids Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jourdan Rose |
Epstein, Summit School of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaleigh Schock |
Faubourg School of Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeremy Gaynier |
Juliana´s Academy of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dusty Button |
Independent |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Evan Autio |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ziegelmeyer |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Masha Boyko |
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tuesday Perry |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christie Sciturro |
Juliana´s Academy of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ziegelmeyer |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2005 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Masha Boyko |
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Gawrysz |
Academy of Dance Arts |
2005 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tuesday Perry |
The Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale |
2005 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christie Sciturro |
Juliana´s Academy of Dance |
2005 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Soda Ballet Academy, Japan |
Shizuko Soda |
2005 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
|
SC Governor's School for the Arts, SC |
2005 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Orlando Ballet School, FL |
2005 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Gregory Hancock |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale, IN |
2005 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Christian Squires |
SC Governor's School for the Arts, SC |
2005 |
New York, NY |
Outstanding Artistry Award |
|
Special Awards |
Roderick George |
SUNY Purchase, NY |
2005 |
New York, NY |
Outstanding Contemporary Interpretation Award |
|
Special Awards |
Zaloa Fabbrini |
Centro Danza E Movimento-Firenze, Italy |
2005 |
New York, NY |
Best European Dancer Award |
|
Special Awards |
Jardin Animé |
The Washington School of Ballet, Washington, D.C. |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Summertime |
The Rock School, Pennsylvania |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Grey |
Sherry Gold Dance Studio, Massachusetts |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Jang-go-chum Variation |
School of Dance, Korean National University of Arts, Korea |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Prece |
Pavilhão D Centro De Artes, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Russian Dance from "Swan Lake" |
Pacific Coast Academy of Dance, California |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Faust Finale |
Orlando Ballet School, Florida |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Grand Pas Classique, Pas de Deux |
Orlando Ballet School, Florida |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Vigil |
Dancing Arts Center, Massachusetts |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Lagaan |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale, Indiana |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Migeon's Intent |
Christine Rich Studio Dance Academy, Illinois |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
The Vineleaf |
Central Florida Ballet, Florida |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Lagaan |
Clara R Noyes Academy of Ballet Internationale, Indiana |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Summertime |
The Rock School, Pennsylvania |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Jang-go-chum Variation |
School of Dance, Korean National University of Arts, Korea |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Jardin Animé |
The Washington School of Ballet, Washington, D.C. |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Faust Finale |
Orlando Ballet School, Florida |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal (tie) |
|
Ensembles |
Prece |
Pavilhão D Centro De Artes, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal (tie) |
|
Ensembles |
Megan Yamashita |
Universal Ballet Academy, DC |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Juliana Richards |
America´s Ballet School, FL |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Amanda Assucena Prates |
Centro de Dança Rio, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mariana Layún Prado |
Fomento Artistico Cordobes, Mexico |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Seika Paradeis |
Studio Maestro, NY |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kaede Okada |
Haga Ballet Academy, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kaho Ogawa |
Ballet Academy Relevé, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ryosuke Morimoto |
Tanaka Ballet Art School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Eom Ryo Jin |
School of Dance, Korean National University of Arts, Korea |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Manoka Ishii |
Kaori Ballet Studio, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Amanda Assucena Prates |
Centro de Dança Rio, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Ryosuke Morimoto |
Tanaka Ballet Art School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Eom Ryo Jin |
School of Dance, Korean National University of Arts, Korea |
2005 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Irlan Dos Santas Silva |
Centro de Dança Rio, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Junior Age Division |
|
Tomoaki Nakanome |
Stage You, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Junior Age Division |
|
Steven Loch |
The Ballet Conservatory, TX |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Junior Age Division |
|
Choi Young Gyu |
School of Dance, Korean National University of Arts, South Korea |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Junior Age Division |
|
Kyle M Davis |
Makaroff School of Ballet, WI |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Junior Age Division |
|
Daniel Henrique Camargo |
Escola De Dança Teatro Guaíra, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Junior Age Division |
|
Steven Loch |
The Ballet Conservatory, TX |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Choi Young Gyu |
School of Dance, Korean National University of Arts, South Korea |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Daniel Henrique Camargo |
Escola De Dança Teatro Guaíra, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Irlan Dos Santas Silva |
Centro de Dança Rio, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Carolina Neves Ribeiro |
Centro de Dança Rio, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center, VA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Isabella Maylart |
Pavilhão D Centro De Artes, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Hanako Matsune |
Soda Ballet School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Miyuu Katayama |
Haga Ballet Academy, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York, NY |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Nozomi Iijima |
Soda Ballet School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
Kaneta - Kouno Ballet Academy, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Cynthia K Hofer-Becker |
Ballet Center Zürich, Switzerland |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
April Giangeruso |
Universal Ballet Academy, D.C. |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Yana Feldman |
Olga Kresin´s Ballet School, PA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Zaloa Fabrinni |
Centro Danza E Movimento-Firenze, Italy |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Nozomi Iijima |
Soda Ballet School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Isabella Maylart |
Pavilhão D Centro De Artes, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
Kaneta - Kouno Ballet Academy, Japan |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York, NY |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Hanako Matsune |
Soda Ballet School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Christian Squires |
South Carolina Governor's School, SC |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Gleidson Soares Vasconcelos |
The Harid Conservatory, FL |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Joseph Gorak |
Orlando Ballet School, FL |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
John Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet, MD |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Roderick George |
SUNY Purchase, NY |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Charlie Anderson |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2005 |
New York, NY |
Top 6 |
Senior Age Division |
|
Roderick George |
SUNY Purchase, NY |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Gleidson Soares Vasconcelos |
The Harid Conservatory, FL |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Joseph Gorak |
Orlando Ballet School, FL |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Katherine Williams |
Ballet Royale Institue of Maryland, MD |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mary Thomas |
Alabama Ballet School, AL, USA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Williene Telles Sampaio |
Centro Cultural Gustav Ritter, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Huang Rui |
Shenzhen Arts School, China |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Tuesday Perry |
Clara R. Noyes Academy of Ballet Internationale, IN |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Ayano Kimura |
Soda Ballet School, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Hideko Karasawa |
Houyu Ballet, Japan |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy, CA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Catherine Hamer |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Krista Ettlinger |
The Art of Classical Ballet, FL |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Flavia Gomes De Oliveira Carlos |
Lyceu Escola De Dança, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Diana Albrecht |
Municipal Institute of Arts, Paraguay |
2005 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Huang Rui |
Shenzhen Arts School, China |
2005 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Flavia Gomes De Oliveira Carlos |
Lyceu Escola De Dança, Brazil |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Quenby Hersh |
Southland Ballet Academy, CA |
2005 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Hideko Karasawa |
Houyu Ballet, Japan |
2005 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Mary Thomas |
Alabama Ballet School, AL, USA |
2005 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Eugene Petrov |
|
2006 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Irene Fokine |
|
2006 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Valentina Kozlova |
|
2006 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Margo Sappington |
|
2006 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Perpetuum Mobile |
Ellison Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Ensembles |
Ellington Suite Part 2 |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Ensembles |
Jazz Samba |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Ensembles |
Kara Wagner |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronika Verteritch |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natsuko Sato |
New Paltz School of Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sasha Paulovich |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Seika Paradeis |
Studio Maestro |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marie Okeefe |
Irine Fokine School of Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ruri Nagai |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Gulan |
Ohio Conservatory of Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Gonzales |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caraline Annichiarico |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kira Anderson |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Amrhein |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sasha Paulovich |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Wagner |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marie Okeefe |
Irine Fokine School of Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Seika Paradeis |
Studio Maestro |
2006 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Amanda Hill |
Dance Design School |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Touris |
Ballet Theatre |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Nori |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gillian Mulhere |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beth Miller |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayla McKibben |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Hicks |
Maryland Youth Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Cook |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jenny Coffman |
Phoenix Rising Dance |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Clerico |
Dancing Arts Center |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Central Pennsylvania Youth Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Cook |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beth Miller |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayla McKibben |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gillian Mulhere |
Leonid Kozlov Dance International |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Beth Miller |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Hicks |
Maryland Youth Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristen Evans |
Festival Ballet Providence |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meaghan DuttonO'Hara |
Baltimore Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Corley |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Cook |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jenny Coffman |
Phoenix Rising Dance |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Clerico |
Dancing Arts Center |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Central Pennsylvania Youth Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiffany Billings |
Baltimore Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Beth Miller |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Cook |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York |
2006 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Central Pennsylvania Youth Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kaleigh Schock |
Ellison Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alynn Piccirillo |
Dance Design School |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany M. Monachino |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Kroat |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rie Kiyomiya |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Studio # 7 |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Hulland |
Ellison Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Galster |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrew Hayes Daly |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dusty Buttons |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Liberty |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrew Hayes Daly |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Hulland |
Ellison Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dusty Buttons |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patricia Alvarez |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaleigh Schock |
Ellison Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda MelroseSmith |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Liberty |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Studio # 7 |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Hulland |
Ellison Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Gossels |
Festival Ballet Providence Center for Dance Education |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Galster |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Egawa |
Irine Fokine School of Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrew Hayes Daly |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dusty Buttons |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dusty Buttons |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Galster |
Independent |
2006 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Egawa |
Irine Fokine School of Ballet |
2006 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Delaware Dance Company and The Rock School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Olivier Munoz |
|
2006 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Michelle Lee |
|
2006 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Viktor Plotnikov |
|
2006 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Sankananda |
Dance Institute of Washington |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Variation from "Nayaola and Fisherman" |
Ballet Royale Institute of Maryland |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Mozartia |
Delaware Dance Company |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Giselle Pas De Deux |
Tucson Regional Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
Laura Gruener |
Pennsylvania Dance Conservatory |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexsey Babayev |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Skinner |
Washington Ballet School, DC, USA |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela DePrince |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Charlotte Lanning |
American Dance Institute, MD, USA |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Gruener |
Pennsylvania Dance Conservatory |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Luke Bitney |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Cook |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elyse Jennings |
International Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
Independent |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey Lynne Clemens |
The School of the First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
April Giangeruso |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
Independent |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey Lynne Clemens |
The School of the First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lizeth Valverde |
Maryland Youth Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Luke Bitney |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Schmidt |
Academie de Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Aubrey Lynne Clemens |
The School of the First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elyse Jennings |
International Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bryn Gilbert |
Universal Ballet Academy |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
Independent |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
April Giangeruso |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bryn Gilbert |
Universal Ballet Academy |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
Independent |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
April Giangeruso |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2006 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Samuel Greenberg |
Tuscon Regional Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyohei Yoshida |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyle Davis |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandria Johnston |
Delaware Dance Company |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Kroat |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Porter |
Washington Ballet School, DC, USA |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angela Marie Zintchenko |
Universal Ballet Academy |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Victoria Jones |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Murphy |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olga Podprugin |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Studio # 7 |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Lawerence |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aynsley Taylor |
First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Lawerence |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aynsley Taylor |
First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Savoie |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kyle Davis |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Saunders |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Chaplygina |
New Jersey Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Olga Podprugin |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jillian Barrell |
Delaware Dance Company |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lillian Di Piazza |
Maryland Youth Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Murphy |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Lawerence |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Victoria Jones |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Studio # 7 |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aynsley Taylor |
First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Victoria Jones |
The Rock School for Dance Education |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin's Ballet School |
2006 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca King |
Ballet Studio # 7 |
2006 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aynsley Taylor |
First State Ballet Theatre |
2006 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
John Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2006 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Joan Miller |
|
2006 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Magaly Suarez |
|
2006 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Suzanne Pomerantzeff |
|
2006 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Nutcracker-Dance of the Reed Flutes |
American Dance Machine, FL, USA |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Joplin Gig |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Irish Rebellion |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Drigo Divertissements |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Ensembles |
La Bayadere |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Arabian Pas de Deux from the Nutcracker |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
La Bayadere |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
La Fille mal Gardee Pas De Deux |
The Art of Classical Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Ashlyn VanWert |
International City School of Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Classical Ballet - Haydee Gutierrez |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCitcheon |
Litchfield Hance Arts Academy |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arielle Martin |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Hepler |
Litchfield Hance Arts Academy |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Hance Arts Academy |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hunter Finnegan |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lina Dimitrov |
America's Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Cotter |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Asia Bui |
Americas Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Bethel |
American Dance Machine, FL, USA |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Bethel |
American Dance Machine, FL, USA |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCitcheon |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hunter Finnegan |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Asia Bui |
Americas Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Classical Ballet - Haydee Gutierrez |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maddie Rose Skelly |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Libby Riddick |
Jacksonville Centre of the Arts |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
Americas Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christopher Revels |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Austin M.G. Finley |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Larson |
Faubourg School of Florida |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Giles |
Starke Academy of Dance |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Francesca Dickhaus |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Burge |
The Art of Classical Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Brackett |
Litchfield Hance Arts Academy |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
Americas Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maddie Rose Skelly |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
JoAnna Schmidt |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
Americas Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katrina Newman |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsay Milam |
Russian Academy of Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Austin M.G. Finley |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Larson |
Faubourg School of Florida |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily K. Chen |
America's Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Burge |
The Art of Classical Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Scott A Bebell |
Classical Ballet - Haydee Gutierrez |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Austin M.G. Finley |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
Americas Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Burge |
The Art of Classical Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Calvin Royal III |
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daniel M Johnson |
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nathan Driftmeyer |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacqueline Westbrook |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Molleigh Wallace |
Debra Franco Preparatory School of Dance |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey VanTine |
Faubourg School of Florida |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
KateLynn Robichaux |
Florida Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Robbins |
East Coast Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Henry |
Palm Beach Ballet Center |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Hayes |
James Dance Center |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Josianne Fleming |
Blake High School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Buzbee |
The Florida Ballet Training Center |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey VanTine |
Faubourg School of Florida |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Henry |
Palm Beach Ballet Center |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Calvin Royal III |
Pinellas County Center for the Art at Gibbs High |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dustin Snoddy |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nathan Driftmeyer |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jill Schwartz |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsey Pritchett |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Pritchard |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
GraceAnne Powers |
The Art of Classical Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cailyn O'Donnell |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kailey Klopfenstein |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Henry |
Palm Beach Ballet Center |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathleen Godbold |
Academy of Central Florida Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Betancourt |
Miami Conservatory of Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jill Schwartz |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Betancourt |
Miami Conservatory of Ballet |
2006 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Logan Learned |
Orlando Ballet School |
2006 |
Orlando, FL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Kelly Lannin |
|
2006 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Thomas Nicholson |
|
2006 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Lisa Nicholson |
|
2006 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Richard Dalton |
|
2006 |
Irving, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Fiona Fierry |
|
2006 |
Irving, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
|
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place |
|
Ensembles |
|
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place |
|
Ensembles |
|
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
1st Place |
|
Ensembles |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katia Almayeva |
Independent |
2006 |
Irving, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jill Statton |
The Peak Ballet Theatre |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Bond |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sally Schweitzer |
The Ballet Conservatory |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Marie Phillips |
Royal Academy of Fine Arts |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Dito |
The Ballet Conservatory |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronica Phillips |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adrienne Kerr |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Nava |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
The Ballet Conservatory |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronica Phillips |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adrienne Kerr |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Nava |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Metropolitan Ballet Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nathaniel Tunberg |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meredith McDonald |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Marie Phillips |
Royal Academy of Fine Arts |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
The Ballet Conservatory |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Phillips |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
David Nava |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
The Ballet Conservatory |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
David Nava |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
The Ballet Conservatory |
2006 |
Irving, TX |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Tyler J Gum |
Peak Ballet Theatre at Broadmoor |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Scott |
Fishback Studio of the Dance |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Felicia McBride |
Ballet San Antonio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Kinerk |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Independent |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria K. Norman |
Tulsa Youth Ballet |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Dixon |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Finley |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
John Mingle IV |
Baller Center of Fort Worth, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Susan Nudo |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Williams |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
John Mingle IV |
Baller Center of Fort Worth, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Susan Nudo |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Williams |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Dixon |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nyssa Guzman |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Finley |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
John Mingle IV |
Baller Center of Fort Worth, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Susan Nudo |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Speed |
Independent |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jane Anne Duddleston |
Mississippi Metropolitan Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tye Love |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Williams |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shea Johnson |
Metropolitan Ballet Academy |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Paul Adams |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Williams |
Dallas Dance Academy |
2006 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shea Johnson |
Metropolitan Ballet Academy |
2006 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Paul Adams |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2006 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Sarma Rosenberg |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Lawrence Rosenberg |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Tatiana Kasatsky |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Kasatsky |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Yuri Grigoriev |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Marat Daukayev |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Plotnikov |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Malu Rivera |
|
2006 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Underground |
Shirley Winters Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Moonlight Sonata |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
French Dolls |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Cinderella at the Ball |
Pacific Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Swan Lake Pas de Trois |
Burbank School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Small World |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Tarantella |
San Diego Academy of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Bolero Liso |
Anchorage Classical Ballet Academy, AK, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Giselle and Albrecht pas De Deux |
Pacific Youth Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Leyanda |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Ballet Rossini |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Oops |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Moonlight Sonata |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Bolero Liso |
Anchorage Classical Ballet Academy, AK, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Leyanda |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Ballet Rossini |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Oops |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Samuel Zaldivar |
Pacific Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vanessa Candy Tong |
Menlo Park Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina X Montgomery |
Marat Daukayev School of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janae Larson |
Inland Dance Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rika Jitosho |
Pacific Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Gobel |
Shirley Winters Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka'imina'anao Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Alvarez |
California Ballet School |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samuel Zaldivar |
Pacific Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Alvarez |
California Ballet School |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Watson |
Shirley Winters Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janelle Villanueva |
Westlake School for the Performing Arts |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janae Sykes |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quinn Mason |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Pacific Youth Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marisa Shimano |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lena Parker |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karen Johnson |
Ballet Pacifica |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Paige Gammell |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Appel |
Ballet Pacifica |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Pacific Youth Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Pacific Youth Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Clark |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Wesley Tippetts |
Tempe Dance Academy/Ballet Etudes |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Francisco Preciado |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Greg DeArmond |
Independent |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Norbert L De La Cruz III |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bobby Amamizu |
Independent |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Norbert L De La Cruz III |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Greg DeArmond |
Independent |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennie Wolk |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Talley |
Los Gatos Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Syzdek |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Richter |
Ballet Pacifica |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bridgette McNulty |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra King |
Fishback Studio of the Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Kester |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Cotarelo |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aria Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bridgette McNulty |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra King |
Fishback Studio of the Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Talley |
Los Gatos Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennie Wolk |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Wesley Tippetts |
Tempe Dance Academy/Ballet Etudes |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeremy Zapanta |
Burbank School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Colby Parsons |
Santa Barbara Ballet Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Francisco Preciado |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Greg DeArmond |
Independent |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 6 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Francisco Preciado |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Greg DeArmond |
Independent |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Gutierrez |
Los Angeles Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Yorita |
Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Syzdek |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Belle Riley |
Ballet Pacifica |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Pitt |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hayley Palmer |
California Ballet School |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bridgette McNulty |
Southland Ballet Academy |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Cotarelo |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aria Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Daisy Long |
Marat Daukayev School of Ballet |
2006 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lisa Ushino |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Syzdek |
Orange County Dance Center |
2006 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Belle Riley |
Ballet Pacifica |
2006 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aria Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2006 |
Huntington Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Litchfield Dance Academy, SC |
2006 |
Greenville, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Schramel Conservatory of Dance, LA |
2006 |
Greenville, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Jennifer Cole |
Southern Dance, FL |
2006 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Stanislav Issaev |
SC Governor's School of Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Liza Mata |
Coastal Dance Center, SC |
2006 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
River God |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Twins |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Don Quixote Pas De Deux |
SC Governor School for Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allyson Warren |
Coastal Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joanna Canfield |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aleksey Babayev |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Morgan Lovette |
Cary Ballet Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Thurston |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Parsons |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York/Infinity Ballet Conservatory Pamela Myers Wurdemods Academy of Dance Arts Performance |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Hepler |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Margaret May Stephenson |
Coastal Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Thurston |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Parsons |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York/Infinity Ballet Conservatory Pamela Myers Wurdemods Academy of Dance Arts Performance |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Hepler |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Margaret May Stephenson |
Coastal Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jessica Rose Legenza |
American Dance Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alanna Newkirk |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lourdes Vela |
International Danz Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Jenkins |
Orlando Ballet School |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Brackett |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Grace Moore |
Columbia Ballet School |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzi Roberts |
Coastal Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Georgia Anderson |
SC Governor School for the Performing Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carlie Mills |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Lovette |
Cary Ballet Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Georgia Anderson |
SC Governor School for the Performing Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carlie Mills |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Moehlenbrock |
Ballet Spartanburg |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Stokes |
Columbia Ballet School |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Breanna Johnson |
Cary Ballet Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Suzi Roberts |
Coastal Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Brackett |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Georgia Anderson |
SC Governor School for the Performing Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Carlie Mills |
Litchfield Dance Arts Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Rose Wallace |
The Lexington Ballet School |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Wynter VealDrummond |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Lovette |
Cary Ballet Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Wynter VealDrummond |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet and Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Lovette |
Cary Ballet Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Ryann DuRant |
Coastal Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Kinerk |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzette Logue |
The Tallahassee Ballet |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Aucoin |
Schramel Conservatory of Dance |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Buzbee |
The Florida Ballet Training Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Deonte Devon Hansel |
SC Governor's School of Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
William Moore Jr |
Pavlavich Dance School |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Caton |
SC Governor School for Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Gensheimer |
Progressions Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Ainsworth |
North Carolina School of the Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mileyka Mateo |
Southern Dance |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
William Moore Jr |
Pavlovich Dance School |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Caton |
SC Governor School for Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Gensheimer |
Progressions Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Ainsworth |
North Carolina School of the Arts |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Rodriguez |
Debrorah Case Dance Academy |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
George Sanders |
North Carolina School of the Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joshua SainsCorn |
SC Governor School for the Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Burnett |
SC Governor's School of Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
David Gensheimer |
Progressions Performing Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brian Waldrep |
North Carolina School of the Arts |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Deonte Devon Hansel |
SC Governor's School of Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
William Moore Jr |
Pavlavich Dance School |
2006 |
Greenville, SC |
Top 8 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brian Waldrep |
North Carolina School of the Arts |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Deonte Devon Hansel |
SC Governor's School of Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
William Moore Jr |
Pavlavich Dance School |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Brenner |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Suzette Logue |
The Tallahassee Ballet |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren A. Shankle |
Center for Dance Education |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Aucoin |
Schramel Conservatory of Dance |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Kinerk |
McAllen Ballet Studio |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Gabellieri |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alicia Delgadillo |
Piedmont Dance Conservatory |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate Adamson |
Washington School of Ballet, DC, USA |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Caton |
SC Governor School for Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Manuelita Navarro |
SC Governor School for the Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mileyka Mateo |
Southern Dance |
2006 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Caton |
SC Governor School for Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Manuelita Navarro |
SC Governor School for the Arts and Humanities |
2006 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Dancensations Dance Center |
2006 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mileyka Mateo |
Southern Dance |
2006 |
Greenville, SC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
German Zamuel |
|
2006 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Mark Carlson |
|
2006 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Garrett Smith |
Encounter |
2006 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Hannah Wright |
Encounter |
2006 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Vivaldi |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 6 |
|
Ensembles |
Let Freedom Ring |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 6 |
|
Ensembles |
Indian Jazz |
The Lone Star Ballet and Dance Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 6 |
|
Ensembles |
Black Swan Pas De Deux |
Independent |
2006 |
Denver, CO |
Top 6 |
|
Ensembles |
Mozart Pas de Five |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 6 |
|
Ensembles |
Encounter |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 6 |
|
Ensembles |
Let Freedom Ring |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Vivaldi |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Mozart Pas de Five |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
Encounter |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Matthew Leonardi |
Inland Dance Center |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Cannalte |
Academy of Colorado Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jasmine Percell |
Institute of Dance and Ballet Theater |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amelia Kelkenberg |
Dance with Distinction |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Gaubatz |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Grace Scheele |
Academy of Colorado Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Grazier |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison McCarthy |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania C. Rasmussen |
The National Ballet Academy of Denver |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
The Lone Star Ballet and Dance Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison McCarthy |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania C. Rasmussen |
The National Ballet Academy of Denver |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
The Lone Star Ballet and Dance Academy |
2006 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2006 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Taylor Berry |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalee Maxwell |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nadia Belkin |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erika Vosbeck |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Diane Wilson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brielle Oakes |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Averie Tim |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Diane Wilson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Winner |
|
2006 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Averie Tim |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen Achziger |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Rhodes |
The Lone Star Ballet and Dance Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey McDonald Gibson |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Olsen |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Diane Wilson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Diane Wilson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Aubrey Johnson |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catlin Lennon |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Corina Kinnear |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieanna Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Yates |
Independent |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Max Levy |
Boulder Arts Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isha Cecere |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Wright |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Gagnon |
Universal Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Garrett Smith |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Max Levy |
Boulder Arts Academy |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Wright |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Gagnon |
Universal Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Gagnon |
Universal Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Max Levy |
Boulder Arts Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jamie Lehto |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Isha Cecere |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Garrett Smith |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Catlin Lennon |
Queen City Ballet |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Yates |
Independent |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Waggy |
International Ballet School |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Audrey Honert |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tarance Artis |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Audrey Honert |
Ascot Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Isha Cecere |
Pacific Coast Academy of Dance |
2006 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Garrett Smith |
Classical Ballet Academy |
2006 |
Denver, CO |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Dance Dynamics Performing Arts Center, MI |
2006 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Salt Creek Ballet, IL |
2006 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Watmora Casey |
Tatiana Mazur Faubourg School of Ballet, IL |
2006 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Alyona Yakovleva |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2006 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Alexei Kremnev |
Southold Dance Theatre, IN |
2006 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Coppelia Friends Dance |
Performer's Edge School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Fugace |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Paquita |
Salt Creek Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
White Russian |
Southhold Dance Theater |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Cinderella |
Northeast Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Best Pas De Deux |
|
Pas De Deux |
Brianna Sundstrom |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Steinfeldt |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeffery Noble |
Big City Dance Center |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Mobasseri |
Christine Rich Studio |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abby Miklosovic |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatiana Masi |
USA Ballet Academy |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara Leyendecker |
Ballet Tech Ohio |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tessa Eckley |
USA Ballet Academy |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Du |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Majesta Calderwood |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Du |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeffery Noble |
Big City Dance Center |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abby Miklosovic |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Sundstrom |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Scott Wilits |
Summit School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Ramos |
Christine Rich Studio |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Nordstrom |
Rochester School fo Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jillian Lemke |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Jackson Moon |
Coastal Dance Centre |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Henningsen |
Larkin Dance Studio |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison Hellman |
Coastal Dance Centre |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Zach Enquist |
Summit School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Caruso |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathryn D. Chesnes |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Scott Wilits |
Summit School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison Hellman |
Coastal Dance Centre |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joanne Tudorica |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Ann Schaefer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Ramos |
Christine Rich Studio |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lara Olinger |
New American Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Jackson Moon |
Coastal Dance Center |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelly Macke |
Mt. Zion School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Lafrenz |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda C. Hickey |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabella Foltyniak |
New American Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Caruso |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Blair Bagley |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Blair Bagley |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Jackson Moon |
Coastal Dance Center |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Price Suddarth |
Performe's Edge School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Evan Autio |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casie Wheeler |
Performe's Edge School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jenna Sagraves |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jamie Ripsky |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Porter |
Independent |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna O'Mara |
Grosse Pointe Dance Center |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Meister |
Sharron's School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annie Leonard |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Jakowenko |
Juliana's Academy of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Borowczyk |
The Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Blankenship |
Summit School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amara Barnes |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jenna Sagraves |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna O'Mara |
Grosse Pointe Dance Center |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amara Barnes |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Porter |
Independent |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joshua Beeler |
Mt. Zion School of Performing Arts |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mathew Frain |
The Chicago Acadmey for the Arts |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Evan Autio |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristin Young |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aimi Toyama |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jenna Sagraves |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jamie Ripsky |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Porter |
Independent |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Paige |
Faubourg School of Ballet, Ruth Page School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Brenner |
Columbus Youth Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amara Barnes |
Academy of Dance Arts |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Baldwin |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Bade |
Pontecorvo Ballet Studio |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Aiello |
Rochester School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Paige |
Faubourg School of Ballet, Ruth Page School of Dance |
2006 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2006 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristin Young |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2006 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2006 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Sergei Polunin |
Royal Ballet School, United Kingdom |
2006 |
New York, NY |
Outstanding European Dancer Award. (Presented By Dance Europe Magazine) |
|
Special Awards |
|
Orlando Ballet School |
2006 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Anatoli Kucheruk |
|
2006 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Margo Sappington |
|
2006 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Viktor Plotnikov |
|
2006 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Minotar and Nymph |
Olga Kressin Ballet Xchool |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Manchega |
Dallas Dance Academy |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
White Russian |
Southold Dance Theatre |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Perpetuum Mobile |
Ellison Ballet |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Drigo Divertissements |
Orlando Ballet School |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Kokyu |
Academia Cristina Cará, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Irish Rebellion |
Acadmey of Balley Arts Inc. |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Encounter |
Classicl Ballet Academy |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Jazz Samba |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York City |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Oops |
Southland Ballet Academy |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Recifervendo |
Cia De Danca Escola Municipal De Frevo |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Ball Masque |
Bale De Cidade De Santos |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Jazz Samba |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of New York City, New York |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Oops |
Southland Ballet Academy, California/USA, |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
|
Ensembles |
Kokyu |
Academia Cristina Cará, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Recifervendo |
Cia De Danca Escola Municipal De Frevo, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Ensembles |
Ball Masque |
Bale De Cidade De Santos, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Ensembles |
Shelby Ratchford La Bayadere |
Orlando Ballet School |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from La Fille Mal Gardee |
The Arts for Classical Ballet |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal |
|
Pas De Deux |
Pas De Deux from Harlequinade |
Somento Artistico Cordobas |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Pas De Deux |
Manoka Ishii |
Kaori Ballet Studio Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Seika Paradeis |
Studio Maestro, New York / USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Yuka Fukuda |
Kitamori Yumi Ballet Studio |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Mariana Layun Prado |
Somento Artistico Cordobas |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
The Lone Star Ballet and Dance Academy |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Mie Ogawa |
Haga Ballet Academy |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Seira Winning |
Yukiko Takada Ballet School |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kaho Ogawa |
Ballet Academy Releve |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kaede Okada |
Haga Ballet Academy |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
David Alvarez |
California Ballet School |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ryosuke Morimoto |
Tanaka Ballet Art School |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Seika Paradeis |
Studio Maestro, New York / USA |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Mariana Layun Prado |
Somento Artistico Cordobas, Mexico |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
David Alvarez |
California Ballet School, California/USA |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ryosuke Morimoto |
Tanaka Ballet Art School, Japan |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet, California/USA |
2006 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cynthia HolferBecker |
Ballet Center Zurich, Switzerland |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rocio Aleman Benavides |
Ballet Mexico, Mexico |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Whitney Jensen |
Valentina Kozllova's Dance Conservatory of New York, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nanako Hayafuji |
Soda Ballet School, Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shiori Kase |
Hirose Kato Ballet Studio, Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shu Kinouchi |
Mayumi Kinouchi Ballet School, Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megumi Horiuchi |
Kaneta Kouno Ballet Academy, Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Central Pennsilvania Youth Ballet, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marcela Paiva |
Lyceu Escola De Danca, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabella Maylart |
Pavilihao d Centro De Artes, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Pacific Youth Ballet, Hawaii/USA |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shu Kinouchi |
Mayumi Kinouchi Ballet Studio, Japan |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Central Pennsylvania Youth Ballet, Pennsylvania/USA |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shiori Kase |
Hirose Kato Ballet Studio, Japan |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megumi Horiuchi |
Kaneta Kouno Ballet Academy, Japan |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marcela Paiva |
Lyceu Escola De Danca, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabella Maylart |
Pavilihao d Centro De Artes, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Dylan Gutierrez |
Los Angeles Ballet Academy, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anne Sandefur |
Orlando Ballet School, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aria Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Tosh |
Orlando Ballet School, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dusty Button |
Independent, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tamako Miyazaki |
Kaneta Kouno Ballet Academy, Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Eliabe Vieira D'Abadia |
Bale Jovem de Centro Cultural Gustav Ritter, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jorge Guilherme Maciel dos Santos |
Ballet Adriana Assaf, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ayano Tsuchiya |
Setsuko Ichikawa Ballet, Japan |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mathias Dingman |
Universal Ballet Academy, USA |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sergiy Polunin |
Royal Ballet School, U.K |
2006 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jorge Guilherme Maciel dos Santos |
Ballet Adriana Assaf, Brazil |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education, Pennsylvaina/USA |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mathias Dingman |
Universal Ballet Academy, Washington, D.C./USA |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dusty Button |
Independent, New York/USA |
2006 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tamako Miyazaki |
Kaneta Kouno Ballet Academy, Japan |
2006 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ayano Tsuchiya |
Setsuko Ichikawa Ballet, Japan |
2006 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sergiy Polunin |
Royal Ballet School, United Kingdom |
2006 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Joseph Gorak |
Orlando Ballet School, Florida/USA |
2006 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Rochester, NY |
The Draper School for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Edward Ellison |
|
2007 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Shannon Torres |
|
2007 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Jamey Leverett |
|
2007 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Molitva Arvo Part |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas de Deux from "In the Middle Somewhat Elevated" |
Nutmeg Conservatory for the Arts |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Time After Time |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Ensembles |
Symbion |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Giselle Pas De Deux-2nd Act |
Ellison Ballet-Professional Training Program |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Maggie Yin Horowitz |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Wienecke |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Thurston |
Dancensations Dance Center |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sasha Pavlovich |
Leonid Kozlov Dance International |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Centre |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Ferretti |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Epstein |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela DePrince |
New England Ballet Conservatory |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex D'Ella |
Dancensations Dance Center |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tori Cullo |
Dancensations Dance Center |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kira Anderson |
Leonid Kozlov Dance International |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Yin Horowitz |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela DePrince |
New England Ballet Conservatory |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Thurston |
Dancensations Dance Center |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kendall Lauren Winn |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancensations Dance Center |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Touris |
Ballet Theater |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Slotwinski |
Ballet Studio # 7 |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Nori |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayla McKibben |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Philip MartinNielsen |
Dance Design School of Cornwall, NY |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Francesca Forcella |
Princeton Dance and Theatre Studio |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Elizabeth Evans |
Festival Ballet Providence Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiffany Billings |
Fine Line Theatre Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Allen |
First State Ballet Theatre |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayla McKibben |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Allen |
First State Ballet Theatre |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancensations Dance Center |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Philip MartinNielsen |
Dance Design School of Cornwall, NY |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Lauren Winn |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Thompson |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Slotwinski |
Ballet Studio # 7 |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marie O'Keefe |
Irine Fokine School of Ballet |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kayla McKibben |
Ballet Studio # 7 |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miria Matsuda |
Asako Ito Ballet School, NY, USA |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Francesca Forcella |
Princeton Dance and Theatre Studio |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Elizabeth Evans |
Festival Ballet Providence Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meaghan DuttonO'Hara |
Baltimore Ballet |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Liana Carpio |
Eastern Virginia School for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Elizabeth Evans |
Festival Ballet Providnce Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marie O'Keefe |
Irine Fokine School of Ballet |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meaghan DuttonO'Hara |
Baltimore Ballet |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Summers |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Shinay |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaleigh Schock |
Ellison Ballet-Professional Training Program |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Salisbury |
Festival Ballet Providence Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jim Nowakowski |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe McKenna |
Greenwich Ballet Academy |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Georgia Lathrop |
Logrea Dance Academy |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Kroat |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Kamler |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School of Cornwall, NY |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Drew |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe McKenna |
Greenwich Ballet Academy |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Kroat |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Shinay |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Summers |
Mid Atlantic Center for the Performing Arts |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Shinay |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaleigh Schock |
Ellison Ballet-Professional Training Program |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Schifano |
Ellison Ballet-Professional Training Program |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jim Nowakowski |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe McKenna |
Greenwich Ballet Academy |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Georgia Lathrop |
Logrea Dance Academy |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Kamler |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Drew |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriel Davidsson |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsay Colavito |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York |
2007 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Schifano |
Ellison Ballet-Professional Training Program |
2007 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Shinay |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Drew |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Georgia Lathrop |
Logrea Dance Academy |
2007 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jim Nowakowski |
The Draper Center for Dance Education |
2007 |
Torrington, CT |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tatiana Kasatsky |
|
2007 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Kasatsky |
|
2007 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Viktor Kabaniaev |
|
2007 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Viktor Uygan |
|
2007 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Children of Venice |
Westlake School for the Performing Arts |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
I Tua |
Westlake School for the Performing Arts |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Pas De Deux From Sleeping Beauty - Puss N'Boots |
Susan Hayward School of Dancing |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Trinary |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
The Promise |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Interiors |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Diana and Acteon Pas de Deux |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Stop Thinking |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Someday |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Beautiful |
The Dance Studio of Fresno |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
III |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
I've Got Some Moves |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Interiors |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Diana and Acteon Pas de Deux |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Someday |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Beautiful |
The Dance Studio of Fresno |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
I've Got Some Moves |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Vanessa Candy Tong |
Menlo Park Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Agnes Su |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Paris Regan |
Western Nevada Performing Arts Center |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Makenzie Mofford |
The Winner School |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School for the Performing Arts |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Lee Grant |
City Ballet School |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miriam Gittens |
The Dance Studio of Fresno |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miko Fogarty |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Edralin |
Westlake School for the Performing Arts |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Agnes Su |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vanessa Candy Tong |
Menlo Park Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Edralin |
Westlake School for the Performing Arts |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miriam Gittens |
The Dance School of Fresno |
2007 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Lee Grant |
City Ballet School |
2007 |
San Francisco, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Chloe Watson |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chanel Tekin |
School of International Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Schwalbe |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marisa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Ngai |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Briana Fobair |
The Winner School |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennae Duran |
Southland Ballet Academy |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
McCae Bonner |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia Barulich |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Watson |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Watson |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chanel Tekin |
School of International Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marisa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Lawrence |
The Sacremento Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dominique Larose |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriella Doan |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Monika Croteau |
International School of Classical Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Eva Bonazza |
School of International Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalia Barulich |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dominique Larose |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Lawrence |
The Sacremento Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Monika Croteau |
International School of Classical Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marisa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Caitlin Yates |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katrina Smith |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miles E. Pertl |
International School of Classical Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Irene Liu |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
E. Cort Larson |
In Motion Studio of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marie Kagay |
Westlake School for the Performing Arts |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaimy Headland |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alec Gruthrie |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carina Brown |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alec Gruthrie |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Irene Liu |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carina Brown |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Yates |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Wynter VealDrummond |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Storm |
Contra Costa Ballet School |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Prolo |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Miles E. Pertl |
International School of Classical Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Lynch |
San Francisco Ballet School |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Irene Liu |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Merritt Howard |
Gustafson School of Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Reina Haruoka |
Southland Ballet Academy |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carina Brown |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carina Brown |
Independent |
2007 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy |
2007 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Lynch |
San Francisco Ballet School |
2007 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Miles E. Pertl |
International School of Classical Ballet |
2007 |
San Francisco, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Anastasia Babayeva |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Plotnikov |
|
2007 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Servy Gallardo |
|
2007 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Blue Bird Pas De Deux |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
MIBig Oye |
Juliana´s Dance Academy |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Recess |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Le Corsaire Pas De Deux |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Trio from Walpurgis Night |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Majesta Calderwood |
Juliana´s Academy of Dance, MI |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana´s Academy of Dance, MI |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Young |
Juliana´s Academy of Dance, MI |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Krsitina Vensko |
Dancensatons Dance Center, VA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beckanne Sisk |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alys Shee |
Independent, Canada |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skyler Lubin |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theater, DE. |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Gruener |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angelica Generosa |
Princeton Ballet School, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey L. Clemens |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Crystal Angel |
Juliana´s Academy of Dance, MI |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beckanne Sisk |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aubrey L. Clemens |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angelica Generosa |
Princeton Ballet School, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beckanne Sisk |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michelle Renaldi |
Center Dance Ensemble, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinleyHence |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah McCormick |
The Metropolitan Ballet Academy, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Skyler Martin |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Skyler Lubin |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Esmiana Jani |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Gruener |
Pennsylvania Dance Conservatory, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Angelica Generosa |
Princeton Ballet School, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Aubrey L. Clemens |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Babayev |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michelle Renaldi |
Center Dance Ensemble, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Beckanne Sisk |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Aubrey L. Clemens |
First State Ballet Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Babayev |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Savannah Albright |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lori Wilson |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mayu Tanigaito |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Colby Parsons |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Juliana´s Academy of Dance, MI |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Leporace |
The Metropolitan Ballet Academy, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristie Latham |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elyse Jennings |
International Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Hantretty |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Davis |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elyse Jennings |
International Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Colby Parsons |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sean McIntyre |
Juliana´s Academy of Dance, MI |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gerardo Martinez |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nukri Mamistvalov |
First State Dance Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jarred Humphrey |
Center Dance Ensemble, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Leonid Goykman |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Davis |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Philipp Bolloev |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Geraldo Martinez |
The Rock School for Dance Education |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nukri Mamistvalov |
First State Dance Theater, DE |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lawerence Rines |
The Rock School for Dance Education |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Leonid Goykman |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Stockman |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Schmidt |
Academie de Ballet |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melanie Riffee |
Maryland Youth Ballet, MD |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Meeusen |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Briana Leporace |
Metropolitan Ballet Academy, NJ |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristie Lanthan |
The Rock School for Dance Education |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elyse Jennings |
International Ballet Academy, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bridget Brawner |
Mississippi Metropolitan Dance Academy, MS |
2007 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin School of Ballet, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara M. Murawski |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elyse Jennings |
International Ballet Academy, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education, PA |
2007 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Orlando Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Paola Nunez |
|
2007 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Mariana Alvarez Brake |
|
2007 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Chiaki Yasukawa |
|
2007 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Swing |
Academy of Ballet Arts |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Nature's Ensemble |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Dance of the Hours |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Libertango |
International City School of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place |
|
Pas De Deux |
Conversations with Myself |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Pas De Deux from Le Corsaire |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Ashlyn Van Wet |
International City School of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Slawski |
Space Coast Ballet Academy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bianca Silva |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael L. Ryan |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha QuinnGrutzner |
Academy of Ballet Arts |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Clare Ashlyn McQueen |
Judith Lee Johnson School of Dance |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alston Evalyn Macgill |
The Studio |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Amanda Ehrlich |
Space Coast Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ardacian Broad |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael L. Ryan |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashlyn Van Wert |
International City School of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Amanda Ehrlich |
Space Coast Ballet Academy |
2007 |
Orlando, FL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Victoria Statzer |
Academy of Ballet Arts |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Libby Riddick |
Jacksonville Centre of the Arts |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angela Novelli |
The Studio |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
LillyAnn Theresa Nicoletta |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Kadow |
Les Jeunes Danseurs |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Jenkins |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Francesca Dickhaus |
Academy of Ballet Arts |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Carpio |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Kadow |
Les Jeunes Danseurs |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
LillyAnn Theresa Nicoletta |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Statzer |
Academy of Ballet Arts |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Rose Skelly |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
LillyAnn Theresa Nicoletta |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsay Milam |
Russian Academy of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Kadow |
Les Jeunes Danseurs |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Trygve Cumpston |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily K. Chen |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Carpio |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Bridges |
Islands Dance Academy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Rose Skelly |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
James Applewhite |
Blake High School |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chris Revels |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ezra Thompson |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gerald Watson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ayla Weisz |
Miami Conservatory of Ballet/New World School of the Arts |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Van Tine |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
KateLynn Robichaux |
The Florida Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Raybon |
America's Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Rose Pressman |
Sarasota Ballet Academy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kailyn Marie Perez |
Orlando Ballet School at the Patel Conservatory |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariko Oriyama |
The Harid Conservatroy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Larson |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Kelly |
Les Jeunes Danseurs |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Betancourt |
Miami Conservatory of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Van Time |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Rose Pressman |
Sarasota Ballet Academy |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Betancourt |
Miami Conservatory of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brian Ruiz |
Vladimir Issaev School of Classical Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Austin Dowdy |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joshua McLamb |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ezra Thompson |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Van Tine |
Faubourg Theater of Florida |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
KateLynn Robichaux |
The Florida Ballet School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shelby Ratchford |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Quinn |
International City School of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mariko Oriyama |
The Harid Conservatroy |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cailyn O'Donnell |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Kelly |
Les Jeunes Danseurs Petipa |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Birt |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Betancourt |
Miami Conservatory of Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Valerie Ackerman |
Vladimir Issaev School of Classical Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2007 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Birt |
Orlando Ballet |
2007 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2007 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mariko Oriyama |
The Harid Conservatory |
2007 |
Orlando, FL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Yelena Borisava |
Metropolitan Ballet Academy, TX |
2007 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Fiona Fairrie |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Andre Silva |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Richard Dalton |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Ciranda |
Texas Ballet Theater |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
The Dream Scene from Don Quixote - Act II |
Metroopolitan Ballet Academy |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Friends Dance from Coppelia |
Ballet Central of Fort Worth |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Mujieres |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
|
Large Ensembles |
It's A Good Day |
Ballet Conservatory |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
The Man I Love |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Taylor Winkel |
Dance Conservatory of McAllen, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Elean Villarreal |
Munro Ballet Studios, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Johnnie Taylor Trujillo |
Independent, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate Redel |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nayalya Ponomareva |
Austin School of Classical Ballet, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Ostrander |
Classical Ballet Academy, AK |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dorian Hejny |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Bradford |
Pine Belt Youth Ballet, MS |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katia Almayeva |
Independent, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Allen |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katia Almayeva |
Independent, TX |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzi Roberts |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Miller |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalee Maxwell |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Johnson |
Ballet Conservatory, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kenneth Dwzgans |
Pacific Ballet Academy, HI |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
J Raffles Durbin |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka´imina´anao Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka´imina´anao Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
J Raffles Durbin |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzi Roberts |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Miller |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Suzi Roberts |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Miller |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meredith McDonald |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Hill |
Pacific Ballet Academy, HI |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka´imina´anao Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Metropolitan Ballet Academy, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Metropolitan Ballet Academy, TX |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Boren |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Betsy McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Gavin Stewart |
Tulsa Youth Ballet, OK |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Peacock |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Nava |
Dance Conservatory of McAllen, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
John Mingle IV |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Valerie Miller |
Tulsa Youth Ballet ,OK |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren McBride |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra King |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kylie Jacobsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Hill |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Dixon |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Arnold |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Paul Adams |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kylie Jacobsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Nava |
Dance Conservatory of McAllen, TX |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Paul Adams |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra King |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Independent, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate Rouzer |
Fort Bend Academy of Dance, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
David Nava |
Dance Conservatory of McAllen, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
John Mingle IV |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Kinerk |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kylie Jacobsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Hill |
International Ballet of Houston, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Dixon |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Cuny |
Metropolitan Ballet Academy, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rochelle Chang |
Pacific Ballet Academy, HI |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Arnold |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Paul Adams |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2007 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
John Mingle IV |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
David Nava |
Dance Conservatory of McAllen, TX |
2007 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Arnold |
Texas Ballet Theater, TX |
2007 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Speed |
Independent, TX |
2007 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Carolyn Lovett |
|
2007 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Yuri Grigoriev |
|
2007 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Marat Daukayev |
|
2007 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Viktor Plotnikov |
|
2007 |
Huntington Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Kami No Rei |
Inland Dance Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
French Dolls |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
You & Me & the Devil Make Three |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Dance of the Clowns |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Ode to Sylvia |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Swan Lake Pas De Trois |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Bach Street Prelude |
Los Angeles Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
A Little Life |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Andante |
Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Variation from La Esmerelda |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Requiem |
Pacific Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Paganissimo |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Ode to Sylvia |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Bach Street Prelude |
Los Angeles Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Paganissimo |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
A Little Life |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Andante |
Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Variation from La Esmerelda |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Requiem |
Pacific Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariah Vega |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nellie Sithong |
California Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Schulte |
Long Beach Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gina Noel Schemenauer |
Inland Dance Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Pacific Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Lee |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yoshiko Kamikusa |
Ballet Hawaii |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Hines |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yoshiko Kamikusa |
Ballet Hawaii |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Pacific Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Y. Lee |
Palos Verde Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lilit Hogtanian |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Gobel |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Entingh |
Pacific Coast Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Eggertsen |
Laguna Dance Theatre |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Entingh |
Pacific Coast Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lilit Hogtanian |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Quinn Mason |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Y. Lee |
Palos Verde Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lilit Hogtanian |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sophia Rose Hernandez |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alana Griffith |
Los Angeles Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Entingh |
Pacific Coast Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Miller |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lilit Hogtanian |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Katherine Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Tyler |
Independent |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tory Trowbridge |
Los Angeles Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Stevens |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Kester |
Southland Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ayla Kell |
Los Angeles Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lexi Howerton |
The Colburn School of Performing Arts |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Destini Hollis |
Marat Daukayev School of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Fitzgibbon |
Shirley Winters Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Campbell |
Ballet Pacifica |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Delany Buccola |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bobby Amamizu |
Independent |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Delany Buccola |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Campbell |
Ballet Pacifica |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lexi Howerton |
The Colburn School of Performing Arts |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bobby Amamizu |
Independent |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeremy Zapanta |
Burbank School of the Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Yorita |
Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Ward |
Santa Clarita Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Tyler |
Independent |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brent Slack |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Pedlow |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katlyn Linderman |
San Diego Academy of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Hagemeyer |
Ballet Pacifica Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Docherty |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Delany Buccola |
Orange County Dance Center |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elan Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Yorita |
Academy of Dance |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Tyler |
Independent |
2007 |
Huntington Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Ward |
Santa Clarita Ballet Academy |
2007 |
Huntington Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elan Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2007 |
Huntington Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Zee |
Marat Daukayev School of Ballet |
2007 |
Huntington Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Maryland Youth Ballet Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tatiana Pali |
|
2007 |
Greenville, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Tiger Martina |
|
2007 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Rachael Poirier |
|
2007 |
Greenville, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Le Corsaire Pas De Deux |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Captive |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Chopiniana |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Kelsey Yoquelet |
Cary Ballet Conservatory |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Wenk |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
School of Ballet Tyler |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Sweeney |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Samuels |
Columbia Conservatory of Dance |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Parsons |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, Infinity Ballet Conservatory Academy of Dance Arts & Performance |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emerson Joyner |
The Dance Experience |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Timber Garner |
School of Ballet Tyler |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kinsey Besser |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Bailey |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Samuels |
Columbia Conservatory of Dance |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Parsons |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, Infinity Ballet Conservatory, Academy of Dance Arts & Performance |
2007 |
Greenville, SC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mary Ann Schaefer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzi Roberts |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Ong |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Moon |
Coastal Dance Center |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carrie Mills |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Matthews |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna Johnson |
Cary Ballet Conservatory |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Helper |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Earnest |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Du |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Brackett |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Suzi Roberts |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Brackett |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Ong |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna Johnson |
Cary Ballet Conservatory |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Moon |
Coastal Dance Center |
2007 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lily WilsonKraehe |
Cary Ballet Conservatory |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Stokes |
Columbia Ballet School |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Ann Schaefer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Suzi Roberts |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Ong |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Moon |
Coastal Dance Center |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Carlie Mills |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Matthews |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Breanna Johnson |
Cary Ballet Conservatory |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dara Holmes |
Wilmington School of Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Chachich |
Harford Dance Theatre |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Brackett |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tied Bailey Moon |
Coastal Dance Center |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tied Carlie Mills |
Litchfield Dance Arts Academy |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Ong |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Ann Schaefer |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mandy Wenk |
Rock School for Dance Education |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Oksana Trokhymchuk |
Kiev Municipal Ukranian Academy of Dance |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Stalker |
Rock School for Dance Education |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Schmidt |
Academie de Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Phipps |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
John Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Finley |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryann DuRant |
Coastal Dance Center |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lillian DiPiazza |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Ann Caton |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mandy Wenk |
Rock School for Dance Education |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Finley |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brantley M. Wilson |
Alabama Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mandy Wenk |
Rock School for Dance Education |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Averie Timm |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gwynn S. Root |
Johnson City Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Post |
Georgia Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Manuelita Navarro |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Maruna |
Montgomery Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
John Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Finley |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lillian DiPiazza |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brantley M. Wilson |
Alabama Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Finley |
International Ballet of Houston |
2007 |
Greenville, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lillian DiPiazza |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
John Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet |
2007 |
Greenville, SC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
German Zamuel |
|
2007 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Daniil Gaifullin |
|
2007 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Stephanie Gaifullin |
|
2007 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Odalisques |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Walking in the Air |
Independent |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Berceuse |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
Unbroken Ties |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Theresa Schuyler |
Ballet West Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison McCarthy |
Queen City Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jasmine Kief |
National Ballet Academy of Denver |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Avery Frances Kennedy |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Gaubatz |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haslam Stone Ford |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Capen |
Peak Ballet Theater |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Cannalte |
Makhateli Ballet Youth at Shelly 1 Dance Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle Brouwers |
Academia de Ballet Lomas Verdes |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle Brouwers |
Academia de Ballet Lomas Verdes |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jasmine Kief |
National Ballet Academy of Denver |
2007 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver |
2007 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sarah Stott |
Classical Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Antoinette Segura |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Matthews |
Russian Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Keefer |
Imagine Ballet Theater |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariela Yonit Katz |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mikaylah Harp |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Deveraux |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joshua Allenback |
Sangre De Cristo School of Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mikaylah Harp |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Keefer |
Imagine Ballet Theater |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2007 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Diane Wilson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meagan Swisher |
The Academy of Colorado Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Serocki |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Mathews |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Silken Kelly |
Academy of Colorado Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Keefer |
Imagine Ballet Theater |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mikaylah Harp |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Zoe Callas |
Makhateli Ballet Youth at Shelly 1 Dance Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Queen City Ballet |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Diane Wilson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Wright |
Jacqueline's School of Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Travis WardOsborne |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison Tabet |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrew Silks |
Pacific Coast Academy of Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brielle Oakes |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miguel Nguyen |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe McKenna |
Greenwich Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kendra Levy |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christine Crepeau |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephen Achziger |
International Ballet School/Dance Core |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Wright |
Jacqueline's School of Ballet |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephen Achziger |
International Ballet School/Dance Core |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miguel Nguyen |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Travis WardOsborne |
Fishback Studio of the Dance |
2007 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kensuke Yorozu |
Independent |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Wright |
Jacqueline's School of Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Averie Timm |
Russian Academy of Indiana |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Statton |
National Ballet Academy of Denver |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Norquest |
National Ballet Academy of Denver |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Miguel Nguyen |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe McKenna |
Greenwich Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Johnson |
Academy of Classical Ballet |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley N. Anderson |
Makhateli Ballet Youth at Shelly 1 Dance Academy |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen Achziger |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Miguel Nguyen |
Goh Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet School |
2007 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ariel Ha |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2007 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe McKenna |
Greenwich Ballet Academy |
2007 |
Denver, CO |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Faubourg School of Ballet, IL |
2007 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Rochester School of Dance, MI |
2007 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Anna Reznik |
Southhold Dance Theatre, IN |
2007 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Linda S. Muir |
Summit School of Dance, MN |
2007 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Cornelia Sampson |
|
2007 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Alexei Kremnev |
|
2007 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Reminiscence |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Intrigue |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Reindeer Variations |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Kodo |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Aerodynamic |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
After The Ball |
Rochester School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Elegiya |
Juliana's Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Soaring |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Pas De Deux Grand pas Classique |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Tango Ballet in 1st Movement |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Salieri Variations |
CIDE at Performer's Edge School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Le Corsare |
Canton ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Tango Ballet in 1st Movement |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
Reindeer Variations |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Aerodynamic |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
After The Ball |
Rochester School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Amanda Woodward |
Grosse Ile Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Voulgarakis |
Ballet Cultural Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Ballet Tech Ohio |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Shaw |
Centerville Contemporary Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tanner Pflueger |
Nebraska Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Marie Ness |
Northland School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatiana Masi |
USA Ballet Academy |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Kelsey |
Andrea Redman Dance Academy, MI, USA |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Hayes |
Centerville Contemporary Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Giles |
Not Just Ballet Centrale |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joanna Canfield |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana's Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Marie Ness |
Northland School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Ballet Tech Ohio |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joanna Canfield |
Russian Ballet Academy of Indiana |
2007 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana´s Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Patricia Zhou |
Grosse Ile Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hayley Salmon |
Peoria Ballet Academy |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Olinger |
New American Youth Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Nordstrom |
Rochester School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Krasnodebski |
Lake Forest Dance Academy |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Freytag |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Zach Enquist |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Caruso |
Academy of Dance Arts |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Audrey Beaumarchais |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Blair Bagley |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Zach Enquist |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patricia Zhou |
Grosse Ile Academy of |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Audrey Beaumarchais |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patricia Zhou |
Grosse Ile Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Wright |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nina Vrbancic |
Ballet Tech Ohio |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Nordstrom |
Rochester School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda D. Hickey |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Zach Enquist |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Ennis |
Underground Arts Connection |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Caruso |
Academy of Dance Arts |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Blair Bagley |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Aubuchon |
Patzius Performaing Arts |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Wright |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlin Nordstrom |
Rochester School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea DiPaolo |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Scott Willits |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Price Suddarth |
CIDE at Performer's Edge School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna O'Mara |
Grosse Pointe Dance Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Juliana's Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Hille |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Henningsen |
Larkin Dance Studio |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Baldwin |
Faubourg School of Ballet/ Ruth Page |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Hille |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Juliana's Academy of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Scott Willits |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casie Wheeler |
CIDE at Performer's Edge School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gwynedd VetterDrusch |
Academy of Russian Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Price Suddarth |
CIDE at Performer's Edge School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryan Steele |
Dance Dynamics Performing Arts Center |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Jones |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Lee Jackson Klein |
Academy of Dance Arts |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Spencer Dickhaus |
Summit School of Dance |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Brenner |
Columbus City Ballet School |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Baldwin |
Faubourg School of Ballet/ Ruth Page |
2007 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Jones |
Southold Dance Theater |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Price Suddarth |
CIDE at Performer's Edge School |
2007 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Baldwin |
Faubourg School of Ballet/ Ruth Page |
2007 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet |
2007 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryan Steele |
|
2007 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Lilit Hogtanian |
California, USA |
2007 |
New York, NY |
Prix De Lausanne Participation Prize |
|
Special Awards |
Kyle Davis |
North Carolina School of the Arts, North Carolina/USA |
2007 |
New York, NY |
Prix De Lausanne Participation Prize |
|
Special Awards |
CharlesLouis Andre Yoshiyama |
English National Ballet School, United Kingdom |
2007 |
New York, NY |
Outstanding Contemporary Award |
|
Special Awards |
Camille Bracher |
Ballet Theatre Afrikan, South Africa |
2007 |
New York, NY |
Outstanding Contemporary Award |
|
Special Awards |
|
The Rock School for Dance Education |
2007 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Rosario Murillo |
|
2007 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Jamey Leverett |
The Timothy M. Draper Center for Dance Education |
2007 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Telmo Higino Gomes Moreira |
Escola de Danca do Conservatorio Nacional, Portugal |
2007 |
New York, NY |
Outstanding European Dancer Award. (Presented By Dance Europe Magazine) |
|
Special Awards |
Ryan Steele |
Dance Dynamics Performing Arts Center, Michigan/USA |
2007 |
New York, NY |
The Sarah Chapin Langham Artistry Award |
|
Special Awards |
Sara Michelle Murawski |
The Rock School for Dance Education, Pennsylvania/USA |
2007 |
New York, NY |
The Sarah Chapin Langham Artistry Award |
|
Special Awards |
Young Gyu Choi |
Tanz Akademie Zurich Taz, Switzerland |
2007 |
New York, NY |
The Mary Day Award |
|
Special Awards |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy, Vancouver/Canada |
2007 |
New York, NY |
The Mary Day Award |
|
Special Awards |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy, California/USA |
2007 |
New York, NY |
Grishko Model Search Award |
|
Special Awards |
Captive |
Litchfield Dance Arts Academy, South Carolina/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Paganissimo |
Southland Ballet Academy, California/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Bandoneon |
PavilhãoD - Centro de Artes, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
White Russian |
Southold Dance Theater, Indiana/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Recess |
First State Ballet Theater, Delaware/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Time After Time |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Movimentos Divertidos Para Vivaldi |
Estúdio de Ballet Cisne Negro, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Requiem |
Pacific Dance, California/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
El Camino |
Academia Cristina Cará, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Muy Dentro De La Tierra |
Formento Artistico Cordobes, Mexico |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Ballade- Deep in my Heart |
Dance World made in Takane, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Passinhos Mágicos |
Sheila's Ballet, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Passinhos Mágicos |
Sheila's Ballet, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal |
|
Large Ensembles |
Bandoneon |
Pavilhão D - Centro de Artes, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Large Ensembles |
Ballad - Deep in My Heart |
Dance World made in Takane, Japan |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
|
Large Ensembles |
Muy Dentro De La Tierra |
Formento Artistico Cordobes, Mexico |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Large Ensembles |
Pas de Deux from Flames of Paris |
Ballet Amarillo, Texas/USA |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Giselle |
Ellison Ballet Professional Training Program, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal |
|
Pas De Deux |
Symbion |
The Timothy M. Draper Center for Dance Education, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Pas De Deux |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Jordan Samuels |
Columbia Conservatory of Dance, South Carolina/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Saori Otsudo |
Soki Ballet School, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Masafumi Okuzono |
Fukaura Hiroko Ballet Studio, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Tiana Lovett |
Pacific Dance, California/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sook Young Kang |
The Korean National University of the Arts, South Korea/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Paulina Guraieb Sbella |
Fomento Artistico Cordobes, Mexico |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nikolas Gaifullin |
Ballet Amarillo, Texas/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kota Fujishima |
Hikasa Ballet Studio, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Luana Correa |
Atelie Da Danca, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Maria Beck |
Julianas Academy of Dance, Michigan/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
|
Maria Beck |
Julianas Academy of Dance, Michigan/USA |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nikolas Gaifullin |
Ballet Amarillo, Texas/USA |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
|
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Luana Correa |
Atelie Da Danca, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
|
Paulina Guraieb Abella |
Fomento Artistico Cordobes, Mexico |
2007 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Bailey Moon |
Coastal Dance Centre, South Carolina/USA |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Constantine Nikolas Allen |
The Kirov Academy of Ballet, Washington D.C./USA |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Junior Age Division |
|
Esteban Hernadez |
The Rock School for Dance Education/Centro RELEVE, USA/Mexico |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Tomoha Terada |
Tanaka Ballet Art, Japan |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Liao Xiang |
Beijing Dance Academy, P.R. China |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Tomoha Terada |
Tanaka Ballet Art, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Tomoaki Nakanome |
Tokyo Ballet Works, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Bailey Moon |
Coastal Dance Centre, South Carolina/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet, California/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Machi Moritaka |
Yuka Ballet School, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova' s Dance Conservatory of New York, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
Kaneta Kouno Ballet Academy, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Esteban Hernadez |
The Rock School for Dance Education/ Centro RELEVE, USA/Mexico |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Nanako Hayafuji |
Soda Ballet School, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Bryn Gilbert |
The Kirov Academy of Ballet, Washington D.C./USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Constantine Nikolas Allen |
The Kirov Academy of Ballet, Washington, D.C./USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
|
Liao Xiang |
Beijing Dance Academy, P.R. China |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
|
Whitney Jensen |
Valentina Kozlova' s Dance Conservatory of New York, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
|
Megumi Horiuchi |
Kaneta Kouno Ballet Academy, Japan |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
|
Kiril Kulish |
San Diego Academy of Ballet, California/USA |
2007 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Valentino Zucchetti |
Royal Ballet School, United Kingdom |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
CharlesLouis Andre Yoshiyama |
English National Ballet School, United Kingdom |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Chehon WespiTschopp |
Elmhurst School for Dance, United Kingdom |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education, Pennsylvania/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Miles E. Pertl |
International School of Classical Ballet, Washington/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jim Nowakowski |
The Timothy M. Draper Center for Dance Education, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Young Gyu Choi |
Tanz Akademie Zurich Taz, Switzerland |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Telmo Higino Gomes Moreira |
Escola de Danca do Conservatorio Nacional, Portugal |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
John Mark Giragosian |
Maryland Youth Ballet, Maryland/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Norton Ramos Fantinel |
Ballet Vera Bublitz, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kyle Davis |
North Carolina School of the Arts, North Carolina/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Yoshikazu Asada |
Hazaki Koshiba Ballet School, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Jun Tanabe |
The Rock School for Dance Education, Pennsylvania/USA |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Young Gyu Choi |
Tanz Akademie Zurich Taz, Switzerland |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Yoshikazu Asada |
Hazaki Koshiba Ballet School, Japan |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
|
Jim Nowakowski |
The Timothy M. Draper Center for Dance Education, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy, Canada |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kaleigh Schock |
Ellison Ballet-Professional Training Program, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mariko Oriyama |
The Harid Conservatory, Florida/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Mako Nagasaki |
Ballet Angie, Mongolia |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Sara Michelle Murawski |
The Rock School for Dance Education, Pennsylvania/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Risa Mochizuki |
Kishibe Ballet Studio, Japan |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Katie McLaughlin |
Faubourg School of Ballet, Illinois/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Georgia Lathrop |
Logrea Dance Academy, New York/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Kristie Latham |
The Rock School for Dance Education, Pennsylvania/USA |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Melissa Hamilton |
Greece |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Francesca Dugarte Romero |
Academia de Ballet Clasico Nina Novak, Venezuela |
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Aurora Dickie |
|
2007 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
|
Aurora Dickie |
Pavilhàod Centro De Artes, Brazil |
2007 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
|
Risa Mochizuki |
Kishibe Ballet Studio, Japan |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Francesca Dugarte Romero |
Academia de Ballet Clasico Nina Novak, Venezuela |
2007 |
New York, NY |
Silver Medal (tie) |
Senior Age Division |
|
Mako Nagasaki |
Ballet Angie, Mongolia |
2007 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
|
Miles E. Pertl |
International School of Classical Ballet, Washington/USA |
2007 |
New York, NY |
Honorary Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Melissa Hamilton |
Greece |
2007 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Ellison Ballet Professional Training Program, USA |
2008 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Sarah Poss |
Ellison Ballet Professional Training Program, USA |
2008 |
New York, NY |
Grishko Model Search Award |
|
Special Awards |
Mariza Estrella |
Centro de Danca Rio BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Rin Okuno |
Sawako Murase Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Benjamin Ella |
The Royal Ballet School, UK), |
2008 |
New York, NY |
The Mary Day Award |
|
Special Awards |
Katlyn Addison |
Houston Ballet Ben Stevenson Academy, USA |
2008 |
New York, NY |
The Sarah Chapin Langham Artistry Award |
|
Special Awards |
Irlan Silva |
Centro de Danca Rio, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Outstanding Contemporary Dancer Award |
|
Special Awards |
Norbert Lukaszewski |
The John Cranko School at Stuttgart Ballet, GERMANY |
2008 |
New York, NY |
Outstanding European Dancer Award. (Presented By Dance Europe Magazine) |
|
Special Awards |
Viktor Uygan |
|
2008 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Bossacucanova |
Valentina Kozlova’s Dance Conservatory of New York, NY/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Just a Song |
The Washington School of Ballet, DC/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Bay Breeze |
Southold Dance Theater, IN/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Bolero |
Texas Ballet Theater, TX/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Band of Brothers |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School, FL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Unusual Proportions |
Pacific Coast Academy of Dance, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Any Other World |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Móbile |
Pavilhao De Centro de Artes, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Concerto in D for Men |
Orlando Ballet School, FL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Vaciando El Cielo |
Escuela Superior de Música y Danza de Monterrey, MEXICO |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Allegro Maestoso |
Ellison Ballet – Professional Training Program, NY/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Dançado Mozart |
Centro De Dança Rio, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Dançado Mozart |
Centro de Danca Rio, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Vaciando El Cielo |
Escuela Superior de Música y Danza de Monterrey, MEXICO |
2008 |
New York, NY |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Bossacucanova |
Valentina Kozlova's Dance Conservatroy of New York, USA |
2008 |
New York, NY |
2nd Place |
|
Ensembles |
Unusual Proportions |
Pacific Coast Academy of Dance, USA |
2008 |
New York, NY |
1st Place |
|
Ensembles |
Off |
The Rock Center for Dance Education, PA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Spring Waters |
The Rock Center for Dance Education, PA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Black Swan Pas de Deux from Swan Lake |
Ransley’s Ballet and Performing Arts Centre, AUSTRALIA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Le Corsaire |
Pavilhao De Centro de Artes, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Pacific Coast Academy of Dance, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Talisman |
Orlando Ballet School, FL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Plentitudo |
Il Balletto, ITALY |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Coppelia |
Grupo Cadencia, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Le Corsaire |
Ellison Ballet – Professional Training Program, NY/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Flower Festival at Genzano |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Satanella |
Centro De Dança Rio, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Un Respiro |
Associazone Culturale Centro Danza, ITALY |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Plentitudo |
Il Balletto, Italy |
2008 |
New York, NY |
3rd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Spring Waters |
The Rock School for Dance Education, USA |
2008 |
New York, NY |
3rd Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Don Quixote |
Pacific Coast Academy of Dance, USA |
2008 |
New York, NY |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Satanella |
Centro de Danca Rio, Brazil |
2008 |
New York, NY |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Serena Sovdsnes |
Ballet Tech Ohio, OH/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kurumi Shibadaira |
Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Allie Parsons |
Academy of Dance Arts and Performance, NC, USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Masafumi Okuzono |
Fukaura Hiroko Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jeong Kon Kim |
Korea National University of Arts, Preparatory School, KOREA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Mikio Kato |
Hitomi Takeuchi Ballet School, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jin Sol Eum |
Korea National University of Arts, Preparatory School, KOREA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ana Lorena Boyd |
Point Centro de Danzas, PANAMA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Aran Bell |
Independent, PA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
|
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jin Sol Eum |
|
2008 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Masafumi Okuzono |
|
2008 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Ballet Tech Ohio, USA |
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kurumi Shibadaira |
Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Allie Parsons |
Academy of Dance Arts and Performance, NC, USA |
2008 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Zhang Zhi Yao |
Beijing Dance Academy, PR of CHINA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sho Yamada |
Koshiba Hazaki Ballet School, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yuya Takahashi |
Okawa Atsuko Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marcelino Sambe |
Escola De Danca Do Conservatroio Nacional, PORTUGAL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Esteban E. Hernandez |
The Rock Center for Dance Education, PA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
Protégé Performer of the Texas Classical Ballet, TX/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Derek Dunn |
Edna Lee Dance Studio, MD/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka’imi Cambern |
Pacific Ballet Academy, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tommy Batchelor |
Palm Beach Ballet Center, FL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Riccardo Ambrogi |
Balletto Di Gubbio, ITALY |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Kirov Academy of Ballet, DC/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sho Yamada |
Koshiba Hazaki Ballet School. JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Zhang Zhi Yao |
Beijing Dance Academy, PR OF CHINA |
2008 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Esteban E. Hernandez |
The Rock School for Dance Education, USA |
2008 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Seira Winning |
Yukiko Takada Ballet School, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Ballet, IL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Kirov Academy of Ballet, DC/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
America’s Ballet School, FL, USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Milina Pavesi |
Ballet Paula Gasparini, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Saori Otsudo |
Soki Ballet School, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaho Ogawa |
Ballet Academy RELEVÉ, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mariana Layun |
Fomento Artistico Cordobes, MEXICO |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of Ballet, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ayaka Fujii |
Soda Ballet School, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Entingh |
Pacific Coast Academy of Dance, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Paley Brandt |
Jacqueline Kennedy Onassis School at ABT, NY/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Saori Otsudo |
Soki Ballet School, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Paley Brandt |
Jacqueline Kennedy Onassis School at ABT, USA |
2008 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mariana Layun |
Fomento Artistico Cordobes, MEXICO |
2008 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Derek Dunn |
Edna Lee Dance Studio, USA |
2008 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Taylor Stanley |
The Rock Center for Dance Education, PA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock Center for Dance Education, PA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gantsooj Ogbonbyamba |
Mongolian Choreographic Institute, MONGOLIA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Vadim Muntagirov |
The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Morse |
Maple Conservatory of Dance, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Norbert Lukaszewski |
John Cranko School of Stuttgart Ballet, GERMANY |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet, DC/USA, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Gutierrez |
The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jorge Guilherme Maciel Dos Santos |
Grupo Cadência, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Benjamin Ella |
The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Irlan Dos Santos Silva |
Centro De Dança Rio, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ryan Booth |
Royal Winnipeg Ballet School, CANADA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jorge Guilherme Maciel Dos Santos |
Grupo Cadência, BRAZIL) |
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Morse |
Maple Conservatory of Dance, USA) |
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Benjamin Ella |
The Royal Ballet School, UK), |
2008 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Vadim Muntagirov |
The Royal Ballet School, UK) |
2008 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Marie Varlet |
Centre de Danse Catherine Petit, FRANCE |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rin Okuno |
Sawako Murase Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carolina Neves |
Centro De Dança Rio, BRAZIL |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Loscocco |
Orlando Ballet School, FL/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Kadow |
Ellison Ballet – Professional Training Program, NY/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Ishii |
Sugihara Kazuko Ballet Art, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bryn Gilbert |
Southland Ballet Academy, CA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, GA/USA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jasmin Dwyer |
National College of Dance, AUSTRALIA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ji Young Chae |
Korea National University of Arts, School of Dance, KOREA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rocia Aranzazú Alemán Benavides |
Escuela Superior de Música y Danza de Monterrey, MEXICO |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katlyn Addison |
Houston Ballet Ben Stevenson Academy, TX/USA, CANADA |
2008 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Kadow |
Ellison Ballet - Professional Training Program, USA |
2008 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rin Okuno |
Sawako Murase Ballet Studio, JAPAN |
2008 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rocio Aranzazú Alemán Benavides |
Escuela Superior de Música y Danza de Monterrey, MEXICO |
2008 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nobert Lucaszewski |
The John Cranko School at Stuttgart Ballet, GERMANY |
2008 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Sandra Balestracci |
Eastern Virginia School for the Performing Arts,VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Ashley Canterna |
|
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Viktor Kabaniaev |
|
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Maeghan McHale |
|
2008 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Tiny Dancer |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
CanCan |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Bassacucanova |
ValentinaKozlova's Dance Conservatory of New York, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Spring Waters |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Off |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Dolls |
Olga Kresin Ballet, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Cherry |
Olga Kresin Ballet, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Any Other World |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Bach Partita # 2 in D Minor |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Inane |
First State Ballet Theatre School, DE |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Allegro Maestoso |
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Waltz for Seven |
Eastern Virginia School for Performing Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Can Can |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Allegro Maestoso |
Ellison Ballet - Professional Training ProgramNY |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Any Other World |
Mid-Atlantic Center for Performing ArtsMD |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Spring Waters |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
Dolls |
Olga Kresin Ballet, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
OFF |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Lenai Alexis Wilkerson |
Dancesensations Dance Center, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Wienecke. |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marilyn Steyert |
L'Etoile Ballet Academy, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kamilah Shah |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Roberts |
Academy of Russian Ballet, PA, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anastasia Meadanis |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bethany Horgan |
First State Ballet Theatre, DE |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Camila Ferrera |
Oneida's Dance Studio, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaila Carter |
Olga Kresin Ballet, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aran Bell |
Independent, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Abrom |
Susquehanna Dance Center, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Camila Ferrera |
Oheida's Dance Studio, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Wienecke |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aran Bell |
Independent, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Hurlin |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Courtney Thurston |
Dancesenations Dance Center, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hyeson Park |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tory Muth |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna Johnson |
Carey Ballet Conservatory, NC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Hopkins |
First State Ballet Theatre, DE |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Hartnett |
The Rock Center for Dance Eduation, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Gallo |
The Rock Center for Dance Eduation, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Millis Faust |
The Rock Center for Dance Eduation, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Epstein |
Westchester Dance Academy, NY, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Liana Carpio |
Eastern Virginia School for the Perorming Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Babayev |
International Ballet Theatre, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Derek Dunn |
Edna Lee Dance Studio, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Breanna Johnson |
Carey Ballet Conservatory, NC |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Liana Carpio |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Babayev |
International Ballet Theatre, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Derek Dunn |
Edna Lee Dance Studio, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Constantine Nikolas Allen |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Lauren Winn |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Pauline Waski |
Academy of Ballet Etudes, CT |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bella Ungar |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Thompson |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Deanna Pearson |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hyeson Park |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Breanna Johnson |
Cary Ballet Conservatory, NC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Hartnett |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Darya Gidaspova |
International Ballet Theatre, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Millis Faust |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Liana Carpio |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Darya Gidaspova |
International Ballet Theatre, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Deanna Pearson |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Lauren Winn |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Millis Faust |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Esteban E. Hernandez |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Natalie Varnum |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Stanley |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beckanne Sisk |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Swchwanz |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Poss |
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Misako Mori |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emmy Kitka |
Ballet Academy of Pittsburgh, PA, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Masoyoshi Katori |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Kadow |
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Hanretty |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emmy Kitka |
Ballet Academy of Pittsburgh, PA, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Stanley |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haley Schwanz |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beckanne Sisk |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Stanley |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Casey Saule |
Cary Ballet Conservatory, NC |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theatre, DE |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Poss |
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Mori |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Kroat |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emmy Kitka |
Ballet Academy of Pittsburgh, PA, USA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Keefer |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Kadow |
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Farber |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lawrence Rines |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Stanley |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2008 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Kroat |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2008 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Kadow |
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2008 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Southland Ballet Academy Pacific Coast Academy |
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tatiana Kasatksy |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Kasatksy |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Larry Rosenberg |
Anaheim Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Sarma Lapienski Rosenberg |
Anaheim Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Carolyn Lovett |
|
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Conny Mathot |
|
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Victor Uygan |
|
2008 |
Long Beach, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Pas De Deux from Satanella |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Least Complicated |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Sibling Affair |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Prayer of the Children |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Unusual Proportions |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Pas de Deux from Don Quixote |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Movies |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
O-Kay |
Long Beach Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Freetime |
Burbank School of Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
New Era |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Moment Musicale |
Academy of Dance, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
|
Large Ensembles |
Prayer of the Children |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Movies |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
New Era |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Unusual Proportions |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Pas de Deux from Satanella |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
Sibling Affair |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Pas de Deux from Don Quixote |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Mariah Vega |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Agnes Su |
Pacific Coast Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Fernandez Paredes |
Burbank School of the Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Margo van Der Helder |
San Diego Ballet School, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Saskia Gregson-Williams |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Darian Ginsbuerg |
Academy of Dance, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Austin Nicole Eider |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Eguchi |
Huntington Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Chock |
Ballet Hawaii, HI |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Bibee |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Saskia Gregson-Williams |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Eguchi |
Huntington Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tianna Lovett |
Pacific Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Agnes Su |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janae Sykes |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Norika Matsuyama |
Paolos Verdes Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Matthew Leonardi |
Redlands School of International Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Gobel |
Shirley Winters Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Entingh |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Greta Elizondo |
Escuela Ruse de Ballet, MEXICO |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Matthew Leonardi |
Redlands School of International Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Indiana Woodward |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Wiechmann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Steinkitchner |
Orange County Dance Center, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Schulte |
Long Beach Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Payne |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danica Paulos |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Catherine Meyers |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Matsuura |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Look |
Li's Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Lee |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Gobel |
Shirley Winters Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miriam Gittens |
The Dance Studio of Fresno, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Entingh |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ariana Sophie Emnace |
Hama Dance Center, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Greta Elizondo |
Escuela Ruse de Ballet, MEXICO |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Edwards |
Palos Verdes Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Brick |
Academy of Dance, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sebastian Adams |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burband School of the Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Entigh |
Pacifi Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Jeremey Zapatana |
Burbank School of the Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taryn Nowels |
Orange County Dance Center, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaelie Mann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joshua King |
CD Dance Company, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Destini Hollis |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brynn Gilbert |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexander Fost |
Ballet Magique/ Los Angeles High School of the Performing |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Campbell |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bobby Amamizu |
Independent, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elan Alekzander |
Anaheim Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elan Alekzander |
Anaheim Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bobby Amamizu |
Independent, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bobby Amamizu |
Independent, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeremy Zapata |
Burbank School of Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brian Heil |
San Diego Acdemy of Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Campbell |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Ylagan |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Yamashiro |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Season Winquest |
The Colburn School of Performing Arts, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Wilcox |
Hart High School, Santa Clarita Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Vitale |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Normandie Thakham |
Shirley Winters Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Springer |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laruen Richter |
Independent, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taryn Nowels |
Orange County Dance Center, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sayaka Mitani |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaelie Mann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katlyn Linderman |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Lerner |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katarzyka Kropinski |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yuuki Kagami |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Karen Johnson |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alana Griffith |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bryn Gilbert |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carly Bruce |
Independent, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Bell |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Anton |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Alena |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elan Alekzander |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Akashi |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Top 25 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Springer |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2008 |
Long Beach, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
Pacific Coasat Academy of Dance, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yuuki Kagami |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
Long Beach, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brynn Gilbert |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
Long Beach, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Marina Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Spartanburg, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Michael Shannon |
|
2008 |
Spartanburg, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Salim Gauloos |
|
2008 |
Spartanburg, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Danse Neapolitan from Swan Lake |
Columbia Ballet School, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pursuit |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Scherzo |
Marina Almyaeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Kaitlin Sweeney |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cameron Suder |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophie Sea Silinicki |
Movements in Dance, WV |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Destanie Rogers |
New American Youth Ballet, IN |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jordan Myers |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cassidy Miller |
Dance Conservatory of Maryland, MD |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alston Evalyn Macgill |
The Studio, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emerson Joyner |
Coastal Dance Center, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lara Hoeweler |
Litchield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline H.Carney |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shakira Bell |
The Studio, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Bailey |
Litchield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alston Evalyn Macgill |
The Studio, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophie Sea Silinicki |
Movements in Dance, WV |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Destanie Rogers |
New American Youth Ballet, IN |
2008 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashlyn van Wert |
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jo Anna Schmidt |
Central Florida Ballet, FL |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacquelyn Long |
Virginia Ballet Theatre, Academy, VA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Grayson Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Chen |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Nicole Carrion |
Columbia Conservatory, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Aisa Bui |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Berry |
Dance Producations, NC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashlyn van Wert |
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sydney Wood |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashlyn van Wert |
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jo Anna Schmidt |
Central Florida Ballet, FL |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Grayson Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Joyner |
Int'l City School of Ballet, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Hearne |
Columbus City Ballet School, OH |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Fulbright |
North Atlanta Dance Academy, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Chen |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Nicole Carrion |
Columbia Conservatory, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
JoAnna Schmidt |
Central Florida Ballet, FL |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Asia Bui |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Grayson Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Heather Stokes |
Columbia Ballet School, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelly Snedden |
Dancemoves, MD |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caleb Roberts |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melanie Riffee |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristen Prescott |
Greenwich Ballet Academy, CT |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angela Novelli |
The Studio, GA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Josianne Fleming |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet Providence Center for Dance, RI |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Agudelo |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristen Prescott |
Greenwich Ballet Academy, CT |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Josianne Fleming |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Speed |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gwynn Root |
Johnson City Ballet Acdemy, TN |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caleb Roberts |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melanie Riffee |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristen Prescott |
Greenwich Ballet Academy, CT |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dave Naquin |
Ballet Spartanburg, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elena Mercedes Bello |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Agudelo |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Speed |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Spartanburg, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dave Naquin. |
Ballet Spartanburg, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, SC |
2008 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
McCae Bonner |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Judges Recognition For Special Performance |
|
Special Awards |
|
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Cornell Callender |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Andrei Vasili |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Chris Peddecord |
|
2008 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Nothing Else Matters |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
I'll Be There |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Vivaldi |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Nocturne |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Mirletons from the Nutcracker |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Alexandra Wilson |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Theresa Schuyler |
Ballet West Academy, UT |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Natalia Ruiz |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Shania C. Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Miller |
Queen City Ballet, MT |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Gaubatz |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maia Grace Fredrickson |
Peake Ballet Theatre, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Haslam Stone Ford |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kendra Clyde |
Dance Force - 1, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Cihan |
Peake Ballet Theatre, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Capen |
Peake Ballet Theatre, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Wilson |
National Ballet Academy of Denver,CO |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Haslam Stone Ford |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Shania C. Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Kyra Ward-Osborne |
Fisback Studio of the Dance, NM |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Johnnie Taylor Trujillo |
Independent, NM |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline Scott |
Dance Gallery of South Dakota, SD |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Parisa Mehregan |
Mainland Academy of Performing Arts, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Maxwell |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Silken Anne Kelly |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
Protégé Performer of the Texas Classical Ballet, TX |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Forbes |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sylvie Cubbage |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
McCae Bonner |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Silken Anne Kelly |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Wilson |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Iona Tan |
Littleton Ballet Academy, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Swisher |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Grace Scheele |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Silken Anne Kelly |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Haller |
Queen City Ballet, MT |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
Protégé Performer of the Texas Classical Ballet, TX |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hope Dougherty |
Danse Etoile Ballet, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sterling Baca |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Swisher |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sterling Baca |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nikolas Gaifullin |
Protégé Performer of the Texas Classical Ballet, TX |
2008 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Grace Medaugh |
International Ballet Academy, CO |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro, NY |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy, CA |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Van Wagoner |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet Academy, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro, NY |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendra Levy |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Holbrook |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tess Hewlett |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy, CA |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Burkett |
Ballet West Academy, UT |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoshiko Brunson |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Davonna Batt |
Fishback School of the Dance, NM |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Isaac Aoki |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen Achziger |
International Ballet Academy, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Adam Hartley |
Pacific Coast Academy, CA |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Antionette Segura |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Statton |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet Academy, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro, NY |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendra Levy |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lacey LaRosa |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Harmon |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Carlile |
Protégé Performer of the Texas Classical Ballet, TX |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoshiko Brunson |
International Ballet School, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kayla Armgardt |
Fishback School of the Dance, NM |
2008 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Danielle Maas |
Studio Maestro, NY |
2008 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Statton |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadia Belkin |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2008 |
Denver, CO |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Medaugh |
International Ballet Academy, CO |
2008 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Burkett |
Ballet West Academy, UT |
2008 |
Denver, CO |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Dmitiri Kulev |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jennifer Kulev |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Mariko Takahashi |
|
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Eva Stone |
|
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Astrid Sherman |
|
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Nikki Loud |
|
2008 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Senioritas |
Westlake School for the Performing ArtsCA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Sojourner |
Shirley WintersCA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Tchokolo |
Pro Arte CenterCANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Perhaps, Perhaps, Perhaps |
Menlo Park Academy of DanceCA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Mozart |
Menlo Park Academy of DanceCA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Pina in Bloom |
International School of Classical BalletWA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Flower Festival at Genzano |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
La Vivandierre |
Classical Ballet AcademyCA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Bach Concerto |
California Ballet SchoolCA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Red Violins |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Blue and Grey |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Apologize |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
|
Ensembles |
Tchokolo |
Pro Arte CenterCANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pina In Bloom |
International School of Classical BalletWA |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Apologize |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Blue and Grey |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Flower Festival at Genzano |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Jennifer Wang |
Menlo Park Academy of Dance, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Travis |
Hawkins School of Performing Arts, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annalise Rodriguez |
Shirley Winters, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Valy Menendez |
California Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renata Lehman |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ayla Lebovitz |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miko Fogarty |
City Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kira Fargas-Mabaquiao |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Edralin |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Durant |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Valy Menendez |
California Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Wang |
Menlo Park Academy of Dance, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miko Fogarty |
City Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Brooke Williamson |
Pro Arte Centre, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Stott |
Classical Ballet Academy, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nellie Sithong |
California Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patricia Rehn |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brilynn Hope Rakes |
The City Performing Arts Academy, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Liu |
Independent, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dominique La Rose |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Kim |
Pro Arte Centre, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Lee Grant |
Diablo Ballet School, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Gobel |
Shirley Winters, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Centre, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka'imi Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nellie Sithong |
California Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Centre, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka'imi Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Liu |
Independent, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mable Yiu |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Wiechmann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Watson |
Shirley Winters, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Stott |
Classical Ballet Academy, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Danica Paulos |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Liu |
Independent, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoshiko Kamikusa |
Ballet Hawaii, HI |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Hartigan |
Deane Dance Center, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Lee Grant |
Diablo Ballet School, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Centre, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka'imi Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka'imi Clay Cambern |
Pacific Ballet Academy, HI |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Centre, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Lee Grant |
Diablo Ballet School, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Wassman |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Rodriguez |
Shirley Winters, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emiliee Putsche |
International School of Classical Ballet, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Pasch |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace A. McCarthy |
Korea National University of the Arts, KOREA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaelie Mann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Irene Liu |
Independent, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sara Johnson |
Classical Ballet Academy, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alec Guthrie |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allison Burgess |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allison Burgess |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Wassman |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Pasch |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace A. McCarthy |
Korea National University of the Arts, KOREA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quinn Mason |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Irene Liu |
Independent, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Haruka Kuramochi |
City Ballet School, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Hermann |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Reina Haruoka |
Southland Ballet Academy, CA |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rochelle Chang |
Pacific Ballet Academy, HI |
2008 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Hermann |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2008 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Wicklund |
Goh Ballet Academy, CANADA |
2008 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Potts |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace A. McCarthy |
Korea National University of the Arts, KOREA |
2008 |
San Francisco, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Southold Dance Theatre, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Shir Lee Wu |
Columbus City Ballet School, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Cornelia Sampson |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Abby Lee Miller |
|
2008 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Sweetheart Dolls |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Waltz of the Hours |
Southold Dance Theatre, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Bay Breeze |
Southold Dance Theatre, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Pas de Deux from "Snow" - Nutcracker Suite |
Nutcracker Suite, Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Freedom |
Monona Academy of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
In the Air Tonight |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Pas de Trois from Nutcracker |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Pas de Deux from Le Corsaire |
Ellison Ballet - Professional Training, NY |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Esmerelda Gypsy Dance |
Central Indiana Dance Ensemble, IN |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Pas de trois from Swan Lake |
Centerville Contemporary Ballet, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Esmerelda Gypsy Dance |
Central Indiana Dance Ensemble, IN |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas de Deux from "Snow" - Nutcracker Suite |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Waltz of the Hours |
Southold Dance Theatre, IL |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Le Corsaire |
Ellison Ballet - Professional Training, NY |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Amanda Woodward |
Grosse Ile Academy, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Raechel Sparreo |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsenes |
Ballet Tech Ohio, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Prueter |
Dance Dynamics Performing Arts Center, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rebekah Paul |
Toledo Classical ballet Academy, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Nielsen |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tatiana Masi |
USA Ballet Academy, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kennedy Kwai Liggett |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miranda Giles |
Columbus City Ballet School, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sadie Gladden |
Columbus City Ballet School, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Molly Denzer |
Juliana's Academy of Dance, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Christianson |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Christianson |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Ballet Tech Ohio, OH |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rebekah Paul |
Toldedo Classical Ballet Academy, OH |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kennedy Kwai Liggett |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miranda Giles |
Columbus City Dance, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Leslie Marie Theisen |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abbey Nicolle Smith |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Pittman |
Reign Dance Productions, PA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Kulas |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Kelly |
Juliana's Academy of Dance, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Hathaway |
Dance Dynamics Performing Arts Center, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Audrey J. Beaumarchais |
Dance Dynamics Performing Arts, Center, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Daniel Baughn |
Centerville Contemporary Ballet, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Aubuchon |
Patzius Performing Arts, MO |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Hathaway |
Dance Dynamics Performing Arts Center, MI |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Marie Theisen |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Marie Theisen |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Abbey Nicolle Smith |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Sayre |
Southold Dance Theatre, IN |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Kulas |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Rose Klein |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Gulan |
New Albany Ballet Company, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Caila Darche |
Columbus City Ballet School, OH |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Aubuchon |
Patzius Performing Arts, MO |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Abel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Marie Theisen |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Fauourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Aubuchon |
Patzius Performing Arts, MO |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Rose Klein |
The Academy of Dance Arts, IL |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Gwenedd Vetter-Drusch |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Myles Thatcher |
Ellison Ballet - Professional Training, NY |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Reiser |
Reign Dance Productions, PA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Theatre, IN |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caitlin Nordstrom |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Maleski |
Reign Dance Productions, PA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ray Kraus |
Dance Dynamics Performing Arts Center, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Hartung |
Monona Academy of Dance, WI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Lynn Faas |
Underground Arts Connection, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha DeBenedictis |
The Academy of Dance, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Caruso |
The Academy of Dance, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Hartung |
Monona Academy of Dance, WI |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Reiser |
Reign Dance Productions, PA |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Center, IN |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Myles Thatcher |
EllisonBallet - Professional Training, NY |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Donald Thom |
Linda Jamieson School of Dance, CANADA |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Jones |
Southold Dance Theatre, IN |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Casie Wheeler |
Central Indiana Dance Ensemble, IN |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gwynedd Vetter-Drusch |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Kate Reynolds |
School of Carolina ballet Theatre, SC |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Reiser |
Reign Dance Productions, PA |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Theater, IN |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Young-Sil Kim |
Ellison Ballet - Professional Training, NY |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Monica Giragoisan |
Maryland Youth Ballet, MD |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Genin |
Springfield Ballet Company, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Lynn Faas |
Underground Arts Connection, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Christie |
Rochester School of Dance, MI |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Caruso |
The Academy of Dance, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Baldwin |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Baldwin |
Faubourg School of Ballet, IL |
2008 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Neumann |
Southold Dance Center, IN |
2008 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Lynn Fass |
Underground Arts Connection, IL |
2008 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Kelly Lannin |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Lyndette Galen |
Texas Ballet Theater,TX |
2008 |
Irving, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jamey Leverett |
|
2008 |
Irving, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Cowgirls |
Metropolitan Ballet Academy, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Adam Divertisement |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Mendelssohn |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Bolero |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Scherzo |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Aisuru |
International Ballet of Houston, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Implosion |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Pas de Deux from Satanella |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Markitenka |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Grace Under Fire. |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
No Pressure |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
Festive Overture |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
|
Small Ensembles |
No Pressure |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place |
|
Ensembles |
Mendelssohn |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place |
|
Ensembles |
Bolero |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Satanella |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Natalie Wolfe |
Nebraska Dance, NE |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Mengden |
Allegro West Academy of the Dance, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of the Dance, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elijah Lancaster |
Classical Ballet Academy, AR |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Galey |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
City Ballet School, CA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Farrell |
International Ballet of Houston, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Peyton Etzel |
Classical Ballet Academy, AR |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hana Alford |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of the Dance, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
City Ballet School, CA |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Galey |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Irving, TX |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Nicole Votolato |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
School of Ballet Tyler, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Johnnie Taylor Trujillo |
Independent, NM |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lindsey Steed |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Schaefer |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tanner Pflueger |
Nebraska Dance, NE |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tessa Moore |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Johnson |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Evans |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Crist |
Dance Vision, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Crist |
Dance Vision, TX |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tanner Pflueger |
Nebraska Dance, NE |
2008 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
School of Ballet Tyler, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Thomas- Martinez |
Munro Ballet School, LA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tessa Moore |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Mehaffey |
Fort Bend Academy of Dance, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Kopp |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Johnson |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Carley Franklin |
Fort Bend Academy of Dance, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Evans |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meryl Prince Engelke |
Classical Ballet Academy, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katy Diana |
Ballet Forte, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mallory Mehaffey |
Fort Bend Academy of Dance, TX |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Johnson |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Nava |
International Ballet of Houston, TX |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shay Bares |
School of Ballet Tyler, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eric Vaughn |
Independent, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronica Phillips |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
David Nava |
International Ballet of Houston, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Myers |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Miller |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Livaccari |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca E.King |
Ballet Studio # 7, MD |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Harrison |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christine Crepeau |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shay Bares |
School of Ballet Tyler, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronica Phillips |
Texas Ballet Theatre, TX |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca E.King |
Ballet Studio # 7, MD |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Harrison |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eric Vaughn |
Independent, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Speed |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Phillips |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Peacock |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
David Nava |
International Ballet of Houston, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Miller |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Meredith McDonald |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca E. King |
Ballet Studio # 7, MD |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Harrison |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Cinquemani |
Dallas Ballet Center, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katlyn Addison |
Houston Ballet Ben Stevenson Academy, TX |
2008 |
Irving, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
David Nava |
International Ballet of Houston, TX |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katlyn Addison |
Houston Ballet Ben Stevenson Academy, TX |
2008 |
Irving, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Harrison |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Miller |
Texas Ballet Theater, TX |
2008 |
Irving, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Florida West Palm Beach Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Faubourg School of Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Orlando Balllet School |
2008 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Valentina Barsukova |
|
2008 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Suzanne Pomerantzev |
|
2008 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Plotnikov |
|
2008 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Starfighter |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Band of Brothers |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Center Higher Power |
Palm Beach Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
D for Men |
Orlando Ballet School Concerto in |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Temple Princesses |
Mary Jo's Performing Arts Academy |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Ensaladas |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
FLY |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Never Late |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Techno |
Central Florida Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Ride |
Central Florida Ballet Sleigh |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Energy |
All American Classical Ballet Academy |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
USO |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
|
Ensembles |
FLY |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Diana and Acteon |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Talisman |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Band of Brothers |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Concerto in D for Men |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Ensembles |
Sarah Wicorek |
Pulse Performing Arts Center |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ella Titus |
Steps School of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Caroline Snyder |
The Florida Ballet Training Center |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Slawski |
Space Coast Ballet Academy |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bianca Silva |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Ryan |
Orlando Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Teddi Elizabeth Rayborn |
A Touch of Class Performing Arts. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cassandra LeRette |
Central Florida Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Molly Denzer |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kailey Cole |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Assaad |
All American Classical Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Wicorek |
Pulse Performing Arts Center |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bianca Silva |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Slawski |
Space Coast Ballet Academy |
2008 |
Orlando, FL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Emma Young |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Itzel Hernandez Pubo |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigale Pirkle |
Mary Jo's Performing Arts Academy |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lily-Ann Theresa Nicolletta |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arielle Martin |
Central Florida Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Keely Lytton |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
All American Classical Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meredith Harrill |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Callie Gullickson |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sofia Arencibia |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sofia Arencibia |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maria Beck |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arielle Martin |
Central Florida Ballet Sorrow |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigal Cotter |
Central Florida Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kailey Withee |
Central Florida Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Krystina Wendelken |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Statzer |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lily-Ann Theresa |
Nicolletta Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Keely Lytton |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
All American Classical Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meredith Harrill |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rhea Dorris |
Russian Academy of Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Trygve Cumpston |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Beck |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gretel Batista |
Academy of Ballet Arts Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tommy Batchelor |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tommy Batchelor |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meredith Harrill |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
All American Classical Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Statzer |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lily-Ann Theresa Nicolletta |
|
2008 |
Orlando, FL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Daniel Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
James Applewhite |
Howard W. Blake High School |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gerald Watson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Watkins |
Metropolitan Ballet Theater |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey VanTine |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Pressman |
Sarasota Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jillian Lemke |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Larson |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Kelly |
Les Jeunes Dansuers |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Monique Evans |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Edwards |
Mary Jo's Performing Arts Acadmey |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Arencibia |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Monique Evans |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Austin Dowdy |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Adam Borland |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joshua McLamb |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Watkins |
Metropolitan Ballet Theater |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Skelly |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kailyn Marie Perez |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Lunn |
Space Coast Ballet Academy Aurora's |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jillian Lemke |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Kelly |
Les Jeunes Dansuers Odalisque |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Jenkins |
Orlando Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Monique Evans |
Faubourg of Florida, Inc. |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jen Barrer-Gall |
Orlando Ballet School |
2008 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jillian Lemke |
Juliana's Academy of Dance |
2008 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Leigh Bentz |
Palm Beach Ballet Center |
2008 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Johnson |
Pinellas County Center for the Arts at Gibbs High School |
2008 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Ellison Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Natasha Bar |
Dance Design School, Cornwall, NY |
2008 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Johan Renvall |
Studio Maestro, New York, NY |
2008 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Impromptu |
Dance Design Fantasy |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Le Corsaire |
Canadian Ballet Theater/Lockport City Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
2nd Place |
|
Ensembles |
Just A Song |
The Washington School of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Ensembles |
Kira Anderson |
Independent |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maggie Yin Horowitz |
Valentina Kozlova Dance Conservatroy |
2008 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Allie Parsons |
Academy of Dance Arts and Performance |
2008 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancensations Dance Center |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laruen Thompson |
Eastern Virginia School for |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abby Singleton |
Configuration Dance Studio |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alys Shee |
Canadian Ballet Theatre |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sasha Paulovich |
Giselle Dance Studio |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Olga Kresin |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Pavla Ovtchinnikova |
Ballet Arts Worcester |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Philip Martin‐Nielson |
First State Ballet Theatre |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Laufersweiler |
Giselle Dance Studio |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mia Lamb |
Pacific Coast Academy of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jenna Graves |
New England Ballet Conservatory |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela DePrince |
Dancensations Dance Center |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jenna Graves |
Olga Kresin |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela DePrince |
New England Ballet Conservatory |
2008 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancensations Dance Center |
2008 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kendall Lauren Winn |
Eastern Virginia School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova Dance Conservatroy |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alys Shee |
Canadian Ballet Theatre |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sasha Paulovich |
Giselle Dance Studio |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Philip Martin‐Nielson |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle J. Hay |
Huntington Ballet Academy |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jenna Graves |
Olga Kresin |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michaela DePrince |
New England Ballet Conservatory |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicholas Cappuccino |
Lockport City Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Seth Bradley |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michaela DePrince |
New England Ballet Conservatory |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jenna Graves |
Olga Kresi |
2008 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieana Pagliaro |
Pacific Coast Academy of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Tenney |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Schifano |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Freya Sargent |
Choreographers Group Youth Ensemble |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anuta Rathe |
Valentina Kozlova's Dance conservatroy |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Deanna Karlheim |
Valentina Kozlova Dance Conservatroy |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Douglas Horne |
Studio Maestro |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Ann Bradley |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nancy Boyd |
Dancing Arts Center |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Allen |
First State Ballet Theatre |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Tenney |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christina Schifano |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Tenney |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Schifano |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Rock |
Woodbury Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Lafrenz |
Valentina Kozlova's Dance conservatroy |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ingrid M. Kaptcyn |
East Street Dance Center |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Douglas Horne |
Studio Maestro |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Madelyn Eltringham |
Giselle Dance Studio |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Dowd |
Valentina Kozlova's Dance conservatroy |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Leslie Ann Bradley |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Schifano |
Ellison Ballet ‐ Professional |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet |
2008 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School |
2008 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Douglas Horne |
Studio Maestro |
2008 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Douglas Horne |
Studio Maestro |
2008 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Misako Mori |
The Washington Ballet School DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jeffrey Cirio |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
The Mary Day Award |
|
Special Awards |
Elisa Badenes Vasquez |
Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2009 |
New York, NY |
Outstanding European Dancer Award |
|
Special Awards |
Zhao Wan Ting |
Bejing Dance Academy, P.R. of CHINA |
2009 |
New York, NY |
Outstanding Artistry Award |
|
Special Awards |
Rafaelle Queiroz Rodrigues |
Akademie des Tanzes, GERMANY |
2009 |
New York, NY |
The Sarah Chapin Langham Artistry Award |
|
Special Awards |
Tanya Pearson |
|
2009 |
New York, NY |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Viktor Plotnikov |
|
2009 |
New York, NY |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Pas de Passion |
The Washington School of Ballet, DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Clocks |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Aspirations |
Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
A Moment with Beethoven |
Petitie Danse School of Ballet, BRAZIL |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Unbreak My Heart |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Trapped |
Northern Cincinnati Youth Ballet , OH, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Naissance des Anges |
Lovett Dance Center, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Shadow |
Kaneta Kono Ballet Academy, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Beatbox |
Jove Ballet de Catalunya , SPAIN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Jota |
Aragonesa Fomento Artistico Cordobes, Mexico |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Two Kinds of…. |
AIS Ballet JAPAN, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Midsummer Night’s Dream |
Academy of Korean Young Ballet Stars, REPUBLIC OF KOREA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Ensembles |
Jota |
Aragonesa Fomento Artistico Cordobes, Mexico |
2009 |
New York, NY |
Bronze Medal |
|
Ensembles |
Unbreak My Heart |
Orlando Ballet School,FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
|
Ensembles |
Shadow |
Kaneta Kono Ballet, Japan |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Harliquenade |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Playful Memory |
Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Korea National University of Arts, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Claire de Lune |
International Ballet School, CO, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Granduation Ball |
Fomento Artistico Cordobes, MEXICO |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Harlequinade |
Faubourg School of Dance, IL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
The Music of the Night |
Edna Lee Dance Studio, MD, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Canadian Ballet Theatre, CANADA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Harliquenade |
AS Ballet Schulle Boll, SWITZERLAND |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from La Fille Mal Gardee |
America’s Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from The Nutcracker |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Bronze Medal |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Canadian Ballet Theatre, CANADA |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Korea National University of Arts, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
|
Pas De Deux |
Marin Soki |
Soki Ballet School, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Yeojin Shim |
Academy of Korean Young Ballet Stars, REPUBLIC OF KOREA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rio Sato |
Hitomi Takeuchi School of Ballet, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sopfia Belen Varela Rojas |
Academia Elizabeth Vinader, PARAGUAY |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kinsey Novak |
Rafael Grigorina’s School of Ballet, NY, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Negishi |
Tachibana Ballet School, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Yuna Nagaoka |
Kaneta Kono Ballet Academy, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Alston Evalyn Macgill |
The Studio, GA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Yuuna Koizumi |
Momoko Ballet Studio, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kanon Kitamura |
Kawakami Keiko Ballet School, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rieko Hatato |
Yoko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Bronze Medal (tie) |
Jules Jarvis Fogarty |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Bronze Medal (tie) |
Giuseppe Bausilio |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Joo Kyuk Jun |
M (Korea National University of Arts, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Seyong Kim |
M (Ewha Ballet Academy, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Aran Bell |
M (Centro Regionale Danza Lyceum Di Napoli, ITALY |
2009 |
New York, NY |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Takahiro Tamagawa |
Etoile Ballet School, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Dance, IL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marcelino Sambe |
National Conservatory Dance School, PORTUGAL |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Evan Loudon |
Tanya Pearson Classical Coaching Academy, AUSTRALIA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Teng Jian Kai |
Beijing Dance Academy, P. R. of China |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Esteban Hernandaz |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kota Fujishima |
Ballet Studio Gem, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Patrick Frenette |
Maple Conservatory of Dance, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Babayev |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Takahiro Tamagawa |
Etoile Ballet School, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marcelino Sambe |
National Conservatory Dance School, PORTUGAL |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kanami Uenishi |
Koike Ballet Studio, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kurumi Shibadaira |
Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alys Shee |
Canadian Ballet Theatre, CANADA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaho Ogawa |
Ballet Academy RELEVE, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miho Naotsuka |
Yoko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mayara Magri |
Petite Danse School of Ballet, BRAZIL |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
So Jung Lee |
Yewon School, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Kulas |
Faubourg School of Dance, IL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Soo Ah Kang |
Yewon School, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mizuki Horie |
Morikawa Satomi Ballet Academy, \JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Marie Bettes |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miho Naotsuka |
Yoko Tsukamoto Ballet Company, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kurumi Shibadaira |
Emi Aiba Ballet Studio, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
So Jung Lee |
Yewon School, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Esteban Hernandaz |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
New York, NY |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Junziong Zhao |
Shanghai Fareast Ballet School, P. R. of CHINA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Daniel Eduardo Rodrigues da Silva |
Pacific DanceArts, CANADA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christopher Revels |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kadir Okurer |
University Ankara State Conservatory, TURKEY |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet, DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Helio Henrique |
Petite Danse School of Ballet, BRAZIL |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan Hanks |
The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Botlhale Dikobe |
The Washington School of Ballet, DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sun Chong |
Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Young Gyu Choi |
Korea National University of Arts, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Campbell |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington School of Ballet, DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kadir Okurer |
University Ankara State Conservatory, TURKEY |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Young Gyu Choi |
Korea National University of Arts, KOREA |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Asuka Tsuchida |
Tsubota Ballet School, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Zhao Wan Ting |
Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rafaelle Queiroz Rodrigues |
Akademie des Tanzes, GERMANY |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Michelle Murawski |
The Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Mori |
The Washington School of Ballet, DC, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Madoka Kariya |
Maison du Ballet Etoile, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mao Jing Jing |
Beijing Dance Academy, P. R. of CHINA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Risako Ikeda |
Ballet Studio DUO, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, SC, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Ciapponi |
Pacific Northwest Ballet, WA, USA |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elisa Badenes Vazquez |
The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2009 |
New York, NY |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Risako Ikeda |
Ballet Studio DUO, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Bronze Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Madoka Kariya |
Maison du Ballet Etoile, JAPAN |
2009 |
New York, NY |
Silver Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elisa Badenes Vazquez |
The Royal Ballet School, UNITED KINGDOM |
2009 |
New York, NY |
Gold Medal |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeffrey Cirio |
Orlando Ballet School, FL, USA |
2009 |
New York, NY |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Maxim Tchernychev |
|
2009 |
San Diego, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Carolyn Lovett |
|
2009 |
San Diego, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Roadblock |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Clog Dance |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Difference of Perception |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Le Corsaire |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Flower Festival at Genzano |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Nutcracker |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Ashley Zhang |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth V. Del Rosario |
Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madison Oliver |
Tracy Dee Academy of Dance, Inc, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jolie Alexis Moray |
Marat Daukayev School of Classical Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sofia Mendoza |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Savannah Louis |
Long Beach Ballet Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tate Lee |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Ely |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Austin Nicole Eder |
Anaheim Ballet School, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Chong |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Brady |
American Ballet and Conditioning, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Benso |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Lauen Chong |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tate Lee |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Benso |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa van Malderen |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Agnes Su |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nelie Sithong |
California Ballet School, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brilynn Rakes |
Jayne Persch and Company, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brienna Pagliaro |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Devyn Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jasper Hwang |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Janica Grenier |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle Chang |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nelie Sithong |
California Ballet School, CA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa van Malderen |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Yiu |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marissa van Malderen |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Agnes Su |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Schulte |
Long Beach Ballet Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brieanna Pagliaro |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Valy Menendez |
California Ballet School, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Devyn Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiana Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Janica Grenier |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle Chang |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Bibee |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle Chang |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Bibee |
Lovett Dance Center, CA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Agnes Su |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Janae Sykes |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Schiller |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brian Heil |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Candace Gordon |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rai C. Garcia |
Los Angeles County High School for the Arts, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Valaria Garcia |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kylie Duggan |
Dance Conservatory of California, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elena Capalla |
Inland Dance Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Bell |
University of Utah, UT |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia Barulich |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Adrianna Aguilar |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Andrea Bell |
University of Utah, UT |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brian Heil |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brandon Forest Binkly |
Los Angeles County High School for the Arts, CA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Beau Fisher |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brian Heil |
San Diego Acadaemy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Wiechmann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Matsurra |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaelie Mann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aylssa Lerner |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kylie Duggan |
Dance Conservatory of California, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda de Oliveira |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elena Capalla |
Inland Dance Academy, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Bell |
University of Utah, UT |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalia Barulich |
F Diablo Ballet Apprentice Program, CA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Anton |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elena Capalla |
Inland Dance Acadmey, CA |
2009 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Lerner |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2009 |
San Diego, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schiller |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
San Diego, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
The Washington School of Ballet |
2009 |
Torrington, CT |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Valentina Kozlova |
|
2009 |
Torrington, CT |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Elizabeth Gahl |
|
2009 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Carlos Valcarcel |
|
2009 |
Torrington, CT |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Las Estrellas |
Eastern Virginia School of the Performing Arts, VA |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Barbapapa's Groove |
CityDance Center from Stathmore, MD |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
The Chain |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Valkyries |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, NY |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas De Passion |
The Washington School of Ballet, DC |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
|
Ensembles |
Kaeli Ware |
Dancesensations Dance Center, VA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Troast |
Giselle Ballet Academy, NJ |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Tierney |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brandon Talbott |
Dancesensations Dance Center, VA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Camden Steady |
Creative Steps School of Dance, MA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophie Sea Silnicki |
Movement in Dance, WV |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Angelique Scully |
Ballet Prestige, MA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara Milner |
Ballet Academy of Pittsburgh, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryan Danahy |
Leonid Kozlov Dance Interntional, NJ |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacob Clenco |
Dancing Arts Academy, MA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Ciampi |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kamyrn Baldwin |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaeli Ware |
Dancesensations Dance Center, VA |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mara Milner |
Ballet Academy of Pittsburgh, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kamryn Baldwin |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophie Sea Siliniki |
Movement in Dance, WV |
2009 |
Torrington, CT |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sydney Wood |
Coastal Dance Center, SC |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Wienecke |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancesensations Dance Center, VA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Philip Martin-Nielson |
Dance Design School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Center, MD |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Phoebe Gavula |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura DeLorenzo |
Tchernichov Dance School, CT |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Egan Carroll |
Logrea Dance Academy, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacqueline Callahan |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Babayev |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Vensko |
Dancesensations Dance Center, VA |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacqueline Callahan |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Babayev |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Vensko |
Dance Sensations Dance Center |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Peter Weil |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Steele |
Nunnbetter Dance Theatre, NJ |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Philip Martin-Nielson |
Dance Design School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maggie Yin Horowitz |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle Hay |
Huntington Ballet Academy, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Center, MD |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Phoebe Gavula |
Metropolitan Ballet Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jacqueline Callahan |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Babayev |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Center, MD |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, NY |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Philip Martin-Nielson |
Dance Design School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Rock |
Woodbury Ballet, MA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kellyanna Polk |
The School at Steps, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Misako Mori |
The Washington School of Ballet, DC |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nora McGinley-Hence |
International Ballt Theater Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah McCahill |
Alexei Tchernichov Dance Studio, CT, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Manhattan Youth Ballet, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Esmiank Jani |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Hartnett |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Fanzo |
CityDance Center at Strathmore, MD |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet Providence, RI |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Doucherty |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet Providence, RI |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Doucherty |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Maas |
Manhattan Youth Ballet, NY |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dai Sakai |
The Washington Ballet School, DC |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nayon Iovino |
The Washington Ballet School, DC |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Robert Mulvey |
The Washington Ballet School, DC |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah McCahill |
Alexei Tchernichov Dance Studio, CT, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carolina Tavarez |
The Washington School of Ballet, DC |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Mori |
The Washington School of Ballet, DC |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinley-Hence |
International Ballet Theatre Academy, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah MacKay |
The Washington School of Ballet, DC |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Lewis |
The Washington School of Ballet, DC |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Lafrenz |
Valentina Kozlova's Dance Conservatory of New York, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Esmiani Jani |
Academy of International Ballet, PA, USA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Doucherty |
The Rock Center for Dance Education, PA |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Acacia Courtney |
The School at Steps, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Erika Atsumi |
The Ailey School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nora McGinnley-Hence |
International Ballet, PA |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Lewis |
The Washington Balle School, DC |
2009 |
Torrington, CT |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Esmani Jani |
Academy of International Ballet, DE, USA |
2009 |
Torrington, CT |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Hill |
Dance Design School, NY |
2009 |
Torrington, CT |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Misako Mori |
The Washington Ballet School |
2009 |
Torrington, CT |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Los Angeles Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Andrea Paris |
|
2009 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Christian Denice |
|
2009 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Rachel Poirer |
|
2009 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Storm |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
The Chain |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Anugraha |
Huntington Beach High School Dance Department, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place (tie) |
|
Large Ensembles |
Tchaikovsy Waltz |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Pas de Deux from Le Corsaire |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
I'll Stand By You |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
All Pieces |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Madison Young |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth White |
In The Spotlight Dance Center, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Leilani Sabit |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Annalise Rodriguez |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Pritsky |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Paris |
Hawkins School of Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Ocasio |
Ballet Hawaii, HI |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jonalyn Montero |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Renata Lehman |
In The Spotlight Dance Center, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hikari Jacobson |
West Lake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Heninger |
Viktoria Titova of Emerald Ballet Theatre in Belleuve, WA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Gagon |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jonalyn Montero |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Renata Lehman |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Ocasio |
Ballet Hawaii, HI |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Candy Tong |
San Francisco Ballet, School, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikiya Rivera-Peoples |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Piva |
Ballet School of Coeur d'Alene, ID |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dominique Larose |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yoshkio Kamikusa |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Johnson |
Anchorage Classical Ballet Academy, AK, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariko Ishikawa |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alex Gobel |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Forbes |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tivolli Evans |
Los Olivos Dance, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dominique Antonini |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yoshiko Kamikusa |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dominque Larose |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Wang |
Menlo Park Academy of Dance, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Candy Tong |
San Francisco Ballet School, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Molly Stott |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Piva |
Ballet School of Coeur d'Ailene, ID |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Lee |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dominique Larose |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoshiko Kamikusa |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Johnson |
Anchorage Classical Ballet Academy, AK, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Gobel |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dominique Antonini |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Johnson |
Anchorage Classical Ballet Academy, AK, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Piva |
Ballet School of Coeur D'Aliene, ID |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alec Guthrie |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sebastian Adams |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miguel Nguyen |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Vitale |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn van Wagoner |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
RenaSugiyama |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Syndey Sheppard |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebekah Miller |
West Coast Dance Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quinn Mason |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
AlanaGriffith |
Los Angeles Ballet Academy,CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alison Burgess |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brichelle Brucker |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
McCae Bonner |
Wasatch Dance Center, UT, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Alena |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alison Burgess |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlin Alena |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Takeaki Miura |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Miguel Nguyen |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sebastian Adams |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Shion Yuasa |
School of Alberta Ballet, AB,Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Watson |
Shirley Winters Ballet, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Vitale |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sareen Tchekmedyian |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Quinn Mason |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Lawrence |
The Sacramento Ballet Dance Education Training Program, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
McKenna Gadzia |
Queen City Ballet, MT |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda De Oliveira |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alison Burgess |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brichelle Brucker |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Bell |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Alena |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Bell |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlin Alena |
Los Angeles Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Vitale |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alison Burgess |
Goh Ballet Academy, BC, Canada |
2009 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Orlando Ballet School |
2009 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Evelyn Hart |
The Faculty of Orlando Ballet School |
2009 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Nadia Veselova-Tencer |
The Faculty of Orlando Ballet School |
2009 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Julianna Pirpanelli |
|
2009 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Marsha Wilson |
|
2009 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Country Fair |
International City School of Ballet, GA |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
To Where You Are |
New Dimensions Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Tea Time |
Central Florida Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
|
Ensembles |
Unbreak My Heart |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Flames of Paris |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
|
Pas De Deux |
Pas De Deux from Paquita |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Don Quixote |
Canadian Ballet Theatre, ON, Canada |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place (tie) |
|
Pas De Deux |
Sarah Wicorek |
Pulse Performing Arts Center, GA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Daniela Schindo |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Rody |
International City School of Ballet, GA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Perez |
Conchita Espinosa Academy, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elise M. Nuevo |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Erica Loper |
Elsa Pardo Dance Center, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Cassandra Le Rette |
Central Florida Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kiandra Hering |
Atlantic Arts Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ashton Gordon |
Central Florida Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Giles |
Kemper Dance, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Marie Davis |
Jacksonville Ballet Theatre, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kylie Begin |
Les Jeunes Dansuers, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Wicorek |
Pulse Performing Arts Center, GA |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Daniela Schindo |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Rady |
International City School of Ballet, GA |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Independent, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alys Shee |
Candadian Ballet Theatre, ON, Canada |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Rosenthal |
Les Jeunes Danseurs, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meiri Maeda |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Kelly |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Itzel Hernandez |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Callie Gullickson |
Palm Beach Center, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Cotter |
Central Florida Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kailey Cole |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bianca Allanic |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Meiri Maeda |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ainsley Sorenson |
Independent, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Krystina Wendelken |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ainsely Sorenson |
Independent, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alys Shee |
Canadian Ballet Theatre, ON, Canada |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sofia Saari |
The Ballet Met Ballet Academy,OH |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Rodriguez |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Quinn-Grutzner |
Academy of Ballet Arts, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arielle Martin |
Central Florida Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Meiri Maeda |
Kirov Academy of Ballet of Washington, DC, |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Itzel Hernandez |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Bridges |
The Studio, GA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ainsley Sorensen |
Independent, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alys Shee |
Canadian Ballet Theatre, ON, Canada |
2009 |
Orlando, FL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Josh Thorton |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Matt Doolin |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patrick Palkins |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Williams |
Central Florida Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ayla Weisz |
New World School of the Arts, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Tiso |
Blake High School for the Arts, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
MariaRodriguez |
Blake High Schoolforathe Arts, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eva Richardson |
Pinellas County Center for the Arts, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julianna Richards |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Savannah Reach |
University of Alabama Dance Department, AL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lynn Rebecca Mantay |
Artstic Dance Center, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Langdon |
Palm Beach Ballet Center, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianne George |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Savannah Reach |
University of Alabama Dance Department, AL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tara Langdon |
Palm Beach Ballet Center, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianne George |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Matt Doolin |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skyler Martin |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Patrick Palkens |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Sykes |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Skelly |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Revels |
Orlando Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathleen O'Brien |
Independent, CO |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lynn Rebeka Mantay |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
AndreaJonusas |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Hubbell |
Blake High School for the Performing Arts, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dawn Lydia Gierling |
Space Coast Ballet Academy, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianne George |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Castle |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Nicole Carrion |
Pavlovich Dance School, SC |
2009 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Sykes |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dawn Lydia Gierling |
Space Coast Ballet, FL |
2009 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Skelly |
Orlando Ballet School, FL |
2009 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Christopher Revels |
Orlando Ballet School |
2009 |
Orlando, FL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Juliana's Dance Academy, MI |
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tatiana Mazur |
|
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Watmora Casey |
|
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Sherry Moray |
|
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Alexei Kremnev |
|
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Sergey Sergeiev |
|
2009 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Fix You |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
|
Acadmey of Dance Art, IL |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
All Pieces |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Sasha Wilson |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kathy Meyer |
Centerville Contemporary Ballet, OH |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Jacobs |
Dance FX Academy, OH |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Lissa Pauley |
Northern Cincinanti Youth Ballet, OH |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan Slamka |
Dance Arts, Center, WI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Zoe Mele |
Academy of Dance Art, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Timoor Afshar |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Felicity Audet |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Northern Cincinati Youth Ballet, OH |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Logan Hassel |
School of Classical Ballet and Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Demitra Bereveskos |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Davidson |
USA Ballet, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Norhern Cincinati Youth Ballet, OH |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Demitra Bereveskos |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Davidson |
USA Ballet Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Logan Hassel |
School of Classical Ballet and Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Vergara |
Northern Cincinati Youth Ballet, OH |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Raechel Sparreo |
Farubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kennedy Kawaii Liggett |
Farubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Kulas |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Iselli |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Blair Ely |
Kentucky Ballet Theatre Academy, KY |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Molly Denzer |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah I. Christianson |
Academy of Dance Art, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Brenneman |
Northern Cincinati Youth Ballet, OH |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Iselli |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Blair Ely |
Kentucky Ballet Theatre Academy, KY |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Turner |
Academy of Dance Art, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arthur Stashak |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Daniella Spitelli |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Sayre |
The Joffrey Ballet Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laurie Nielsen |
Stepanova Ballet Academy, ON, CANADA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jacqueline LeWarne |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Kulas |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Blair Ely |
Kentucky Ballet Theatre Academy, KY |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatiana Masi |
USA Ballet, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Cregan |
Salt Creek Ballet, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah I. Christianson |
Academy of Dance Art, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Leigh Steinfeldt |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laurie Nielsen |
Stepanova Ballet Academy, ON, CANADA |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah I. Christianson |
Academy of Dance Art, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Kulas |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Andrew Cribbett |
Christine Rich Studio Dance Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sam Jones |
The Joffrey Ballet Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Hartung |
Monona Academy of Dance, WI |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Burkett |
University of Utah, UT |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Young |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelli Yapp |
Southold Dance Theatre, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayley Winfield |
University of Utah, UT |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amber Neumann |
The Joffrey Ballet Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Matthews |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Klien |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Henningsen |
Larkin Dance Studio, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Kate Hartung |
Monona Academy of Dance, WI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Duryea |
Happendance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Baznik |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Casey McIntyre |
Julianna's Academy of Dance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Matthews |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Duryea |
Happendance, WI |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shelby Henningsen |
Larkin Dance Studio, MI |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Martin Roosaare |
School of the Miami Ballet Theatre, OH |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Donald Thom |
Linda Jamieson School of Dance, ON, CANADA |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Burkett |
University of Utah, UT |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jaclyn Wheatley |
Vancouve Junior Professional Division, BC, CANADA |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kayley Winfield |
University of Utah, UT |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Ann Schaefer |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Neumann |
The Joffrey Ballet Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Khlebnikov |
Lafayette Ballet School, IN |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Duryea |
Happendance, MI |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Bocinsky |
University of Utah, UT |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Baznik |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Aubuchon |
Patzius Perfoming Arts, MO |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Abel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
TOP 11 - WOMEN |
|
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Faubourg School of Dance, IL |
2009 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Baznik |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2009 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Khlebnikov |
Lafayette Ballet School, IN |
2009 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Neumann |
The Joffrey Academy, IL |
2009 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Marina Almayeva |
|
2009 |
Dallas, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Lynsey Steel |
|
2009 |
Dallas, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Victor Kabaniaev |
|
2009 |
Dallas, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Here and Beyond |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place |
|
Ensembles |
Fix You |
Allegro West Academy, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
2nd Place |
|
Ensembles |
SCHUBERT |
Texas Ballet Theatre School, TX |
2009 |
Dallas, TX |
1st Place |
|
Ensembles |
Britley Wells |
Hammond Ballet, LA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Tillman |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Strain |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Mengden |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Markel Kemper |
Hammond Ballet, LA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Hutsell |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jules Jarvis Fogarty |
Independent, CA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gillian Fitz |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Peyton Etzel |
Classical Ballet Academy, AR |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Aaron D'Eramo |
School of Ballet Tyler, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hana Alford |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Mengden |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Tillman |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2009 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jules Jarvis Fogarty |
Independent, CA |
2009 |
Dallas, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Rayleigh Vendt |
School of Ballet Tyler, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison Ryan |
Hammon Ballet, LA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Pantall |
Classical Ballet Academy, AR |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chiasako Oga |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Mengden |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regen Lavergne |
Hammond Ballet, LA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abbie Feller |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiffany Byrd |
Texas Balet Theatre School, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Aman |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Pantall |
Classical Ballet Academy, AR |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
School of Ballet Tyler, TX |
2009 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
School of Ballet Tyler, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Snowden |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebekah Paul |
Dance FX Academy, OH |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chisako Oga |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of Dance, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtlyn Hanson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Galey |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Cuny |
Metropolitan Ballet Academy, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Chent |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiffany Byrd |
Texas Ballet Theatre School, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almanyeva School of Classical Ballet, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Nicholason |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Cheng |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet,TX |
2009 |
Dallas, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sara Elizabeth Stockman |
Independent, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Susan Roberts |
International Ballet of Houston, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronica Phillips |
Texas Ballet Theatre School, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tessa Moore |
Ballet Centero of Fort Worth, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mason-Elaine McCollough |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conseravatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
Classical Ballet - Haydee Gutierrez, FL |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Brideau |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia Barulich |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaya Aman |
Independent, FL |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia Barulich |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Susan Roberts |
International Ballet of Houston, TX |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaya Aman |
Independent, FL |
2009 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Savannah Faith Strickland |
Alabama Ballet School/ Royal Academy of Dance, AL, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Saray Elizabeth Stockman |
Independent, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Susan Roberts |
International Ballet of Houston, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronica Phillips |
Tesas Ballet Theatre School, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tessa Moore |
Ballet Center of Fort Worth, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Koszegy |
Classical Ballet - Haydee Gutierrez, FL |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalia Barulich |
Diablo Ballet Apprentice Program, CA, USA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Independent, FL |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aurielle Ackerman |
Joy's Dance Factory, AB, CANADA |
2009 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Independent, FL |
2009 |
Dallas, TX |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2009 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Steven Loch |
Ballet Conservatory, TX |
2009 |
Dallas, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
Classical Ballet - Haydee Gutierrez, FL |
2009 |
Dallas, TX |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Rob Kuykendall |
|
2009 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Peter Davison |
|
2009 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Astrid Sherman |
|
2009 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Kassandra Taylor |
|
2009 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
(Dis)Connect |
Salt Lake Conservatory, UT |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place |
|
Ensembles |
Jouney |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
Mirelton's Dance |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Julian Mac Kay |
Independent, MT |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Capen |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Cihan |
The National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2009 |
Denver, CO |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Johnnie Taylor Trujillo |
Johnnie's School of Dance, NM |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia Ruiz |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patrick Frenette |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haslam Ford |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexis Corcoran |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Center, BC, CANADA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Campbell |
Pro Arte Center, BC, CANADA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline Andrews |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline Andrews |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Academy, BC, CANADA |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Patrick Frenette |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sebastian Payannet |
Danse Etoile Ballet, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristine Padgett |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kazlyn Nielsen |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brigid Innerst |
Internatinal Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Patrick Frenette |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miranda Elias |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davison |
Boulder Ballet, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Center, BC, CANADA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Andrews |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristine Padgett |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Andrews |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Patrick Frenette |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Jesse Houston |
Howard Blake Magnet High School, FL |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Gum |
University of Arizona, AZ |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephen Achzinger |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rina Watanabe |
Danzmode Productions, BC, CANADA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Stott |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Statton |
The National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Speed |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Antionette Segura |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Block |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Letica Blanchard |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeni Billings |
Classical Ballet Academy, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Antionette Segura |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amy Statton |
The National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taylor Block |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sebastian West |
Nebraska Dance, NE |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephen Achzinger |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Gum |
University of Arizona, AZ |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Yamashita |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Swisher |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Statton |
The National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Speed |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kathleen O'Brien |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Silken Kelly |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Clarie Davis |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Connolly |
Peter Burrows Center, Inc, NY |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoshiko Brunson |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Block |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Ader |
Dance Legacy, CO |
2009 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Statton |
The National Ballet Academy of Denver, CO |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Silken Kelly |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2009 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davis |
International Ballet School, CO |
2009 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Davison |
Boulder Ballet, CO |
2009 |
Denver, CO |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Orlando Molina |
|
2009 |
Spartanburg, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Paula Nunez |
|
2009 |
Spartanburg, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Tarantella |
Columbia Conservatory of Dance, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pas de Deux from La Fille Mal Gardee |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Antagonistas |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Sarah Wicorek |
Pulse Performing Arts Center, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabel Macgill |
The Studio, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alston Evalyn Macgill |
The Studio, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Blake Kessler |
The Florida Ballet Training Center, FL |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emerson Joyner |
Coastal Dance Center, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Brooke Jones |
Coastal Dance Center, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Becca Heidenberg |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marigrace Gorden |
The American Dance Conservatory, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sadie Gladden |
Columbus City Ballet School, OH |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Giles |
Columbus City Ballet School, OH |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arianne Depireux |
L'Etoile Ballet Academy, MD |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brandon Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Wicorek |
Pulse Performing Arts Center, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brandon Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Brooke Jones |
Coastal Dance Center, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alston Evalyn Macgill |
The Studio, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Giles |
Columbus City Ballet School, OH |
2009 |
Spartanburg, SC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sydney Wood |
Coastal Dance Center, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kendall Laurenn Winn |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cameron Suder |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eleni-Christina Rigsby |
Columbus City Ballet School, OH |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jesse Manning |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Lee |
Elizabeth Williams School of Dance, TN |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria L. Hall |
Infinity Ballet Conservatory, NC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lida Fox |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ali Bradley |
Columbia Ballet School, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Marie Better |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Marie Better |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sydney Wood |
Coastal Dance Center, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laynie Wolfe |
Internationl Ballet Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Laurenn Winn |
Eastern Virginia School for the Performing Arts, VA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Greer Thompson |
The Wilmington School of Ballet, NC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Eleni-Christina Rigsby |
Columbus City Ballet School, OH |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gretchen McCutcheon |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jesse Manning |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria L. Hall |
Infinity Ballet Conservatory, NC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ali Bradley |
Columbia Ballet School, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maggie Biddle |
Columbia Ballet School, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Marie Better |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jesse Manning |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendall Lauren Winn |
Eastern Virgina School for the Performing Arts, VA |
2009 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Watkins |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lindsey Stevens |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for Arts and Humanitites, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Claire Richareds |
Columbia Conservatory of Dance, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Kate Reynolds |
Carolina Ballet Theatre, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Luis Gonzalez |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Pharon Evans |
Georgia Youth Ballet, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Bentz |
Palm Beach Ballet Center, FL |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Agudelo |
South Carolina Governor's School for Arts and Humanitites, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mary Kate Reynolds |
Carolina Ballet Theatre, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for Arts and Humanitites, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lindsey Stevens |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Watkins |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Moriah Taliferro |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsey Stevens |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jonathan Spigner |
South Carolina Governor's School for Arts and Humanitites, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Kate Reynolds |
Carolina Ballet Theatre, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Luis Gonzalez |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Pharon Evans |
Georgia Youth Ballet, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Krista Olivai Burwell |
Ballet Spartanburg, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kristina Bentz |
Palm Beach Ballet Center, FL |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Agudelo |
South Carolina Governor's School for Arts and Humanitites, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Pharon Evans |
Georgia Youth Ballet, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Luis Gonzalez |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Kate Reynolds |
Carolina Ballet Theatre, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lindsey Stevens |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brianna Watkins |
Metropolitan Ballet Theatre, GA |
2009 |
Spartanburg, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Cara Marie Gary |
International Ballet Academy, SC |
2009 |
Spartanburg, SC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Dmitri Kulev |
|
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Lisa Sutton |
|
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Salwa Rizkalla |
|
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Uta Graf-Apostol |
|
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Robynne Smythe |
|
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Viktor Kabanieav |
|
2009 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Mirlitons |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Flames of Paris |
Southland Ballet Academy |
2009 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Le Corsaire |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Sabrina Yakabovich |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Stevens |
Academy of Russian Ballet, VA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Shultz |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rafaella Radar |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Paige Victoria Poteat |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Camille Passante |
Classical Ballet Academy, VA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kinsey Novak |
Rafael Grigorian School of Ballet, NY, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Woo |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Alexis Scott |
Inland Dance Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Ricucci |
Murrieta Dance Project, CA, |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda Paredes |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Michelle Lemburg |
Soutland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Ireland Buczek |
Camarillo Academy of Performing Arts, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Liv Hutchings |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sage Humphries |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Hatanaka |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Eguchi |
Huntinton Academy of Dance, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Nina Dubovitsky |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Chock |
Ballet Hawaii, HI |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Woo |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Chock |
Ballet Hawaii, HI |
2009 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Eguchi |
Huntington Academy of Dance, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda Paredes |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chiaki Takebayashi |
Academy of Dance, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Meyers |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Norika Matsuyama |
Palos Verdes Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Lee |
Palos Verdes Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miriam Gittens |
Dance Studio of Fresno, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abbey Eriksson |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Denney |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laurel Benson |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vanessa Alschuler |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miriam Gittens |
Dance Studio of Freso, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chiaki Takebayashi |
Academy of Dance, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abbey Eriksson |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariah Vega |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Miltimore |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Norika Matsuyama |
Palos Verdes Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Lee |
Palos Verdes Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miriam Gittens |
Dance Studio of Fresno, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Marie Fuchigami |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Abbey Eriksson |
Salt Lake Ballet Conservatory, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Donatelli |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Denney |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laurel Benson |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Denney |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Regina Montgomery |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Norika Matsuyama |
Palos Verdes Ballet |
2009 |
Los Angeles, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Danica Paulos |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taryn Nowels |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Matsuura |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Keefer |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Jenkins |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Herrmann |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Campbell |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellen Akashi |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Keefer |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Skylar Campbell |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mable Yiu |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Indiana Rachel Woodward |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Taryn Nowels |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaelie Mann |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Keefer |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Herrmann |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Campbell |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Herrmann |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chelsea Keefer |
Salt Lake Ballet Conservatory, UT |
2009 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Dance, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Skylar Campbell |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2009 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jamie Kopit |
Southland Ballet Academy, CA |
2009 |
Los Angeles, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
The Rock Center for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Olga Kresin |
Olga Kresin Ballet, PA/USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Kenja Segawai |
|
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Yaqshaan Medan |
|
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Ashley Canterna |
|
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Keisha Lalama-White |
|
2009 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Pas de Deux from Harlequinade |
The Rock Center Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
The Winner Is |
Edna Lee Dance Studio, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Patterns |
Conservatory of Perming Arts, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Escape |
Philadelphia Dance Theater, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
Sabrina Yakabovich |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Stevens |
Academy of Russian Ballet, VA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Shultz |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rafaella Radar |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Paige Victoria Poteat |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Camille Passante |
Classical Ballet Academy, VA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kinsey Novak |
Rafael Grigorian School of Ballet, NY, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah McIntyre |
Academy of Russian Ballet, VA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Lewis |
Classical Ballet Academy, VA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Cecilia Hofmann |
International Ballet Theatre Academy, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kaila Carter |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Brak |
Wexford Dance Academy, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kaila Carter |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Cecilia Hoffmann |
International Ballet Theatre Academy, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Brak |
Wexford Dance Academy, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kinsey Novak |
Rafael Grigorian School of Ballet, NY, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Katherine Skinner |
Edna Lee Dance Studio, MD |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle Seiler |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Reagan |
Koresh Dance, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittany Pent |
Reign Dance Productions, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Deanna Pearson |
Independent, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Oliver Oguma |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Esteban Hernandez |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela De Prince |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jackie Callahan |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Oliver Oguma |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Esteban Hernandez |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Skinner |
Edna Lee Dance Studio, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Deanna Pearson |
Independent, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sasha Paulovich |
Giselle Ballet Academy, NJ, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Oliver Oguma |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Estaban Hernandez |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Amy Helfrich |
Academy of Russian Ballet, VA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Gallo |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Micheala DePrince |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Estaban Hernandez |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Micheala DePrince |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Katherine Williams |
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Susan Roberts |
International Ballet of Houston, TX, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brianna Leporace |
Metropolitan Ballet, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Ice |
Reign Dance Productions, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Gumert |
Wendy's Dance Center, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jenna Graves |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Farber |
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Baszto |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
John Michael Fiumara |
Reign Dance Productions, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Susan Roberts |
International Ballet of Houston, TX, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Williams |
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yukihiro Tamura |
The Rock Center for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gal Mahazari |
The Rock Center for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabe Shayer |
The Rock Center for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Yahiel |
Classical Ballet Academy, VA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Williams |
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Belia Ungar |
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Summers |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock School for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Esmiani Jani |
Academy of International Ballet Classique, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Hidalgo |
Wendy's Dance Center, NJ, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jenna Graves |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yana Feldman |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Chiarello |
Center Ballet Ensemble, NJ, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Beila Ungar |
Maryland Youth Ballet, MD, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theatre, DE, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock Center for Dance Education, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin Ballet School, PA, USA |
2009 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Westlake Performing Arts School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Pamela Taylor-Tongg |
|
2010 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Victor Kabaniev |
|
2010 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Galina Alexandrova |
|
2010 |
San Francisco, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Sayoko Knode |
|
2010 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Jen Bradford |
|
2010 |
San Francisco, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Releasing the Structure |
Northern California Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Ballet Rossini |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Don Quixote |
City Ballet, CA,/San Francisco Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Hikari Jacobson |
Westlake School for the Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madison Young |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Clarice Szeto |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Miranda Tan |
Rachel's Ballet, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle Rabelas |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Nikol Pritsky |
Shirley Winters Ballet, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hana Okai |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hunter Mikus |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elexei Kourtoglou |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jules Jarvis Fogarty |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Marin Brant |
Shirley Winters Ballet, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kylie Abucay |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Marin Brant |
Shirley Winters Ballet, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle Rabelas |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jules Jarvis Fogarty |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hunter Mikus |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hikari Jacobson |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Rachel Travis |
Hawkins School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sabrina Ocasio |
Ballet Hawaii, HI |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renata Lehman |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Heiden |
The Art of Technique, VA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Edralin |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Durant |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabrielle Chock |
Ballet Hawaii, HI |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gianna Cassidenti |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kristina Akester |
Port Moody School of Dance, BC, CANADA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sabrina Ocasio |
Ballet Hawaii, HI |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renata Lehman |
In the Spotlight Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Wu |
Ballet San Jose, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Vera Rodriguez |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Ocasio |
Ballet Hawaii, HI |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Suzanne Moody |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Devin-Alexus Marin |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Renata Lehman |
In the Spotlight, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Hapin |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Hambalek |
Shirley Winters Ballet, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Chock |
Ballet Hawaii, HI |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gianna Cassidenti |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Karina Eimon |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gianna Cassidenti |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miko Fogarty |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Chock |
Ballet Hawaii, HI |
2010 |
San Francisco, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Jasmine Kimi Vinuya |
Hawkins School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayley Winfield |
University of Utah - Department of Ballet, UT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Walker |
BC Dance Academic School, BC, CANADA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Ngai |
Ayako School of Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Myhra |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cammie McAuliffe |
In the Spotlight, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Liu |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Jenkins |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Hale |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Connolly |
Greenwich Ballet School, CT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dacia Biletnikoff |
Northern California Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cory Betts |
Northern California Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayley Winfield |
University of Utah - Department of Ballet, UT |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Connolly |
Greenwich Ballet School, CT |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Liu |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cory Betts |
Northern California Dance Center, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kayley Winfield |
University of Utah - Department of Ballet, UT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jasmine Kimi Vinuya |
Hawkins School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Rubinowitz |
City Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Angela Rabut |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gemma Prater |
City Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Misa Oga |
University of Utah - Department of Ballet, UT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Myhra |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Liu |
Diablo Ballet Program, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ruth Langill |
The Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Jenkins |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Koto Ishihara |
San Francisco Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Connolly |
Greenwich Ballet School, CT |
2010 |
San Francisco, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gemma Prater |
City Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Rubinowitz |
City Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Koto Ishihara |
San Francisco Ballet School, CA |
2010 |
San Francisco, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
San Diego Academy of Ballet |
2010 |
San Diego, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Heather Gray |
|
2010 |
San Diego, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Carolyn Lovett |
|
2010 |
San Diego, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Impromptu |
California Ballet School |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Three Little Maids |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
All Pieces |
Lovett Dance Center |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
|
Ensembles |
All Pieces |
San Diego Academy of Ballet |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
|
Ensembles |
Annika Vaughn |
Master Ballet Academy, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christine Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Ricucci |
Murrieta Dance Project, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tate Lee |
Maple Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Marigrace Gorden |
Independent, TX |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Leanne Fromm |
Master Ballet Academy, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tessa Des Roche |
Catalyst Arts Academy, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth del Rosario |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Chong |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Simone Cameresi |
Murrieta Dance Project, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kathryn Brady |
MissionViejo Dance and Performing Arts, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Elizabeth Addas |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Simone Camaresi |
Murrieta Dance Project, CA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christine Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Leanne Fromm |
Master Ballet Academy, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Ricucci |
Murrieta Dance Project, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Marissa van Malderen |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Agnes Su |
Southland Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Skalla |
Barlow Arts Conservatory, UT |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nikiya Peoples |
Westlake School of Performing Arts, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madison Oliver |
Tracy Dee Academy of Dance, INC, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kchisako Oga |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Miltimore |
Southland Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Devyn Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annie Koeller |
Jimmie Defore Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gabriella Keski |
Master Ballet Academy, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Cox |
Scottsdale School of Ballet, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Devyn Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashely Cox |
Scottsdale School of Ballet, AZ |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiana Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Skalla |
Barlow Arts Conservatory, UT |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Megan Wilox |
Long Beath Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Agnes Su |
Southland Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nikiya Peoples |
Westlakd School for Performing Arts, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chisako Oga |
San Diego Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Miltimore |
Southland Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Valy Menendez |
California Ballet School, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiana Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Devyn Lovett |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annie Koeller |
Jimmie Defore Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Davison |
Boulder Ballet, CO |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Bummer |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Brown |
Southland Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Devyn Lovertt |
Lovett Dance Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Valy Menendez |
California Ballet School, CA |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chisako Oga |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Agnes Su |
Southland Ballet Academy, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Philip Rush |
Internation School of Classical Ballet, WA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jaime Reid |
Canadian Ballet Theatre, ON, CANADA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Piva |
Ballet School of Coeur D'Alene, ID |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessica Payne |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Lerner |
Ballet Art Academy of Classical Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eliza Lanham |
Jacqueline's School of Ballet, UT |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brian Heil |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Candace Gordon |
Goh Ballet Academy, BC, CANADA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Beau Fisher |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kylie Duggan |
The California Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Cambron |
Santa Barbara Ballet Center, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Piva |
Ballet School of Coeur D'Alene, ID |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eliza Lanham |
Jacqeline's School of Ballet, UT |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Philip Rush |
International School of Classical Ballet, WA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Marshall Whitely |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brian Heil |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Beau Fisher |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sofia Saari |
BalletMet Dance Academy, OH |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jaime Reid |
Canadian Ballet Theatre, ON, CANADA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Piva |
Ballet School of Coeur D'Alene, ID |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Payne |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Morgan Nelson |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Mendenhall |
Jacqueline's School of Ballet, UT |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brooke Linford |
Jacqueline's School of Ballet, UT |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Lerner |
Ballet Arte Academy of Classical Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Eliza Lanham |
Jacqueline's School of Ballet, UT |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kylie Duggan |
The California Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Applegate |
Media City Ballet School, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Lerner |
Ballet Arte Academy of Classical Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Rosales |
San Diego Academy of Ballet, CA |
2010 |
San Diego, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Payne |
Pacific Coast Academy of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kylie Duggan |
The California Conservatory of Dance, CA |
2010 |
San Diego, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Ellison Ballet - Professional Training Program, NY |
2010 |
Providence, RI |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Valentina Kozlova |
|
2010 |
Providence, RI |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Margo Sappington |
|
2010 |
Providence, RI |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Victor Plotnikov |
|
2010 |
Providence, RI |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Black Swan Pas de Deux from Swan Lake |
Ellison Ballet - Professional Training Program |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Diana and Acteon |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
|
Ensembles |
Offenbach Adagio |
Ellison Ballet - Professional Training Program |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
|
Ensembles |
Ester Wells |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Brandon Talbott |
Dancensations Dance Center |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Camden Steady |
Creative Steps |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Philip Sergeychuck |
Ecole Superieure de Ballet Contemporain de Montreal |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Isabelle Notaro |
Heritage Ballet |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Moriah Marquis |
Heritage Ballet |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rafaela Dench |
Manhattan Youth Ballet |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Lotus Colley |
Dancensations Dance Center |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Ciampi |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Halle Cann |
Dancensations Dance Center |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kamryn Baldwin |
Metropolitan Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Argentieri |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Ciampi |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Brandon Talbott |
Dancensations Dance Center |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ester Wells |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Peter Weil |
Metropolitan Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Promise Smith |
The Rock School for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeleine Scott |
The Rock School for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah-Gabrielle Ryan |
The Rock School for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah LaPointe |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Kelley |
Festival Ballet Providence |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherina Higgins |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cassidy Hall |
Pioneer Valley Ballet |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Centre |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alicia Fotino |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anna Craddock |
Seiskaya Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tori Cullo |
Dancensations Dance Center |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Centre |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Cassidy Hall |
Pioneer Valley Ballet |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tori Cullo |
Dancensations Dance Center |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Peter Weil |
Metropolitan Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Promise Smith |
The Rock School for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madeleine Scott |
The Rock School for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Claire Rathbun |
Ballet and Dance |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Higgins |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Cassidy Hall |
Pioneer Valley Ballet |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Centre |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alicia Fotino |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Faye |
Ecole Superieure De Ballet Contemporain de Montreal |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Devon DiBello |
Metropolitan Ballet |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Craddock |
Seiskaya Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Penelope Abram |
Ecole Superieure De Ballet Contemporain de Montreal |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Peter Weil |
Metropolitan Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Higgins |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Ellen Grocki |
Berrend Dance Centre |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Alicia Fotino |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kara Wagner |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sammie Terzi |
Mid-Atlantic Center for the Performing Arts |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Sylvia |
Festival Ballet Providence |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Steele |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Pilger |
Draper Center for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nina Medvinskaya |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yurika Kitano |
Boston Ballet School |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet Providence |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Phoebe Gavula |
Metropolitan Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Connolly |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Catalana |
Draper Center for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alyssa Pilger |
Draper Center for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yurika Kitano |
Boston Ballet School |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ethan Schweitzer-Gaslin |
Amherst Ballet, MA, USA |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Andrew Czerkawski |
The Rock School for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sebastian Serra |
Independent |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Veronika Verterich |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Steele |
Valentina Kozlova Dance Conservatory of NY |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Ross |
First State Ballet Theatre |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Pilger |
Draper Center for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Narasaki |
Joffrey Ballet School |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yurika Kitano |
Boston Ballet School |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amber Miller |
Ellison Ballet - Professional Training Program |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hana Kosaki |
Steps on Broadway |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Phoebe Gavula |
Metropolitan Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Feit |
Ellison Ballet - Professional Training Program |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirsten Evans |
Festival Ballet Providence |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kelsey Connolly |
Greenwich Ballet Academy |
2010 |
Providence, RI |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Feit |
Ellison Ballet - Professional Training Program |
2010 |
Providence, RI |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yurika Kitano |
Boston Ballet School |
2010 |
Providence, RI |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alyssa Pilger |
Draper Center for Dance Education |
2010 |
Providence, RI |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Maryland Youth Ballet The Rock School for Dance Education |
2010 |
Philadelphia, PA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Shannon Torres |
|
2010 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Maeghan McHale |
|
2010 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Melissa Rector |
|
2010 |
Philadelphia, PA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
The Intruder |
Point Park University, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Ensembles |
Tango Trio |
Olga Kresin Ballet School, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Ensembles |
The Winner is……. |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Ensembles |
End of May |
Olga Kresin Ballet School, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
|
Pas De Deux |
Pas De Deux from Le Corsaire |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Piano Sonata #14 |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Maya Wheeler |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sabrina Shultz |
First State Ballet Theatre, DE |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Regan Shaw |
Classical Ballet of Fredericksburg, VA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Ricucci |
Murrieta Dance Project, CA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Michelle Quiner |
Art of Dance, NJ, USA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasiya Orlova |
Academy of Russian Ballet, VA, USA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Larisa Nugent |
Maryland Festival Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kinsey Novak |
Rafaele Grigorian's School of Ballet, NY |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Caroline Linehan |
Maryland Festival Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anna Kapkanova |
Olga Kresin Ballet School, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
A. Madeleine Gardella |
The Dance Acadmy, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Taylor Ciampi |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maya Wheeler |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Larisa Nugent |
Maryland Festival Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Christina Ricucci |
Murrieta Dance Project, CA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kinsey Novak |
Rafaele Grigorian's School of Ballet, NY |
2010 |
Philadelphia, PA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Miranda Wienecke |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Schott |
Maryland Festival Ballet and Edna Lee Dance Studio, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Richardson |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Reagan |
Koresh School of Dance, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alessandra Mullin |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Regina Montgomery |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle Seiler |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Derek Dunn |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela De Prince |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Crudge |
Giselle Ballet Academy, NJ |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacqueline Callahan |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Derek Dunn |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela De Prince |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Wienecke |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Regan |
Koresh School of Dance, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Wienecke |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Richardson |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sasha Paulovich |
Giselle Ballet Academy, NJ |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Regina Montgomery |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Saho Kumagai |
Virginia Ballet Academy, VA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Fede |
Petrov Ballet School, NJ |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Derek Dunn |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michaela De Prince |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Crudge |
Giselle Ballet Academy, NJ |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jacqueline Callahan |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Bristow |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jacqueline Callahan |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michaela De Prince |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Derek Dunn |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Richardson |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Naoki Makimura |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joan Sebastian Zamora |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yukihiro Tamura |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sammie Terzi |
Mid-Atlantic Center for Performing Arts, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephanie Pittman |
Reign Dance Productiona, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey McCormack |
Koresh School of Dance, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Esmiana Jani |
International Ballet Academy, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Houseknecht |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Hartnett |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jennifer Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Farber |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lindsey Blick |
Maryland Festival Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashley Baszto |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Farber |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Houseknecht |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joan Sebastian Zamora |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Naoki Makimura |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ka'imi Cambern |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tory Muth |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mia Lamb |
First State Ballet Theatre, DE |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Esmiana Jani |
International Ballet Academy, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebecca Houseknecht |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Hartnett |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jennifer Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin Ballet School, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Farber |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Aubrey Clemens |
First State Ballet Theatre, DE |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Baszto |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Faynburd |
Olga Kresin Ballet School, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Esmiana Jani |
International Ballet Academy, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jeanette Kakareka |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Gruener |
Philadelphia Dance Theatre, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Farber |
Maryland Youth Ballet, MD |
2010 |
Philadelphia, PA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabe Shayer |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Philadelphia, PA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
America's Ballet School Orlando Ballet School |
2010 |
Orlando, FL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Janna Kirova |
|
2010 |
Orlando, FL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Gisell Durand |
|
2010 |
Orlando, FL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Sari Tari |
America's Ballet school |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pandemonium |
International City School of Ballet |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pas de Deux from Flames of Paris |
Orlando Ballet |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Awake |
New Dimensions |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
|
Ensembles |
Fierce |
All American Classical Ballet School |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
|
Ensembles |
Ava Shannon |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Alex Schmidt |
All American Classical Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Daniela Schindo |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tatiana Melendez |
All American Classical Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriela Lopez |
Ravich Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rebekah Linero |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Vanessa Hernandez |
Theatre Arts and Dance, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Liana Cliff |
Jacksonville Ballet Theatre, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Laurie Bollhoefer |
Kirovaballet Academy, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Briana Berrios |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sydney Bettes |
Ballet Academhy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Beach |
Patel Conseravatory Youth Ballet with Orlando Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Sydney Bettes |
Ballet Academhy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Beach |
Patel Conseravatory Youth Ballet with Orlando Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Daniela Schindo |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Briana Berrios |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Caitlin Smith |
New Dimensions, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Slawski |
Kirovaballet Academy, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sophie Silnicki |
Movements in Dance, WV |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Christine Schmidt |
All American Classical Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elise Nuevo |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katherine Gazda |
Academy of Ballet and Jazz, ON, CANADA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brandon Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hanna Bettes |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nicole Assaad |
All American Classical Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brandon Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Bettes |
Ballet Acdemy of Central Florida, FL |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kailey Withee |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Slawski |
Kirovaballet Academy, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sophie Silnicki |
Movements in Dance, WV |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Drew Nelson |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Madison McDonough |
The Art of Classical Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bailey Joyner |
International City School of Ballet, GA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brandon Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hanna Bettes |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Beach |
Patel Conservatory Youth Ballet with Orlando Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Assaad |
All American Classical Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Olivia Graysen Kabat |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Arcadian Broad |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brandon Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Slawksi |
Kirovaballet Academy, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kohhei Kuwana |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ricky Jamie |
Brandon School of Dance Arts, FL |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joseph Badalawenti |
Juliana's Academy of Dance, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miguel Nguyen |
Orlanod Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emma Young |
Juliana's Academy of Dance, MI |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ariel Wright |
Jacqueline's School of Ballet, UT |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Sole |
World Ballet, Inc., FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Maddie Skelly |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julian Richars |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Arielle Martin |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jessie Hayes |
Focus Performing Arts Studio, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Edwards |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigail Cotter |
Independent, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sloan Cobb |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Brick |
Howard W. Blake High School of the Arts, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Edwards |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliana Richards |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joshua Thorton |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Simon Wexler |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nathan Chaney |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Tiso |
Howard W. Black School of the Arts, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Solo |
World Ballet, INC, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Skelly |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kate-Lynn Robichaux |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Clarissa Pascual Ferrer |
The Art of Classical Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Marianne Mumford |
The Art of Classical Ballet, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Arielle Martin |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lynn Mantay |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sloan Cobb |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Carpio |
America's Ballet School, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nadine Barton |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Skelly |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Arielle Martin |
Ballet Academy of Central Florida, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliana Richards |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Orlando, FL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lynn Mantay |
Artistic Dance Center, FL, USA |
2010 |
Orlando, FL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Salwa Rizkalla |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Jennifer Kulev |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Dmitri Kulev |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Spencer Gavin |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Victor Kabaniev |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Conny Mathot |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Jessie Hartley |
|
2010 |
Los Angeles, CA |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Trepak |
Burbank School of the Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
|
Large Ensembles |
Chasing the Sun |
Huntington Beach High School |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
|
Large Ensembles |
Gravel Road/Aspiration |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
|
Large Ensembles |
Dichotomy |
School of Intenational Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
|
Small Ensembles |
Douceur de L'Air |
Lovett Ballet/Dmitri Kulev Classical Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
|
Small Ensembles |
Into the Red |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
|
Small Ensembles |
Madeline Woo |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Stephanie Schenberg |
Ballet Hawaii |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Prefontaine |
Vancouver Junior Professional Division, BC, CANADA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
David Preciado |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Fernanda Paredes |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jolie Moray |
Yuri Grigoriev School of Ballet, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Matisse Love |
Marat Daukayev School of Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Michelle Lemburg |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Ireland-Buczek |
All American Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Laura Hatanaka |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Guite |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Austin Eder |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Andrea Guite |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
David Preciado |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Woo |
V&T Classical Ballet & Dance Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Austin Eder |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Yiu |
Kova Ballet Conservatory |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mariah Vega |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Schenberger |
Ballet Hawaii |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Catherine Meyers |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Erin Lee |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sierra Herrera |
CS Ballet Program |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Elbogen |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Eguchi |
Huntington Academy of Dance |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tyler Donatelli |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Denney |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaitlyn Yiu |
Kova Ballet Conservatory |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rebecca Elbogen |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Denney |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaitlyn Yiu |
Kova Ballet Conservatory |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mariah Vega |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtney Schenberger |
Ballet Hawaii |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Lee |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rahel Lebsekal |
Marat Daukayev School of Dance |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Fulton |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Eguchi |
Huntington Academy of Dance |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Donatelli |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Denney |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katelyn Conrad |
Long Beach Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Erin Lee |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Fulton |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Talia Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Tyler Donatelli |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sam Zaldivar |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Luis DelCid |
Everybody Dance!, Marat Daukayev School of Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Eric White |
Ballet Etudes/Scottsdale School of Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sebastian Adams |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mable Yiu |
Pacific Coast Academy of Dance |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria-Rose Viren |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela Pickett |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Taryn Nowels |
Orange County Dance Center |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Matsuura |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carolyn Lippert |
Severance Conservatory/California Arts Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chyrstyn Fentroy |
Penninsula School of Performing Arts |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Entingh |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Dominique Alessi |
Kova Ballet Conservatory |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Emily Entingh |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michaela Pickett |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephan Possin |
Independent |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Eric White |
Ballet Etudes/Scottsdale School of Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sebastian Adams |
Los Angeles Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mable Yiu |
Pacific Coast Academy of Dance |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria-Rose Viren |
Anaheim Ballet, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Matsuura |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Elle Macy |
Orange County Dance Center |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carolyn Lippert |
Severance Conservatory/California Arts Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Renee Kester |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mara Jacobucci |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Gobel |
Severance Conservatory/California Arts Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chyrstyn Fentroy |
Penninsula School of Performing Arts |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Entingh |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Carolyn Lippert |
Severance Conservatory/California Arts Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Mara Jacobucci |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Roma Daravi |
Southland Ballet Academy |
2010 |
Los Angeles, CA |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Entingh |
Dmitri Kulev Classical Ballet Academy, CA, USA |
2010 |
Los Angeles, CA |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Krakirian |
Burbank School of the Ballet |
2010 |
Los Angeles, CA |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
Jacopo Dalmasso |
Liceo Artistico Teatro Nuovo, ITALY |
2010 |
Italy |
Outstanding Contemporary Dancer Award |
|
Special Awards |
The Dream of a Summer Night |
Ballet School named L. Jacobson, RUSSIA |
2010 |
Italy |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Taratata |
Ateneo Danza Forli'Cesena, ITALY |
2010 |
Italy |
3rd Place (tie) |
|
Ensembles |
Pretty Alphabet |
Ballet Studio Bergamo ITALY |
2010 |
Italy |
2nd Place |
|
Ensembles |
Bandoneion |
AS Balletschule, SWITZERLAND |
2010 |
Italy |
1st Place |
|
Ensembles |
Gaya Bommer |
Nadine Bommer Dance Academy, ISRAEL |
2010 |
Italy |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Mafalda Tolda Martins Carrilho |
Escola de Dance do Colegio da Rainha Santa Isabel, |
2010 |
Italy |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Yulia Mikhaylova |
Ballet School named L. Jacobson, RUSSIA |
2010 |
Italy |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
|
Aran Bell |
Maison de La Danse, ITALY |
2010 |
Italy |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Sofia Monti |
Ateneo Danza Forli'Cesena, ITALY |
2010 |
Italy |
3rd Place |
Junior Age Division |
|
Meret Gross |
AS Balletschule, SWITZERLAND |
2010 |
Italy |
2nd Place |
Junior Age Division |
|
Viviana Saitta |
Energym, ITALY |
2010 |
Italy |
1st Place |
Junior Age Division |
|
David Navarro Yudes |
Escola de Dansa Marisa Yudes, SPAIN |
2010 |
Italy |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Alexandra Bertea |
Choreographic High School Floria Capsli, ROMANIA |
2010 |
Italy |
3rd Place |
Senior Age Division |
|
Andrei Nicole Cozlac |
Choreographic High School Floria Capsali, ROMANIA |
2010 |
Italy |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
|
Tess Vanheusden |
Royal Ballet School of Antwerp, BELGIM |
2010 |
Italy |
2nd Place (tie) |
Senior Age Division |
|
Raffaele Zarella |
Scuola di Ballo Dell-Opera di Vienna, AUSTRIA |
2010 |
Italy |
1st Place |
Senior Age Division |
|
Edo Wijnen |
Royal Ballet School of Antwerp, BELGIUM |
2010 |
Italy |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Andrei Vasilev |
|
2010 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Cornell Callender |
|
2010 |
Denver, CO |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Peggy Dolkas |
|
2010 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Garrett Smith |
|
2010 |
Denver, CO |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Dance of the Mirletons |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place |
|
Ensembles |
Spanish from Nutcracker |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
2nd Place |
|
Ensembles |
Whipped in A Minor |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
1st Place |
|
Ensembles |
Janaya Zimmerman |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Dallin Womack |
Salt Lake City Ballet Conservatory, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Margaret Whyte |
Queen City Ballet, MT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Tsukerman |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Mary Shaw |
Queen City Ballet, MT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Maia Parisot |
Queen City Ballet, MT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
McKell Norton-Duren |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Devin King |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Marigrace Gorden |
Independent, TX |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Gaubatz |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Capen |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Burgeson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Marigrace Gorden |
Independent, TX |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Dallin Womack |
Salt Lake City Ballet Conservatory, UT |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Tsukerman |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Janaya Zimmerman |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Johnnie Taylor Trujillo |
Johnnie's School of Dance, NM |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Darby Standing |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kelsey Reisch |
Premier School of Dance, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah McCall |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Koperski |
Nebraska Dance, NE |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Landon Harris |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Haslam Stone Ford |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Heather Capen |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Annette Buvoli |
Boulder Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quincie Bean |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Darby Standing |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Quincie Bean |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Izabella Tokev |
Kwak Ballet, NV |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Roberts |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah McCall |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Brigid Innerst |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Landon Harris |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Elise Gaubatz |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Haslam Stone Ford |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Cihan |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Heather Capen |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Buvoli |
Boulder Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Maddie Roberts |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annette Buvoli |
Boulder Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Shania Rasmussen |
National Ballet Academy of Denver, CO |
2010 |
Denver, CO |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Juliet Doherty |
Fishback Studio of the Dance, NM |
2010 |
Denver, CO |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kyle Weight |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mercedes Rice |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Vashti Reed |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kali Mikelson |
Iowa Ballet Academy, IA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Seth Ives |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Harmon |
University of Utah - Department of Ballet, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Jane Draper |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Cooper |
Salt Lake City Ballet Conservatory, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Yoshiko Burnson |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jeni Billings |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mercedes Rice |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet Academy, CO |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tiare Keeno |
Classical Ballet Academy, CO |
2010 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Seth Ives |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Thornock |
Ballet West Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Megan Harris |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jessica Olson |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kazlyn Nielsen |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kendra Levy |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Silken Kelly |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiare Keeno |
Classical Ballet Academy, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Harmon |
University of Utah - Department of Ballet, UT |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Louisa Chapman |
The School of Midland Festival Ballet, TX |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Yoshiko Burnson |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tatum Shoptaugh |
Zamuel Ballet School, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Silken Kelley |
Academy of Colorado Ballet, CO, USA |
2010 |
Denver, CO |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Anisa Scott |
International Ballet School, CO |
2010 |
Denver, CO |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
|
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Kelly Lannin |
|
2010 |
Dallas, TX |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Trinette Singleton |
|
2010 |
Dallas, TX |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Chaos of the Mind |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place |
|
Ensembles |
Pas De Deux from Flames of Paris |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
2nd Place |
|
Ensembles |
Capriccios |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Excerpts from La Viviandere |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place (tie) |
|
Ensembles |
Anastasia Tillman |
Independent |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rae Srivastava |
Bodytalk |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Rebekah Morrow |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Mengden |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
William Markowitz |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Alexa Magro |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Haley Joseph |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gillian Fitz |
Marina Almayeva School of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Caitlyn Burris |
Independent |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Brittany Broussard |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Barker |
San Angelo Civic Ballet |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Hana Alford |
Lifesong Studio |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gabrielle Mengden |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
William Markowitz |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Anastasia Tillman |
Independent |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Gillian Fitz |
Marina Almayeva School of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Rayleigh Vendt |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalia Ruiz |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Mengden |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Kivlighan |
Texas Ballet Theater |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Hutsell |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jodie Herron |
Pro Arte Center |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtlyn Hanson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laine Habony |
Ballet Conservatory |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Cheng |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Campbell |
Pro Arte Center |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Campbell |
Pro Arte Center |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Hutsell |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katie Cheng |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rayleigh Vendt |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Natalie Tsay |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Snowden |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Schoendorf |
Denton Ballet Academy, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Nicholson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Mengden |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Audrey Lawrence |
Dallas Ballet Center |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rachel Hutsell |
Allegro West Academy of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtlyn Hanson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laine Habony |
Ballet Conservatory |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katie Cheng |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rayleigh Vendt |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Courtlyn Hanson |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Laine Habony |
Ballet Conservatory |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Dance |
2010 |
Dallas, TX |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Harlee Trautman |
Gulf Coast Ballet Theatre |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tessa Moore |
Ballet Center of Forth Worth |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Ladner |
Gulf Coast Ballet Theatre |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
Classical Ballet- Haydee Gutierrez |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kathleen Hennessy |
Ballet San Antonio |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Malorie Forney |
Ballet Tyler |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Center |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jarred Bosch |
Gulf Coast Ballet Theatre |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Blakeney |
International Ballet of Houston |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaya Aman |
Ballet West Academy |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jarred Bosch |
Gulf Coast Ballet Theatre |
2010 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
Classical Ballet- Haydee Gutierrez |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Nathan Vendt |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jarred Tennison |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sally Schweitzer |
Ballet Conservatory |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tessa Moore |
Ballet Center of Forth Worth |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Patrick Lanning |
Payne Academy of Ballet |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Vanessa Lai Nok Sze |
Le Studio de Ballet |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Alexandra Koszeghy |
Classical Ballet- Haydee Gutierrez |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Brittney Dito |
Ballet Academy of Texas, TX, USA |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Center |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiffany Byrd |
Texas Ballet Theater School |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Ballet West Academy |
2010 |
Dallas, TX |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kaya Aman |
Ballet West Academy |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Tiffany Byrd |
Texas Ballet Theater School |
2010 |
Dallas, TX |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kara Chan |
Pro Arte Center |
2010 |
Dallas, TX |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Stina Paulsen |
Alwin School of the Dance, NM, USA |
2010 |
Dallas, TX |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Miguel Campaneria |
|
2010 |
Columbia, SC |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Laurie Pinich-Byrd |
|
2010 |
Columbia, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Edgar Zendejas |
|
2010 |
Columbia, SC |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
How It Ends |
Impact Dance of Atlanta, GA |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
|
Ensembles |
Festival March |
Morning Star Dance Academy of Atlanta, GA |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
|
Ensembles |
Reflections |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
|
Ensembles |
Appassionata |
Akhmedova Ballet Academy, MD, USA |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
|
Pas De Deux |
Split |
International City School of Ballet, GA |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
|
Pas De Deux |
Pas de Deux from Harlequinade |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
|
Pas De Deux |
Ellie Wong |
Morning Star Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kaeli Ware |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Summers |
International Ballet Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ashlianne Shigley |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabel MacGill |
Independent, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anjelica Jones |
Scott Jones School of Dance, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kellen Hornbuckle |
Ballet Virginia International, VA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Jacy Fletcher |
Charleston Ballet Theatre, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chloe Ellis |
Piedmont School of Music and Dance, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kye Cooley |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gianna Coco |
Ballet Virginia International, VA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra Coco |
Ballet Virginia International, VA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Anjelica Jones |
Scott Jones School of Dance, FL |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kye Cooley |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kyra Coco |
Ballet Virginia International, VA |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ellie Wong |
Morning Star Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kaeli Ware |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ashlianne Shigley |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Pan |
Morning Star Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Isabel MacGill |
Independent, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Jones |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Isabella Janssen |
International Ballet Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kellen Hornbuckle |
Ballet Virginia International, VA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Jacy Fletcher |
Charleston Ballet Theatre, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Ellis |
Piedmont Schhol fo Music and Dance, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Neal Burks |
The Florida Ballet at Jacksonville, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Anthony |
Independent, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Abigail Pan |
Morning Star Dance Academy of Atlanta, GA |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Chloe Ellis |
Piedmont School of Music and Dance, NC |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Ashley Jones |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Kellen Hornbuckle |
Ballet Virginia International, VA |
2010 |
Columbia, SC |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Olivia Green |
The Dance Center, AL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Wong |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa Stark |
The Art of Technique, DC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Skinner |
Royal Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mackenzie Richter |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Raffoul |
Ballet Montreal, QE, CANADA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Roman Pompeii |
Litchfield Dance Arts Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Miranda Giles |
Columbus City Ballet School, OH |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hannah Cyr |
Royal Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mark Cuddihee |
Carolina Ballet Theater, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Briana Berrios |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Ryland Acree |
III |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Briana Berrios |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mackenzie Richter |
International City School, GA |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Danielle Raffoul |
Ballet Montreal, QE, CANADA |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Wong |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Bryn Warren |
Alabama Dance Academy, AL, USA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leilani Tan |
Morning Star Dance Academy of Atlanta, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mackenzie Richter |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Sadie Gladden |
Columbus City Ballet School, OH |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Miranda Giles |
Columbus City Ballet School, OH |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Andre Gallon |
The Florida Ballet at Jacksonville, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Nicole Fannéy |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Dylan DeJames |
Pavlovich School of Dance, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Rebekah Dalton |
Columbus City Ballet School, OH |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Briana Berrios |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Annissa Bailis |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leilani Tian |
Morning Star Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Briana Berrios |
Orlando Ballet School, FL |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Mackenzie Richter |
International City School, GA |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Chandler Proctor |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Hillman |
Akhmedova Ballet Academy, MD, USA |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Preston Chamblee |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Carmel Youth |
School of Carolina Ballet, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samanthan Sole |
World Ballet, Inc, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Tia Sandman |
South Carolina Governor's School of Arts and Humanities, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Rossi |
International City School, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Victoria Hasek |
Royal Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abigrace DiPrima |
Gwinnett Ballet Theatre, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kamilah Coleman |
Richland Northeast High School, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Clauter |
International Ballet Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hayley Brasher |
The Florida Ballet at Jacksonville, FL |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
McKeely Borger |
Class Act Performing Arts Studio, SK,CANADA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachel Aron |
Atlanta Dance Theatre, GA, USA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Natalie Rossi |
International City School, GA |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Samantha Clauter |
International Ballet Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kamilah Coleman |
Richland Northeast High School, SC |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Stephen Nakagawa |
South Carolina Governor's School for the Arts and Humanities, |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hayden Stark |
University Of North Carolina School of the Arts, NC |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Preston Chamblee |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Chandler Proctor |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emma Stratton |
Pavlovich Dance School, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Amanda Petit |
Independent, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Regan Kucera |
International Ballet Academy, NC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katherine Heaton |
South Carolina Governor's Shool for the Arts and Humanitites, |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Victoria Hask |
Royal Dance Academy, GA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Clauter |
International Ballet Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Nancy Broadwell |
Pavlovich Dance School, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Patricia Bianco |
Alabama Dance Academy, AL, USA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Celine Baumgartner |
Pavlovick Dance School, SC |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dominque Alessi |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2010 |
Columbia, SC |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Samantha Clauter |
International Ballet Academy, SC |
2010 |
Columbia, SC |
3rd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Carfolite |
The Rock School for Dance Education, PA |
2010 |
Columbia, SC |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Dominque Alessi |
Marat Daukayev School of Ballet, CA |
2010 |
Columbia, SC |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Katia Almayeva |
Marina Almayeva School of Classical Ballet, TX |
2010 |
Columbia, SC |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|
|
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
|
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding School Award |
|
Special Awards |
Tatyana Mazur |
|
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Watmora Casey |
|
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Anna Karpova |
|
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Vladimir Karpov |
|
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding Teacher Award |
|
Special Awards |
Susie Payne |
|
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Tokyo Trent Williams |
|
2010 |
Chicago, IL |
Outstanding Choreographer Award |
|
Special Awards |
Puppets of Circumstances |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Mazurka |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Dies Irae |
The Link School of the Arts, MI |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Spring Blossom |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Inner Light |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Polovtsian Dance |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
On the Edge |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Serbian Dance |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Ribbon Pas de Deux from La Fille Mal Gardee |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
A Different Angle |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
|
Ensembles |
Spring Blossom |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place |
|
Ensembles |
On the Edge |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
|
Ensembles |
All Piece |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
|
Ensembles |
Laura Zeng |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Divya Rea |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lissa Pauley |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Drew Minard |
Iowa Ballet Academy, IA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Abby Kurdin |
Centerville Contemporary Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Hassel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Dysarz |
L.A. Dance, MI |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Grace Davidson |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline Burns |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline Black |
The Christine Rich Studio Dance Academy, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Demitra Bereveskova |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gianna Basan |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Gianna Basan |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Logan Hassel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Madeline Burns |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Contemporary Dance Category |
Laura Zeng |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Divya Rea |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Lissa Pauley |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Drew Minard |
Iowa Ballet Academy, IA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Abby Kurdin |
Centerville Contemporary Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Magalia Johnston-Viens |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Logan Hassel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Davidson |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Adelaide Clauss |
Neglia Conservatory of Ballet, NY |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tanner Bleck |
Bluegrass Youth Ballet, KY |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Madeline Black |
The Christine Rich Studio Dance Academy, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Demitra Bereveskova |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Tanner Bleck |
Bluegrass Youth Ballet, KY |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Demitra Bereveskova |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Adelaide Clauss |
Neglia Conservatory of Ballet, NY |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Pre-Competitive Age Division |
Classical Dance Category |
Grace Davidson |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Hope Award |
Pre-Competitive Age Division |
|
Julia Turner |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Rachael Sparreo |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Destanie Rogers |
New American Youth Ballet, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Pischel |
Academie De La Danse, WI, USA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Pauley |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Courtney Messer |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Kennedy Ligget |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle LaFreniere |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mackenzi Drozdz |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Christianson |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Timoor Afshar |
Russian Ballet Academy of Indiana, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Elizabeth Pischel |
Academie De La Danse, WI, USA |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Destanie Rogers |
New American Youth Ballet, IN |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Mackenzi Drozdz |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leah Christianson |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place (tie) |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Isabelle LaFreniere |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Julia Turner |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Houston M. Thomas |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Raechel Spaerreo |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Hannah Sink |
Central Indiana Academy of Dance, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Destanie Rogers |
New American Youth Ballet, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Jordan Miller |
New American Youth Ballet, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Gabriel Adnes Maxwell |
Royal Dance Academy, GA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kennedy Liggett |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Isabella LaFreniere |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Leah Christianson |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Carrico |
Kentucky Ballet Theatre, KY |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Serena Sovdsnes |
Northern Cincinnati Youth Ballet, OH |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Julia Turner |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Raechel Spaerreo |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Houston M. Thomas |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Junior Age Division |
Classical Dance Category |
Kennedy Liggett |
Faubourg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Youth Grand Prix |
Junior Age Division |
|
Kelli Yap |
Southold Dance Theatre, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Leslie Theisen |
The Link School of the Arts, MI |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Sayre |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Makensie Howe |
Alexandra School of Ballet, MO, USA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Hailey Fish |
Diana Evans School of Dance, KY, USA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Dumas |
New American Youth Ballet, IN |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa DeBenedictis |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Therese Davis |
Fauborg School of Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Sarah Chun |
Joffrey Academy of Dance, Official School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Lauren Baznik |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Joey Arrigo |
Elite Danceworx, ON, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Melissa Abel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Marissa DeBenedictis |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Sayre |
Joffrey Academy of Dance, Offical School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Makensie Howe |
Alexandra School of Ballet, MO, USA |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Chelsea Dumas |
New American Youth Ballet, IN |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Contemporary Dance Category |
Michael Sayre |
Joffrey Academy of Dance, Offical School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirill Poselyanov |
Elite Danceworx, ON, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Jaclyn Wheatley |
Vancouver Junior Professional Division, BC, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Michael Sayre |
Joffrey Academy of Dance, Offical School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Kirill Poselyanov |
Elite Danceworx, ON, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Maria Petin |
Elite Danceworx, ON, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Hyesun Park |
Salt Creek Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Emily Kim |
Salt Creek Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Leslie Theisen |
The Link School of the Arts, MI |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Cregan |
Salt Creek Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Joffrey Academy of Dance, Offical School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Baznik |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joey Arrigo |
Elite Danceworx, ON, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Abel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2010 |
Chicago, IL |
Top 12 |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Melissa Abel |
School of Classical Ballet and Dance, IA |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Cregan |
Salt Creek Ballet, IL |
2010 |
Chicago, IL |
3rd Place (tie) |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Sarah Chun |
Joffrey Academy of Dance, Offical School of the Joffrey |
2010 |
Chicago, IL |
2nd Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Lauren Baznik |
Academy of Dance Arts, IL, USA |
2010 |
Chicago, IL |
1st Place |
Senior Age Division |
Classical Dance Category |
Joey Arrigo |
Elite Danceworx, ON, CANADA |
2010 |
Chicago, IL |
Grand Prix |
Senior Age Division |
|